10 lutego – Światowy Dzień Kociewia

Każdy nowonarodzony Kociewiak w dniu 10 lutego w Światowy Dzień Kociewia w szpitalu Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim otrzyma fotelik samochodowy

Wielkie święto Łagodnej Krainy

10 lutego to w Pomorskiem wielkie święto. Tego dnia przypada rocznica zaślubin Polski z Morzem. Gdynia też obchodzi jubileusz. 10 lutego jest też Światowym Dniem Kociewia.

Warto wiedzieć, że pierwsza pisana wzmianka o Skórczu – urokliwym miasteczku na Kociewiu, na skraju Borów Tucholskich – ukazała się kilkaset lat wcześniej niż utrwalono na piśmie nazwę: Gdańsk. Z Kociewia wywodzi się pierwszy w historii polski wojewoda pomorski – Jan z Jani, żyjący w XV wieku.

Teledysk - zdjecia (2)Fot. Z Archiwum LOT Kociewie.

Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE pragnie Państwa poinformować, iż 10 lutego obchodzimy doroczny Światowy Dzień Kociewia. Przesyłamy Państwu krótkie informację na temat idei tego dnia, samego regionu oraz świąteczny „torcik” niespodzianek, które Region dla Państwa przygotował.

LOT KOCIEWIE zachęca Państwa do obejrzenia, polubienia i wykorzystania w medialnej promocji krótkiego klipu, który został specjalnie na tę okazję przez nas przygotowany:

https://www.youtube.com/watch?v=RambH9BCxXg

LOT KOCIEWIE dla bliskich Kociewia przygotowała także drugą niespodziankę. Każdy kto na adres mailowy naszego biura przyśle swoje imię i nazwisko wraz z adresem zamieszkania otrzyma okolicznościową pocztówkę na Światowy Dzień Kociewia. Wzór na niej widniejący to jedna z prac konkursu plastycznego ogłoszonego na Światowy Dzień Kociewia przez Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.

Kociewska pocztowka 2016Cały Pelplin świętować będzie już dzień wcześniej, 9 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury. Od południa do godziny 15 odbędą się regionalne warsztaty artystyczne dla dzieci, a o godzinie 16 rozpocznie się uroczysta Gala Kociewska. W jej trakcie ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wspomnianego konkursu plastycznego, a całość dodatkowo ubarwiać będą tradycyjne tańce, muzyka, gwara, kuchnia, rękodzieło i rzemiosło! 9 lutego w Pelplinie zwieńczy odśpiewanie przez wszystkich Hymnu Kociewia.

A co z tymi, którzy nie potrafią śpiewać lub nawet jeszcze nie potrafią mówić, ale swoją obecność na Kociewiu potrafią głośno zaznaczyć drąc się w niebogłosy? O tych pomyślało Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim – każdy nowonarodzony Kociewiak w dniu 10 lutego w Światowy Dzień Kociewia w szpitalu Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim otrzyma fotelik samochodowy, by bezpiecznie i wygodnie mógł zacząć swe podróże po świecie – i tym kociewskim, i tym dalekim.

Mamy nadzieję, że z tych kilku powodów święto naszego Regionu zainteresuje Państwa i znajdziecie dla niego miejsce w Państwa ramówkach, serwisach oraz na łamach Państwa stron www.

Teledysk - zdjecia (1)Fot. Z Archiwum LOT Kociewie.

Zapraszając do korzystania z powyższych linków, plików oraz informacji pozdrawiamy i w przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji:

Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE

ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew, tel.58 531 37 41, 606 353 642

info@kociewie.eu

IMG_2833Na zdjęciu: Siedziby: LOT Kociewie, Fabryki Sztuk oraz Muzeum Wisły w Tczewie. Fot. Kazimierz Netka.

10 lutego – Światowy Dzień Kociewia

Był początek roku 1807… Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Ten fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 roku wysłany z Nowego nad Wisłą jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu KOCIEWIE.

Na pamiątkę tego wydarzenia, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Tak, Światowy. Kociewiacy z pochodzenia rozsiani są po całym globie. Zapraszamy do wspólnego świętowania z nami i nimi wszystkimi. Ideą Tego Dnia jest wspólne przeżycie emocji związanych z Kociewiem.

Mieszkańcy, przyjaciele, znajomi, goście, turyści – wszyscy zimową porą roku 2016 pomyślmy ciepło o Kociewiu, Łagodnej Krainie…

KOCIEWIE – kraina etniczno – kulturowa Pomorza, którą zamieszkuje około 340 tysięcy mieszkańców stanowiących ważną grupę społeczną Polski Północnej. Region zajmujący około 3,5 tysiąca km² na pograniczu dwóch województw.

W województwie pomorskim: powiaty starogardzki i tczewski w całości oraz fragmenty powiatów, gdańskiego, kościerskiego a także chojnickiego. W województwie kujawsko-pomorskim spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego. Kociewie nad trzema rzekami: Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą. Nadrzeczne, nadjeziorne cuda przyrody oraz bogactwo natury Borów Tucholskich. Kociewie z trzema fortyfikacjami pokrzyżackimi: Świecie, Nowe, Gniew. Nad całym Regionem góruje pocysterski zabytek architektury – Bazylika Katedralna w Pelplinie i Muzeum Diecezjalne z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga. Tczew z zabytkowymi mostami, starszymi niż Wieża Eiffla i Starogard Gdański – stolica Kociewia.

Kociewie to miejsca, ale i ludzie je tworzący: Jan z Jani, Johann Reinhold Forster, Jan Sobieski, Kazik Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Anna Szarmach, Wojciech Cejrowski…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *