70-lecie gdańskiej Budowlanki. Historia Europy i Gdańska bardzo związane są z fachem budowlańca. To dzięki tym fachowcom powstało wiele charakterystycznych dla naszego kontynentu katedr i kościołów.

Fot. Włodzimierz Amerski

Zabiegają o nich pracodawcy

 

Jubileusz 70-lecia obchodziły w piątek 18 maja 2018 r. Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego przy ul. Grunwaldzkiej 238 w Gdańsku Wrzeszczu. Absolwentów większości roczników oraz wielu znamienitych gości powitała dyrektor Szkoły Renata Wypasek.

 

Jubileuszowa uroczystość 70-lecia gdańskiej PSB odbyła się w przestronnej sali gimnastycznej, w której również i ja miałem możliwość za młodu tj. w minionym wieku kształtowania swojej sprawności fizycznej.

 

Na zjazd gdańskiej PSB specjalnie z zagranicy przybyło kilku jej byłych absolwentów i nauczycieli, wśród nich m.in. Elżbieta Romaniuk-Bendych z Kanady, która uczyła w latach 1950 – 1979 i została powitana kwiatami oraz gromkimi oklaskami. Konferansjerkę poprowadzili Mikołaj Kopaniszyn i Dominik Śmigel, dwaj tegoroczni absowenci PSB.

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział, że historia Europy i Gdańska bardzo związane są z fachem budowlańca. To dzięki tym fachowcom powstało wiele charakterystycznych dla naszego kontynentu katedr i kościołów. Obecnie najbardziej poszukiwanymi fachowcami są budowlańcy. Pełno dźwigów w miastach świadczy o ich witalności.

 

Uczestnicy jubileuszu 70-lecia PSB dowiedzieli się, że Gdańsk jest w pierwszej piątce miast, w których mieszkańców przybywa, a nie ubywa. Kultura budowlana jest wykuwana w tej szkole już od siedemdziesięciu lat. Ta Szkoła jest jedną z najlepszych w tej części Europy. Paweł Adamowicz wręczył dwie prezydenckie nagrody; otrzymały je nauczycielka języka polskiego Adriana Uchman i zawodu budowlańca Joanna Szymczak

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył dyrektor szkoły Renacie Wypasek nagrodę rzeczową w postaci obrazu.

 

Wicekurator pomorska Małgorzata Bielang oprócz życzeń dalszego rozwoju tej jednej z trzech takich placówek dydaktycznych w Polsce (są jeszcze w Bytomiu i Lublinie) przekazała list gratulacyjny i bukiet kwiatów.

 

Prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki docenił wysoki poziom kształcenia uczniów w gdańskiej budowlance, którzy jako absolwenci stanowią bardzo dobrze przygotowanych pracowników do zawodu. Zabiegają o nich pracodawcy i oni też wspomagają tą placówkę dydaktyczną w zakup sprzętu, jak i zapewniając zawodowe praktyki.

 

Decyzję Zarządu Głównego Pracodawców Pomorza, gdańskiej PSB z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia został przyznany „Złoty Medal za Zasługi dla Pracodawców Pomorza”.

 

Z okazji jubileuszu 70-lecia gdańskiej PSB został opracowany i wydany okolicznościowy album, który ze sceny promował Maciej Kosycarz, syn Zbigniewa Kosycarza, z gazety Głos Wybrzeża, z którym miałem okazję współpracować przez ścianę w gdańskim Domu Prasy.

 

Na szczególne słowa podziękowania za prace nad albumem o historii 70-lecia PSB zasługuje Renata Wiloch-Kozłowska. Każdy z absolwentów i znamienitych gości, dzięki hojności sponsorów, otrzymał po egzemplarzu tego albumu, który wzbudził swoimi zdjęciami i treścią duże zainteresowanie.

 

Podczas uroczystości 70-lecia PSB wręczono Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego dla zwycięskiej klasy w Jubileuszowych Szkolnych Igrzyskach Sportowych. Puchar odebrali wychowawca klasy Roman Noska i kapitan zwycięskiej drużyny Mateusz Kitowski. Na rozwój szkolnictwa zawodowego w województwie pomorskim zostanie przekazanych ze środków unijnych 360 mln zł, z tego 64 mln zł dla samego Gdańska.

 

Podczas części oficjalnej głos zabrał również ksiądz biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Zbigniew Zieliński, który zasugerował, aby następny zjazd absolwentów gdańskiej PSB odbył się nie za 10, ale już za 5 lat. Dyrekcja szkoły wyraziła wstępną zgodę na taką propozycję.

Włodzimierz Amerski (amerski49@wp.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *