Fot. Kazimierz Netka.
Miasto obywateli, przyjazne każdemu
Jaki jest Gdańsk – stolica Żuław i województwa pomorskiego po dotychczasowych działaniach władz miasta, przedsiębiorców, naukowców, twórców kultury i pracy wielu innych ludzi? To najlepiej wiedzą i czują mieszkańcy, ale także przyjezdni. Opinie są bardzo różne, ale które przeważają – świadczą o tym wyniki wyborów samorządowych, podczas których głosujący odwdzięczali się za to, czego zarządzający Gdańskiem dokonali, a czego nie zrobili. Po wyborach, przeprowadzonych w kwietniu osoby sprawujące władzę pozostały na swych stanowiskach, czyli ich praca oceniona była na co najmniej czwórkę albo nawet piątkę przez większość wyborców.
Fot. Kazimierz Netka.
Powstał dokument obrazujący osiągnięcia Gdańska: „Raport o stanie miasta Gdańska za 2023 rok”. Pierwsza publiczna prezentacja tego opracowania miała miejsce 31 maja 2024 roku, w sali obrad Rady Miasta Gdańska (Nowy Ratusz, ul. Wały Jagiellońskie 1). Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale tutaj przedstawiamy relację, którą przekazał nam Dariusz Wołodźko – starszy inspektor w Referacie Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
Raport o stanie miasta za 2023 rok przekazany do Rady Miasta
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaprezentowała „Raport o stanie miasta Gdańska za 2023 rok”. To raport za poprzedni rok kalendarzowy i przygotowany został po raz szósty. Teraz będzie przedstawiony oraz poddany debacie publicznej podczas absolutoryjnej sesji 20 czerwca. W dyskusji będą mogli wziąć udział również mieszkanki i mieszkańcy Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
– Już po raz szósty przekazujemy Raport o stanie miasta. To obszerny dokument, do którego lektury bardzo zachęcam – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Dla mnie najważniejsze wśród tych wszystkich danych jest czwarte miejsce w Polsce pod względem zadowolenia mieszkańców z poziomu życia. Jesteśmy także drugim miastem w Polsce, w którym nastąpił wzrost liczby mieszkańców. Bardzo zadowolona jestem z tego, że mamy dokument wyznaczający kierunki rozwoju, przedyskutowany i współtworzony przez mieszkańców a potem przyjęty przez Radę Miasta, czyli „Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta”. Wśród sukcesów należy podkreślić kampanię profrekwencyjną „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, dzięki której także frekwencja w wyborach parlamentarnych 15 października wyniosła 81,5 procent i była rekordową. Linia tramwajowa Nowa Warszawska czy otwarcie Kunsztu Wodnego, to z kolei najważniejsze inwestycje ubiegłego roku.
Jaki był 2023 rok w największej gminie w Polsce?
W ubiegłym roku Gdańsk został największą gminą w Polsce, ponieważ nastąpiło włączenie do powierzchni miasta wód Zatoki Gdańskiej. Co jeszcze się wydarzyło w naszym mieście w 2023 roku? Oto kilka przykładowych informacji z Raportu:
– 95 % gdańszczanek i gdańszczan jest zadowolonych z tego, że mieszka w swoim mieście
– budżet miasta w 2023 roku został wykonany w 91,4 procent planu
– utrzymana została ocena ratingowa miasta w latach 2017–2023
– powołanie Rzecznika Praw Ucznia
– w Gdańsku odbyło się EuroSkills – międzynarodowy konkurs umiejętności zawodowych; wystąpiło w nim blisko 600 zawodników z 32 krajów Europy
– nowe placówki edukacyjne: 5 przedszkoli publicznych oraz Morska Szkoła Podstawowa przy ul. Srebrnej
– program wsparcia prokreacji: w 2023 roku urodziło się 118 dzieci
– 7 mln zł wydano na wsparcie dla gdańskich klubów prowadzących zajęcia sportowe dla młodzieży
– 20,8 mln zł było do dyspozycji mieszkańców w Budżecie Obywatelskim
- odbyło się 13 spotkań z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” i i spacerów dzielnicowych z prezydent Gdańska
– rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych w Gdańsku: 81,5 procent
– otwarto Kunszt Wodny
– rekordowa liczba zwiedzających gdańskie muzea i wystawy: 1,5 mln osób
– rekordowa liczba turystów: 4,1 mln osób (+10% od roku 2022), ponad 968 tys. to goście zagraniczni (+33%)
– rekordowa liczba podmiotów gospodarczych: 96 004 (+5%)
– rekordowy ruch pasażerski w porcie lotniczym: 5,9 mln pasażerów (+29,1%)
– Towarzystwo Budownictwa Społecznego powiększyło swój zasób mieszkaniowy o 166 lokali (łączny zasób wynosi 3520 mieszkań)
– wyremontowano 153 lokale komunalne, w tym 115 przeszło kompleksowy remont za łączną kwotę 23,5 mln zł
– otwarto linię tramwajową Nowa Warszawska (współfinansowana przez UE – 63,5 mln zł)
– uruchomienie Mevo 2.0
– przyznanie Gdańskowi organizacji konferencji Velo-City 2025
– uruchomienie platformy GeoGdańsk
Szczegółowe dane znajdziemy w Raporcie o stanie miasta za 2023 rok oraz w załączonej prezentacji:
prezentacja_o_raporcie_o_stanie_miasta_za_2023_rok
Fot. Kazimierz Netka.
Gdański Raport – więcej informacji
„Raport o stanie Miasta Gdańska za 2023 rok” to kompleksowe opracowanie podsumowujące działanie władz miasta podjęte w ciągu minionego roku kalendarzowego. Przygotowanie Raportu to obowiązek wynikający z Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Raport wedle założeń ustawodawcy ma podsumowywać działalność władz miasta w roku poprzednim i zawierać musi sprawozdania z realizacji:
– budżetu obywatelskiego,
– polityk, programów i strategii,
– uchwał podjętych przez Radę Miasta.
Warto podkreślić, że gdański Raport idzie jednak dużo dalej i zawiera jeszcze osiem rozdziałów. Cztery wprowadzające:
– Ogólna charakterystyka miasta,
– Mieszkańcy – opis podstawowych cech społeczno-demograficznych,
– Organizacja i zarządzanie miastem,
– Budżet,
Kolejne cztery rozdziały nawiązują do głównych kierunków strategicznego rozwoju miasta, wyznaczonych przez Strategię Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. W tych rozdziałach pokazano najważniejsze dane statystyczne, opisano kluczowe inwestycje i projekty miejskie zrealizowane w 2023 r. w zakresie:
– Zielonego Miasta – m.in.: bioróżnorodności, terenów zieleni, odporności na zmiany klimatu, gospodarki obiegu zamkniętego, świadomości ekologicznej.
– Wspólnego Miasta – m.in.: edukacji, sportu, zdrowia, integracji społecznej, aktywności obywatelskiej, praw człowieka, mieszkalnictwa.
– Dostępnego Miasta – m.in.: przemieszczeń pieszych, rowerowych, transportu publicznego, bezpieczeństwa, energetyki miejskiej, cyfrowej transformacji i smart miasta.
– Innowacyjnego Miasta – m.in.: gospodarki, przestrzeni, kultury i dziedzictwa, turystyki i czasu wolnego.
Choć w ustawie mowa jest o podsumowaniu działalności w roku poprzedzającym złożenie Raportu, ramy czasowe gdańskiego opracowania w większości przedstawionych statystyk dotyczą lat 2017–2023. Szersza perspektywa czasowa pozwala zaprezentować trendy i zmiany zachodzące w mieście i w otoczeniu społeczno-gospodarczym.
Zapytania dotyczące zawartości Raportu można kierować na adres e-mail:
Ważne nagrody i wyróżnienia
Mimo bardzo trudnych warunków udało się utrzymać stabilną sytuację budżetową, a dokonania Gdańska w pokonywaniu trudności, nie tylko budżetowych, zostały dostrzeżone i docenione – nasze miasto zdobyło III miejsce w rankingu Perły Samorządu, a Skarbnik Gdańska Izabela Kuś została wybrana najlepszym skarbnikiem wśród dużych miast. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w Perłach Samorządu otrzymała wyróżnienie w kategorii włodarza gminy powyżej 100 tys. mieszkańców. Specjalne wyróżnienie miasto otrzymało za kampanię społeczną „Gdańsk Miastem Równości”.
Fot. Kazimierz Netka.
Europejskie Stolice Inkluzywności i Różnorodności 2023 – Główna nagroda „Europejskie Stolice Włączenia i Różnorodności” dla miast liczących ponad 50 000 mieszkańców w kategorii „Samorząd wspierający równość osób LGBT+” – to kolejna ważna nagroda dla Gdańska. Doceniono wspieranie równości osób LGBT+, liczne inicjatywy obejmujące włączające usługi publiczne (m.in. opracowanie wspólnie z Stowarzyszaniem Tolerado, „Standarów obsługi przyjaznych dla osób LGBT+” w pomocy społecznej i psychologicznej) i wsparcie dla ofiar dyskryminacji w postaci Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Gdańsk jako jedyne miasto w Europie otrzymał również nagrodę publiczności.
Także Fitch Ratings potwierdził w 2023 roku wysokie długoterminowe ratingi Gminy Miasta Gdańska dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.
Dyskusja o Raporcie – decyduje kolejność zgłoszeń
Raport zostanie teraz przekazany radnym Gdańska, którzy omówią go podczas sesji absolutoryjnej 20 czerwca. W dyskusji będzie mogło wziąć udział także 15 mieszkańców.
– Sesja absolutoryjna Rady Miasta Gdańska odbędzie się 20 czerwca. W jej trakcie odbędzie się debata na temat Raportu. Zgodnie z przepisami o samorządzie gminnym, w debacie może wziąć udział 15 mieszkańców, którzy będą mieli możliwość zabrania głosu w dyskusji i przedstawienia swoich spostrzeżeń oraz uwag dotyczących Raportu – podkreśla Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Aby móc uczestniczyć w debacie, należy złożyć przewodniczącej Rady Miasta Gdańska pisemny wniosek poparty co najmniej 50 podpisami.
Zgłoszenia przyjmowane są w Biurze Rady Miasta Gdańska, Wały Jagiellońskie 1, pok. 104 (sekretariat) do dnia poprzedzającego sesję absolutoryjną Rady Miasta Gdańska, czyli do 19 czerwca 2024 roku.
Formularz zgłoszenia jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.
Zgodnie z przepisami o samorządzie gminnym, w debacie może wziąć udział 15 mieszkańców, którzy będą zabierać głos według kolejności zgłoszeń. Czas przeznaczony na wystąpienia to 5 minut.
Po zakończeniu debaty nad raportem Rada Miasta Gdańska przeprowadzi głosowanie nad udzieleniem Prezydent Miasta Gdańska wotum zaufania – poinformował Dariusz Wołodźko – starszy inspektor w Referacie Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Historia
Nowy Ratusz W Gdańsku, to pałac, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. W czasie Wolnego Miasta Gdańska w tym gmachu miał swą siedzibę Wysoki Komisarz Ligi Narodów, potem podczas II wojny światowej urzędował tam gauleiter Gdańska.
Nowy Ratusz w Gdańsku zwany jest też Starym Żakiem, bo w nim znajdował się kiedyś Klub Studentów Wybrzeża Żak (KSW Żak). Rada Miasta Gdańska ma tam swą siedzibę i salę obrad od 1999 roku, a KSW Żak otrzymał budynek w Gdańsku Wrzeszczu, w przystosowanej do jego potrzeb zajezdni tramwajów.
Stary Żak był też siedzibą Teatru Bim Bom. Działalność reformatorska, kulturowa, twórcza studentów, aktorów oraz innych artystów w tym gmachu była doskonałym przygotowaniem tego miejsca do dalszej jego działalności już jako siedziby Rady Miasta Gdańska.
Wizja budynku użyteczności publicznej
Sesje odbywają się w sali, która kiedyś była kinem studyjnym, gdzie wyświetlano najambitniejsze dzieła kinematografii światowej. Dzisiaj, na dawnej scenie, prezydent Gdańska pani Aleksandra Dulkiewicz, oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak, mówiły na temat stanu Gdańska, prezentując specjalny raport. Na ścianie, tuż przy suficie nad sceną wisi godło Polski. Jest też katolicki krzyż, ale symboli innych religii nie ma. Zapytaliśmy, czy mogłyby się takie symbole znaleźć obok krucyfiksa.
Fot. Kazimierz Netka.
Agnieszka Owczarczak – przewodnicząca Rady Miasta Gdańska odparła, że jej zdaniem w sali obrad nie powinno być żadnych symboli religijnych. To jest budynek użyteczności publicznej, administracji publicznej i nie powinno być tutaj żadnych symboli religijnych.
Fot. Kazimierz Netka.
Do tej pory nikt inny się nie zgłosił z prośbą o zezwolenie na powieszenie symbolu religijnego w tej sali. Nie wiem też, czy ktoś zastanawiał się nad zgodą w ogólne na powieszenie tego krzyża, natomiast on wisi od wielu lat i po prostu jest. Nie wiadomo, czy są przepisy zezwalające na umieszczenie innych symboli religijnych.
Nie wiadomo czy są przepisy uprawniające niekatolickie i niechrześcijańskie wyznania do umieszczania swych symboli na przykład w takich miejscach jak sala obrad Rady Miasta Gdańska, a jeśli są, to czy wyznawcy tych religii zostali wystarczająco wyraźnie o takich swych uprawnieniach poinformowani. Warto się nad tym zastanowić właśnie podczas oceny stanu Gdańska jak i w trakcie celebrowania kolejnych rocznic wydarzeń, które zapoczątkowały w Europie Środkowowschodniej demokrację, równość, wolność, solidarność.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl