Agencja Rozwoju Pomorza oferuje nową usługę  dla pomorskich firm – wsparcie brokera zagranicznego. To wzmocnienie szans na rozwój eksportu.

Fot. z Archiwum Agencji Rozwoju Pomorza.

Broker pomoże rozpoznać rynek zagraniczny, ułatwi nawiązanie kontaktów z kontrahentami

Pomorskie firmy poszukujące możliwości sprzedaży swoich produktów na rynkach międzynarodowych będą mogły skorzystać z nowej usługi oferowanej w ramach unijnego projektu Pomorski Broker Eksportowy. Rozpoznanie rynków oraz nawiązanie pierwszych kontaktów z zagranicznymi kontrahentami to zakres usługi Brokera Zagranicznego. Już 18 lutego Agencja Rozwoju Pomorza rozpoczęła rekrutację przedsiębiorstw zamierzających skorzystać z oferowanego wsparciaczytamy w komunikacie, który przekazała nam Barbara Merchel-Czech – dyrektor Działu Promocji  Agencji Rozwoju Pomorza S.A. Komunikat zawiera też wypowiedź:

W działalności eksportowej firmy, dobre rozpoznanie rynków zagranicznych oraz nawiązanie pierwszych kontaktów biznesowych zajmuje dużo czasu i pochłania spore koszty. To poważna bariera w ich rozwoju dlatego pomoc w pokonaniu tego pierwszego i najtrudniejszego kroku może otworzyć nowy rozdział w historii firmy, która ma ambicję rozwijania ekspansji na rynkach zagranicznych. Tę pomoc oferuje projekt Pomorski Broker Eksportowy dzięki nowej usłudze Brokera Zagranicznegomówi Marek Choromański – zastępca dyrektora Działu Rozwoju Przedsiębiorczości w Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Na czym to polega?

Usługa brokera zagranicznego to dostarczanie firmom specjalistycznych informacji o interesujących je rynkach zagranicznych, pomocy w nawiązaniu kontaktów biznesowych, a także organizacji spotkań z potencjalnymi kontrahentami. Wybrane w konkursie przedsiębiorstwa w pierwszym etapie otrzymają analizę wybranego przez siebie rynku zagranicznego pod kątem możliwości wejścia na niego ze swoimi produktami. Kolejnym krokiem będzie pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych na tym rynku.

Kto może skorzystać?

Warunkiem uzyskania prawa do usługi Brokera Zagranicznego jest posiadanie statusu mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa oraz siedziby na terenie województwa pomorskiego. Firma musi także mieć potwierdzony potencjał eksportowy oceniony na podstawie przeprowadzonego badania („Proeksport”) przez specjalistę ds. eksportu, zatrudnionego w projekcie Pomorski Broker Eksportowy oraz oceny informacji zawartych we wniosku złożonym do konkursu. Usługa realizowana będzie nieodpłatnie, jednak firma, aby z niej skorzystać, będzie musiała wpłacić kaucję w wysokości 30% wartości usługi. Na wsparcie będzie mogło liczyć ok. 20 firm .

Jakie rynki zagraniczne?

Działania w ramach usługi Brokera Zagranicznego mogą być realizowane m.in. na rynkach Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kazachstanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj), Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. Wskazanie wyżej kierunki ekspansji zagranicznej, zostały wytyczone jako strategiczne dla działań projektu w roku 2019

Rekrutacja

Dokumenty konkursowe oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Agencji Rozwoju Pomorza – www.arp.gda.pl,. Zgłoszenia przyjmowane są w terminie do 22 marca 2019r. Informacji udziela Joanna Wołczyk, tel. 58 32 33 106 , e-mail: joanna.wolczyk@arp.gda.pl

O projekcie Pomorski Broker Eksportowy

Unijny projekt Pomorski Broker Eksportowy ułatwia firmom z sektora MŚP rozwój działalności na rynkach międzynarodowych. To pierwszy regionalny kompleksowy system wspierający działalność pomorskich przedsiębiorców za granicą. Kierowany jest zarówno do firm, które jeszcze nie podejmowały działań eksportowych, jak również do prowadzących już działalność na rynkach zagranicznych. Główne działania realizowane w ramach projektu to umożliwianie przedsiębiorcom udziału w targach, konferencjach, seminariach, wsparcie działalności eksportowej grantami, wsparcie brokerów. www.brokersportowy.pl. PBE jest projektem partnerskim realizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza partnera wiodącego, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość/O.Terenowy Gdańsk, Inkubator STARTER, INVESTGDA i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny – wynika z informacji, które przekazała nam Barbara Merchel-Czech – dyrektor Działu Promocji  Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *