Baltic Sail, największa międzynarodowa żeglarska impreza Gdańska dotychczas  utożsamiana z początkiem lata, w tym roku wyjątkowo odbywa się pod koniec sezonu. Około 100 żaglowców zabłyśnie swymi żaglami w stolicy województwa pomorskiego oraz na Zatoce Gdańskiej

Fot. Kazimierz Netka.

W niedzielę przed południem – parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych; wieczorem – próba ustanowienia nowego rekordu śpiewania szanty „Morskie Opowieści”

Wielkie święto statków wiatrem pędzonych potrwa do 4 do 7 września 2020 roku, Będzie to już XXIV edycja międzynarodowego wydarzenia o nazwie „Baltic Sail Gdańsk”.

Fot. Kazimierz Netka

W czwartek, przed południem, na pokładzie żaglowca „Generał Zaruski” – flagowej jednostki miasta Gdańska – podczas krótkiego rejsu po Motławie, przedstawiony został program tej imprezy. O szczegółach atrakcji tego wielkiego święta żaglowców mówili m.in.: Piotr Borawski – zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu; Jacek Bendykowski – prezes Fundacji Gdańskiej; Agata Biały – koordynatorka Baltic Sail Gdańsk; Michał Juszczakiewicz – organizator festiwalu Szanty pod Żurawiem oraz Michał Korneszczuk – koordynator regat „Bursztynowa 10. Baltic Sail”.

Fot. Kazimierz Netka

O przebiegu Baltic Sail Gdańsk poinformowała nas także Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. Oto opis tej imprezy:

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2020

Już po raz 24 odbędzie się święto żeglarskie Gdańska. Pomimo epidemii i ograniczeń na zlot zawita 20 tradycyjnych jednostek oraz 76 jachtów żaglowych i motorowych, głównie pod polską banderą – poinformowała Milena Mieczkowska. Oto ciąg dalszy wiadomości:

Fot. Kazimierz Netka

Od piątku 4 września do poniedziałku 7 września 2020 r. w Gdańsku potrwa tegoroczny Zlot Żaglowców Baltic Sail. Obecny sezon wydarzeń żeglarskich różni się od innych. Większość imprez, które już na stałe wpisały się w europejski kalendarz zostało odwołanych, przełożonych, albo zmieniły swoją formułę. Baltic Sail, największa międzynarodowa żeglarska impreza Gdańska dotychczas utożsamiana z początkiem lata, w tym roku wyjątkowo odbywa się pod koniec sezonu. Nie będzie to jednak zlot do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w ostatnich edycjach. Ze względów epidemicznych formuła oraz liczba i rodzaj jednostek odwiedzających Gdańsk cały czas rotuje.

W ostatnich dniach zrezygnowały takie jednostki jak fińska Joanna Saturna czy szwedzki Hiorten, który miał być w Gdańsku po raz pierwszy. Problemy techniczne zgłosiły dwie polskie jednostki, które deklarowały udział w zlocie, czyli Baltic Beauty oraz Szkwał. Pomimo tych zmian Organizatorom udało się skompletować 20 tradycyjnych jednostek w tym m.in. Generał Zaruski, Libava, Kapitan Borchardt, Ark, Antica, Gedania, Bonawentura, Olander, Dar Szczecina. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki oraz atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej.

Fot. Kazimierz Netka

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Gdańsk po raz kolejny jest gospodarzem tego wydarzenia i z przyjemnością witamy wszystkich gości – tych nowych, jak i tych, którzy są z nami od lat. Mamy nadzieję, że spędzicie te cztery dni czując ducha morza oraz podziwiając Gdańsk od strony wody – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Rejsy tradycyjnymi jednostkami

Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godziny i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można port wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską i w miarę możliwości rozpoczną płynięcie na żaglach. Aktualne rejsy i wolne miejsca oraz zakup biletów – na stronie internetowej balticsail.pl .

Fot. Kazimierz Netka

– Mamy nadzieję, że z wydarzenia skorzysta w tym roku więcej mieszkańców i mieszkanek Gdańsk, przygotowaliśmy specjalną zniżkę na bilety w rejsy żaglowcami dla posiadaczy karty mieszkańca, jest to 30 % od normalnej ceny biletu – mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych. Tradycyjnie od 23 lat odbywała się na wodach Motławy i gromadziła widzów na nabrzeżach od ul. Wartkiej aż po Żurawia. W tym roku ze względów bezpieczeństwa parada została przeniesiona na Zatokę Gdańską. Jednostki będzie można obserwować w niedzielę 6 września od godziny 10.30 z plaż na wysokości molo na Zaspie, dodatkowo cała parada po raz pierwszy będzie transmitowana na żywo na kanałach Facebooka Baltic Sail Gdańsk oraz na portalu gdansk.pl.

Tawerna żeglarska z muzyką na żywo

Fot. Kazimierz Netka

Dla miłośników szant mamy dobrą wiadomość. Tak jak w ubiegłych latach będzie można poczuć morskiego, muzycznego ducha w tym roku w nieco innej niż dotychczas formule. Na wyspie Ołowianka zlokalizowana została zadaszona TAWERNA ŻEGLARSKA BALTIC SAIL GDAŃSK mogącą pomieścić łącznie 300 osób w dwóch oddzielonych od siebie sektorach. W Tawernie oprócz muzyków występujących w ramach Festiwalu Szant pod Żurawiem będzie funkcjonować gastronomia. Przez 3 dni na dwóch scenach Tawerny usłyszymy m.in. Chór Zawisza Czarny, zespół Formacja, Klang czy Atlantyda. W sobotę, 5 września o 20.20 odbędzie się „BITWA NA SZANTY”, w której zmierzą się zespoły „Klang” vs “Perły i Łotry”. W niedzielę zaś o godz. 21.00 podejmiemy certyfikowaną Próbę Bicia Międzynarodowego Rekordu Polski Najdłużej Wykonywanej Szanty „Morskie Opowieści”. PROGRAM NA: https://www.balticsail.pl/o-baltic-sail/program/

Fot. Kazimierz Netka

Regaty on-line? To możliwe!

Fot. Kazimierz Netka

W tym roku Regaty Baltic Sail wykraczają poza wody Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego, dając możliwość uczestniczenia w żeglarskiej rywalizacji w dość niestandardowy sposób, przenosząc ją do aplikacji endomondo wzorem rywalizacji biegowych. Oprócz tradycyjnego wyścigu zapraszamy wszystkich żeglarzy i żeglarki, niezależnie na jaki akwenie będą, do przepłynięcia z nami BURSZTYNOWEJ 10. BALTIC SAIL GDAŃSK 2020 w wybrany przez siebie dzień, nie później jednak niż do 7 września. W ten symboliczny sposób żeglując po całym świecie możemy złapać ducha wspólnej, symbolicznej rywalizacji i zabawy.

Fot. Kazimierz Netka

Jak to zrobić?

Jeśli nie masz, to ściągnij aplikację Endomondo (Android https://play.google.com/store/apps/details?id=com.endomondo.android&hl=pl) (iPhone https://apps.apple.com/pl/app/endomondo/id333210180?l=pl)

Dołącz do rywalizacji pod linkiem (przez przeglądarkę internetową): https://www.endomondo.com/challenges/44545610

Przed wejściem na pokład jednostki włącz na swoim smartfonie aplikację Endomondo (w środkowym menu aplikacji – trening – wybierz żeglarstwo (wystarczy kliknąć w nazwę sportu w lewym górnym rogu aplikacji), następnie rozpocznij trening – aby Twój wynik został zaliczony musisz zakończyć trening

Zaproś do rywalizacji znajomych żeglarzy! Pamiętaj o uczciwej rywalizacji – używaj wyłącznie żagli! A podczas regat – zrób zdjęcia, nakręć film i wyślij na adres: rejestracja@balticsail.pl

Względy bezpieczeństwa

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną zlot żaglowców został dostosowany do obecnie panujących przepisów. Dla wspólnego bezpieczeństwa przed wejściem do Tawerny Żeglarskiej, na rejsy żaglowcami oraz do Strefy Edukacyjnej należy wypełnić oświadczenie dot. COVID-19 oraz poddać się mierzeniu temperatury. Na terenie Tawerny Żeglarskiej, podczas rejsów żaglowcami oraz w Strefie Edukacyjnej należy nosić maseczkę ochronną. Prosimy o częstą dezynfekcję rąk w udostępnionych miejscach. Prosimy o zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób. Tawerna Żeglarska, żaglowce po każdym rejsie oraz Strefa Edukacyjna będą dezynfekowane

Więcej informacji: FB: fb.com/BalticSail ; Wydarzenie na FB: tiny.pl/7cbbw ; WWW: balticsail.pl

– zachęca Milena Mieczkowska – Koordynatorka ds. komunikacji i PR Fundacji Gdańskiej.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *