Dziękczynny weekend dla mieszkańców Gdańska 4 i 4 listopada, pod hasłem: Nie śpij bo cię przegłosują. Spotkania, atrakcje, nagrody za wysoką frekwencję podczas wyborów do parlamentu. Dostępny będzie także stadion Arena Polsat Plus. Zapytaliśmy o możliwość przekazania nauce stadionu przy ul. Traugutta

Fot. Kazimierz Netka.

Powyborcze atrakcje dla Gdańszczan

Gdańsk jest jednym z rekordzistów w skali kraju w odsetku głosujących podczas ostatnich wyborów do Sejmu i Senatu. Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska postanowiła podziękować mieszkańcom miasta za tę historyczną frekwencję w wyborach parlamentarnych. W najbliższy weekend, 4 i 5 listopada, zostanie zorganizowanych wiele bezpłatnych atrakcji dla gdańszczan, w różnych obiektach. O szczegółach poinformowano podczas briefingu prasowego w Polsat Plus Arena Gdańsk.

W tym spotkaniu uczestniczyli m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Katarzyna Czerniewska – radna klubu Wszystko dla Gdańska; Cezary Śpiewak-Dowbór – przewodniczący klubu KO w Radzie Miasta Gdańska; Andrzej Stelmasiewicz – Radny Miasta Gdańska. Konferencje prowadził Daniel Stenzel – rzecznik prasowy Prezydent Gdańska. O szczegółach poinformowała nas również Joanna Bieganowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przysyłając następującą relację:

Nie śpij bo Cię przegłosują. Dziękujemy

W ostatnich wyborach parlamentarnych frekwencja w całej Polsce była rekordowa i wyniosła 74,3% W Gdańsku była jeszcze wyższa – 81,5%. W ramach podziękowania dla mieszkanek i mieszkańców, w najbliższy weekend, przygotowano bezpłatny wstęp do instytucji kultury, teatrów i ciekawych obiektów w mieście. Trzy dzielnice z najwyższą frekwencją otrzymają nagrody.

– Dwa tygodnie temu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że w wyborach parlamentarnych głosowało 81,5% mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. W naszym okręgu wyborczym numer 25 ta frekwencja wyniosła 75,8%. To historyczny wynik! Chcemy podziękować mieszkańcom za ten świetny wynik i dać też szansę do ciekawego spędzenia czasu. Kilka instytucji, nie tylko miejskich, ale także jedna prywatna, przygotowały specjalny program na najbliższy weekend 4 – 5 listopada – mówiła Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

Tegoroczne wybory parlamentarne miały najwyższą frekwencję w historii Polski.

– W skali kraju frekwencja wyniosła 74,3%

– W województwie pomorskim frekwencja wyniosła 75,3%

– W okręgu wyborczym nr 25 frekwencja osiągnęła 75,8%

– W Gdańsku frekwencja to 81,5%

Kampania internetowa o nazwie „Nie śpij, bo Cię przegłosują” w internecie, mediach tradycyjnych i społecznościowych, zyskała ponad 40 milionów odsłon.

– Frekwencja wynosząca 81,5% to ogromny sukces mieszkanek i mieszkańców Gdańska. To plasuje nas w pierwszej czwórce, jeśli chodzi o rekordy frekwencji największych miast w Polsce. A co mnie, jako przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej szczególnie cieszy, to miażdżący wynik – przeszło 70% głosów oddanych na ugrupowania, które dotychczas były demokratyczną opozycją. Daje to szansę, żeby w kolejnych latach zmienić na poziomie centralnym optykę patrzenia na samorządy. To będzie dobry czas dla samorządów, dobry czas dla mieszkańców wszystkich miast w Polsce. Bardzo liczymy m.in. na odblokowanie środków z KPO, co pozwoli na realizację wielu inwestycji, na które mieszkańcy czekają od lat – powiedział Cezary Śpiewak-Dowbór – przewodniczący klubu KO w RMG:

Fot. Kazimierz Netka.

Warto pamiętać, że wysoka frekwencja wyborcza jest ważna dla demokracji, ponieważ oznacza, że większa liczba obywateli wyraża swoją opinię i udział w procesie wyborczym.

– Pamiętam, jak pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz mówiła o swoim marzeniu. O tym, że marzy jej się, żeby frekwencja w Gdańsku przekroczyła 80%. W Gdańsku spełniają się marzenia, ale nie spełniają się same. Po prostu my wszyscy razem wiemy, jak pomóc im stawać się rzeczywistością – mówi Katarzyna Czerniewska – radna klubu Wszystko dla Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Wspominamy często o wyborach w roku 89, kiedy frekwencja wyniosła 62%, ale tegoroczna przekroczyła nawet tę historyczną, dotychczas najwyższą z roku 1919, która wynosiła 70%. Za to bardzo serdecznie wszystkim Państwu dziękuję.

– Gratulujemy wszystkim głosującym, aktywnym gdańszczanom i bardzo dziękujemy za to, że poszli do urn. Trzymajmy kciuki za rozsądek rządzących i ciągłą chęć współpracy liderów. Za nami znakomity wynik w wyborach do Sejmu i Senatu, ale przed nami będą wybory samorządowe. Zachęcam i apeluję, aby utrzymać ten poziom aktywności obywatelskiej i równie tłumnie w nich uczestniczyć już na wiosnę – mówił Andrzej Stelmasiewicz, Radny Miasta Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

W podziękowaniu za frekwencję

W najbliższy weekend, 4 – 5 listopada, wiele instytucji otwiera swoje podwoje dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Wydarzenie to ma na celu podziękowanie za udział w wyborach parlamentarnych oraz zaangażowanie w sprawy miasta i kraju.

– Instytucje, do których wstęp będzie nieodpłatny to m.in. Teatr Miniatura – bezpłatne wejściówki na spektakl „Co u diabła”; Teatr Szekspirowski – specjalne, godzinne zwiedzanie teatru zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, a także Hevelianum, obiekty Muzeum Gdańska i Gdańskie ZOO – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Bardzo dziękuję także inwestorowi prywatnemu, właścicielom Olivia Business Center, bo także udostępnili taras widokowy na najwyższym punkcie naszego miasta, czyli Oliwia Star, które będzie dostępne dla odwiedzających na hasło Frekwencja. Mam nadzieję, że wielu z nas skorzysta z możliwości spotkania.

Lista instytucji,

które biorą udział w tej wyjątkowej inicjatywie, a także informacje o dostępności bezpłatnych biletów i godzinach otwarcia:

Fot. Kazimierz Netka.

Polsat Plus Arena Gdańsk

– 4 listopada (sobota) – 10:00-16:00, 5 listopada (niedziela) – 10:00-16:00

– Szczegóły: Oferta obejmuje 7 wycieczek dziennie po 50 osób każda.

– Osoby zainteresowane zwiedzaniem powinni zgłosić się do Sekretariatu Stadionu – wejście od ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1 na 10 – 15 minut przed daną grupą godzinową 4 i 5.11 lub od 31.10. mogą zapisać się na zwiedzanie mailowo pod adresem: tours@arenagdansk.com

Europejskie Centrum Solidarności

– Wystawa Stała i Wystawa Stocznia

– Dostępne godziny otwarcia: 10:00-18:00

– Bezpłatne bilety dostępne w kasie

Teatr Miniatura

– Spektakle „Co u diabła” odbędą się 4 listopada o 12:00 i 5 listopada o 12:00.

– Pula bezpłatnych wejściówek dostępna jest w kasie biletowej przed spektaklem lub wcześniej. Przy odbiorze należy podać hasło: FREKWENCJA.

– Kasa biletowa otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00, a w sobotę i niedzielę od godz. 9.00. W poniedziałek oraz w środę (1 listopada) kasa jest zamknięta.

– Pula bezpłatnych wejściówek jest ograniczona.

Teatr Szekspirowski

– Oprowadzanie odbędzie się 4 listopada o 14:00 i 5 listopada o 14:00.

– Bezpłatne oprowadzanie, grupy do 30 osób, zapisy pod adresem  bow@teatrszekspirowski.pl.

Gdański Ogród Zoologiczny

– Godziny otwarcia: 9:00-14:00 (zwiedzanie do 15:00)

– Wstęp wolny, bez konieczności posiadania wejściówek.

IKM (Instytut Kultury Miejskiej)

– Godziny otwarcia: Sobota: 10:00 – 20:00, Niedziela: 10:00 – 16:00.

– Wstęp – bezpłatne wejściówki dostępne w Punkcie Informacji Kulturalnej na parterze – Targ Rakowy 11 – bezpośrednio przed wejściem do oglądania makiety.

Obiekty Muzeum Gdańska

– Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena – bezpłatne bilety dostępne do godziny zamknięcia.

– Muzeum Bursztynu będzie czynne w godzinach 10.00-18.00. Nieodpłatne bilety będą wydawane do godziny 17.00. W pozostałych dwóch oddziałach zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 10.00-16.00, zaś bilety wstępu będą wydawane nieodpłatnie do godz. 15.15.

Hevelianum

– 4 listopada – 10:00-18:00, 5 listopada – 10:00-18:00

– Bezpłatne bilety wstępu dostępne w kasie.

Olivia Star Top

– Sobota 11:00-23:00, Niedziela 11:00-20:00

– Dla uczestników dostępne bezpłatne parkingi.

– Z 32 piętra podziwiać można wszystkie najważniejsze punkty Trójmiasta – między innymi gdańskie żurawie, sopockie molo czy klif w Orłowie. To absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Polski, w którym po prostu warto być!

– Do dyspozycji Gości 32 piętra zostanie udostępnione także piętro 34, najwyższe piętro budynku Olivia Star, którego 6-metrowe przeszklenia gwarantują niezwykły widok oraz możliwość zrobienia wyjątkowych, pamiątkowych zdjęć.

Dla większości miejsc liczba wejść jest ograniczona, dlatego zalecamy wcześniejsze zapisy lub zgłoszenia. Hasło „FREKWENCJA” będzie umożliwiać dostęp do wielu atrakcji. To doskonała okazja do wspólnego świętowania i podziękowania dla mieszkańców Gdańska za ich aktywność i zaangażowanie w życie społeczności lokalnej oraz kraju.

Dzielnice z najwyższą frekwencją

– Mamy także prezent dla trzech dzielnic w Gdańsku, w których frekwencja była najwyższa. Dla tych najbardziej aktywnych spośród 35, przeznaczamy po 50 tys. zł na urządzenie kwietnika lub terenu zielonego. Miejsca, które zostaną ukwiecone, wypracujemy wspólnie z Radami Dzielnic, aktywnymi mieszkańcami oraz z Fundacją Gdańską, która będzie operatorem tego działania. Miejsca zostaną ukwiecone, by przypominały wielki, historyczny wynik – poinformowała prezydent Dulkiewicz.

Dzielnice, w których osiągnięty został najwyższy wynik frekwencji to:

– Obwodowa Komisja Wyborcza numer 160, ul. Otomińska (Kiełpino Górne, Rada Dzielnicy Kokoszki) – 90,84 proc.

– Obwodowa Komisja Wyborcza numer 131, ul. Meissnera (Zaspa-Rozstaje) – 90,62 proc.

– Obwodowa Komisja Wyborcza numer 70, ul. Stolema (Jasień) – 90,6 proc. – poinformowała Joanna Bieganowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Uroczystości 4 i 5 listopada 2023 roku w Gdańsku będą odbywały się pod hasłem: NIE ŚPIJ BO CIĘ PRZEGŁOSUJĄ. Jest to zachęta do udziału w następnych wyborach: samorządowych, prezydenckich oraz do Parlamentu Europejskiego.

– Jest to praca ciągła – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – To nie jest tak, że 15 października poszliśmy do urn i się nasze zaangażowanie obywatelskie skończyło. Nieustająco będziemy zachęcać, edukując obywateli, kontynuując chociażby gdańskie lekcje obywatelskie, zachęcając do udziału w różnego rodzaju konsultacjach społecznych do współdecydowania o naszym mieście, o naszych dzielnicach. Mam nadzieję, że ten entuzjazm nie opadnie.

Na zdjęciu: Widok z ul. Szubienicznej na stadion przy ul. Traugutta. Fot. Kazimierz Netka.

Konferencja odbywała się na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. Postanowiliśmy zapytać, czy stadion przy ul. Traugutta mógłby zostać przekazany nauce, uczelniom, Związkowi Fahrenheita. Taka propozycja złożenia wniosku o przekazanie stadionu przy ul. Traugutta na potrzeby np. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego padła m.in. podczas III posiedzenia Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, 26 października.

– Pierwsze słyszę od pana o takim pomyśle, tym bardziej, ze stadion przy Traugutta jest wykorzystywany – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska. – To nie jest tylko sama murawa, na której chociażby trenują różne zespołu Lechii, ale tam jest także wiele obiektów sportowych i hale i inne, które przez różne kluby sportowe są wykorzystywane.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *