Festival Forum – uroczyste zwieńczenie 365 dni Forum Gdańsk , pod hasłem „Przyłóż się do sztuki”. Gra Miejska o książki, również na terenach postoczniowych. Pieczenie niezwykłego „ciasta” na Mostku Historycznym.

Źródło ilustracji: Forum Gdańsk.

Przez trzy dni, na czterech scenach, rozmaitość artystycznych atrakcji.

Forum Gdańsk zaprasza do wspólnego świętowania pierwszych 365 dni razem. Z tej okazji odbędzie się trzydniowy Festival Forum pod hasłem „Przyłóż się do sztuki”. Gwiazdą Festivalu będzie Reni Jusis i The Dumplings. W dniach 24-26 maja odbywać się będą koncerty, spektakle, giga street art. Będzie można zdobyć plakaty Ryszarda Kai oraz ekologiczne torby uszyte z banerów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny! – zachęca Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk, w komunikacie przekazując też wypowiedzi twórców Festivalu:

– Z okazji pierwszych urodzin chcemy zaproponować naszym klientom trzydniowy Festival Forum, który jako pierwsza edycja, odbędzie się pod hasłem „Przyłóż się do sztuki”. To ważne dla nas wydarzenie dlatego już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, turystów, młodszych i starszych klientów już z nami związanych oraz tych, którzy odwiedzą nas po raz pierwszy – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk.

– Każdy dzień będzie inny dlatego hasło przewodnie „Przyłóż się do sztuki” będzie rozwijać się w trzech kierunkach. Pierwszego dnia Festiwalu uczestnicy „Przyłożą rękę do sztuki”. Stworzą wspólnie giga streetart na Dziedzińcu Forum. Kolejny dzień upłynie pod hasłem „Przyłóż oko do sztuki”. Goście będą oglądać spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych na kilku scenach w środku i na zewnątrz. Ostatni dzień Festiwalu to uczta muzyczna. Warto „Przyłożyć ucho do sztuki” i słuchać muzyki na żywo z udziałem takich gwiazd jak Reni Juis czy The Dumplings – informuje Marta Grabianowska, marketing manager Forum Gdańsk.

Dzień pierwszy – Przyłóż rękę do sztuki

Festival Forum rozpocznie się 24 maja o godzinie 12:00 na dziedzińcu Forum Gdańsk. Po raz pierwszy kompleks zamieni się w największy street art w mieście. Warto przyjść z przyjaciółmi, rodziną by wspólnie przyłożyć rękę do tworzenia tego dzieła. Warto również uwiecznić tę chwilę na zdjęciu z drona. Równolegle odbywać się będą warsztaty dla dzieci i młodzieży z Jakubem Babczyńskim, gdańskim rysownikiem i autorem komiksów oraz warsztaty sztuki multimedialnej iDream Forum ART WORKSHOPS. Na warsztaty obowiązywać będą zapisy.

 

Źródło ilustracji: Forum Gdańsk

– Dla miłośników zakupów mamy ciekawą propozycję, otóż w 365 minut będzie można udowodnić, że zakupy to też sztuka. Wystarczy zrobić zakupy i odebrać sztukę – jedną spośród 365 prezentów, które przygotowaliśmy dla naszych gości – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk.

Akcja została zaplanowana w godzinach 13:00-19:05. Nagrodami będą plakaty Ryszarda Kai stworzone dla Forum Gdańsk, ekologiczne torby z bannerów, które otaczały budowę Forum Gdańsk jeszcze rok temu, parasole dla dwojga oraz nagrody ufundowane przez najemców Forum Gdańsk.

Piątkowy wieczór tradycyjnie uświetnią artyści biorący udział w projekcie autorskim Forum Gdańsk „Piątki po pracy”. Będzie to ostatni występ przed wakacjami. Kolejna edycja rozpocznie się we wrześniu.

Dzień drugi – Przyłóż oko do sztuki

Sobota, 25 maja, dostarczy wielu wrażeń. Widzowie obejrzą blisko 10 spektakli teatralnych na czterech scenach w Forum Gdańsk zarówno w środku jak i na zewnątrz. Repertuar zapowiada się obiecująco, na początek wystąpi Teatr Katarynka ze sztuką Morskie Opowieści. To spektakl dla dzieci, podczas którego aktorzy przeniosą najmłodszych widzów na pokład statku, gdzie rozpoczną rejs pełen przygód.

Na scenie plenerowej wystąpi między innymi Teatr Valldall ze spektaklem muzyczno-lalkowym pod tytułem Bakteriusz i Próchniak dedykowanym widzom od czwartego roku życia. Aktorzy w zabawny sposób poruszą temat higieny jamy ustnej i zdrowego odżywiania. Do akcji będzie musiała wkroczyć wielka szczotka do zębów. Ale czy to wystarczy, żeby pozbyć się tak chytrych łobuziaków?

Widzowie dorośli oraz fani piłki nożnej w każdym wieku będą mieli okazję obejrzeć spektakl z udziałem Wojciecha Tremiszewskiego. „Pan Trener” wprowadzi widzów w świat piłki nożnej z piątej ligi, której mecze nie są transmitowane w telewizji, a trener Ajaxu Mściszewice za swoją pracę otrzymuje honorarium w postaci jaj od lokalnych kur niosek oraz wiader z tynkiem. „Pan Trener” to zabawna opowieść o miłości do piłki nożnej, która przysłania inne wydarzenia na przykład narodziny dziecka, nawet własnego.

Na Mostku Historycznym wystąpią aktorzy z Teatru Gdynia Główna ze sztuką Wielkie Ciasto, którzy zaprezentują prosty przepis na wyśmienitą zabawę przyprawioną nutką refleksji. Wystarczy garść wyobraźni, łyżka tajemnicy i szczypta dobrego humoru, a efekt jest zaskakujący!

 

Źródło ilustracji: Forum Gdańsk

Teatr Wybrzeże wystawi sztukę pod tytułem FADO pełną liryki i ekspresji opowiadającą o tęsknocie i przeznaczeniu, a także utraconej miłości i rozstaniu. Marzena Nieczuja-Urbańska przeniesie publiczność w świat lizbońskich tawern i portowych barów.

Nie zabraknie Katarzyny Ustowskiej z Iskrą Bożą oraz Magdaleny Bochan-Jachimek w spektaklu Mamy Problem, która wcieli się w rolę matki. Teatr Zielony Wiatrak zaprezentuje się w sztuce Nic nas tu nie trzyma, powstałej na podstawie dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki Adama i Ewy”, którą napisał Mark Twain w 1906 roku. Dzień drugi zakończy się występem Teatru Pantomimy o godzinie 20.30 na scenie plenerowej przy Schodach Teatralnych w Forum Gdańsk.

Przyłóż ucho do sztuki – koncerty gwiazd Reni Jusis i The Dumplings!

Niedziela, 26 maja będzie ostatnim dniem Festivalu Forum Gdańsk. Tego dnia muzyka na żywo zabrzmi na czterech scenach Forum. Na scenie głównej wystąpią gwiazdy znane szerokiej publiczności w Polsce, czyli Reni Jusis i The Dumplings. Swój repertuar zaprezentują również artyści trójmiejscy, którzy występowali już na scenie w Forum Gdańsk w ramach projektu „Piątki po pracy”. Publiczność usłyszy Jana Elfa Czerwińskiego, Tomasza Fridrycha, Marię Sap, Marię Kochańską znaną jako Mimosica, DuoAcoustic, Unicom String Quartet, Valldalove.

– Dodatkową i wyjątkową atrakcją dla Mam będzie koncert musicalowy oraz sesja zdjęciowa z Gosią Michalak – informuje Marta Grabianowska, marketing manager Forum Gdańsk. O makijaż zadba marka Inglot natomiast o aranżację Homla. Osoby zainteresowane proszone są o zapisanie się w dniu 20.05.2019 w salonie iDream.

Gra miejska Książka GO!

W sobotę i niedzielę (25-26.05) odbędzie się gra miejska Książka GO! Będzie to 6. edycja gry miejskiej organizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, ale po raz pierwszy z udziałem Forum Gdańsk. Książka GO! jest grą miejską polegającą na poszukiwaniu książek ukrytych w przestrzeni miejskiej, w dzielnicy Śródmieście. Książki zostaną ukryte między innymi na terenach postoczniowych oraz na terenie Forum Gdańsk. Uczestnicy gry będą musieli je odnaleźć. Wskazówki dotyczące lokalizacji opublikowane zostaną zarówno w sobotę jak i w niedzielę, punktualnie o godz. 12:00 w mediach społecznościowych biblioteki (Facebook – @BibliotekaPublicznaGdansk, Instagram – @biblioteka_gdansk). Każda osoba, która odnajdzie książkę musi opublikować zdjęcie w poście pod wydarzeniem. Dzięki temu pozostali gracze dowiedzą się, że książka, na którą polowali ma nowego właściciela. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.wbpg.org.pl . Kto szuka – ten znajdzie!

Co zrobić żeby wziąć udział w grze miejskiej?

W zabawie może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu – informuje Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *