Gala Mistrzów w Garnizonie Kultury

XIII Gdańska Gala Sportu 2015

Mateusz Mika, siatkarz Lotosu Trefla, po raz drugi z rzędu, został wybrany najlepszym sportowcem Gdańska w 2015 roku. Na tytuł trenera roku zasłużył Włoch Andrea Anastasi. Uhonorowanie najlepszych osobowości gdańskiego sportu odbyło się podczas XIII Gdańskiej Gali Sportu, w klubie Stary Maneż we Wrzeszczu.

Fot. W+éodzimierz Amerski 176

W 2014 roku Mateusz Mika został mistrzem świata. W tym roku zdobył z gdańskimi kolegami wicemistrzostwo Polski, Puchar i Superpuchar Polski. Krajowa reprezentacja, z Mateuszem w podstawowym składzie, zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata i piąte na mistrzostwach Europy.

Kategorie i wyniki ogłoszone podczas XIII Gdańskiej Gali Sportu:

Fot. W+éodzimierz Amerski 060

Sportowiec roku:

1. Mateusz Mika – siatkówka – LOTOS Trefl. Wraz z kolegami z drużyny zdobył wicemistrzostwo Polski oraz Puchar i Superpuchar Polski. Gra też w Lidze Mistrzów. Z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata w Japonii oraz piąte miejsce na mistrzostwach Europy w Bułgarii i Włoszech.

Fot. W+éodzimierz Amerski 057

2. Daria Pogorzelec – judo – SGKS Wybrzeże. Zajęła piąte miejsce na mistrzostwach świata w Astanie w turnieju indywidualnym w wadze 78 kg oraz zdobyła wicemistrzostwo świata w turnieju drużynowym. Zajmuje 15. miejsce w rankingu światowym i jest pewna występu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 054

3. Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek – żeglarstwo – AZS AWFiS. W klasie 49er zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w portugalskim Porto oraz czwarte na mistrzostwach świata w Buenos Aires. Będą reprezentować Polskę na igrzyskach w Rio de Janeiro.

4. Tomasz Jabłoński – boks – SAKO. W bułgarskim Samokowie został wicemistrzem Europy w kategorii średniej – 75 kg. W rozgrywkach World Series of Boxing walczył w barwach Hussars Poland. Wygrał 6 walk i tylko jedną przegrał. Jedzie na igrzyska do Rio de Janeiro.

4. Monika Stachowska – piłka ręczna – AZS Łączpol AWFiS Gdańsk. Na zakończonych w ostatnią niedzielę mistrzostwach świata w Danii zajęła z reprezentacją Polski czwarte miejsce. Dwa lata wcześniej, na mistrzostwach świata w Serbii, też była czwarta. Gra na pozycji obrotowej.

5. Piotr Myszka – żeglarstwo – AZS AWFiS. Był piąty na mistrzostwach świata w Omanie w windsurfingowej klasie RS:X. Będzie reprezentował Polskę na igrzyskach w Rio.

6. Piotr Gacek – siatkówka – LOTOS Trefl. Wraz z kolegami z drużyny zdobył wicemistrzostwo Polski oraz Puchar i Superpuchar Polski. Gra też w Lidze Mistrzów. Z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata oraz piąte miejsce na mistrzostwach Europy.

7. Katarzyna Furmanek – judo – AZS AWFiS (waga ponad 78 kg) oraz Karolina Tałach – judo – SGKS Wybrzeże (waga 63 kg). Na mistrzostwach świata w Astanie zdobyły wicemistrzostwo świata w turnieju drużynowym.

8. Jakub Wawrzyniak – piłka nożna – Lechia. Gra na lewej obronie. Wraz z kolegami z klubu zakończył rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2014/15 na piątym miejscu. 44-krotny reprezentant Polski. Pewniak w kadrze Adama Nawałki do wyjazdu na mistrzostwa Europy we Francji w 2016 roku.

9. Ariel Borysiuk – piłka nożna – Lechia. Defensywny pomocnik. Miał znaczny udział w tym, że Lechia zajęła piąte miejsce w Ekstraklasie w sezonie 2014/15. Imponował równą, wysoką formą. W reprezentacji Polski 11 meczów. Postara się, żeby pojechać na Euro do Francji.

10. Damian Schulz – siatkówka – LOTOS Trefl. Wicemistrz Polski, zdobywca Pucharu i Superpucharu Polski w sezonie 2014/15. Gra w Lidze Mistrzów. Jest coraz mocniejszym zmiennikiem amerykańskiego atakującego Murphy’ego Troya. Niektórzy fachowcy twierdzą, że już teraz powinien otrzymać szansę debiutu w reprezentacji Polski.

10. Mateusz Zajkowski – rugby – RC Lechia. Mistrz Polski w siódemkach. Najlepszy zawodnik turnieju finałowego.

Fot. W+éodzimierz Amerski 053

Sportowiec roku w kategorii „sportowiec niepełnosprawny”

Natalia Partyka – tenis stołowy – Szansa Start. Mistrzyni Europy w klasie niepełnosprawności 10 w duńskim Vejle. Rozstawiała tam rywalki po kątach. Tylko w jednym z 12 rozegranych i wygranych setów straciła więcej niż 6 punktów.

Fot. W+éodzimierz Amerski 048

Trener roku: Andrea Anastasi – siatkówka – LOTOS Trefl. Trener drużyny, która – w pierwszym roku jego pracy – zdobyła wicemistrzostwo Polski, a także Puchar i Superpuchar Polski i po raz pierwszy w historii Gdańska zakwalifikowała się do elitarnej Ligi Mistrzów. Jako zawodnik, Anastasi był mistrzem Europy i świata. Jako trener, zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy z reprezentacją Włoch i raz z reprezentacją Hiszpanii. Pracował także z reprezentacją Polski. Efekty – złoto i brąz w Lidze Światowej, srebro w Pucharze Świata, ćwierćfinał igrzysk olimpijskich w Londynie.

Trener roku /wyróżnienie/

Piotr Buliński – wioślarstwo – AZS AWFiS, także trener kadry Polski wagi lekkiej mężczyzn. Jego podopiecznymi są m.in. Miłosz Jankowski i Mateusz Biskup, którzy wystartują na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Tomasz Lisicki – judo – SGKS Wybrzeże. Szkoleniowiec m.in. Darii Pogorzelec oraz Karoliny Tałach.

Cezariusz Piórczyk – żeglarstwo – AZS AWFiS. Jednym z jego podopiecznych jest Piotr Myszka, piąty „deskarz” świata w klasie RS:X w 2015 roku, były mistrz i wicemistrz świata, dwukrotny mistrz Europy.

Fot. W+éodzimierz Amerski 035

Osobowość sportowa:

Sławomir Kaszuba. Rugbista Lechii (prawy filar młyna), legenda tego klubu. Ponad 250 meczów w biało-zielonych barwach. Ma na koncie 7 złotych medali mistrzostw Polski, 7 Pucharów Polski.

Henryk Krawczyk. Rektor Politechniki Gdańskiej. Dzięki niemu niemal „od zera” powstało Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. Niedawno uczelnia zajęła trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby punktów zdobytych na akademickich mistrzostwach kraju. Politechnika wystawia na tych mistrzostwach studentów prawie we wszystkich dyscyplinach sportu, od gier zespołowych po futsal kobiet i jeździectwo.

Henryk Zabrocki. Trener hokeistek Stoczniowca, obecnych mistrzyń Polski. Wcześniej hokeista Stoczniowca i trener tej drużyny. Od 40 lat w zawodzie. Można powiedzieć, że na lodzie spędził całe życie.

Magnus Zetterstroem. Żużlowiec Wybrzeża. Wieloletni kapitan drużyny, jej dobry duch i lider. Tegoroczny sezon, zakończony awansem do I ligi, był jego piątym spędzonym w Gdańsku.

Kazimierz Zimny. Brązowy medalista olimpijski w biegu na 5000 metrów w Rzymie w 1960 roku, dwukrotny srebrny medalista mistrzostw Europy, również w biegu na 5000 metrów. Były dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu, od 21 lat współorganizator Maratonu Solidarności.

Marian Zupa. Od wielu lat prezes okręgowego AutoMotoKlubu, prezes Pomorskiego Związku Motorowego, członek zarządu Polskiego Związku Motorowego.

Fot. W+éodzimierz Amerski 020

Nadzieje gdańskiego sportu w dyscyplinach indywidualnych:

Mateusz Biskup – wioślarstwo – AZS AWFiS

Aleksandra Grubba – lekkoatletyka – AZS AWFiS

Cyprian Mrzygłód – lekkoatletyka – AZS AWFiS

Aleksandra Ostrowska – lekkoatletyka – AZS AWFiS

Anna Szymczak – szermierka – Sietom AZS AWFiS

Fot. W+éodzimierz Amerski 022

Nadzieje gdańskiego sportu w dyscyplinach zespołowych:

Adam Buksa – piłka nożna – Lechia

Adam Chrzanowski – piłka nożna – Lechia

Mateusz Czunkiewicz – siatkówka – LOTOS Trefl

Kamil Dębski – siatkówka – LOTOS Trefl

Krzysztof Komarzewski – piłka ręczna – SPR Wybrzeże

Dominik Kossakowski – żużel – GKŻ Wybrzeże

Szymon Mrozewski – rugby – RC Lechia

Przemysław Stępień – siatkówka – LOTOS Trefl

Paweł Stolarski – piłka nożna – Lechia

Fot. W+éodzimierz Amerski 078

Drużyna roku – siatkarze LOTOSU Trefla Gdańsk: Karol Behrendt, Mateusz Czunkiewicz, Kamil Dębski, Marco Falaschi, Piotr Gacek, Bartosz Gawryszewski, Wojciech Grzyb, Miłosz Hebda, Mateusz Mika, Artur Ratajczak, Damian Schulz, Sebastian Schwarz, Przemysław Stępień, Murphy Troy.

Fot. W+éodzimierz Amerski 049

Nagrodzeni sportowcy otrzymali po torbie przeznaczonej do laptopa. Zamiast niego w środku znajdowała się książka pt. Tiger bez cenzury, autorstwa Macieja Drzewickiego i Grzegorza Kubickiego, a także dwa bilety do sopockiej Ergo Areny na styczniowe mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn.

Fot. W+éodzimierz Amerski 037

Sportowe wydarzenie roku – Skandia Bike Maraton i Tauron Race Lang Team. Nagrodę odebrał twórca tej dorocznej imprezy Czesław Lang, który powiedział, że kolarstwo w naszym kraju staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej Polaków jeździ na rowerze.

Fot. W+éodzimierz Amerski 076

Popularyzator kolarstwa Czesław Lang i włoski trener siatkarskiej drużyny roku LOTOS Trefl Andrea Anastasi, tak bardzo cieszyli się ze zdobytych tytułów, że z radością padli sobie w ramiona.

Fot. W+éodzimierz Amerski 031

Partner gdańskiego sportu: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku im. Jędrzeja Śniadeckiego, Aluship Technology, Centrum Wystawienniczo – Kongresowe AmberExpo, Euro Styl, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna, Grupa Ożarów, Investa, Izobud, LONZA – NATA, Łączpol, Muehlhan Polska, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, PZU SA., Renault Zdunek, Sietom, Trefl S.A., Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 064

Licznie zgromadzeni ludzie sportu mogli się dowiedzieć, że sponsora gdańskiego sportu zostały:

Grupa LOTOS S.A. Sponsoruje m.in. piłkarzy Lechii Gdańsk i siatkarzy Lotosu Trefla. Wspólnie z Akademią Piłkarską Lechii i w porozumieniu z władzami miast i miasteczek woj. pomorskiego realizuje program „Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM”.

Grupa Energa. Od lat wspiera m.in. piłkarzy Lechii, siatkarki Gedanii, unihokeistki Olimpii Osowa, hokeistów Stoczniowca, florecistów Sietom AZS AWFiS, gdańskie żeglarstwo. Od listopada 2015 r. Grupa Energa jest sponsorem tytularnym stadionu w Gdańsku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 015

Imprezę, prowadzoną przez dziennikarza sportowego TVP Przemysława Babiarza, uświetniły występy Grupy Ocelot, tancerzy pochodzących z 18-tysięcznej miejscowości Złotoryja na Dolnym Śląsku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 027

Dwie piosenki zaśpiewała 17-letnia gdańska licealistka Natalia Capelik-Muianga, finalistka programu Mam Talent.

Fot. W+éodzimierz Amerski 003

Sześcioro finalistów programu The Voice of Poland zaprezentowało piosenki Anny Jantar, m.in. pt. Za każdy uśmiech twój, Będziesz mój, Nic nie może wiecznie trwać i Tyle słońca w całym mieście.

Fot. W+éodzimierz Amerski 077

Nagrody wręczali: Danuta Wałęsa (na powyższym zdjęciu obok radnego Rady Miasta Gdańska Andrzeja Kowalczysa, organizatora od 11 lat na gdańskiej Zaspie, cztery razy do roku, turniejów piłkarskich pn. Do przerwy 0:1), Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, wiceprezydent Andrzej Bojanowski, przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, Sekretarz Miasta Gdańska Danuta Janczarek, przewodniczący Komisji Sportu RMG Mirosław Zdanowicz, wiceprzewodnicząca Komisji Beata Jankowiak, przewodniczący Gdańskiej Rady Sportu prof. Wojciech Przybylski, dyrektor Biura ds. Sportu Andrzej Trojanowski.

Fot. W+éodzimierz Amerski 073

Gala co roku odbywa się w innym obiekcie. Przed dwoma laty w PGE Arena, a rok temu w Teatrze Szekspirowskim. W 2015 roku odbyła się ona w nowym klubie Stary Maneż, przy ul. Słowackiego 23 we Wrzeszczu. Obiekt technicznie został doskonale wyposażony do organizowania takich dużych imprez. Jest odpowiednio oświetlony i nagłośniony. Nad sprawnym technicznie przebiegiem gali czuwała firma Multicam Vision, która – jak powiedział nam Marek Wojciechowski – swoimi kamerami nagrała telewizyjny program. Czy zobaczymy go w regionalnej telewizji, tego nie wiadomo /?/.

Wła-49 (amerski49@wp.pl)

Fot. Włodzimierz Amerski

One Comment

  1. W przeslaniu do uczestnikow Gali Mistrzow Sportu prezydent Bronislaw Komorowski podziekowal za to, ze ubiegly rok byl szczegolny po wzgledem sukcesow sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *