Fot. Kazimierz Netka.
Jakie jest nasze bezinteresowne zaangażowanie?
Co najbardziej zachęca ludzi do działań wolontariackich? Jakie pragną mieć z tego korzyści, a może nie liczą na jakiekolwiek wynagrodzenie? Czego należy unikać, by nie zniechęcać ludzi do bezinteresownej działalności? A ile warta jest praca wolontariuszy i jaki ma udział w tworzeniu produktu krajowego brutto i dochodu narodowego? Wiele osób chciałoby to wiedzieć, Być może dowiemy się, dzięki Gdańskowi – Europejskiej Stolicy Wolontariatu (ESW) ‘2022. Badania dotyczące tego zagadnienia przeprowadza Regionalne Centrum Wolontariatu (RCW) w Gdańsku wraz z Urzędem Miejskim w Gdańsku.
W ramach roku Europejskiej Stolicy Wolontariatu, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku wraz z Urzędem Miejskim w Gdańsku realizują badanie mające na celu diagnozę stanu wolontariatu w mieście Gdańsku, którego wykonawcą jest dr Magdalena Muszel – poinformował nas Tomasz Zgliński z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. – Zwracam się także z prośbą o przesłanie poniższego formularza wolontariuszom i wolontariuszkom, którzy są zaangażowani w działania Państwa organizacji:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc45y3CXomwkE9bDZHlDunwlXXe7hslHYoMaYroTIue-YKk_w/viewform – napisał Tomasz Zgliński gdańskiego RCW.
O udział w badaniach i pomoc w tym zakresie zaapelowała również Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Monika Chabior:
Szanowni Państwo,
W 2022 roku Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu. W ramach programu obchodów ESW 2022 prowadzimy badanie, którego celem jest diagnoza stanu wolontariatu w Gdańsku na przykładzie trzech wybranych obszarów:
– działań na rzecz równości,
– ekologii
– wsparcia uchodźców i imigrantów
Badani są wolontariusze oraz organizacje i instytucje prowadzące współpracę w ramach wolontariatu. Badanie we współpracy z Urzędem Miejski w Gdańsku przeprowadza Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, a jego wykonawcą jest dr Magdalena Muszel. Wyniki badan pozwolą nam poznać aktualne potrzeby w obszarze wolontariatu, a także posłużą nam do tworzenia programów i kierunków rozwoju wolontariatu. Prezentowane będą m.in. podczas wizyty studyjnej organizowanej we wrześniu we współpracy z partnerami z Europejskiego Centrum Wolontariatu, a także w publikacji podsumowującej rok Europejskiej Stolicy Wolontariatu w Gdańsku.
Z uwagi na znaczenie badania dla rozwoju wolontariatu w Gdańsku, proszę Państwa o wzięcie udziału w prowadzonym badaniu oraz udzielenie dr Magdalenie Muszel informacji niezbędnych do sporządzenia diagnozy. W przypadku ewentualnych pytań dotyczących realizacji badania proszę o kontakt z Pełnomocniczką Prezydent Gdańska ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu Moniką Popow: monika.popow@gdansk.gda.pl – napisała Monika Chabior – zastępczyni Prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl