Historią warto się delektować. Udowadnia to Jarosław Mykowski, opisując, jak to robi się na Pomorzu, a więc np. w Gdańsku, na Żuławach, Powiślu i nie tylko. Szczegóły zawiera publikacja pt. „Smaki Pomorza”

Źródło ilustracji: iStock by Gelty Images.

Chroni, ocala i wzmacnia bogactwo kulturowe Polski, w tym przede wszystkim Pomorza

W Gdańsku Wrzeszczu snute są wspomnienia, o tym, że wodę z Heiligenbrunn – świętego źródełka – wożono w butelkach aż do Berlina. Mało kto wie, że dostarczano tam z Pomorza również… gęsi, przedtem odpowiednio je podkuwszy. Inspirując się słowami Kornela Makuszyńskiego („w Pacanowie Kozy kują”) można powiedzieć, że na Pomorzu podkuwano gęsi…

Źródło ilustracji: Archiwum, Oficyna Pomorska Jarosław Mykowski

Dlaczego kuto gęsi – dowiedzieć się można właśnie z książki pt. „Smaki Pomorza”, stworzonej przez Jarosława Mykowskiego – dziennikarza, publicystę, pisarza. Wspomniana publikacja to coś znacznie więcej niż zasób recept na przyrządzanie unikatowych potraw. To opracowanie utrwala historię Pomorskiego, pod kątem kultury kulinarnej.

Autor mapy: J.W. Błaszkowski. Źródło ilustracji: Archiwum, Oficyna Pomorska Jarosław Mykowski

Przede wszystkim – „Smaki Pomorza”, w których są teksty różnych autorów – udowadniają, jak bogata jest kultura Pomorskiego; jak bardzo różnorodna. Jak bardzo została wzbogacona po II wojnie światowej, gdy w wyniku przeprowadzek, ekspatriacji, migracji, napłynęli tu nowi mieszkańcy, przynosząc nad Zatokę Gdańską, w deltę Wisły, na Pojezierze swą kulturę, sztukę, mądrość. To dzięki nim Pomorze jest teraz potęgą.

Źródło ilustracji: Archiwum, Oficyna Pomorska Jarosław Mykowski

Książka „Smaki Pomorza” przypomina też twórców kultur – tych, których już nie ma albo ich reprezentantów jest stosunkowo niewielu. Jak wiadomo bowiem, wymarli prawie wszyscy Słowińcy. Nie ma na Pomorzu Krzyżaków. Niewielu jest Żydów. Kociewiacy, Borowiacy są spychani w zapomnienie.

Dzięki publikacji „Smaki Pomorza”, pamięć o wielu społecznościach została utrwalona, a historia ich istnienia wsparta. Historia, o której można nie tylko opowiadać, czytać, ale również ją smakować.

Źródło ilustracji: iStock by Gelty Images.

Oprawa twarda, objętość 204 strony, 12 esejów oraz szkice dodatkowe, 190 ilustracji. Tytuły esejów: 1. Efekty nieba w gębie, 2. Ogień i kuchnia, 3. Nasz pomorski tygiel, 4. Żuławy – skarb, perła, 5. Powiśle, 6. Frykanda, 7. Trunki najlepsze i dobre, 8. Kilka zdań o nalewkach, 9. Chleb w płynie, 10. Ławice smaku, 11. Bitwy z Wenerą, 12. Z pieca i dekla.

Wydawca: Oficyna Pomorska Jarosław Mykowski; jaremy58@tlen.pl

Jarosław Mykowski

Źródło ilustracji: Archiwum, Oficyna Pomorska Jarosław Mykowski

dziennikarz, wydawca, w dorobku posiadający kilkadziesiąt albumów, leksykonów, między innymi Księgę Tysiąclecia Gdańska, albumy o Sopocie (w tym przygotowany na stulecie miasta), Gdyni, o Kaszubach, Pomorzu (np. Krzyżackie Tajemnice, Kodeks Tczewski z Lubeki), leksykony (np. Kto jest kim w woj. pomorskim), monumentalny Skarbiec Polski z esejami luminarzy polskiej nauki: specjalne eseje napisali Ryszard Kapuściński, prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir, Franciszek Starowieyski, prof. Andrzej Rottermund.

Jarosław Mykowski zainicjował i doprowadził do druku Encyklopedię Gdańska, nad którą pracowało około 200 autorów haseł.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *