Kolejna scena teatralna w Polsce. Srebrnozłote, prostokątne płatki spadły z nieba,  gdy w Gdańsku odsłonięto wejście do najnowszej sceny teatralnej w kraju. Najmłodsza i jednocześnie bardzo wiekowa – polska świątynia Melpomeny – muzy teatru – nosi nazwę Stara Apteka.

Fot. Kazimierz Netka.

Salwa na cześć uratowanego zabytku przy ul. Teatralnej w Gdańsku. Tłumy chciały wczuć się choć przez chwilę w role aktorów; stanąwszy na scenie. I to się udało…

 

Fot. Kazimierz Netka

Kolejka ludzi była długa i gruba, jak po lekarstwa w sezonie grypowym. Wszyscy pragnęli się dostać do Starej Apteki. Rzecz w tym, że ta nazwa wcale nie odzwierciedla pierwotnego przeznaczenia owego budynku. Owszem, przed wiekami produkowano tu piguły, ale… dla armat!Tak więc, Stara Apteka przy ul. Teatralnej w Gdańsku, przyczyniała się raczej do zabijania ludzi niż do ich ratowania. Teraz będzie służyć kulturze, czyli nie wojnie, ale muzom teatru – jak wspomniana nazw ulicy sugeruje.

 

Fot. Kazimierz Netka

Stara Apteka to bowiem najnowsza scena teatralna w Polsce. Jej uroczyste otwarcie – odsłonięcie dojścia – nastąpiło 18 października 2018 roku, około godziny 13. Było to jednocześnie zwieńczenie realizacji unijnego projektu pt.:

 

Fot. Kazimierz Netka

O historii obiektu mówił Adam Orzechowski – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże – do którego nowa scena należy. Nazwa nowej sceny nawiązuje do budynku, który powstał w 1636 roku, i żartobliwie został nazwany Starą Apteką, ponieważ wytwarzano tu kamienne kule armatnie – piguły. W 1945 roku budynek został zniszczony. Ponad 20 lat później odbudowano go i przeznaczono na potrzeby gospodarczo – magazynowe Teatru Wybrzeże. Teraz, jest to nowa część Teatru Wybrzeże – scena z widownią na około 150 widzów i zapleczem. Bardzo umiejętnie dostosowano zabytkowe pomieszczenia do współczesnych zadań, Wsparcie finansowe pochodzi z Unii Europejskiej, w ramach unijnego programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Nowoczesne zaplecze i foyer, które w przyszłości będzie służyć  także rewitalizowanej Scenie Malarnia, zlokalizowano w zabytkowym budynku Starej Apteki, natomiast scenę z widownią wkomponowano w przestrzeń pomiędzy ścianą tego historycznego gmachu i Wielką Zbrojownią. Stara Apteka jest kolejną sceną Teatru Wybrzeże, obok Dużej Sceny, Sceny Malarnia, Czarnej Sali, sopockiej Sceny Kameralnej oraz sezonowej Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, mówiąc o planach na przyszłość powiedział o zamiarach utworzenia gdańskiego centrum kształcenia teatralnego. Podkreślił, że rozbudowa Teatru Wybrzeże ma służyć nie tylko regionowi, Gdańskowi, ale też ma być chlubą naszej Ojczyzny. Przed odsłonięciem ulicy Teatralnej – dojścia do Starej Apteki – marszałek Mieczysław Struk wręczył kwiaty Grażynie Florek – zastępcy dyrektora Teatru Wybrzeże.

O znaczeniu kultury mówił prezydent Gdańska:

– Polski naród przetrwał przez kulturę, a nie tylko dzięki przelanej krwi – powiedział Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, zwracając uwagę na znaczenie sztuki w naszej narodowej historii.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pani Anna Modzelewska – przedstawicielka Unii Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, mówiła podczas uroczystości m.in. że: z punktu widzenia miasta mieszkańców regionów te projekty są bardzo ważne; pozwalają budować społeczeństwo obywatelskie. Dają przestrzeń do dalszej edukacji, bo poprzez dostęp do kultury uczymy się nawzajem krytycznego myślenia, ale też szacunku dla poglądów, dla odmiennych poglądów, dla dyskursu, który prowadzi do pewnych rozwiązań. Ale wszystko w oparciu o podstawowe zasady etyczne, którymi powinniśmy się, jako obywatele Europy, kierować. Mam nadzieję, że zarówno mieszkańcy Gdańska jak i turyści, z tych ambitnych planów będą mieli pożytek, korzystając z programu artystycznego teatru, ale też z tych innych zajęć, które będą organizowane poza mainstreamowym programem scenicznym i będą te z do idei europejskiej się dokładać.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gratuluję odwagi w podejmowaniu takich przedsięwzięć. Zdajemy sobie sprawę jak kompleksowe są te działania, pomijając aspekt finansowy: jak wiele zgód wymaganych jest do tego, by taki projekt móc uruchomić, żeby złożyć wniosek o dofinansowanie, który później uruchamia strumienie finansowe. Życzę również, by kolejne komponenty tego projektu równie sprawnie i z takim sukcesem zostały zrealizowane i żeby służyły zarówno mieszkańcom regionu jak i całej Europy – powiedziała Anna Modzelewska – przedstawicielka Unii Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Okolicznościowy wiersz na otwarcie Starej Apteki napisał poeta Grzegorz Kwiatkowski. Muzykę do tego wiersza skomponował Marcin Mirowski, a odśpiewali go aktorzy Teatru Wybrzeże.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zwieńczeniem uroczystości otwarcia Starej Apteki było uhonorowanie aktorki Krystyny Łubieńskiej – z okazji Jej 60-lecia pracy na scenach teatralnych i filmowych.

W październiku: Drzwi Otwarte Starej Apteki, w trakcie których goście zostaną oprowadzeni po obiekcie, poznają jego historię i tajemnice. Trasa zwiedzania uwzględnia scenę, widownię, garderoby, salę prób i foyer. W programie m.in. pokaz elektroakustyczny, ciekawostki archeologiczne i… historyczne piguły Terminy: Dla grup zorganizowanych: piątek, 19 października, godz. 09.15, 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00; Dla osób indywidualnych: sobota i niedziela, 20 i 21 października, godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00. Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej odebrać wejściówki dostępne w kasach biletowych Teatru Wybrzeże (bilety@teatrwybrzeze.pl, 58 551 50 40, 58 301 13 28). Miejsce zbiórki:  foyer Dużej Sceny, parter.

 

Fot. Kazimierz Netka

Już  11 listopada na deskach sceny zostaną zaprezentowani „Ruscy” Radosława Paczochy. W  pierwszych dniach grudnia odbędzie się premiera „My Little Pony” Paco Bezerry w reżyserii Rudolfa Zioły. Następnie odbędzie się premiera spektaklu „Tam i z powrotem” Michała Buszewicza. W marcu 2019 roku absolwent krakowskiej AST Radosław Stępień wyreżyseruje jedno z arcydzieł dwudziestowiecznej dramaturgii amerykańskiej – „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera. Pod koniec pierwszego sezonu – piąta premiera na nowej scenie: Jarosław Tumidajski wystawi „Niezwyciężonego” brytyjskiego dramatopisarza Torbena Bettsa – informuje Dorota Patzer – starszy inspektor w Biurze Prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na tym nie koniec działań wzmacniających substancję Teatru Wybrzeże. Ratunku, przebudowy wymaga też scena główna tego ośrodka kultury – na co zwróciła nam uwagę Hanna Zych-Cisoń – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Co więc będzie w następnej kolejności? Za około rok zostanie ukończony remont sceny Malarnia – która podobnie jak Stara Apteka, jest zabytkiem i trzeba wszelkie przebudowy, remonty przeprowadzać pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Potem ruszą prace przy unowocześnianiu i przebudowie sceny głównej Teatru Wybrzeże.

 Inwestycje Teatru Wybrzeże

 

Fot. Kazimierz Netka

Rozpoczynają się prace związane z przebudową ulicy Teatralnej – wąskiej uliczki łączącej Targ Węglowy z ulicą Św. Ducha. Wykonane zostanie odwodnienie ulicy, izolacja fundamentów przylegającego budynku głównego Teatru a także nowa nawierzchnia i oświetlenie. Nawierzchnia tej uliczki wykonana zostanie z bruku o gładkiej powierzchni, co w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanym oświetleniem pozwoli na przywrócenie jej historycznych walorów. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Teatr Wybrzeże i Gminę Miasta Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

W maju 2018 roku rozpoczęto realizację przedsięwzięcia obejmującego modernizację istniejącej sceny Malarnia. W wyniku inwestycji znacznie poprawi się stan techniczny obiektu, na cele kulturalne zaadaptowane zostanie niewykorzystane dotąd poddasze, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania technologii teatralnej. W efekcie komfort odbioru sztuki przez widzów ulegnie zdecydowanej poprawie. Obiekt zostanie włączony funkcjonalnie w kompleks budynków teatralnych, co zapewni widzom dostęp do infrastruktury oferowanej w pozostałych obiektach, a także ułatwi pracę pracownikom. Inwestycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany termin zakończenia prac i ponownego otwarcia sceny to październik 2019 roku.

 

Fot. Kazimierz Netka

W drugiej połowie 2019 roku Teatr Wybrzeże przystąpi do realizacji ostatniego etapu przedsięwzięcia tj. modernizacji Dużej Sceny Teatru. W ramach tego zadania wykonana zostanie kompleksowa przebudowa foyer – strefa wejściowa, toalety, strefa kas i szatni, zlikwidowana zostanie antresola – na piętro prowadzić będą schody oraz winda.

Przebudowany zostanie układ widowni – zlikwidowane będą balkony a zastosowane przewyższenie zapewni optymalną widoczność ze wszystkich 342 miejsc. Dla usprawnienia komunikacji przebudowane zostaną także wejścia boczne do budynku. Dzięki zastosowaniu rozwiązań termomodernizacyjnych, w tym wymianie fasady szklanej od strony Targu Węglowego, a także wprowadzeniu klimatyzacji znacznie zwiększy się komfort cieplny w obiekcie. Inwestycja będzie finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Planowany termin zakończenia tego zakresu prac to koniec 2021 roku – wynika z informacji, które przekazała nam Dorota Patzer – starszy inspektor w Biurze Prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *