Nowy Rok NGO w Gdańsku

Spotkanie pomorskich organizacji pozarządowych

Fot. W+éodzimierz Amerski 026

Bez mięsiwa, ryb, zakąsek i alkoholu, ale za to z warzywami, owocami, orzeszkami, kruchymi ciasteczkami i sokami, w poniedziałek 1 lutego odbyło się Spotkanie Noworoczne Gdańskich Organizacji Pozarządowych. Uczestniczyły w nim organizacje o zróżnicowanym profilu działalności i o różnym okresie istnienia.

Fot. W+éodzimierz Amerski 025

Była to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości, do umocnienia starych przyjaźni, okazania wzajemnej życzliwości, no i skorzystania z… dietetycznego poczęstunku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 013

Spotkanie odbyło się w Klubie Nowy Żak przy ul. Grunwaldzka 195/197 we Wrzeszczu. Przygotowane zostało przez Gdańską Radę Organizacji Pozarządowych oraz Referat Współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 014

Organizatorzy na początku spotkania wpadli na taki pomysł, aby każdy uczestnik pokrótce przedstawił siebie i swoją organizację pozarządową. Uczestniczyło około 60 osób, każdy mówił minimum minutę, i tym sposobem samoprezentacja trwała ponad godzinę. I dobrze się stało, bo na przykład Andrzej Kowalczys (na powyższym zdjęciu), gdański radny, dowiedziawszy się podczas tej prezentacji, że jednej z organizacji brakuje komputerów do szkolenia starszych osób, zadeklarował się udzielić pomocy, gdyż w pomorskim urzędzie marszałkowskim, w którym on pracuje, dokonuje się właśnie wymiany sprzętu komputerowego na nowocześniejszy.

Fot. W+éodzimierz Amerski 019

Najdłużej prezentowała się uwieczniona na powyższym zdjęciu trójka osób. Od prawej Barbara Żurowska-Sutt – Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Mateusz Hoppe – Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańsk i Andrzej Stelmasiewicz – Fundacja Wspólnota Gdańska, rektor – jak stwierdził – aż trzech organizacji pozarządowych, łączących wszystko to co się da, tj. Oliwska Akademia Sztuki, Akademia Gdańskich Lwiątek i Gdańska Akademia Przedszkolaków.

Fot. W+éodzimierz Amerski 122

Dzięki zabiegom Tomasza Dziemianczuka z Gdańskiego Towarzystwa Promocji Kultury Akademickiej, podczas spotkania noworocznego, nieodpłatnie wystąpił obchodzący 45-lecie istnienia Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR im. Zygmunta Kamińskiego.

Fot. W+éodzimierz Amerski 035

W strojach regionalnych z przytupami zespół zaprezentował taniec krakowiak.

Fot. W+éodzimierz Amerski 062

Następnie soliści Eligiusz Białke i Dominika Sadowska zatańczyli kujawiaka i mazura.

Fot. W+éodzimierz Amerski 092

Podziw wzbudzały ekwilibrystyczne tańce spiskie z okolic Jurgowa koło Spisza.

Fot. W+éodzimierz Amerski 044

Podczas występów członków zespołu Jantar, osoby siedzące w pierwszym rzędzie miały co podziwiać i bez przeszkód utrwalać telefonami komórkowymi.

Fot. W+éodzimierz Amerski 027

Na koniec Andrzej Szkutnik z UM Gdańsk, przypomniał uczestnikom spotkania, że tegoroczna Gala wręczenia prestiżowej Nagrody im. Lecha Bądkowskiego ustanowionej przez Prezydenta Miasta Gdańska i przyznawanej w trzech kategoriach: dla Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku, dla Gdańskiego Darczyńcy Roku i dla Gdańskiego Społecznika Roku, odbędzie się w sobotę 19 marca. A w kwietniu – spotkania informacyjno – szkoleniowe dotyczące programów m.in. komputerowych, z których mogą korzystać organizacje pozarządowe, a także na temat zmian dotyczących kwestii prawnych. Szczegóły na stronie www.grop.pl .

Wła-49 (amerski49@wp.pl)

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *