Ponad 28 mln zł na Dobry Start szkolny na Pomorzu. Ze wsparcia mogą skorzystać także przebywający na terytorium RP obywatele Ukrainy. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada br., wyłącznie elektronicznie

Źródło tabeli: ZUS Oddział Regionalny w Gdańsku.

Pieniądze z programu Dobry Start można przeznaczyć na zakup wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki

Do tej pory rodzice i opiekunowie uczniów z Pomorza przesłali do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 125 tys. wniosków o wsparcie z programu „Dobry Start” dla blisko 180 tys. dzieci. ZUS wypłacił już niemal 96 tys. świadczeń na zakup wyprawki szkolnej. Łącznie na konta uprawnionych wpłynęło już ponad 28 mln zł. Wnioski można składać do końca listopada – wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Jednorazowe wsparcie z programu „Dobry Start” wynosi 300 zł, a przysługuje – bez względu na dochody – na każde dziecko, które uczy się w szkole do ukończenia przez nie 20 lub 24 roku życia w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jego przeznaczeniem jest zakup podręczników, zeszytów, przyborów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki.

Wnioski o wsparcie w ramach „Dobrego Startu” można składać od 1 lipca do 30 listopada, wyłącznie elektronicznie, na trzy sposoby, przez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość internetową oraz portal Emp@tia. Wszelka korespondencja, która dotyczy świadczenia odbywa się przez PUE ZUS, również wtedy, gdy wniosek został złożony w inny sposób, dlatego jeśli ktoś jeszcze nie ma profilu na platformie, powinien go założyć. Instrukcja jak to zrobić znajduje się na stronie zus.pl.

Pieniądze na wyprawkę szkolną wypłacane są wyłącznie na rachunek bankowy wskazany we wniosku.

Ze wsparcia mogą skorzystać także przebywający na terytorium RP obywatele Ukrainy, którzy posiadają polski PESEL, rachunek bankowy, telefon i adres mailowy. Na PUE ZUS dostępny jest specjalny kreator w języku ukraińskim, który pomoże rodzicom wypełnić wniosek i uniknąć błędów przy jego składaniu.

Rodzice i opiekunowie, którzy złożą wniosek do 31 sierpnia, otrzymają pieniądze do końca września. Ci, którzy wyślą go później – w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wszystkich dokumentów – poinformował Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.