„Róża od św. Walentego” w Sopocie – wsparcie dla osób chorujących psychicznie. Zagrożenie kryzysem psychicznym może nas lub naszych bliskich spotkać w każdej chwili – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu

Na zdjęciu: uczestnicy briefingu w Sopocie, poświęconemu wsparciu psychiatrycznemu i psychologicznemu dzieci i młodzieży. Fot. Kazimierz Netka.

Wolontariusze i Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji zachęcają do pomagania chorym

Walentynki 14 lutego to oczywiście święto zakochanych, ale nie wszyscy wiedzą, że Święty Walenty jest także patronem osób chorujących psychicznie. I dlatego ten dzień został wybrany do akcji „Róża od św. Walentego”, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację osób chorujących psychicznie. Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji oraz Sopocki Wolontariat zapraszają do włączenia się w akcję – poinformowała Anetta Konopacka – główna specjalistka, Biuro Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu:

„Róża od św. Walentego” jest wyrazem miłości, zrozumienia i solidarności płynącym od osób, które same zmagają się z kryzysami psychicznymi, do osób, które są w gorszym momencie. Niezwykle istotny jest samopomocowy charakter akcji: osoby z podobnymi przeżyciami mogą wspierać się wzajemnie i inspirować na drodze zdrowienia.

– Dzięki takim akcjom możemy zmienić postrzeganie osób doświadczających kryzysów psychicznych, obalamy stereotypy dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu. – Zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego z nas, może nas lub naszych bliskich spotkać w każdej chwili. Osoby zdrowiejące, podobnie jak wszyscy inni, mają prawo do miłości i jej potrzebują, chcą i potrafią obdarzać nią innych. Pomóżmy im w tym!

14 lutego osoby zdrowiejące, uczestnicy grup samopomocowych lub wolontariusze odwiedzają w Sopocie osoby korzystające ze wsparcia i wręczają im róże – symbole nadziei na zdrowienie. Róża to także pretekst do spotkania, które wprowadza chwilę radości do codziennego życia pacjentów, często osamotnionych i rzadko odwiedzanych przez bliskich i znajomych.

Jak włączyć się w akcję? Zostań naszym wolontariuszem_szką! Szczegóły na ten temat znajdziesz na www. wolontariat.sopot.pl

Kartki wraz z różami będą dostarczone 14 lutego do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku oraz do innych placówek na rzecz zdrowia psychicznego.

Koordynatorka akcji „Róża od św. Walentego” w Sopocie: Patrycja Szczepańska, tel. 729 863 777, p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl

Więcej informacji na temat akcji:

otwartebramy.org

Otwarte bramy – profil na FB 

centrumsamopomocy.pl

– zachęca Anetta Konopacka – główna specjalistka, Biuro Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *