Różowy Motyl wlatuje do szkół i kół gospodyń. Ruszyła nowa promocja wykrywania raka piersi u kobiet. Uroczysta inauguracja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Premierowy pokaz filmu „Zdążyć przed rakiem piersi”

Fot. Kazimierz Netka.

W Pomorskiem, w ciągu roku wykrywa się nowotwory piersi u około 1300 kobiet. Liczba ta będzie się zwiększać. Brońmy się już w wieku dorastania

Kwiaty i dyplomy dla pomysłodawców i realizatorów. Artystyczny występ skrzypaczki.

Fot. Kazimierz Netka.

– Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na inaugurację programu edukacyjnego „Zdążyć przed rakiem piersi”, która odbędzie się 7 października 2022 r. o godz. 10 w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK. W trakcie spotkania posłuchamy o profilaktyce raka piersi oraz nowościach dotyczących leczenia tego nowotworu – zachęciła nas Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Skorzystaliśmy z tego zaproszenia. Wraz z nami na inaugurację wspomnianej akcji profilaktycznej przybyło wiele osób, a najliczniej stawiła się młodzież, przynosząc ze sobą barwne poduszeczki w kształcie serc, wykonane z różnego rodzaju materiałów ubraniowych.

Fot. Kazimierz Netka.

Jako honorowych gości powitano m.in. prof. Edytę Szurowską – prorektor ds. klinicznych GUMed, kierowniczkę Zakładu Radiologii UCK, prorektor ds. klinicznych GUMed, prof. Tomasza Stefaniaka, dyrektora ds. lecznictwa UCK, prof. Jacka Jassema – ordynatora Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK GUMed; prof. Elżbietę Senkus-Konefkę – prezes zarządu Stowarzyszenia Różowy Motyl, reprezentującą też Centrum Chorób Piersi UCK.

Fot. Kazimierz Netka.

Powitani zostali również m.in. Danuta Wałęsowa; Hanna Zych-Cisoń – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego; Anna Ziemiańska – prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet „Amazonki”; Monika Puchowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Serdeczne słowa zostały skierowane również m.in. do reprezentantów Fundacji, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Oddziału Pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Dyrekcji oraz uczennic i uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach poinformowała nas Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku:

„Rak piersi to cichy zabójca, ale nie jesteśmy wobec niego bezsilni”. Inauguracja programu edukacyjnego

„Zdążyć przed rakiem piersi” to autorski program edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie Różowy Motyl, działające przy Centrum Chorób Piersi UCK GUMed. Uroczysta inauguracja projektu odbyła się 7 października 2022 roku.

Celem inicjatywy jest edukacja w zakresie wiedzy o raku piersi i konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych oraz szerzenie tej wiedzy wśród mieszkańców województwa pomorskiego z terenów miejskich i wiejskich. W efekcie organizatorzy liczą na wzrost liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne, co może przełożyć się na zwiększenie wykrywalności raka piersi we wczesnym stadium.

Fot. Kazimierz Netka.

– Rak piersi to cichy zabójca, ale nie jesteśmy wobec niego bezsilni. Nie tylko ze względu na narzędzia, które daje nam współczesna medycyna, ale także z uwagi na możliwości, jakie my, kobiety mamy, czyli samobadanie i badania profilaktyczne. Świadomie podkreślam dominantę płci, gdyż schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet – mówiła podczas inauguracji programu prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

– Nie jest to choroba, która jest wyrokiem. Wręcz przeciwnie, jest to taki nowotwór, który wcześnie zdiagnozowany, dobrze leczony, nowocześnie zaopiekowany i świetnie rehabilitowany przywraca do życia, do społeczeństwa, do aktywności. Istotą rzeczy jest świadomość i brak obawy tego, co będzie dalej – mówił dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.

Fot. Kazimierz Netka.

W trakcie inauguracji wysłuchaliśmy także wystąpień prof. Jacka Jassema, ordynatora Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK GUMed oraz dr hab. Elżbiety Senkus-Konefki z Centrum Chorób Piersi UCK GUMed.

Fot. Kazimierz Netka.

Głos zabrała również Monika Puchowska, przedstawicielka Stowarzyszenia Różowy Motyl:

Fot. Kazimierz Netka.

Muzyczną niespodzianką był krótki recital skrzypcowy Natalii Walewskiej, koncertmistrzyni Polskiej Filharmonii Bałtyckiej:

Fot. Kazimierz Netka.

Wśród gości obecni byli Danuta Wałęsa, Hanna Zych-Cisoń – wiceprzewodnicząca Sejmiku Pomorskiego, a także dyrekcja i uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, które jako pierwsza szkoła średnia bierze udział w inaugurowanym projekcie.

Opis programu

W ramach programu „Zdążyć przed rakiem piersi” przygotowany został 30-minutowy film, którego premierowy seans odbył się w czasie inauguracji projektu. Jego narratorem jest Małgorzata, mieszkanka Gdańska, która została wyleczona z raka piersi. Zachęca widza do zgłoszenia się na badania profilaktyczne, wyjaśnia dlaczego warto zaufać nauce i wiedzy medycznej.

W filmie występują lekarze i inni specjaliści działający w ramach Centrum Chorób Piersi UCK. Tłumaczą w przystępny sposób, na czym polega profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów piersi. Elementem filmu jest m.in. instruktaż dotyczący samobadania piersi.

Film „Zdążyć przed rakiem piersi” można obejrzeć pod poniższym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=kCVjxnP5FYE

Konsultantem naukowym produkcji jest onkolog kliniczny, radioterapeuta dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. GUMed. Film powstał pod kierunkiem i wg scenariusza Joanny Matuszewskiej, dziennikarki medycznej, wolontariuszki w Centrum Chorób Piersi UCK. Narratorką jest Małgorzata Zauliczna, pacjentka UCK i wolontariuszka Stowarzyszenia Różowy Motyl. Za realizację zdjęć, oprawę muzyczną i montaż odpowiada Paweł Sudara z Sekcji ds. Komunikacji GUMed.

Fot. Kazimierz Netka.

Odbiorcy programu

Film „Zdążyć przed rakiem piersi” jest kierowany m.in. do młodzieży szkół średnich, nauczycieli oraz mieszkańców woj. pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich. Odbiorcy to osoby bez rozpoznania nowotworu, chcące zdobyć wiedzę o raku piersi oraz pacjenci, będący w trakcie leczenia i ich bliscy. Film został przygotowany w takiej formie, by można było go emitować m.in. w trakcie lekcji poświęconych profilaktyce zdrowotnej albo podczas spotkań kół gospodyń wiejskich. Gośćmi inauguracji m.in. byli przedstawiciele Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a także Stowarzyszenia Amazonki Gdańskie, którzy zadeklarowali pomoc w promocji programu edukacyjnego wśród mieszkańców Pomorza.

Osoby zainteresowane udziałem w programie edukacyjnym „Zdążyć przed rakiem piersi” proszone są o wiadomość na maila: kontakt@rozowymotyl.pl.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, dlatego też edukacja na temat profilaktyki jest tak istotna – poinformowała Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Teraz nastał czas dla szkół i kół gospodyń wiejskich. Od tych środowisk zależy, jak prędko wiedza na temat nowotworów piersi dotrze do najbardziej zainteresowanych. Film jest wart obejrzenia, a przy okazji jego projekcji słowa od specjalistów będą bardzo cenne. Różowy Motyl czeka na otwarcie okien i drzwi.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *