Ruszyła nowa edycja programu Maluch+. Wnioski można składać do 19 lutego 2023 roku. Budżet programu to 5,5 mld zł. Po to, żeby nasi mieszkańcy chcieli mieć dzieci. Apel z województwa pomorskiego: Młodzi ludzie z zagranicy wracajcie do Polski!

Fot. Kazimierz Netka.

Każda gmina ma zagwarantowane środki na utworzenie miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach oraz na dofinansowanie przez 36 miesięcy

Fot. Kazimierz Netka.

Rząd stworzył finansową szanse na tworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci. O szczegółach poinformowano 20 stycznia 2022 roku w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. O nowym programie mówili m.in.: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; Roman Dambek – radny wojewódzki Sejmiku Województwa Pomorskiego; Ewa Myć-Szopińska – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego; Danuta Janiak – dyrektor Wydziału Finansów i Budżetu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Chciałbym przypomnieć, że województwo pomorskie – jak pokazał Narodowy Spis Powszechny – jest jednym z tych województw, w których liczba mieszkańców wzrosła – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski. – Gdzie jest najwyższy wskaźnik przyrostu naturalnego, gdzie ta demografia mimo tego że jest daleko niezadowalająca w zakresie oczekiwanych wskaźników, to jesteśmy jednym z nielicznych województw jak nie jedynym, w których liczba mieszkańców wzrosła, ale na terenach wiejskich a na terenach miejskich pozostała bez zmian.

Programy powodujące, że demografia na terenie województwa pomorskiego ma jeden z najlepszych wskaźników w Polsce, powoduje, że zwracamy bardzo szczególną uwagę na znaczenie programów społecznych.

Ostanie informacje były poświęcone programom inwestycyjnym rządowym i samorządowym. One też mają wpływ na to, że liczba mieszkańców Pomorza wzrasta, że więcej Polaków przyjeżdża na Pomorze niż wyjeżdża.

O największym znaczeniu dla mieszkańców Pomorza i całej Polski jest program 500 plus. Chcę przypomnieć, że od 2016 roku, do 2022 roku to 14 300 mln złotych trafiło na teren województwa pomorskiego, miesięcznie 220 – 230 mln złotych na Pomorzu trafia do polskich rodzin.

Programy społeczne, których jest 13, to na przykład Senior, Opieka plus, Dobry Start czy 300 plus, to na Pomorzu jest już kwota ponad 15 miliardów złotych, które od roku 2016 trafiły na Pomorze, do naszych mieszkańców do rodzin, do seniorów, Te programy zmieniły naszą rzeczywistość, wpłynęły na poprawę życia mieszkańców.

Fot. Kazimierz Netka.

Jednym z programów jest nowa odsłona programu Maluch +. Do 2022 roku przyniósł on taki efekt że powstało ponad 8 000 nowych miejsc żłobkowych. Przypomnę, że na 2021rok wszystkich miejsc w żłobkach na terenie Pomorza było ponad 14 000. Widzimy, że 8 tysięcy miejsc, które powstały dzięki programowi Maluch +, to ponad połowa wszystkich miejsc, które są w tej chwili w województwie pomorskim w opiece dla dzieci do lat 3.

To ma kluczowe znaczenie. Bo młodzi ludzie podejmujący decyzje o posiadaniu dzieci, zwracają na to uwagę. Szczególnie ważne dla matek, by można było wrócić do pracy, podjąć pracę w okresie do 3 lat był dostęp do tej usługi na najwyższym możliwym poziomie dla dzieci do lat 3.

Dlatego program, który rozpoczynamy, oznacza kolejne 7 tysięcy miejsc opieki dla dzieci do lat 3. To jest wielkie wyzwanie. I 363 miliony złotych przeznaczone na sfinansowanie tego zadania: Maluch + do roku 2029. Chciałbym zaznaczyć, że to jest kwota w tej chwili przewidziana na województwo pomorskie: 262 miliony złotych i oczywiście są takie limity na poszczególne gminy związane z tym, że tam widać brak tych miejsc – około 30 gmin, gdzie takich miejsc nie utworzono.

Fot. Kazimierz Netka.

To jest ważne by w tych gminach powstały pierwsze miejsca, ale również w tych gminach, w których dynamicznie wzrasta liczba mieszkańców na obrzeżach metropolii, by ta liczba miejsc szybko przyrastała. Będziemy się skupiać żeby w terminach, które są w tej chwili wyznaczone, czyli do 19 lutego, jak najwięcej samorządów – mam ma dzieję że wszystkie złożą swoje zapotrzebowania, plany swoje przedstawią – dotyczące utworzenia nowych miejsc. My w ciągu miesiąca te wnioski ocenimy, a następnie w kwietniu zostaną wydane decyzje dotyczące finansowania, czyli dofinansowania w wysokości ponad 35 000 złotych do każdego miejsca utworzonego przez samorząd.

Fot. Kazimierz Netka.

To jest przez pierwsze 3 lata, 837 złotych miesięcznie do miejsca dofinansowania, co znacznie wpłynie na obniżenie kosztów finansowania, szczególnie tych kosztów, które są ponoszone przez samorządy i mogliby być obciążani tymi kosztami rodzice korzystający z opieki żłobkowej.

Fot. Kazimierz Netka.

Pamiętajmy, że ten program jest uzupełniany programem kapitał opiekuńczy to jest 500 złotych miesięcznie, które równie można wykorzystać na programy związane ze żłobkami, tak że ten program powinien zachęcać, powinien ułatwiać, dawać kolejny impuls do tego, żeby nasze wskaźniki demograficzne się poprawiały, żeby nasi mieszkańcy chcieli mieć dzieci, żeby ta bariera, którą jest szkoła, przedszkole, a na początku żłobek, żeby przestała istnieć, żeby te warunki były jak najlepsze.

Chcę jeszcze dodać, że 363 miliony to nie jest kwota, która jest ostateczna, bo tak jak mamy informacje z innych programów na przykład przewozów autobusowych, to pierwotna alokacja na teren województwa pomorskiego wyniosła 46 milionów, a w tej chwili podpisujemy umowę na 70 milionów – w związku z tym że tam, gdzie środki programu zostały niewykorzystane, mogą być przeniesione do tych województw, w których są potrzeby – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

– Tylko się cieszyć, że mamy taki rząd, że mamy takie władze i takiego wojewodę, który właściwie wszystko przedstawiło pomocy dla rodzin, młodych ludzi, którzy spodziewają si dziecka, albo którzy planują mieć dzieci – powiedział Roman Dambek – radny wojewódzki Sejmiku Województwa Pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Tak się złożyło, że ten przyrost naturalny w województwie pomorskim jest w skali kraju bardzo imponujący, ale szczególnie na ziemiach od lat, pokoleń, na Kaszubach, na Kociewiu, w powiecie kartuskim, Żukowo, Przodkowo, Sierakowice które od lat przodują w przyroście naturalnym to można pogratulować. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że właśnie ta pomoc rządu jest, istnieje. Dlatego rodziny mają stabilizację, dlatego, że kochają swoje miasta, wioski i o to powinniśmy dbać. A do tych gmin, które nie mają jeszcze założonych żłobków, do przedsiębiorców tamtych terenów mogę zaapelować: skorzystajcie z tej szansy, którą rząd polski dla nas przygotował i też taka odezwa do zagranicy: młodzi ludzie z zagranicy wracajcie do Polski, tutaj są wszystkie warunki do tego, żeby ta opieka nad waszymi dziećmi była tutaj najlepsza – mówił Roman Dambek – radny wojewódzki Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Oto szczegółowa informacja na temat nowego wsparcia, którą przekazał Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

Nowa odsłona programu Maluch+. Rusza nabór wniosków

Ruszył nabór wniosków do nowej rozszerzonej edycji programu Maluch+, który potrwa do 19 lutego br. Budżet programu to 5,5 mld zł, dzięki którym powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. – To kolejny krok w budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W centrum polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości jest troska o polskie rodziny, ich ochrona i zapewnienie stabilnych warunków do rozwoju.

– Konsekwentnie wspieramy rodziny w łączeniu aktywności zawodowej z wychowywaniem dzieci. Na programy takie jak Rodzina 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz Dofinansowanie do opieki żłobkowej przeznaczyliśmy już 227,1 miliardów złotych. Ale to nie wszystko. Wprowadziliśmy pracę zdalną do Kodeksu pracy, stworzyliśmy projekt ustawy o aktywności zawodowej, a Rada Ministrów przyjęła w ostatnim czasie przepisy wdrażające dwie unijne dyrektywy, w tym dyrektywę rodzicielską – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ogłoszenie nowej edycji programu Maluch+

Ważnym elementem wsparcia rodzin w wychowywaniu dzieci jest także program Maluch+. Od 2016 roku powstało ponad 140 tys. miejsc opieki nad maluchami. Na koniec 2015 roku było niespełna 3 tys. placówek, które oferowały zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Dziś funkcjonuje ponad 8 tys. instytucji opieki, w których jest blisko 230 tys. miejsc opieki nad maluchami.

– Ogłoszenie nowej edycji programu to włączenie szóstego biegu w procesie rozwoju usług dedykowanych rodzinom z małymi dziećmi. To jednocześnie kolejny krok w budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin – wskazuje szefowa resortu rodziny.

– Mam nadzieję, że program Maluch+ spotka się z dużym zainteresowaniem. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin. Aby rodzice mogli wrócić do aktywności zawodowej, chcemy stworzyć im warunki do oddania dzieci pod dobrą opiekę – dodaje minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

5,5 mld zł na rozwój sieci opieki nad najmłodszymi dziećmi

Pod nową odsłoną programu Maluch+ kryje się jeden wieloletni program, jednolity systemem finansowania oraz takie same zasady obejmujące całą Polskę. Na Program przeznaczono kwotę prawie 5,5 mld zł. – Dzięki tym środkom, dzięki zwiększeniu budżetu powstać może ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 – podkreśla minister Marlena Maląg.

Program zawiera 3 źródła finansowania: Budżet Państwa, środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz środki z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Dofinansowane są zadania dotyczące tworzenia nowych miejsc opieki ze środków KPO i/lub FERS, a następnie funkcjonowania przez 36 miesięcy utworzonych miejsc opieki. W ramach Programu nie jest wymagany wkład własny.

Algorytm podziału środków

Środki w ramach Programu MALUCH+ 2022-2029 przeznaczone są w pierwszej kolejności dla gmin. Każda gmina ma zagwarantowane środki na utworzenie miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach oraz środki na dofinansowanie przez 36 miesięcy funkcjonowania utworzonych miejsc opieki.

Złożenie przez gminę wniosku o wysokość środków przyznanych zgodnie z algorytmem stanowi potwierdzenie chęci skorzystania z wyznaczonej wysokości dofinansowania. Ważne! Każda gmina na wniosku może również zgłosić swoje zapotrzebowanie, wskazując większą kwotę środków na większą liczbę miejsc do utworzenia.

Naszym głównym celem jest tak zmienić Program Maluch+, aby wszystkie bariery, które do tej pory powodowały, że samorządy miały trudności ze zrealizowaniem takich inwestycji, z budową żłobków, żeby te bariery konsekwentnie likwidować – mówi wiceminister Barbara Socha.

Podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego

W sytuacji gdy gminy nie zawnioskują o wskazane dla nich algorytmem środki, niewykorzystane pieniądze będą mogły zostać rozdysponowane wśród samorządów, instytucji publicznych, osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Zawsze zachowana będzie jednak zasada pierwszeństwa uzyskania środków przez gminy.

Gmina ma 3 lata na przeprowadzenie inwestycji. To większa elastyczność realizacji zadania. Pozostałe podmioty będą miały na to 2 lata.

Wysokość dofinansowania

Kwoty dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy na tworzenie nowych miejsc opieki w dwóch typach instytucji: żłobkach i klubach dziecięcych wynoszą odpowiednio (na utworzenie 1 miejsca opieki):

– Dla jednostek samorządu terytorialnego do 35 862 zł (bez VAT)

– Pozostałe podmioty – 12 410 zł (z VAT)

W przypadku środków z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc opieki w trzech typach instytucji: żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów wynosi (na utworzenie 1 miejsca opieki) 12 410 zł – niezależnie od sektora.

Kwota dofinansowania na funkcjonowanie przez 12 i 24 miesiące 1 miejsca utworzonego z KPO i FERS to ok. 837 zł miesięcznie.

– Program Maluch Plus, na który przeznaczymy ponad 1 mld euro, łączy w sobie dofinansowanie krajowe ze środkami z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz Krajowego Planu Odbudowy. Jest to pogram kompleksowy. Teraz Program ma wspólne zasady i uproszczoną formę aplikowania o środki – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek jest składany wyłącznie drogą elektroniczną w terminie do dnia 19 lutego 2023 r., za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestr Żłobków oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, w zależności od rodzaju podmiotu.

Ważne terminy!

Czas na składanie wniosków – do 19 lutego 2023 r. Następnie do 17 marca Urzędy Wojewódzkie będą miały czas na ocenę wniosków. Ogłoszenie wyników przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej odbędzie się do 28 kwietnia 2023 r.

Więcej wiadomości znajduje się na stronie https://www.gdansk.uw.gov.pl/6310-nowa-edycja-maluch-plus-nabor-wnioskow-konferencja-wojewody .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *