Fot. Kazimierz Netka
W Polsce badaniom profilaktycznym w zakresie chorób nowotworowych poddaje się tylko 27 procent kobiet. W Skandynawii – ponad 90 procent
W Gdańsku, przy alei Zwycięstwa pojawiły się na drzewach pomarańcze. Te egzotyczne owoce zauważono 4 lutego 2020 roku, przy budynku pod adresem: Al. Zwycięstwa 31/32. Tym bardziej to dziwne, że ów wybryk natury zdarzył się akurat w Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Fot. Kazimierz Netka
Czyżby z powodu ocieplenia na Ziemi nowotwór tak zaczął toczyć polskie kasztanowce, lipy, że zaczęły ono wydawać plon spotykany raczej w strefie cieplejszej na kuli ziemskiej? Okazało się, że pomarańcze zostały zawieszone na drzewach przez przez pomysłodawców i realizatorów akcji uświadamiającej konieczność poddawania się badaniom w celu wykrycia ewentualnych oznak początków chorób nowotworowych u ludzi!. Akcję tę urzeczywistniają od kilku lat COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku i Wojewódzkie Centrum Onkologii, znajdujące się pod wspomnianym adresem.
4 lutego 2020 roku w Wojewódzkim Centrum Onkologii, którego dyrektorem medycznym jest dr Monika Nowaczyk, był dniem niezwykłym. Uhonorowano bowiem Laureatów konkursu pt. „Mistrz Profilaktyki” w kategorii Cytologia – II edycja.
Fot. Kazimierz Netka
Podsumowano też dotychczasowe osiągnięcia dwóch projektów profilaktycznych pt. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć”, prowadzonych przez Podmiot Leczniczy COPERNICUS, a wspierany w finansowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Chodzi zaś o jak najwcześniejsze wykrywanie zagrożeni rakiem szyjki macicy i jelita grubego.
Podczas konferencji, o sytuacji w Pomorskiem, o osiągnięciach i rezultatach projektu „Rzeczywistość zaskakuje…” mówili m.in.; Dariusz Kostrzewa – prezes zarządu spółki Copernicus – Podmiot Leczniczy; Agnieszka Kapała-Sokalska – wicemarszałek województwa Pomorskiego; dr Monika Nowaczyk – dyrektor medyczny Wojewódzkiego Centrum Onkologii; Małgorzata Kondek – koordynatorka projektu, Dział Programów Zdrowotnych spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy; Marek Białonoga – koordynator projektu, Dział Programów Zdrowotnych spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy.
Fot. Kazimierz Netka
Dlaczego warto skorzystać z możliwości, jakie stwarzają Podmiot Leczniczy COPERNICUS i podległe mu Wojewódzkie Centrum Onkologii? Dlatego, że województwo pomorskie zajmuje wysokie miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy i raka jelita grubego.
Mimo to, zgłaszalność na badania profilaktyczne jest bardzo NISKA! Oto porównania: CYTOLOGIA: województwo pomorskie: ok. 27%, Skandynawia – ok. 90 procent. KOLONOSKOPIA: województwo pomorskie: ok. 12%. Belgia, Szwecja: ok. 60%
Fot. Kazimierz Netka
Główne zadania akcji to: kampania informacyjno-edukacyjna na terenie województwa pomorskiego; prowadzenie indywidualnych spotkań informacyjno – edukacyjnych wśród mieszkańców województwa pomorskiego; wykonywanie bezpłatnych badań cytologicznych i kolonoskopowych wśród określonej populacji mieszkańców województwa pomorskiego.
Podsumowanie ilościowe projektów – 2019 r. W ramach dwóch projektów w 2019 roku przeprowadzono 2516 darmowych badań cytologicznych i 1642 darmowych badań kolonoskopowych. W ciągu dwóch lat trwania projektów wykonano łącznie: 5502 badań cytologicznych i 3362 badania kolonoskopowe.
Podsumowanie działań promocyjnych: 3 wideomappingi, 6 murali, 2 infobudki, niestandardowe działania w przestrzeni publicznej: rowery z kwadratowymi kołami, pomarańcze na drzewach zimą, udział w wydarzeniach promujących profilaktykę zdrowotną na terenie województwa pomorskiego.
Marsz Białymi Plamami – Fundacja OnkoRejs: w każdym roku trasę pokonuje 10 osobowa grupa. Łącznie pokonano ponad 400 km w 2019 i 2020 roku. Zorganizowano 12 spotkań profilaktycznych, a wzięło w nich udział ponad 360 osób.
Miłym wydarzeniem podczas konferencji 4 lutego w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, było uhonorowanie Laureatów konkursu pt. „Mistrz Profilaktyki” w kategorii Cytologia – II edycja. Oto zwycięzcy: Małe przedsiębiorstwo: JB Soluttions sp. z o.o.; Średnie przedsiębiorstwo: Polska Sieć Windykacji sp. z o.o. SPK; Duże przedsiębiorstwo: LPP S.A.
Fot. Kazimierz Netka
Szczegóły dotyczące akcji profilaktycznych zawiera komunikat, który przekazała nam Katarzyna Brożek – koordynator Działu PR i Komunikacji, rzecznik prasowy spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku:
Ostatni rok projektów profilaktyki zdrowotnej COPERNICUS
Tylko do końca 2020 roku mieszkańcy województwa pomorskiego mogą skorzystać z darmowych badań cytologicznych i kolonoskopowych w ramach projektów „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć!” prowadzonych przez Podmiot Leczniczy COPERNICUS.
W ramach zainaugurowanych na początku 2018 roku programów profilaktyki raka szyjki macicy i jelita grubego przeprowadzono wiele działań, dzięki którym zwiększyła się świadomość mieszkańców Pomorza na temat wysokiej skuteczności i roli profilaktyki, a liczba wykonywanych badań znacząco wzrosła. W ciągu dwóch lat kampanii przeprowadzono w ramach programów ponad 5,5 tys. badań cytologicznych i 3,3 tys. badań kolonoskopowych oraz 11 tys. indywidualnych spotkań edukacyjnych z uczestnikami projektów. W samym 2019 roku wykonano 2516 cytologii i 1642 kolonoskopii oraz przeprowadzono 4495 spotkań.
Tak dobre wyniki to zasługa prowadzonej kampanii zarówno w internecie, jak i na ulicach miast całego województwa. W 2019 roku w Bytowie, Kościerzynie i Starogardzie Gdańskim odbyły się pokazy wideomappingów – spektakularnych przedstawień multimedialnych, składających się ze specjalnie zaprojektowanych wizualizacji i trójwymiarowych animacji z elementami edukacyjnymi. W 6 miastach województwa (Gdańsk, Gdynia, Rumia, Pruszcz Gdański, Kępice, Bytów) powstały murale promujące akcje. By wzbudzić większe zainteresowanie zagadnieniami profilaktycznymi w ramach projektów, w przestrzeni publicznej pojawiły się niestandardowe elementy, takie jak:
rowery z kwadratowymi kołami,
pomarańcze na drzewach zimą, styropianowy bałwan latem. W czerwcu wraz z Fundacją OnkoRejs – Wybieram Życie, ponownie zorganizowany został 10-dniowy Marsz Białymi Plamami, podczas którego ochotniczki pokonały dwie trasy o łącznej długości 300 kilometrów.
W minionym roku kontynuowane były indywidualne spotkania edukacyjne z uczestnikami projektu oraz szkolenia dla kadry medycznej. Podczas wielu wydarzeń promujących tematykę zdrowotną w województwie pomorskim istniała możliwość zapisu na darmowe badania. Kampanii nieustannie towarzyszą nowe kreacje satyryczne autorstwa utalentowanej trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak,
Źródło ilustracji: COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. zo.o.
pracującej pod pseudonimem PaplaLAla, które są wizytówką kampanii.
Do udziału w projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!” zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.
Fot. Kazimierz Netka
Projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!” dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50 – 65 lat (bez objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego), w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie wykonywali badania kolonoskopowego w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30.
Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Fot. Kazimierz Netka
Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia ujawnia obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu – kolonoskopii – odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60 – 90%.
Fot. Kazimierz Netka
Warto zajrzeć też na Facebook: @cytologia-pomorze; @kolonoskopia-pomorze – zachęca Katarzyna Brożek – koordynator Działu PR i Komunikacji, rzecznik prasowy spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku.
W ramach projektów kreujemy świadomość społeczną pod kątem korzyści płynących z cyklicznego wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych i kolonoskopowych. 2020 rok jest ostatnim rokiem trwania obu 3-letnich projektów w ramach akcji „Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć” i jest to ostatnia szansa na wzięcie w nich udziału! – zachęcali uczestnicy konferencji 4 lutego w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl