Szopka z Piasku – dzieło absolwentów ASP

Wigilia Oliwska i Szopka z Piasku

Na Wigilię Oliwską i Szopkę z Piasku już po raz trzeci zaprosiła Fundacja Wspólnota Gdańska w sobotę, 19 grudnia 2015 na plac przed Galerią Sztuki Warzywniak, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 w Oliwie.

szopka z piasku

– To jest już trzecia edycja Wigilii Oliwskiej. Atrakcją w 2013 roku była szopka z lodu. Niestety, „żyła” tylko dwa dni. Przyszła odwilż i szopka spłynęła do Bałtyku… Dlatego w roku 2014 zbudowaliśmy szopkę z piasku. Byliśmy szczęśliwi i dumni, że wzbudziła ona wielkie zainteresowanie i zachwyt społeczności oliwskiej i gdańskiej oraz mediów lokalnych i ogólnopolskich – powiedział Andrzej Stelmasiewicz, prezes fundacji.

Fot. W+éodzimierz Amerski 028

– W tym roku poszliśmy ubiegłorocznym śladem. Czwórka artystów rzeźbiarzy: Mariusz Otta (autor projektu), Maciej Krauze, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz (wszyscy są absolwentami gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych), ponownie stworzyli piękną rzeźbę. Ubiegłoroczna szopka miała jeden front, gdyż plecami była oparta o ścianę budynku. W tym roku szopka jest „wolnostojąca”. Można ją oglądać ze wszystkich czterech stron.

Lepimy z piasku taką szopkę, gdyż to ona przyciąga wielu widzów, mieszkańców Trójmiasta i licznych turystów. Ale istotą Wigilii Oliwskiej jest okazanie sobie życzliwości, niezależnie od wyznawanej religii, zamożności, wykształcenia i statusu społecznego. Po prostu. Po ludzku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 004

Wigilię Oliwską odwiedzili proboszczowie: ksiądz Waldemar Waluk z Archikatedry Oliwskiej i ojciec Albin Jarosław Chorąży z kościoła braci Cystersów. Dzięki ich obecności wigilijne spotkanie stało się bardziej wzniosłe.

Fot. W+éodzimierz Amerski 007

Prezes Fundacji Wspólnota Gdańska Andrzej Stelmasiewicz podziękował partnerom: gastronomikom (restauracja Classic, restauracja Drzewko Szczęścia, Zajazd Pod Oliwką, Kafe Delfin, Cafe Kardamon, Oliwa i Wino, Paszcza Lwa, bar FoodART, bar Smaczek, piekarnia i kawiarnia Stary Rynek Oliwski), którzy zaoferowali swoje przysmaki na wspólny wigilijny stół i Akademii Artystycznej za koncert kolęd. Podziękował także Miastu Gdańsk i ASTE Sp. z o.o. za dofinansowanie projektu.

Fot. W+éodzimierz Amerski 031

Organizatorzy wigilijnego spotkania zachęcali gości do przynoszenia swoich domowych specjałów na oliwski stół. Oczywiście, prosili aby nie traktować tego apelu, jako obowiązku. Najważniejsze było uczestnictwo we wspólnym, wzajemnie życzliwym, przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia. Mieszkanka gdańskiej dzielnicy Zaspa Rozstaje Sabina Chomicka (na powyższym zdjęciu z prawej) przygotowała i przywiozła paszteciki nadziewane mięsem, które znakomicie pasowały do gorącego barszczu rozlewanego do plastikowych kubków.

Fot. W+éodzimierz Amerski 037

Dla wszystkich uczestników tej plenerowej oliwskiej wigilii rozdano oryginalne kalendarze ścienne na 2016 rok. Były tak dużych rozmiarów, że do ich transportu przydały się dziecięce wózki. Kalendarze zostały ufundowane przez istniejącą od 2007 roku Fundację Wspólnota Gdańska.

Wła-49 (amerski49@wp.pl)

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *