W Gdańsku i w Tczewie: Dziewczyny na Fali, czyli Dni Kobiet  w Narodowym Muzeum Morskim – 8 i 9 marca. Dwudniowe wydarzenie poświęcone będzie osiągnięciom kobiet w różnych dziedzinach życia, powiązanych z morzem.

Źródło ilustracji: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Przyjdź, posłuchaj, zobacz; to ułatwi Ci podjęcie decyzji dotyczących edukacji oraz wyboru zawodu.

W Narodowym Muzeum Morskim uważamy, że kobiety i morze to najlepsze połączenie. Ponad połowa pracowników w naszym muzeum to dziewczyny. Kobiety piastują w instytucji ważne stanowiska, zajmując się ruchem zabytków, dbając o dziedzictwo morskie, usuwając rdzę z najcenniejszych eksponatów, walcząc ze świdrakiem, prowadząc unijne projekty i budując kolejne oddziały. Co panie dokonują na rzecz kultury morskiej – dowiemy się już niebawem. O kim, o czym będzie mowa i kiedy – informuje Aleksandra Pielechaty – kierownik Działu Promocji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Morze, nauka i kobiety

Aby uczcić muzealny pierwiastek kobiecy, Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku zaprasza serdecznie na specjalne, dwudniowe wydarzenie, poświęcone osiągnięciom kobiet w różnych dziedzinach życia, powiązanych z morzem. W nadesłanym nam komunikacie podano też wypowiedzi:

– Spotkanie podzieliliśmy na dwa dni – mówi dr Katarzyna Schaefer z Działu Konserwacji Muzealiów NMM, która przygotowała spotkanie. – 8 marca spotykamy się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, a 9 marca – przenosimy się do tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków. Zaprosiliśmy świetnych gości. To ekspertki w swoich dziedzinach, kobiety, dla których ważna jest pasja, które swoje życie zawodowe, i nie tylko zawodowe, dedykują morzu i nauce.

8 marca spotkamy się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku

Źródło ilustracji: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Wśród wyjątkowych gości – pań, które podzielą się historią swego życia, znajdą się m.in.: Magdalena Lesiewicz (prezes Fundacji „Onkorejsy – wybieram życie”, Barbara Paplińska (Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, nurek zawodowy) oraz Marta Sziłajtis-Obiegło (absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, żeglarka).
Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną szansę skorzystania z życiowych doświadczeń naszych gości i podjęcia decyzji dotyczących własnej edukacji czy zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Prelegentki podzielą się z uczestnikami wiedzą o tym, jak nie rezygnować ze swoich marzeń, kiedy na drodze do realizacji naszych planów pojawią się nieprzewidziane sytuacje – na przykład poważne problemy ze zdrowiem.

Biorący udział w wydarzeniu w NMM 8 marca będą mogli skorzystać z darmowych konsultacji i porozmawiać z doradcami zawodowymi z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku na temat rozwoju własnej ścieżki kariery.

9 marca – święto w Centrum Konserwacji Wraków Statków (CKWS) w Tczewie

Źródło ilustracji: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

W tczewskim CKWS muzealne konserwatorki: specjalistki od rdzy, konserwacji drewna, operatorki specjalistycznych sprzętów, takich jak muzealne skanery i rentgeny, opowiedzą o drodze, jaką przeszły, aby podjąć pracę w Dziale Konserwacji Muzealiów NMM. Gośćmi specjalnymi będą Maria Dryhub i Andrzej Stański, autorzy książki – bajkowej podróży po rzece Wiśle pt. „Szaman z rzeki. Opowieści wiślane”. Maria Dryhub to pierwowzór bajkowej bohaterki, animator kultury, wodniaczka, uczestniczka flisów i festiwali wiślanych. Andrzej Stański – wodniak, historyk i podróżnik – znany jest ze swojego społecznego zaangażowania w rozwój tradycyjnego szkutnictwa rzecznego.
Ci, którzy przyjdą 9 marca do CKWS w Tczewie będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, przygotowując kosmetyki z naturalnych produktów. Dodatkowo przygotowywana jest wystawa posterowa, która podsumuje osiągnięcia kobiet w różnorodnych dziedzinach życia.

– Naszych gości zapraszamy też na eko-warsztaty. – mówi Gabriela Chrzanowiecka z Działu Edukacji CKWS – spróbujemy przygotować kosmetyki z naturalnych produktów. Mydełka i kule kąpielowe, które zrobimy będą miały morski charakter i przyjazny skład.

Wstęp na oba wydarzenia jest darmowy. Rejestracja grup pod adresem: edukacja@nmm.pl – informuje Aleksandra Pielechaty – kierownik Działu Promocji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *