Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał 10 000 umów na dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Dzięki pomocy finansowej, pomorskie gospodarstwa domowe zyskały m.in. nowe urządzenia grzewcze na gaz i biomasę, a także pompy ciepła oraz nowe drzwi, okna. Zdemontowano około 4000 starych pieców

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.

10 000 domów na Pomorzu walczy o czyste powietrze, dzięki około 160 mln zł dotacji. W ciągu roku emisja dwutlenku węgla zmniejsza się  w tym województwie o 24 000 ton

Jednymi z głównych źródeł zanieczyszczeń atmosfery w Polsce są gospodarstwa domowe. Poprawie jakości tego, czym oddychamy, służy Program Czyste Powietrze – mający na celu pomaganie mieszkańcom w wymianie źródeł ciepła – np. pieców węglowych – na bardziej przyjazne zdrowiu. W województwie pomorskim do dofinansowania zakwalifikowano już ponad 10 000 domów – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Pakulska – Główny Specjalista, Dział Rozwoju i Marketingu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Mieszkańcy Pomorza coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania w swoich domach. Realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku program Czyste Powietrze ma ich w tym wspierać – w ramach dofinansowania pomorskie gospodarstwa domowe zyskały m.in. nowe kotły na gaz, biomasę, pompy ciepła oraz nowe drzwi czy okna.

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.

– Największa emisja pyłów powodowana jest spalaniem węgla i drewna w starych kotłach. Pomorzanie już od ponad dwóch lat wnioskują o dofinansowanie inwestycji, których zadaniem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zatrzymanie jak największej ilości ciepła w domach. Do tej pory podpisaliśmy umowy na łączną sumę ok. 160 mln zł dotacji – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Dzięki zrealizowanym inwestycjom w ramach zawartych umów, województwo pomorskie pozbyło się do tej pory ok. 4 000 starych kotłów. Za sprawą programu Czyste Powietrze każdego roku emisja dwutlenku węgla zmniejsza się  już o 24 000 ton i z każdym rokiem ta liczba będzie dalej rosnąć.

– W Polsce zanieczyszczenie powietrza powoduje koszty w wysokości od 6% do 13% PKB. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poza skutkami zdrowotnymi, zanieczyszczone powietrze pochłania ogromne sumy pieniędzy. Czyste Powietrze pozwala na wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne, przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych czy zamontowanie odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW.

Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożonych zostało w powiatach: kartuskim, wejherowskim, starogardzkim i chojnickim.

– By móc jeszcze skuteczniej walczyć ze złej jakości powietrzem, potrzebujemy wsparcia pomorskich gmin. Mamy podpisane umowy z ok. 50 gminami, ale to nadal za mało. To właśnie samorządy są najbliżej swoich mieszkańców, mogą do nich docierać, informować i skracać drogę składania wniosku – tłumaczy Justyna Sikora, kierownik Działu Projektów Środowiskowych w WFOŚiGW w Gdańsku.

WFOŚiGW w Gdańsku prowadzi działania edukacyjne i informacyjne, których celem jest wsparcie mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowań. Przy okazji 10 000. umowy przygotowany został spot informacyjny, w mediach społecznościowych pojawiają się publikacje na ten temat, każdy może zadać pytanie, na które odpowiedzą eksperci. Informacje nt. Czystego Powietrza znajdują się na stronie Funduszu (wfos.gdansk.pl), uruchomiona została infolinia (czynna od wtorku do czwartku w godz. 10:00 – 15:00, tel. 58 743 18 21) oraz mail (czystepowietrze@wfos.gdansk.pl) przeznaczone wyłącznie temu programowi – poinformowała Urszula Pakulska – Główny Specjalista, Dział Rozwoju i Marketingu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *