Wszechświat w Politechnice Gdańskiej. Od początków (s)tworzenia (się) galaktyk, czarnych dziur, gwiazd i planet po dzisiaj. Unikatowa ekspozycja interaktywna: Accelerating science – wystawa z okazji 70-lecia CERN – Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy już ponad 13 miliardów lat, Układ Słoneczny jest o około 9 miliardów lat młodszy

Fot. Kazimierz Netka.

Politechnika Gdańska obchodzi 120-lecie swego istnienia. Niezwykle ważnym wydarzeniem towarzyszącym temu jubileuszowi jest pokazanie, jak prowadzone są badania nad początkami Wszechświata, czyli tego, co działo się prawie 14 miliardów lat temu.

Fot. Kazimierz Netka.

– Nawet latem staramy się coś zrobić – tak Mariusz Miler – kanclerz Politechniki Gdańskiej mówił na temat tej niezwykłej ekspozycji.

Fot. Kazimierz Netka.

Program obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej jest tak bogaty, że dopiero w wakacje znalazło się miejsce dla tej wystawy – powiedziała nam prof. Agnieszka Witkowska – zastępca dyrektora Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Na inaugurację – wernisaż wystawy na Dziedzińcu Daniela Fahrenheita Politechniki Gdańskiej, przybyli reprezentanci różnych środowisk, m.in. oprócz przedstawicieli władz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, obecny był też Grzegorz Kryger – pomorski kurator oświaty.

Fot. Kazimierz Netka.

Powitania gości dokonała dyrektor prof. Agnieszka Witkowska, a oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prof. Janusz Nieznański – prorektor Politechniki Gdańskiej ds. umiędzynarodowienia i innowacji.

Fot. Kazimierz Netka.

Przecięcia wstęgi dokonali: prof. Janusz Nieznański – prorektor Politechniki Gdańskiej ds. umiędzynarodowienia i innowacji; prof. Józef Sienkiewicz – dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej; Grzegorz Kryger, pomorski kurator oświaty; prof. Paweł Możejko, prof. PG, dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na kadencję 2024 – 2028:

Fot. Kazimierz Netka.

Szczegóły zawiera komunikat, który przekazało nam Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej:

Zastanawiasz się, jak powstał Wszechświat lub co to jest antymateria? Chcesz zgłębić tajemnicę cząstek materii i ich oddziaływań albo dowiedzieć się, jak i po co działa Wielki Zderzacz Hadronów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz na fascynującej wystawie z okazji 70-lecia CERN, którą w dniach 22 lipca – 23 sierpnia będzie można obejrzeć na Politechnice Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Wyrusz w podróż przez świat najnowocześniejszych technologii, największych eksperymentów i odkryć naukowych, które zmieniają nasze postrzeganie rzeczywistości – obejrzyj mulitmedialną wystawę „Accelerating science” i poznaj historię CERN – Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek, które od lat przoduje w badaniach nad fundamentalnymi elementami Wszechświata. Przekonaj się, jak ekscytująca może być nauka!

Na wystawie będzie można zobaczyć strefę Big Bang, opowiadającą o historii Wszechświata, strefę cząstek, gdzie pokazana została budowa materii i jej najmniejsze elementy, których odkrycie i zbadanie możliwe było dzięki największym na świecie eksperymentom przeprowadzonym w tym najpotężniejszym laboratorium. Z kolei w gabinecie fizyki teoretycznej można będzie dowiedzieć się, co to jest antymateria, poznać tajemnicę ciemnej materii, zrozumieć, czym jest grawitacja. Będą animacje, filmy wideo oraz interaktywne stanowiska, które pozwalają poznać budowę i zasadę działania Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz sposób, w jaki realizowane są tam eksperymenty.

Fot. Kazimierz Netka.

Wystawa CERN będzie dostępna w dniach 22 lipca–23 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–15.00 na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wizyty grup liczących więcej niż 15 osób należy zgłosić na adres: CERN70PL-wystawa.wftims@pg.edu.pl.

Wstęp na wystawę jest wolny.

Fot. Kazimierz Netka.

Wystawę, wraz z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN, Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz konsorcjum Polska Fizyka Cząstek, współorganizują polskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska. Na Politechnice Gdańskiej za wystawę odpowiedzialny jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Więcej informacji

O CERN

Zlokalizowany pod Genewą CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) – Europejska Organizacja Badań Jądrowych – jest największym ośrodkiem badawczym fizyki cząstek na świecie, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę powstania. Założony w 1954 r. szybko stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych i wzorcem współpracy międzynarodowej.

Fot. Kazimierz Netka.

Odkrycie słynnej cząstki Higgsa w 2012 r. jest jednym z najważniejszych przełomów, jakie dokonały się w CERN.  Warto wspomnieć, że opracowano tam i nieodpłatnie udostępniono protokół www do obsługi Internetu.

Obecnie CERN łączy naukowców ponad 100 narodowości, w tym Polaków. W 2021 r. obchodzono 30. rocznicę pełnego członkostwa Polski w CERN. Od momentu przystąpienia do CERN polskie grupy eksperymentalne weszły w skład wszystkich pięciu eksperymentów realizowanych na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), czyli eksperymentów ALICE, LHCb, ATLAS ,CMS i TOTEM – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

Wystawa Accelerating science – Rozpędzanie nauki – znajduje się na dziedzińcu im. Daniela Fahrenheita – w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej. Daniel Gabriel Fahrenheit to gdańszczanin, fizyk, który żył w XVII i XVIII wieku. Opracował skalę pomiaru temperatury, do dzisiaj stosowaną, m.in. w USA.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *