Polskie innowacje w Brukseli, Barcelonie i Hanowerze

Wynalazki z Gdyni, chroniące przed dronami, ptakami ale też mieszające drinki…

Gdy Niemcy przed II wojna światową wymyślili maszynę szyfrującą, nie spodziewali się, że zostanie ona rozpoznana przez obywateli państwa, które dopiero niedawno odzyskało niepodległość. A tak się stało. Trzech Polaków – matematyków, kryptologów – Enigmę rozpracowało. Kto się może teraz spodziewać, że kraj, w którym demokracja i wolna gospodarka dopiero próbują się rozwijać, może zaproponować światu jakąś innowację? Polska ma jednak wiele światu do zaoferowania. A na razie skoncentrujmy się na tym, co powstaje w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

IMG_3563

Na zdjęciu: Jedno z innowacyjnych urządzeń, stosowanych w miejskiej komunikacji trolejbusowej w Gdyni.

Warto wiedzieć, że Gdynia zdobyła w konkursie Komisji Europejskiej RegioStars Award 2014 za zrealizowanie projektu „Rozwój proekologicznego transportu publicznego na obszarze metropolitarnym Trójmiasta”. Chodziło o znaczące zmodernizowanie napędu trolejbusów i wydłużenie ich tras. Uhonorowanie laureatów odbyło się w Brukseli.

W bieżącym znowu nasz region ruszył na podbój świata. Trudno konkurować z takimi potęgami jak Google, Microsoft czy IBM, ale przynajmniej trzeba wiedzieć, co nowego mają ci potentaci do zaoferowania. Dlatego, firmy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, uczestniczyły w największych targach branży ICT i technologii mobilnych w Europie. Najpierw pokazały się na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Potem – na targach CeBIT w Hanowerze.

IMG_2881

Na zdjęciu: Jeden z budynków Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Powstał dzięki unijnemu wsparciu.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni już dziesiąty rok z rzędu organizuje wspólne wyjazdy, urządza stoiska targowe oraz zagraniczną promocję na największych targach branży ICT dla najbardziej obiecujących młodych firm z Pomorza – informuje Barbara Betlejewska z Działu Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. – Mobile World Congress w Barcelonie to największe wydarzenie branży telekomunikacyjnej, które skupia wszelkie mobilne technologie i kilka tysięcy wystawców ze wszystkich kontynentów. Na targach CeBIT 2015 w Hanowerze dominuje „d!conomy” (digitalizacja gospodarki, cyfrowa transformacja przedsiębiorstw i administracji). Widać tam ogromny wpływ technologii informacyjnych (IT) na rozwój całych branż, szczególnie w zakresie big data, cloud computing, mobilności, mediów społecznych i bezpieczeństwa. Digitalizacja jest wszechobecna i ma coraz większy wpływ zarówno na świat biznesu, jak i na życie społeczne. IT przekształca istniejące modele biznesowe, jednocześnie kreując kolejne, zupełnie nowe.

Barcelona i Hanower to europejskie stolice nowoczesnych technologii. Słynne są w całym technologicznym świecie ze względu na targi, które odbywają się tam wiosną każdego roku. Dla młodych ambitnych inżynierów to niepowtarzalna okazja uczestniczenia w ważnych wydarzeniach, gdzie obecna jest światowa czołówka, łącznie z gigantami technologicznymi (np. IBM, Samsung, Google, Huawei, Microsoft) – stwierdza Michał Rybak, kierownik Działu Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Uczestnicy tych imprez wystawienniczych mają możliwość poznania najnowszych trendów w branży. To także niebagatelna okazja do nawiązania nowych kontaktów, znalezienia rynków zbytu, poznania partnerów biznesowych, budowania wizerunku marki w międzynarodowym środowisku.

Na targach w Hanowerze swoje technologiczne nowości przedstawiły firmy z PPNT: JIT Solutions, Gadmel, Trineo, Barobot (Tesag), Outdoor Analytics, Play4Skills (HolonGlobe), Smart Media, Multirejestrator Bioseco (C2B), SafeSky, Bilander IT, multiTap i TeleMobile.

IMG_3590

Na zdjęciu: Multirejestrator na targach Technicon-Innowacje

Dzięki takim firmom, wśród kilku tysięcy ofert wystawców ze wszystkich kontynentów, W Hanowerze można było zobaczyć także niezwykłe pomorskie wynalazki. Jednym z nich było unikatowe na skalę światową urządzenie zwiększające bezpieczeństwo pasażerów, zmniejszające koszty profilaktyki, ochrony ptaków oraz poprawiające i ułatwiające pracę służb lotniskowych, a na farmach wiatrowych zapobiegające kolizji ptaków z łopatami turbin wiatrowych. Rozpoznaje ono zagrożone gatunki ptaków i nietoperzy, a w razie potrzeby może spowolnić lub zatrzymać wiatraki lub po prostu je odstraszyć.

Innym, wywołującym zaskoczenie wynalazkiem jest system zapobiegający zagrożeniom powodowanym przez drony we wrażliwych miejscach (np. w obiektach wojskowych, lotniskach, terminalach portowych lub na granicach państw). Aparatura ta wykrywa fale radiowe nadawane przez pojazd, następnie potwierdza rozpoznanie drona przy użyciu zestawu czujników optyczno – radarowych, a w razie potrzeby wysyła alert do wybranych służb.

Pokazane na targach narzędzie do monitorowania efektywności zewnętrznych nośników reklamowych dostarcza danych jakościowych i ilościowych na temat otoczenia wybranych nośników reklamowych. Podaje liczby osób i pojazdów w zasięgu nośnika, liczbę spojrzeń na nośnik z podziałem na przedziały wiekowe przechodniów, timing natężenia.

Godne uwagi są też gry i symulacje biznesowe uczące bawiące, inspirujące, z grywalizacją do zmiany postaw oraz do zwiększenia wewnętrznej motywacji. Dla biznesu przydatne jest rozwiązanie informatyczne do zarządzania majątkiem, prowadzenia jego ewidencji i inwentaryzacji, wspomagające zarządzaniem należnościami i ryzykiem kredytowym.

Na chwile relaksu pierwszorzędny jest robot, który w efektowny sposób automatycznie miesza i serwuje drinki.

W najnowszą politykę senioralną Unii Europejskiej doskonale wpasowuje się system monitorowania osób starszych oraz dotkniętych chorobami wieku starczego (np. demencja, choroba Alzheimera, Parkinsona). Wykorzystuje on bezprzewodową sieć czujników stacjonarnych, które będą informować opiekuna o aktywności (lub jej braku) osoby monitorowanej, np. osoby starszej i/lub chorej.

Gdynianie pokazali też pierwszy profesjonalny mobilny detektor ruchu z interfejsem Bluetooth Smart, który wraz z towarzyszącą mu aplikacją mobilną tworzy nowatorskie, zgłoszone do opatentowania, rozwiązanie w dziedzinie osobistego bezpieczeństwa.

Jest też nowa wersja RfswitchATT.mobile – automatycznego, zdalnie sterowanego tłumika regulowanego z lokalizacją GPS. Urządzenie to może być wykorzystywane do dokładnego testowania zasięgu i jakości sieci bezprzewodowych we wszystkich systemach (GSM, EDGE, UMTS, CDMA, WCDMA, HSxPA, WiMAX, LTE stacji bazowych, NodeB’s, eNodeB’s i terminalach takich jak telefony komórkowe, tablety, modemy). Dotychczas takie symulacje wykonywane były ręcznie, co było czasochłonne i niedokładne. Warto zwrócić uwagę na gdyńskie technologie z dziedziny rozszerzonej rzeczywistości – tworzące produkty takie jak: Multitouch wall, Kinect software mAction Pack oraz aplikacje Augmented Reality na urządzenia mobilne. Zainteresujmy się również rozwiązaniami do analityki biznesowej, pomagającymi klientom wyznaczyć strategię działania na podstawie wiarygodnych i kompletnych danych. Ten wynalazek wspiera firmy w zakresie analiz zarządczych oraz integracji danych.

Wyjazdy na targi są realizowane na podstawie projektu „Wspieranie międzynarodowej aktywności innowacyjnych przedsiębiorców z Pomorza poprzez udział w targach branżowych – Let’s Expo! 2”, realizowanego z unijnych zasobów finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Do tej pory zorganizowano wyjazdy na: DMY w Berlinie i Biotechnica w Hanowerze, Mobile World Congress w Barcelonie, CeBIT w Hanowerze i Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie.

Niektóre wynalazki z PPNT już znajdują zastosowanie, np. Multirejestrator – na lotniskach, do kontrolowania ptaków…

– Producent cały czas usprawnia swe urządzenie – relacjonuje Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Przeprowadza testy, które są bardzo obiecujące. Myślę, że przyjdzie czas, gdy tego rodzaju systemy będą standardowo stosowane na lotniskach.

Kazimierz Netka

One Comment

  1. Zgadzam się, że usługi tego rodzaju paiowjały się stopniowo, jednak samo pojęcie Smart TV narodziło się stosunkowo niedawno. I bardziej pokazuje ono kierunek, w ktf3rym zmierza telewizja, niż opisuje stan rzeczywisty. Dużo czasu jeszcze minie, zanim wszystkie te serwisy będą dostępne na całym świecie wchodzą w to kwestie praw autorskich, regulaminf3w korzystania z portali społecznościowych itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *