Na zdjęciu: Początek zwiedzania ekspozycji poświęconej generałowi Stefanowi „Grotowi” Roweckiemu. Fot. Kazimierz Netka.
Pamięć o człowieku, który w warunkach wojennych, pod dwiema okupacjami, współtworzył Polskie Państwo Podziemne.
Nieznane są ciągle okoliczności aresztowania przez hitlerowców generała Stefana „Grota” Roweckiego.
Wskutek II wojny światowej, zniknęły z mapy Europy samodzielne państwa takie jak Estonia, Litwa, Łotwa. Zostały wchłonięte przez ZSRR. Jak to się stało, że Polska, choć bardzo zależna do Związku Sowieckiego, przetrwała? Komu to zawdzięczamy? Tym milionom Polaków, którzy polegli podczas II wojny światowej. Najwybitniejszych bohaterów przypomina, organizując wystawy, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Była już ekspozycja poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W niedzielę, na godzinę 9.30 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich zaprosili na otwarcie kolejnej wystawy czasowej, pt. „Stefan Rowecki – Grot”. W bieżącym roku przypada 122. rocznica urodzin generała Stefana Roweckiego. Także Jemu Litwa. Łotwa, Estonia oraz wiele innych krajów zawdzięcza to, że teraz znowu są suwerennymi państwami…
Fot. Kazimierz Netka
Pomysł uczczenia i utrwalenia w pamięci młodego pokolenia postaci Generała zrodził się w Głównej Bibliotece Lekarskiej. Z inicjatywy dyrektora Wojciecha Germaziaka została nawiązana współpraca z Archiwum Akt Nowych, które posiada największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. Nawiązano również współpracę z innymi instytucjami i osobami, które posiadają w swoich zbiorach fotografie i dokumenty dotyczące Stefana Roweckiego – poinformowali przed wystawą Małgorzata Sworobowicz – rzecznik prasowy Wojewody Pomorskiego oraz Tomasz Rakowski – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.
Wystawa pt. „Stefan Rowecki – Grot” potrwa miesiąc. Na planszach przedstawiono życie Stefana Roweckiego, począwszy od momentu urodzenia aż do chwili aresztowania. Co jest na wystawie niezwykłego? Jaki był generał Stefan „Grot” Rowecki? Jakie są zasługi Generała? O tym przypominali uczestnicy uroczystości.
Fot. Kazimierz Netka
Podczas konferencji poprzedzającej uroczystość, Tomasz Gliniecki – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej powiedział m.in. że wystawa prezentuje postać Stefana Roweckiego jako generała, dowódcę sił zbrojnych na kraj w czasie wojny; człowieka wybitnego. Generał „Grot” Rowecki był jedna z ważniejszych postaci dla Polaków. Będziemy konsekwentnie poszerzać naszą wiedzę o tym, co działo się podczas II wojny światowej i pokazywać takie ważne i cenne dla Polaków postacie, z których możemy brać przykład i się nimi szczycić. Polacy i inni ludzie z całego świata, którzy latem będą odwiedzać Muzeum II Wojny światowej, będą mieli okazję i powinni poznać taką postać, jaka był generał Stefan Rowecki „Grot”.
– Bardzo się cieszę, że udało się kolejną dodatkową wystawę zorganizować oprócz tego co stale jest pokazywane w Muzeum Ii Wojny Światowej – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski. – Muzeum II Wojny Światowej jest na Pomorzu największa instytucja tego typu będąca w gestii Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego tak ważnym jest by można tutaj prezentować jak najwięcej wydarzeń z naszej historii, bo w tym muzeum jest dużo spotkań i wycieczek dla młodzieży, dlatego wystawy te maja bardzo ważny aspekt edukacyjny. Zachęcamy wszystkich, którzy dysponują materiałami, wystawami, albo mają pomysł na ekspozycję, żeby się w organizowanie wystaw włączali.
Fot. Kazimierz Netka
W trakcie konferencji prasowej na salę weszli niemal w tym samym czasie metropolita gdański ks,.arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz Tadeusz Fiszbach – były I sekretarz KW PZPR, były wicemarszałek Sejmu, przeciwnik wprowadzenia stanu wojennego.
Fot. Kazimierz Netka
Podczas uroczystości otwarcia wystawy pt. „Stefan Rowecki – Grot”, powitani zostali także m.in.: Mariusz Banaś – wiceminister finansów; Bartłomiej Grabski – wiceminister obrony narodowej; Mariusz Olczak – zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych; Błażej Wojnicz – prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej; Krzysztof Wyszkowski – opozycjonista z czasów PRL-u; Robert Gut – prezes Zbigniew Sulatycki – kapitan żeglugi wielkiej i jego przyjaciele: reprezentanci Polonii w USA: Ewa i Adam Bąk z Nowego Jorku.
Fot. Kazimierz Netka
– Generał Stefan Rowecki „Grot” to wielki dowódca, patriota, osoba, która poświęciła swe życie ojczyźnie, od swej walki w Legionach poprzez służbę w II Rzeczypospolitej, jak też dowodzenie Związkiem walki Zbrojnej i Armią Krajową – mówił Bartłomiej Grabski – wiceminister obrony narodowej. – jego bohaterstwo i szlak bojowy kończą się tragiczna śmiercią w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
Fot. Kazimierz Netka
– Naród, który nie pamięta o swej przeszłości nie ma widoków na przyszłość – mówił Marian Banaś – wiceminister finansów. – Tym bardziej chce podziękować organizatorom za to, że pamiętają o naszych bohaterach;l nadrabiamy zaległości z 27 lat po wielkich zmianach, ale niestety o naszych bohaterach, wybitnych postaciach, patriotach mało wiemy. Tym bardziej się ciesze, że możemy pokazać młodemu pokoleniu jak wielcy ludzie służyli Polsce, na czym polega patriotyzm.
Fot. Kazimierz Netka
– Generał Stefan Rowecki „Grot”, którego zamordowali Niemcy, był postacią, mogąca zapewnić elity, które zbudowałyby Polskę o jakiej marzymy – mówił Krzysztof Wyszkowski – opozycjonista z czasów PRL. Polskę wolna, suwerenną, demokratyczną. Taką elita wydaje się być obecna ekipa rządząca. Gdyby nie śmierć „Grota” a później śmierć generała Emila Fieldorfa „Nila” oraz im podobnych, to Polska powstałaby z ustrojem naprawdę demokratycznym, nowoczesnym, który by skutecznie mógł walczyć z ideologia komunistyczną.
- Fot. Kazimierz Netka
- – Ta wystawa powstała z naszych zbiorów i eksponatów oraz fotografii znalezionych w zbiorach rodziny Roweckich – mówił Mariusz Olszak – zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych. – Staraliśmy się pokazać wszystkie zachowane zdjęcia Stefana „Grota” Roweckiego oraz dokumenty związane z jego aresztowaniem. Na wystawie można zobaczyć „Grota” jako osobę prywatną, dowiedzieć się jakie miał pasje, zainteresowania; jako dowódcę Armii Krajowej. „Grot” był naprawdę nie tylko oficerem wysokiej rangi ale i zwykłym człowiekiem. Dziękuje naszemu partnerowi Głównej Bibliotece Lekarskiej oraz Muzeum II Wojny Światowej, które przyjęło nasza wystawę w swych murach.
Fot. Kazimierz Netka
Miłym akcentem było uhonorowanie kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego. Z rąk Błażeja Wojnicza – prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej kapitan Zbigniew Sulatycki otrzymał Ryngraf. Później podczas uroczystości w Kościele – mszy świętej celebrowanej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, kapitan Sulatycki został uhonorowany Medalem Gloria Artis.
Kazimierz Netka