Pomorzanie mają pomysł na stacje prognozy pogody dla niemal każdego domu, pomagające w ostrzeganiu przed nawałnicami. Czy taki cel można osiągnąć? Okaże się po zrealizowaniu zadań w ramach przedsięwzięcia pt. „E-Pionier” – pilotażowego projektu finansowania innowacyjnych działań przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W urzeczywistnianiu tych planów uczestniczą Politechnika Gdańska, Urząd Marszałkowski, IMGW oraz Związek Gmin Pomorskich.

Na zdjęciu: Podpisanie Listu Intencyjnego. Fot. Kazimierz Netka.

Ludzie już byli na Księżycu, marzą o podróży na Marsa, a nie mogą sobie poradzić z niespodziankami jakie płata im natura na Ziemi. Czy naprawdę tak trudno przewidzieć, jaka będzie siła huraganu i nie da się w to uwierzyć, nawet, jeśli ostrzegają najbardziej wiarygodne źródła? Może niebawem każdy sam będzie mógł ocenić, czy nie zagraża mu nawałnica. Pomysł na to ma Politechnika Gdańska, a konkretnie Excento – spółka celowa tej uczelni.

Naukowcy chcą stworzyć system ostrzegania przed katastrofami pogodowymi.

Prognozy pogody będą dokładniejsze, a zagrożenia będą wykrywane szybciej. Dzięki współpracy Zarządu Województwa Pomorskiego i Politechniki Gdańskiej, a także Związku Gmin Pomorskich oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na razie podpisano w tej sprawie – utworzenia systemu szybkiego ostrzegania o zagrożeniach pogodowych na Pomorzu – List Intencyjny, 19 października 2017 r. Sygnatariuszami listu są: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Krzysztof Malicki oraz Damian Kuźniewski z zarządu Excento sp. z o.o., a także Błażej Konkol i Andrzej Pollak z zarządu Związku Gmin Pomorskich – informuje Michał Piotrowski – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, podając w swym komunikacie także wypowiedzi:

 

Fot. Kazimierz Netka

– Tragiczne wydarzenia z sierpnia pokazały, że system przekazywania informacji pogodowej zawodzi. Chcemy to naprawić – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Ekstremalne zjawiska pogodowe w naszym klimacie są coraz bardziej gwałtowne. Zainaugurowane dziś prace będą miały na celu poszukiwanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo Pomorzan. Szybkie wydanie ostrzeżenia o nadchodzących ulewach czy znacznych opadach pozwoli mieszkańcom oraz służbom ratowniczym na niezwłoczne podjęcie stosownych działań. System będzie też gromadzić dane statystyczne odnośnie zjawisk pogodowych.

– To nowatorski projekt, wchodzący na zdecydowanie wyższy poziom informacji o pogodzie. Jestem przekonany, że ryzyko które dziś podejmujemy się opłaci – dodał marszałek.

 

Fot. Kazimierz Netka

O działaniu systemu opowiedzieli Krzysztof Malicki – prezes zarządu Excento sp. z o.o., pełnomocnik Rektora Politechniki Gdańskiej ds. komercjalizacji i Damian Kuźniewski – wiceprezes zarządu Excento sp. z o.o. Funkcjonowanie systemu ma opierać się na czymś w rodzaju sieci społecznościowej. Duża liczba stacji pogodowych nawet mniej dokładnych od profesjonalnych stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pozwoli na tworzenie dokładnych modeli pogodowych. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu NCBR „E-Pionier” nie jest jednak wdrożeniowe, ale badawcze. Excento szuka odpowiedzi i rozwiązań, które można zastosować, by system zadziałał.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na wdrożenia konkretnych rozwiązań przyjdzie czas po przeanalizowaniu wyników prac. Etap badawczy potrwa do końca 2019 r. Bardzo możliwe, że cały system będzie bazował na informacjach, jakie zostaną zarejestrowane przez domowe czujniki, rejestrujące stan atmosfery. Takie urządzenie ma kosztować kilkadziesiąt złotych. Posiadacz owego czujnika korzystałby ze szczegółowych danych, zebranych być może z tysięcy miejsc i przekazywanych do centrali. Po opracowaniu tych wiadomości przez specjalistów byłyby formułowane prognozy pogody z ostrzeżeniami, rozsyłane do mieszkańców regionu.

Excento jest spółką celową powołaną przez Politechnikę Gdańską, a rozwijająca zaawansowane technologie. System detekcji zagrożeń i ostrzegania ma powstać w ramach działania „E-Pionier”: wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym”. „E-Pionier” ma na celu zwiększenie potencjału uczelni wyższych i innowacyjności rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych w sektorze publicznym. W ramach projektu instytucje publiczne mogą zgłaszać problemy, na które w chwili obecnej brakuje na rynku rozwiązań technologicznych z zakresu ICT. Problemy te rozwiązywać mają wyłonione w konkursie zespoły interdyscyplinarne, które uzyskają dofinansowanie, a także opiekę mentorów merytorycznych i biznesowych – informuje Michał Piotrowski – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Politechnika Gdańska – jej spółka Excento uzyskała na to pieniądze z zasobów, którymi dysponuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt spółki Excento jest realizowany za blisko 14 milionów złotych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Niebagatelna jest w tym rola samorządów. Dlatego, w projekt angażuje się Związek Gmin Pomorskich.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Mieszkańcom dokuczają nie tylko zjawiska pogodowe, ale też inne zdarzenia – mówi Błażej Konkol – prezes Związku Gmin Pomorskich – wójt gminy Trąbki Wielkie. – Dlatego również na nas ciąży obowiązek zabezpieczenia mieszkańców. To, co zdarzyło się podczas ostatnich nawałnic pokazuje, że istniejące systemy nie działają tak, jak powinny. Dlatego, przystąpiliśmy do projektu działań badawczych z wykorzystaniem wszystkich instytucji publicznych, naszego doświadczenia. Może to sprawić, że powstanie system, który będzie w dość prosty sposób informował mieszkańców i lokalne władze o zdarzeniach, które mogą spowodować duże straty, a my zdążymy się przygotować do złagodzenia skutków ewentualnych nawałnic.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Rozmowy o potrzebie stworzenia takiego systemu trwały od dłuższego czasu – mówi Andrzej Pollak – wiceprezes Związku Gmin Pomorskich, wójt gminy Nowa Karczma. – Uczestniczymy w projekcie badawczym spółki Excento. Jest to projekt dosyć trudny, bo przy badawczych przedsięwzięciach jest tak, że trudno osiągnąć cel z w określonym terminie. Po to są badania, po to głównym partnerem jest Politechnika Gdańska – jej spółka celowa, która będzie dysponowała częścią badawczą. Natomiast samorządy wspomogą ją w części organizacyjnej, na terenie województwa.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *