Źródło ilustracji: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
Godło Polski na 100-lecie odzyskania niepodległości – naturalne i dostosowane do wszystkich pór roku.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że wspólnie z harcerzami ZHP Chorągwi Gdańskiej, w dniu 20 października 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Lipusz, w Leśnictwie Kłodno zorganizuje ogólnospołeczną akcję sadzeniu lasów na zniszczonych przez nawałnicę w 2017 r. terenach leśnych.
Źródło ilustracji: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
Wydarzenie to Patronatem Narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. W dniu tym, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadzimy akcję odnowienia lasu zniszczonego w wyniku huraganu tak, aby powstał widoczny z lotu ptaka wizerunek orła – godła naszego Państwa – informuje Jerzy Krefft – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
Żywy pomnik
Wizerunek ten będzie miał szerokość ok. 310 m! Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęcia procesu odbudowy naszej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń.
Źródło ilustracji: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
,,Leśny orzeł wyląduje” w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą, odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się trwałym wspomnieniem tamtego czasu.
Dendroglif (wizerunek, znak graficzny wykonany przy użyciu drzew; dendron to grecka nazwa drzewa) powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełni brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik.
Początek akcji sadzenia ,,orła” godzina 13:00 (mapka z trasą dojazdową). Wcześniej o godzinie 10:00 w miejscu tym odbędą się uroczyste obchody Dni Lasu – poinformował nas Jerzy Krefft – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
20 autokarów z harcerzami
Już w najbliższą sobotę ponad 1000 harcerek i harcerzy z Chorągwi Gdańskiej ZHP, którzy przyjadą 20 autokarami z całego województwa oraz gdańscy leśnicy zasadzą żywy pomnik w nadleśnictwie Lipusz! Akcja odnowienia lasu zniszczonego przez zeszłoroczne nawałnice połączona będzie ze świętowaniem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na miejscu będzie obecny harcmistrz Artur Glebko — komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP – informuje hm. Martyna Kowacka – rzeczniczka prasowa ZHP; Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego.
Harcerze już w kwietniu tego roku włączyli się w akcję sadzenia drzew na terenach poklęskowych w Nadleśnictwie Lipusz – wtedy obiecali, że powtórzą akcję, aby każdy, kto wtedy nie zdążył posadzić swojego drzewka, miał okazję to zrobić.
Tym razem organizatorzy poszli o krok dalej – chcą odbudować zniszczony las, ale również w niezwykle oryginalny sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Każdy uczestnik akcji przyczyni się do odbudowy lasu, ale również do stworzenia widocznego z lotu ptaka wizerunku orła – godła Polski, który będzie miał szerokość ok. 310 m! Przedsięwzięcie „Sadzimy las dla Niepodległej” odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.
Harcerki i harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP oraz gdańscy leśnicy uznali, że takie połączenie odbudowy zniszczonych przez nawałnicę terenów z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń.
Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. ZHP dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów – wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Prawie 110 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności, zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu – informuje hm. Martyna Kowacka – rzeczniczka prasowa ZHP; Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego.
Podsumowanie zagospodarowania terenów poklęskowych
Fot. Kazimierz Netka
W przeddzień tego wydarzenia tj. w dniu 19 października 2018 r. w Ośrodku ,,Wichrowe Wzgórza” w Chmielnie odbywa się konferencja podsumowująca dotychczasowe działania w zakresie zagospodarowania terenów klęskowych pn.: ,,Porządkowanie i zagospodarowanie terenów klęskowych po huraganie z sierpnia 2017 r. w RDLP w Gdańsku”. Organizatorem konferencji są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Gdańsku oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Gdańsku. Konferencja jest okazją do podsumowania dotychczasowych działań z zakresu porządkowania terenów klęskowych oraz dyskusji nad priorytetami i kierunkami działań na najbliższe lata. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska, członkowie Rady Naukowej Leśnictwa – organu doradczo-konsultacyjnego Prezesa Rady Ministrów, Dyrekcji Generalnej LP, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, oraz eksperci z branży leśnej i drzewnej. Początek konferencji godzina 10:00 – informuje Jerzy Krefft – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl
(K.N.)