Bliskie kontakty Gdańska ze Strefą 51? Delegacja stanu Nevada w Trójmieście. Spotkanie z polskimi naukowcami, biznesmenami, samorządowcami. Rozmowy o możliwościach współpracy z uczestnikami Europe Trade and Education Mission from Nevada

Fot. Kazimierz Netka

POMERANIA – NEVADA: Dialogue of the Future

Wizytą w Polsce, w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności rozpoczęła delegacja stanu Nevada w USA, wizytę w Europie Środkowej. Organizatorem wydarzenia była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o., a jego partnerem Inkubator STARTER. Przybyłych powitał m.in. Alan Aleksandrowicz – zastępca prezydenta Gdańska.

Jak poinformował Pomorski Broker Eksportowy, zapraszając na to spotkanie, wydarzenie poświęcono prezentacji możliwości współpracy ekonomicznej/biznesowej, akademickiej oraz samorządowej pomiędzy przedsiębiorcami oraz organizacjami z obszaru województwa pomorskiego oraz stanu Nevada w USA. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli uczestnicy Europe Trade and Education Mission from Nevada. Wydarzenie przeznaczone było dla podmiotów zainteresowanych współpracą lub działalnością na rynku amerykańskim, w szczególności na terenie stanu Nevada. Partnerem był Inkubator STARTER.

To była druga wizyta delegacji Nevady w Gdańsku. Można się zastanawiać, dlaczego reprezentanci tego stanu nas odwiedzają i skąd mają pieniądze na ewentualne zainwestowanie w Pomorskiem, w Europie Środkowej? Nic dziwnego, że są bogaci. Wszak niewykluczone, że zostali wsparci pieniędzmi przez… przybyszy z Kosmosu. To podobno właśnie tam, w Nevadzie, wylądowali kiedyś Kosmici. Tam też jest jeden z ważniejszych poligonów USA.

Opowieść o funduszach pochodzących np. od Marsjan, to oczywiście fantazja. Natomiast rzeczywiście stan Nevada jest niezwykłym, jeśli chodzi o naukę i gospodarkę, o najnowocześniejsze technologie. Dlatego, warto z reprezentantami tamtejszych środowisk biznesowych i naukowych nawiązywać kontakty.

Niespodzianką dla wszystkich było przybycie Lecha Wałęsy – byłego prezydenta RP – na polsko – amerykańską konferencję w Europejskim Centrum Solidarności. Niemal punktualnie o godzinie 9, dnia 28 lutego 2020 roku, Lech Wałęsa przybył do Sali Wystaw Czasowych ECS i przemówił do zgromadzonych. Dla wielu uczestników konferencji było to wydarzenie niezwykłe, bowiem spotkać Lecha Wałęsę, to niemal tak, jak zobaczyć żywego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona – zażartowała jedna z osób obecnych na spotkaniu.

– Bardzo się cieszę, jestem nieprzygotowany, więc wybaczcie, co powiem. Otóż zapewne państwo chyba zauważacie to co ja zauważam. Naszemu pokoleniu los dał dwa wielkie zdania. Jedno: rozwalić stary, niedobry porządek Europy i świata – mówił Lech Wałęsa. – Jak pamiętacie, na koniec XX wieku były dwa wielkie bloki polityczne, ekonomiczne, granice nieprzepuszczalne. To wszystko hamowało rozwój Europy i świata. Jak nasi pradziadowie wymyślili rower i trochę technologii, to my wymyśliliśmy samoloty i tyle bajerów, że musimy wymyślić większą strukturę. Ale żeby zrobić większą strukturę musieliśmy rozbić starą strukturę. I to naszemu pokoleniu się idealnie udaje. Pierwsze zadanie wykonaliśmy wspólnie. Najkrócej można powiedzieć, że to była epoka Ziemi, epoka wojen, zabierania sobie lepszych kąsków, lepszych terenów.

Natychmiast pojawiła się epoka intelektu, informacji, globalizacja. Epoka daleko inna od tej starej, wymagająca innych programów, innych struktur. Ja ten czas nazwałem epoką słowa. Epoką wielkich dyskusji jak ten świat ma wyglądać.

Lech Wałęsa powiedział też, że doprowadziliśmy do nierównego rozwoju w świecie między państwami, porobiliśmy wiele krzywd sobie między narodami. I tak przeszłość nasza przeszkadza nam w budowaniu lepszej przyszłości. Musimy wspólnie na takich spotkaniach, niezależnie od tematów, które nas bardzo interesują, przedyskutować, jak to ma wyglądać. Pierwsze pytanie się pojawia: jaki fundament tej nowej mapy drogowej. Każde państwo ma trochę inny fundament. Na różnych spotkaniach sala dzieli się na dwie części. Jedna połowa chce budować na wolności, a druga połowa odpowiada: nic nie zbudujecie. Populizm, demagogia, mamona doprowadzi nas prędzej czy później do zwarcia. Powinniśmy wydyskutować wartości jako pierwszy punkt, a dopiero potem wolny runek. Jeśli to by się nam udało w tym pokoleniu, to by było drugie pytanie: a jaki jest cel ekonomiczny pod tę nowość? Na pewno nie komunizm, bo on w żadnym państwie się nie sprawdził. Ale na pewno też nie taki kapitalizm jaki się stworzył.

Trzeci wielki problem: jak sobie poradzić z demagogią, populizmem i oszustwami polityków? Szanowni państwo, zebraliście się w jednym celu. Ale możecie mieć największe efekty, najbardziej się napracować, a politycy i tak wam to popsują. Żeby tak się nie stało, wykorzystajcie wszystkie wasze rezerwy – radził Lech Wałęsa.

Jesteście ludźmi sukcesu – kontynuował były prezydent RP Lech Wałęsa. Wymuście na politykach aby rzeczywiście zaczęli myśleć, planować, zgodnie z waszym rozwojem i z waszymi pomysłami. Nasze pokolenie zburzyło stary porządek, a wy teraz macie budować nowy, lepszy. Mnie udało się stać na czele wielkiego burzenia; chciałbym się zapisać chociaż trochę w budowaniu. Na dziś mam 77 lat, a więc proponuję, żebyście wy to zrobili, a mnie podziękują – zażartował Lech Wałęsa. Życzę sukcesów i proszę porozmawiajcie o tym, o czym mówiłem. Dziękuję, że wysłuchaliście dość grzecznie, nikt nie zasnął…

Spotkanie odbywało się w języku angielskim. Wypowiedzi Lecha Wałęsy tłumaczył Paweł Pietrasienski – Director of International Trade, Nevada, Governor’s Office of Economic Development.

Moderatorkami były Agata Maderska i Agnieszka Pietrzak z InvestGDA – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Pierwsza część spotkania dotyczyła możliwości współpracy władz regionalnych i lokalnych – Regional & local government cooperation. Wprowadzenia i powitania gości dokonał Mr Alan Aleksandrowicz -Deputy Major of Gdansk:

Alan Aleksandrowicz – wiceprezydent Gdańska, w swym wystąpieniu wspomniał zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przypomniał, że pierwsze spotkanie z delegacją stanu Nevada odbyło się za prezydentury Pawła Adamowicza, w 2017 roku.

Alan Aleksandrowicz omówił sytuacje gospodarczą w Gdańsku i w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Zwrócił uwagę na niskie bezrobocie, ale dodał też, że jest to problem, bo przedsiębiorstwa cierpią na brak sił wytwórczych.

Prezydent Alan Aleksandrowicz wskazał też na duży potencjał intelektualny i gospodarczy w Pomorskiem.

Tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza wspomniał też Mr Paweł Pietrasienski – Director of International Trade, Nevada, Governor’s Office of Economic Development. Przypomniał wizyty, składane przez Polaków w stanie Nevada, także przyjazd prezydenta RP do tego stanu. Podkreślił, że stan Nevada ma w Gdańsku swego ambasadora, a jest nim Tomasz Szymczak – prezes zarządu Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER:

O atutach stanu Nevada mówiła również Ms Dayna Dale – International Business Development Specialist, Nevada Governor’s Office Economic Development:

Mr Marcin Grzegory – Deputy Director of Invest in Pomerania oraz Mr Bartosz Wojtasiak – Project Manager, Invest in Pomerania, przygotowali prezentacje na temat potencjału inwestycyjnego województwa pomorskiego. Atutami tego regionu są m.in. położenie geograficzne, dobre skomunikowanie lotnicze z innymi miastami w kraju i za granicą, dobre warunki życia, a przede wszystkim wysokie wykształcenie kadry specjalistów. To zasługa m.in. uczelni pomorskich:

Academic cooperation, czyli możliwości współpracy naukowej omówił Professor Mehmet Tosun – Director of International Programs, University of Nevada, Reno. Pan profesor wspomniał, że w Polsce jest szósty raz, a drugi w Gdańsku:

Temat dotyczący nauki kontynuował Mr Carlos Cardillo – Director of Nevada Center for Advanced Studies:

Przedstawione zostały możliwości, dorobek i plany działań naukowych pomorskich uczelni.

Professor Piotr Stepnowski – prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. nauki, przypomniał ideę jaka przyświeca Uniwersytetowi Gdańskiemu: „In mari via tua” – w morzu nasza droga:

Szczegółowy program kształcenia i badań naukowych (Uniwersytet Gdański ma status uczelni badawczej) przedstawił Professor Mirosław Szreder – Dean of Faculty of Management, University of Gdansk:

Temat nauki kontynuowała Professor Monika Bąk – Dean of Faculty of Economics, University of Gdansk:

Część spotkania zatytułowaną: Business cooperation czyli współpraca gospodarcza, zainaugurowała swym wystąpieniem Ms Joanna Bojarska-Buchcic – Gdansk Branch Director, American Chamber of Commerce in Poland. Przedstawiła dorobek i zakres działania Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce:

Ms Dijana Mitrovic (on behalf of companies from Nevada) – International Business Development Coordinator, Nevada Governor’s Office of Economic Development, wraz z Zespołem, mówiła m.in. o transatlantyckim partnerstwie, o wymianie handlowej miedzy Polską i stanem Nevada w USA. Musicie nas odwiedzić w Nevadzie – zachęcała Ms Dijana Mitrovic:

O poprzednich misjach gdańszczan i pomorzan w Nevadzie mówiła Ms Agata Maderska – Project Manager, Gdansk Economic Development Agency Ltd.:

O współpracy między Polską w tym Pomorzem i stanem Nevada mówił również Mr Tomasz Szymczak – Ceo. STARTER – honorowy ambasador Nevady w Polsce:

Również bardzo interesujące były wypowiedzi, które wygłosił Mr Przemek Szleter – Ceo. DAC & REXS.IO:

Po południu delegacja amerykańskiego stanu Nevada złożyła wizyty w Uniwersytecie Gdańskim – w Sopocie oraz w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER – w Gdańsku Oliwie. Następne dni Amerykanie spędzą na podróżach do innych krajów Europy Środkowej. Zakończenie ich wizyty w tej części Europy zaplanowane jest na 10 marca.

Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *