Fot. Kazimierz Netka.
Najwięcej jest w Pomorskiem pracowników z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji. Są też reprezentanci Angoli, Boliwii, Gwatemali i Wybrzeża Kości Słoniowej
Przed wybuchem epidemii, na koniec lutego na Pomorzu zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 41 968 obcokrajowców. Do końca maja ich liczba spadła do 37 961. To blisko spadek o blisko 10 proc. Do 30 czerwca ich liczba wzrosła do 38 145 – wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę zmniejszyła się nieznacznie. Na koniec lutego było ich ponad 20,3 tys., a na koniec czerwca nieco ponad 19,8 tys. Co ciekawe, w tym samym czasie przybyło cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1195 do 1270.
Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu na koniec czerwca najwięcej było obywateli Ukrainy – blisko 28,5 tys. Drugą grupę stanowiło 2,4 tys. obywateli Białorusi. Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w Oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy to obywatele aż 100 państw. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (842), Mołdawii (606) i Gruzji (587). Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych u nas było m.in. po trzech obywateli Angoli, Boliwii Gwatemali, Wybrzeża Kości Słoniowej.
Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących na Pomorzu może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na umowach nieoskładkowanych.
Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce – poinformował Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl