Na zdjęciu: Siedziba WFOŚiGW w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
W którą stronę zmierza rynek fotowoltaiki w Polsce? Spotkanie branży w Gdańsku
Możliwości sieci elektroenergetycznej, magazynowanie energii, zmiany legislacyjne – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas wydarzenia z cyklu Business&Breakfast, które w Olivia Bussines Centre zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku.
To już druga edycja wydarzenia Business&Breakfast – cyklu spotkań, których misją jest wymiana wiedzy i doświadczeń specjalistów z zakresu odnawialnych źródeł energii, najnowszych zielonych technologii oraz innowacji dotyczących ochrony środowiska. Tym razem uczestnicy rozmawiali o fotowoltaice – wynika z informacji, które przekazała nam Agata Kupracz – Head of Content & Media Relations w High Five Studio – Marketing & Communication.
– Rynek fotowoltaiki w Polsce przeżywa absolutny rozkwit. Między innymi dzięki ogólnokrajowym programom rządowym prosumenci są wspierani w realizacji zielonych przedsięwzięć. Wiemy, że wiele wyzwań jeszcze przed nami i nadal mamy wiele pól do nauki. Dlatego właśnie zebraliśmy ekspertów z branży i dyskutowaliśmy o najróżniejszych aspektach tego zagadnienia – mówi Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.
Gorącym tematem spotkania był m.in. realizowany projekt wielkoobszarowej farmy fotowoltaicznej w Zwartowie, gdzie na ok. 380 ha umieszczone zostaną nie tylko panele fotowoltaiczne o mocy 280 MW, ale także łąki kwietne i pastwiska dla owiec. Równie istotnym zagadnieniem są zapowiadane zmiany legislacyjne czy możliwości przesyłu i magazynowania energii w sieci. Obecnie Polska musi pracować nad rozwiązaniami, które pomogą zwiększyć zdolności przechowywania energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne.
Wśród prelegentów na spotkaniu Business&Breakfast był m.in. norweski ekspert w zakresie odnawialnych źródeł Energii, Gunstein Skomedal z Uniwersytetu w Agder.
– Jednym z najbardziej rozwiniętych krajów pod kątem odnawialnych źródeł energii jest Norwegia. Doświadczenia i wiedza Skandynawów w zakresie zielonej energii może być dla Polaków wartościową inspiracją. Dla przykładu: obecnie 90% aut sprzedawanych w Norwegii to auta elektryczne lub hybrydowe. Dobrze jest czerpać z takich wzorców – wyjaśnia Marcin Gregorowicz, kierownik Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele m.in. dużych podmiotów państwowych jak Lotos czy Energa, naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz Polskiej Akademii Nauk, pomorscy samorządowcy, przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej czy BOŚ Banku.
Kolejna edycja Business&Breakfast poświęcona zostanie elektromobilności i ekologicznym rozwiązaniom transportowym m.in. w transporcie miejskim – poinformowała Agata Kupracz – Head of Content & Media Relations w High Five Studio – Marketing & Communication.
* * *
Warto mieć na uwadze również to, że Pomorze staje się placem montażu elementów do budowy farm morskich elektrowni wiatrowych. Do rozwoju tych źródeł energii przygotowywane są m.in porty Gdańsk, Gdynia, Łeba i Ustka. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przygotowują swój system przesyłu energii do odbioru elektryczności z nowych elektrowni.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl