Fot. Kazimierz Netka.
Z babim latem, w ogrzewanym pociągu, na dyskusję o sposobach zmniejszania zużycia paliw kopalnych
Jak węgiel przyczynia się do efektu cieplarnianego? Dlaczego jest coraz droższy? Z jakich powodów spalamy go coraz więcej? Czy można zmniejszyć zużycie paliw kopalnych? Takie pytania cisną się na usta, w związku np. z zagrożeniami klimatycznymi, czy podwyżkami cen.
Fot. Kazimierz Netka.
Problematyka stosowania węgla do produkcji ciepła, prądu była tematem kolejnej debaty, zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, 4 października 2022 roku. Temat brzmiał: „Redukcja śladu węglowego a konkurencyjność polskich firm”. Konferencja została zorganizowana przez Lożę Gdańską Business Centre Club (BCC), Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz przez PwC (PricewaterhouseCoopers) – globalną sieć przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze. Za bardzo dobre przygotowanie tej debaty serdecznie podziękowano m.in. Katarzynie Dobrzynieckiej – dyrektor Loży Gdańskiej BCC oraz Stanisławowi Szultce – dyrektorowi Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Fot. Kazimierz Netka.
Zanim rozpoczęła się wspomniana debata, pasażerowie p jednego z pociągów, przewoźnika, który przynajmniej częściowo podlega pod Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, otwierali okna. Było im za gorąco. Nie chodzi o to, że podróżnych rozpierała energia. Ciepło wydostawało się z grzejników, w wagonie. Ktoś włączył ogrzewanie w pociągu? Na zewnątrz była piękna, słoneczna pogoda. Po prostu, ciepły początek jesieni; babie lato. Dlaczego w pojeździe podległym samorządowi – współorganizatorowi wspomnianej debaty – włączono piece elektryczne mimo że na dworze nie było zimno? Trochę to się kłóci z sensem organizowania takich debat, jak np. „Redukcja śladu węglowego a konkurencyjność polskich firm”. Śladu węglowego się nie pozbędziemy, a wprost przeciwnie: może on być coraz większy. Niektórzy klienci kolei sobie żartują, że to co teraz kolej wygrzeje, to odbierze sobie zimą, nie dając ciepła. Bilans musi wyjść na zero – jak śpiewał satyryk Jan Kaczmarek.
Na początek, wyjaśnijmy sobie, co to jest tzw. ślad węglowy (ang. carbon footprint, CF).
Mianem „śladu węglowego” określa się wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu (przedsiębiorstwa) . Jest on wyrażony jako ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jedn. Funkcjonalna), źródło: https://sozosfera.pl/srodowisko-i-gospodarka/czym-jest-slad-weglowy/ .
Obliczanie śladu węglowego z całego okresu życia produktu, czyli LCA (Life Cycle Assessment) jest bardzo istotne, a między innymi o tym mówiono podczas konferencji „Redukcja śladu węglowego a konkurencyjność polskich firm”.
Fot. Kazimierz Netka.
Gościem specjalnym był dr Janusz Steinhoff – członek Gabinetu Cieni BCC – przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997-2001.
– Szanowni państwo, miło mi powitać państwa w tej pięknej sali „Polskie Niebo” w imieniu marszałka Mieczysława Struka, który przeprasza, że nie może dzisiaj osobiście otworzyć tej dyskusji – powiedział Stanisław Szultka – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Fot. Kazimierz Netka.
Pan dyrektor w swym wystąpieniu zwrócił uwagę m.in. na to, że widzimy coraz wyraźniej, że Europa stoi przed wyzwaniami dekarbonizacji gospodarki paliwowej. Dzisiaj energia ma nie tylko wymiar klimatyczny, ale również stricte ekonomiczny, a w kontekście tego, co się dzieje na wschodzie, powiedziałbym, że ma te z wymiar moralny – stwierdził.
Fot. Kazimierz Netka.
Pomorskie jest w takiej szczęśliwej sytuacji, że przez wiele lat – co jest też minusem – jest importerem. Więcej energii zużywaliśmy niż produkowaliśmy, Dzisiaj postrzegamy to jako szansę. Raz, że nie obciążają nas elektrownie węglowe, które są wyzwaniem w transformacji i możemy być w centrum tej zielonej transformacji, rozwijać energetykę odnawialną, przede wszystkim, atuty województwa pomorskiego w tym zakresie to nadmorskie położenie i inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. To są szanse ale też możemy zrobić pewien krok w kierunku zielonej energii bez tego obciążenia czarną energią. To o tyle istotne, że coraz wyraźniej widać, że o konkurencyjności regionów będzie decydować dostęp do energii, która staje się czynnikiem kluczowym dla rozwoju gospodarczego, ale również w kontekście dzisiejszej debaty, bo liczy się też kolor tej energii, czyli zielony, a nie czarny.
Fot. Kazimierz Netka.
Generalnie jest tak, że aby zmienić rzeczywistość, na początku musi być słowo, musi być pomysł, musi być idea, musimy w jakimś sensie przekonać siebie nawzajem do danego kierunku rozwoju.
Tym ostatnim zdaniem chciałbym życzyć wszystkim państwu udanej dyskusji, a nam wszystkim inspiracji do dalszego działania – powiedział dyrektor Stanisław Szultka.
– To już kolejna debata w naszym cyklu którym prowadzimy wspólnie z naszymi partnerami i tutaj słowa podziękowania dla samorządu województwa pomorskiego reprezentowanego przez Departament Rozwoju Gospodarczego oraz podziękowania dla PricewaterhouseCoopers – mówił Maciej Dobrzyniecki – wiceprezes zarządu Głównego Business Centre Club, kanclerz Loży Gdańskiej BCC.
Fot. Kazimierz Netka.
– Tak, jak powiedzieliśmy każda reakcja energetyczna wymaga albo jakichś wytycznych albo jakaś decyzja powinna zapaść. Cieszę się, że w gronie naszych gości jest pan Janusz Steinhoff szef naszego Gabinetu Cieni BCC – przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997-2001. Zaprosiliśmy kwiat przedsiębiorców, członków Loży Gdańskiej. W związku z tym sądzę, że z dyskusja dzisiejsza panelowa odpowie na wiele tematów.
Fot. Kazimierz Netka.
Miarą rozwoju regionów, miarką którą oceniane jest też województwo pomorskie, są deklaracje poszczególnych inwestorów, mówiące; my w naszym planie rozwoju chcemy konsumować przynajmniej 80 procent zielonej energii. Takie deklaracje pojawiają się coraz częściej i to jest wyzwanie dla nas wszystkich. W związku z tym, jeszcze raz dziękuję naszym partnerom, dziękuję tym wszystkim, którzy przygotowywali tę konferencję. Życzę bardzo udanych merytorycznych dyskusji – powiedział prezes Maciej Dobrzyniecki.
Fot. Kazimierz Netka.
Do debaty zostali zaproszeni: Piotr Rówiński – partner PwC Polska; dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz – prof. Politechniki Gdańskiej, Prodziekan ds. współpracy i promocji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska; Łukasz Broniewski – członek zarządu Fundacji Climate Strategies Poland; Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley Polska; Jadwiga Kosińska – szefowa Stoczni Cesarskiej Development; dr Janusz Steinhoff – gość specjalny, Członek Gabinetu Cieni BCC, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997-2001; Marcin Lewandowski – prezes zarządu Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
Moderatorką była red. Magdalena Biednik – dziennikarka ISBNews.
Uczestnicy debaty zostali poproszeni o odpowiedzi na różne pytania, m.in. takie: skąd pani, pana zdaniem najszybciej przyjdzie impuls, który skłoni polskie firmy do liczenia i podawania śladu węglowego? Można było wybierać m.in. z następujących możliwości: konieczność spełnienia wymagań unijnych, wymuszenie przez konsumentów, konieczność podawania śladu węglowego w przetargach czyli regulacje unijne, z banków, od kontrahentów zachodnich.
Prawie wszyscy podali w pierwszej kolejności na konsumentów. Często wskazywano też na regulacje prawne unijne. Na trzecim miejscu znalazły się banki.
Fot. Kazimierz Netka.
Uwzględnianie śladu węglowego w działalności przedsiębiorstw zostanie wymuszone również przez wzrost cen. Na przykład, używanie pomp ciepła stało się teraz około 4 razy droższe, w związku z podwyżkami cen prądu. Najważniejsze jest oszczędzanie energii. Trzeba tez przyśpieszyć rozwój technologii – sugerowali uczestnicy debaty.
Węgiel oraz inne paliwa kopalne mogą zostać zastąpione, przynajmniej częściowo, m.in. przez wodór. Temu zagadnieniu poświęcona jest, odbywająca się teraz (4 – 5 października) w Gdyni, V edycja konferencji PCHET – Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies, pod hasłem: „Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl