Fot. Kazimierz Netka.
Naukowa integracja studentów i doktorantów Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Fot. Kazimierz Netka.
Studenci wykorzystują możliwości, jakie daje Związek Uczelni. Uczestnicy uroczystości zwrócili jednak naszą uwagę na to, że za mało było pomysłów o charakterze przemysłowym, realizowanych na przykład we współpracy z Konwentem Gospodarczym przy Związku Uczeni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, ze Stowarzyszeniem Pracodawcy Pomorza. Ważne, żeby ludzie jednoczyli się, bo to jest najważniejsze dzisiaj.
Fot. Kazimierz Netka.
Niezwykłe wydarzenie, dotyczące studenckiej działalności naukowej odbyło się 16 grudnia 2022 roku w w auli im. prof. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ogłoszono tam wyniki pierwszego konkursu pt. „Mistrzowie współpracy Fahrenheita„, zorganizowanego przez Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita – Fahrenheit Union of Universities in Gdańsk – (FarU), który w 2020 roku utworzyły trzy uczelnie publiczne: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański.
Fot. Kazimierz Netka.
Konkurs pt. „Mistrzowie współpracy Fahrenheita” ma na celu zachęcenie studentów i doktorantów Uczelni Fahrenheita do nawiązywania współpracy międzyuczelnianej, a także przybliżenie idei i misji FarU. Ideą oraz głównym warunkiem uczestnictwa w konkursie jest realizacja wspólnego projektu kół naukowych z przynajmniej dwóch uczelni – członków Uczelni Fahrenheita. O pomyśle, jego przebiegu oraz Laureatach mówili podczas spotkania m.in.: prof. dr hab. Marcin Gruchała – Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita; Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska – Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, Uniwersytet Gdański; prof. Tomasz Smiatacz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; prof. Marek Grzybowski – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Uroczystość prowadziła Karolina Sienkiewicz – koordynator ds. promocji Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Fot. Kazimierz Netka.
– Spotykamy się dzisiaj w tym przedświątecznym okresie z niezwykle miłego powodu, jakim jest zakończenie, podsumowanie – myślę, że jednej z ważniejszych inicjatyw, jakie w ogóle Związek podjął: inicjatywy skierowanej do studentów, konkursu „Mistrzowie współpracy”. – mówił, podczas uroczystości, prof. Marcin Gruchała – Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita; Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
Fot. Kazimierz Netka.
– Cała idea Uczelni Fahrenheita – Związku imienia Daniela Fahrenheita jest wokół integracji, łączenia, współpracy środowisk naszych gdańskich uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ta idea nie byłaby nigdy pełna i nie byłaby nigdy w pełni zrealizowana, gdyby w tej idei nie uczestniczyli studenci i doktoranci naszych uczelni, ponieważ tak naprawdę będziemy mogli mówić o tym, że pewnie kiedyś stworzymy uczelnię federacyjną albo może nawet kiedyś, za iks lat, w ogóle będziemy jedną uczelnią – dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście studenci wybierając studiowanie na naszych uczelniach, będą wybierali nie tylko Politechnikę Gdańską, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański, ale wtedy, kiedy będą wybierali w taki sposób mentalny: ja chcę studiować, chcę uczyć się, chcę zdobywać kwalifikacje na Uczelni Fahrenheita.
Proszę Państwa, bardzo przede wszystkim chciałem państwu podziękować za niezwykłą aktywność, którą żeście państwo wykazali. Ja myślę, że w tym pierwszym konkursie – on przeszedł nasze oczekiwania – projektów wpłynęło naprawdę bardzo wiele. Zasady konkursu żeśmy ustalili tak, żeby stymulowały współpracę między środowiskami studenckimi naszych trzech uczelni. Bezwzględnym warunkiem było to, żeby projekt opierał się na współpracy co najmniej między dwiema uczelniami,
Też, jak żeśmy się zastanawiali w jakim kierunku mają iść te projekty, to też po pewnej dyskusji w gronie władz Uczelni Fahrenheita doszliśmy do wniosku, że ważne żeby ludzie jednoczyli się, bo to jest najważniejsze dzisiaj, czyli dobrostan człowieka, człowieka, zarówno tego zdrowotnego jak i psychologicznego, żeby to były projekty, które też dotyczą ochrony środowiska czyli dobrostanu tego naszego otoczenia, żeby to były projekty, które nawiązują do nowych technologii, do innowacyjności, czyli tego, co jest w życiu każdego człowieka tak naprawdę najważniejsze.
Proszę państwa, bardzo państwu wszystkim dziękuję za wszystkie projekty, które wpłynęły na ten konkurs. Gratuluję oczywiście wszystkim tym, którzy uzyskali główne nagrody. Bardzo dziękuję kapitule, która miała bardzo trudne zadanie wybrać te 3 nagrodzone projekty. Na pewno nie było to łatwe zadanie, ale nic w życiu nie jest łatwe. Tak, ze jeszcze raz: jest mi niezmiernie miło przywitać wszystkich Państwa w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy naprawdę tak ważnej i miłej okazji. Bardzo dziękuję i witam serdecznie – powiedział prof. Marcin Gruchała – Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita; Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Szanowny panie przewodniczący, szanowni panowie rektorzy, szanowni państwo ale przede wszystkim szanowni studenci i członkowie kół naukowych, dlatego, że wy dzisiaj jesteście najważniejsi i licznie jesteście tutaj zgromadzeni. Przede wszystkim ja bardzo się cieszę, że ten konkurs przyciągnął tak wielu zainteresowanych – powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska – Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita:
Fot. Kazimierz Netka.
– To jest bardzo ważna inicjatywa i taka inicjatywa, która odzwierciedla misję naszych Uczelni Fahrenheita. Ten Związek Uczelni powstał po to, żeby łączyć nas, żeby dawać możliwości i to tutaj świetnie widać, że te możliwości dzisiaj próbujecie wykorzystać.
Nie sama inicjatywa, ale ta liczba zgłoszeń, które napłynęły na konkurs, są najlepszym świadectwem międzyuczelnianej współpracy. Proszę państwa, ta współpraca istnieje, ona się cały czas rozwija. To nie jest pierwszy konkurs, w którym uczestniczą studenci i te inicjatywy obserwujemy, z ogromną przyjemnością, że mają one tak żywy odbiór, że państwo tak chętnie w nich uczestniczycie, że jesteście bardzo aktywni.
Fot. Kazimierz Netka.
Dla nas bardzo ważne, jako przedstawicieli trzech uczelni, jest to, że istnieje możliwość wdrażania i szerzenia idei Uczelni Fahrenheita. W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom, za to, ze wykazali się właśnie zaangażowaniem, otwartością, pomysłowością, a proszę państwa też pewną odwagą wychodzenia poza pewne ramy. Państwo patrzyliście na problemy z zupełnie nowej strony. Próbowaliście pokazać nam takie problemy, które istnieją i jak można je rozwiązać.
Fot. Kazimierz Netka.
Tak, jak mówił pan przewodniczący, proszę państwa, grono Kapituły stanęło naprawdę przed dużym wyzwaniem wyłonienia zwycięzców w tym konkursie spośród projektów, które bardzo się od siebie różniły, podejmowały różną tematykę. Mamy też świadomość, że w przyszłym roku postaramy się już trochę zdywersyfikować ten konkurs, że być może trzeba będzie przyznawać jedną nagrodę w tematyce typowo naukowej i jedną nagrodę, która będzie promowała projekty o charakterze społecznym. Mam nadzieję, że przyszłoroczna właśnie edycja będzie cieszyła się podobnym zainteresowaniem, że będzie również przyczynkiem do kolejnych dyskusji, zawiązania kolejnej współpracy. Ja trzymam kciuki za nowe pomysły i również proszę państwa o dalsze inspiracje, która nam dajecie. Dziękuję bardzo – powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska – Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Inicjatywa Związku Uczelni bardzo podobała się gościom ogłoszenia wyników konkursu. Prof. Marek Grzybowski – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:
Fot. Kazimierz Netka.
powiedział m.in. że:
– Konkurs jest bardzo ciekawy, inicjatywa świetna i znakomita bo aktywizuje studentów z różnych uczelni do działania na polach interdyscyplinarnych bo życie jest interdyscyplinarne. Natomiast mnie, jako prezesowi Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego zaskoczyło to, że nie ma projektów związanych z morzem, z wykorzystaniem morza. Pamiętajmy, że 70 procent globu ziemskiego to jest morze. Technologie morskie, zdrowie związane w z morzem i z turystyką, z otoczeniem morskim, z ludźmi związanymi z morzem są bardzo istotne, Wiele innowacji technologicznych powstaje właśnie w obszarze przemysłów morskich, także innowacji związanych z rozwojem społeczeństwa i społeczeństwa, które żyje w pobliżu morza. 50 procent ludzi żyje nad brzegami mórz i rzek, a więc wszystko, co jest postępem i wiele rzeczy związanych z postępem, to jest postęp związany z tym, że człowiek komunikuje się poprzez środowisko morskie i wodne. Do tego zabrakło mi bardzo istnej sprawy – jako prezesowi Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego – że w ogóle nie zwrócono uwagi na technologie kosmiczne, które wprowadzają w nasze życie wiele nowych rzeczy. Ponieważ smartfony czy nowe technologie wymagają wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych i kosmicznych. My komunikujemy się dzięki temu, że w Kosmosie lata mnóstwo satelitów. I ta nasza komunikacja i współpraca wynika z tego, że mamy smartfony i technologie kosmiczne. Oni tego nie widzą ale może zobaczą.
Fot. Kazimierz Netka.
To jest pierwszy konkurs. Być może na następny konkurs te tematy zaproponujemy. Nie podrzucono może tych tematów studentom. Jest dobra inicjatywa, integracja środowisk jest istotna. Dobrze, że integrują się nie tylko środowiska naukowców, ale też studenckie, i to jest bardzo istotne, i kwestia byśmy tylko dalej szli w obszary związane z przemysłami, z gospodarką, z położeniem miast nadmorskich i wykorzystania morza do komunikacji między sobą. Morze, miasta nadmorskie i porty to są okna na świat, a nasz świat jest globalny, a nie lokalny – powiedział prof. Marek Grzybowski – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
– Nie zebrała się grupa studentów, która chciała pracować w takim temacie – wyjaśniła prof. Adriana Zaleska-Medynska – Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Myśmy nie zamykali zakresu pomysłów. Konkurs był otwarty na wszystkie dyscypliny, ale myślę, że zaproponujemy i pokażemy, że ta tematyka jest ważna, a przecież między innymi są też technologie offshorowe. Myślę, że ta współpraca będzie zacieśniała i pokażemy, że to jest temat ważny. Ale też chciałam zwrócić uwagę, że mamy też konkurs realizowany z Pomorską Koleją Metropolitalną, która ufundowała nagrody, po to, żeby właśnie zająć się tematyką nowoczesnych przystanków, wspomaganych innymi technologiami. Gdybyśmy tutaj znaleźli sponsora na przykład nagród, dla takiej tematyki morskiej, to jak najbardziej, jesteśmy przygotowani do tego, by taki konkurs tutaj przeprowadzić, zintegrować młodzież.
– Brakowało mi chociażby jednego przedstawiciela biznesu – dodał prof. Marek Grzybowski. – Bo doktor Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita jest taki aktywny, jest wszędzie. Szukałem go w tym gronie i nie znalazłem.
Konwent mógłby fundować kolejne nagrody, za rok. Sfera morska jak i kosmiczna, ma wymiar i społeczny i medyczny, i edukacyjny, i technologiczny – stwierdził prof. Tomasz Smiatacz. – Możemy nawet ufundować wyróżnienie dla pracy z zakresu tematyki morskiej. Ten sektor, ta ścieżka jest nam bardzo bliska. Instytut Medycyny Morskiej I Tropikalnej nadal istnieje, działa, pracuje.
Szczegółowe wiadomości na temat konkursu zawiera informacja, którą przekazała nam Karolina Sienkiewicz – koordynator ds. promocji Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita:
Poznaliśmy Mistrzów Współpracy Fahrenheita
Mural Zdrowia Psychicznego, ProBe’r oraz Konferencja „Co dalej” to zwycięskie projekty pierwszej edycji konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita”, których poznaliśmy podczas uroczystej gali ogłoszenia wyników. Laureaci otrzymali nagrody finansowe rektorów Uczelni Fahrenheita, przeznaczone na realizację projektów. Było o co walczyć – pula nagród wyniosła aż 22 tys. zł.
W konkursie skierowanym do studentek, studentów, doktorantek i doktorantów działających w kołach naukowych Uczelni Fahrenheita uczestniczyły 154 osoby, które zgłosiły 18 projektów, w sześciu kategoriach konkursowych oraz czterech dziedzinach naukowych.
Innowacje i nowe technologie okazały się najbardziej popularną kategorią, którą wybrało aż dziewięć zespołów. Wśród dziedzin naukowych przodowały Nauki medyczne, w której zgłoszono dziewięć projektów.
Najlepsze pomysły studentów i doktorantów
Najlepszy okazał się projekt “Mural Zdrowia Psychicznego” zgłoszony przez Międzywydziałowe Naukowo Artystyczne Koło (UG), Naukowe Turystyczne Koło Studentów Architektury (PG), SKN Interdyscyplinarne Zarządzanie Opieką Zdrowotną (GUMed) oraz ANIMA – Koło Nauk Psychologicznych (UG):
Fot. Kazimierz Netka.
Rezultatem projektu ma być zagospodarowanie przestrzeni miejskiej oraz stworzenie witryny z informacjami, gdzie szukać pomocy psychologicznej.
Kapituła doceniła atrakcyjność i kreatywność w podejściu do zagadnienia oraz przygotowania samego wniosku. Projekt jest interdyscyplinarny, z jasnym podziałem obszarów i odpowiedzialności. Jego realizacja niesie za sobą korzyści nie tylko dla społeczności akademickiej, ale również mieszkańców Gdańska i turystów.
Na drugim miejscu uplasował się projekt “ProBe’r” pomysłu Koła Naukowego BIO-MED Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Koła Studentów Biotechnologii z Politechniki Gdańskiej:
Fot. Kazimierz Netka.
To koncepcja opracowania nowoczesnego napoju bezalkoholowego na bazie piwa zawierającego żywe, probiotyczne kultury bakterii mlekowych. Pod względem atrakcyjności projektu zdobył on najwięcej punktów. Kapituła doceniła go za innowacyjność, realność zarówno w aspekcie harmonogramu, jak i budżetu oraz prostudenckie podejście. Jest to projekt badawczy, w którym grupa stanie przed realnym zagadnieniem naukowym.
Na podium znalazła się również Konferencja “Co dalej?” – projekt przygotowany przez SKN Psychologii (GUMed), SKN Inspiar (UG) oraz KN Inżynierii Dźwięku i Obrazu (PG):
Fot. Kazimierz Netka.
To multidyscyplinarne wydarzenie o szerokim zakresie tematycznym: relacje międzyludzkie, ochrona przyrody, kreowanie przyjaznej przestrzeni miejskiej, czym w obecnych czasach jest życie i śmierć.
Kapituła doceniła silny głos młodych, którzy chcą coś zmienić i nie boją się podejmować trudnych tematów. Konferencja została dokładnie przemyślana – w projekcie szczegółowo określono tematy wykładów, debat, warsztatów i atrakcji towarzyszących. Projekt został wysoko oceniony także za realność harmonogramu oraz budżetu, czy też promocję Uczelni Fahrenheita.
Przede wszystkim współpraca
Idea Uczelni Fahrenheita skupiona jest wokół integracji, łączenia, współpracy środowisk naszych gdańskich uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ta idea nie byłaby nigdy pełna i nie byłaby nigdy w pełni zrealizowana, gdyby nie uczestniczyli w niej studenci i doktoranci – powiedział podczas gali ogłoszenia wyników prof. dr hab. Marcin Gruchała, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Pierwsza edycja konkursu przerosła nasze oczekiwania. Projektów wpłynęło naprawdę wiele. Zasady konkursu zostały sformułowane w taki sposób, by stymulowały współpracę między środowiskami studenckimi trzech uczelni członkowskich. Warunkiem bezwzględnym był projekt, który opierał się na współpracy co najmniej dwóch uczelni FarU.
Głównym celem konkursu było zachęcenie studentów i doktorantów do międzyuczelnianej współpracy poprzez wykorzystanie zasobów trzech uczelni wchodzących w skład Uczelni Fahrenheita. Cel ten definiował najważniejszy warunek uczestnictwa w konkursie – realizacji wspólnego projektu przez minimum dwa koła naukowe z dwóch różnych Uczelni Fahrenheita lub przez jedno międzyuczelniane koło naukowe działające na uczelniach FarU.
Nie sama inicjatywa, ale właśnie zgłoszenia konkursowe są najlepszym świadectwem międzyuczelnianej współpracy, która jest obecna i cały czas się rozwija – mówiła podczas gali prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Związku Uczelni Fahrenheita. – Właśnie za sprawą projektów realizowanych przez doktorantów i studentów trzech uczelni możliwe jest zarówno wdrażanie, jak i szerzenie idei wspólnoty Uczelni Fahrenheita.
Fot. Kazimierz Netka.
Ogłoszenie wyników odbyło się 16 grudnia br. w auli im. prof. O. Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz rektorskich Uczelni Fahrenheita, kapituła ds. oceny projektów, opiekunowie kół naukowych biorących udział w konkursie oraz przedstawiciele zespołów projektowych – poinformowała Karolina Sienkiewicz – koordynator ds. promocji Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl