Fot. z Archiwum MIIWŚ.
Prostował kłamstwa na temat postaw Polaków i przebiegu niemieckiej okupacji
Dzisiaj, 7 lutego 2023 roku, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wystawy pt. „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…”. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: dr Marek Szymaniak – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Artur Kłus – kurator wystawy z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – poinformowała dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
Fot. z Archiwum MIIWŚ.
Przed otwarciem ekspozycji dr Marek Szymaniak – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Waldemar Szulc – zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Jana Olszewskiego, która znajduje się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obok Sali konferencyjnej, które nosi imię premiera Jana Olszewskiego.
Jako pierwszy głos w czasie wernisażu zabrał dr Marek Szymaniak – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który przypomniał zebranym, iż: „Pamięć o premierze Janie Olszewskim jest żywa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku każdego dnia, zaś o tym wyjątkowym człowieku przypomina zwiedzającym sala konferencyjna jego imienia.” Dyrektor Szymaniak przywołał również obecny w życiu Jana Olszewskiego wątek drugowojenny: „Był on czynnym uczestnikiem walki z okupantem niemieckim, jako harcerz szarych szeregów, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zaś po zakończeniu wojny (…) przyszły pan premier brał udział w obronie żołnierzy Armii Krajowej.”
Fot. z Archiwum MIIWŚ.
Następnie o wystawie opowiedział jej współautor, Artur Kłus, który w ramach swojego wystąpienia przypomniał, iż doświadczenie wojny było dla premiera Olszewskiego doświadczeniem granicznym i wpłynęło na jego dalsze wybory oraz postawę: „Lata 1939 -1945 kształtowały jego stosunek do sytuacji zarówno w 1958 roku, jak i 1981 w trakcie stanu wojennego czy podczas przemian ustrojowych. Był zagorzałym antykomunistą, kierował się przekonaniem, że cel powinien być jasno określony i powinien być jeden – niepodległość.”
Odczytany został także list współautorki wystawy, prezes Fundacji Archiwum im. Jana Olszewskiego – dr Justyny Błażejowskiej, w którym odniosła się ona między innymi do korzeni Jana Olszewskiego:
„Na podstawie własnych i szerzej – rodzinnych doświadczeń prostował kłamstwa na temat postaw Polaków i przebiegu niemieckiej okupacji. Wywodząc się z rodziny kolejarskiej, bronił dobrego imienia polskich kolejarzy nieprawdziwie oskarżanych o udział w Holokauście (…) dziękuję Panu Dyrektorowi i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za wszystkie działania upamiętniające postać śp. Pana Premiera.”
Fot. z Archiwum MIIWŚ.
Wystawa pt. „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” będzie prezentowana do połowy marca na poziomie -2 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny – zachęca dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl