Kraken Pod Szubieniczną. W Politechnice Gdańskiej otwarto najnowocześniejszy nie tylko w Polsce, ośrodek obliczeniowy. Powstało Centrum Kompetencji STOS PG (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services)

Fot. Kazimierz Netka.

Sztuczna inteligencja ma w Gdańsku swój najsilniejszy w kraju, obiekt rozwojowy

Kraken to legendarny potwór morski – przedstawiany dawniej m.in. jako olbrzymia ośmiornica. Ten potężny stwór odrodził się w Politechnice Gdańskiej, w wersji bardzo współczesnej i lądowej. Ma postać superkomputera. Przebywa przy ul. Traugutta w Gdańsku, w „jaskini”, wykonanej przez ludzi w zboczu Góry Szubienicznej. We wtorek, 25 kwietnia 2023 roku, mieliśmy przyjemność ujrzeć gdańskiego Krakena na własne oczy, a przywołał go do życia, „obudził” prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

Serwerownia zawiera 7 komór, więc Krakena w Politechnice Gdańskiej można nazwać stworem o siedmiu odnogach.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, które prowadził m.in. Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej. Najpierw popatrzyliśmy z Góry Szubienicznej na tę siedzibę Krakena:

Potem uczestniczyliśmy w oficjalnym otwarciu obiektów – na schodach pomiędzy dwoma budynkami mieszczącymi w sobie i superkomputer Kraken, i Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) – supernowoczesne centrum informatyczne.

CK STOS jest nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG. Jego dyrektorem, a zarazem pomysłodawcą projektu CK STOS PG jest prof. Henryk Krawczyk. Za realizację budowy kompleksu odpowiadała spółka NDI – generalny wykonawca. Obiekt został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Arch-Deco.

Fot. Kazimierz Netka.

Uroczystość i poświęcenie siedziby Krakena oraz Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej rozpoczęły się na schodach, pomiędzy dwoma budynkami mieszczącymi komputer z serwerowniami oraz siedziba CI TASK.

Fot. Kazimierz Netka.

Około południa przecięto wstęgę. Rozległ się hymn Politechniki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

W gronie powitanych byli m.in.: prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej; Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; reprezentujący księdza arcybiskupa Tadeusza Wojdę ksiądz biskup Wiesław Szlachetka; Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes Grupy NDI; Ryszard Trykosko – wiceprezes Grupy NDI; prof. Henryk Krawczyk – pomysłodawca budowy Centrum Kompetencji STOS; Mariusz Miler – kanclerz Politechniki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Kraken będzie jeszcze silniejszy

Oficjalnego rozpoczęcia wydarzenia dokonał Jego Magnificencja rektor prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

Pan rektor poinformował m.in., że realizacja projektu CK STOS PG to największa inwestycja w powojennej historii naszej uczelni. Podzielona została na dwa etapy. Pierwszy polegał na wzniesieniu samego budynku, który musiał spełnić rozmaite wymogi i wyśrubowane do maksimum standardy. Koszt jego realizacji przekroczył 150 milionów złotych, z czego aż 90 milionów pochodzi ze środków unijnych, pozyskanych dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza. W tym miejscu jeszcze raz kieruję słowa ogromnego podziękowania do pana marszałka Mieczysława Struka, który niezwykle mocno przyczynił się do powstania tego Centrum. Nadmienię tylko, że również zostały zaangażowane i środki uczelni i środki pozyskane z Ministerstwa Edukacji i Nauki – dzięki ministrowi, który jest reprezentowany przez pana wojewodę.

Drugi etap realizacji projektu związany jest z wyposażeniem obiektu w niezbędną aparaturę badawczą. Na ten cel przeznaczono około 100 mln złotych, zarówno z funduszy europejskich jak i środków własnych CI TASK. Etap ten nadal trwa. Centrum i serwerownie w dalszym ciągu są wyposażane w nowy sprzęt, dzięki któremu CK STOS będzie mogło jeszcze lepiej służyć lokalnej społeczności, a Kraken mógł być jeszcze silniejszy i jeszcze bardziej przydatny potrzebom zarówno naukowcom, potrzebom lokalnego przemysłu jak również mieszkańcom całego regionu Pomorza – podkreślił prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej.

Urzeczywistnione marzenia

– Szanowny panie rektorze szanowny panie profesorze Krawczyk, droga społeczności akademicka, panie wojewodo, ekscelencjo, szanowni państwo. Dziś mogę powiedzieć, że z całą pewnością, panie rektorze, Pomorze jest dumne z tego projektu – podkreślił Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nie tylko społeczność akademicka Politechniki Gdańskiej, nie tylko społeczność akademicka Uniwersytetu Fahrenheita, ale także całe Pomorze.

Mam nadzieję, że wszystkie środowiska pomorskie będą mogły korzystać z tego superkomputera. Są też przedstawiciele instytucji należących do samorządu województwa, jak choćby szpitale. Tak że reprezentanci mojego urzędu, którzy już zgłaszają gotowość korzystania z tych ogromnych zasobów i możliwości STOSu. Bardzo się cieszę, że państwu udało się zrealizować ten projekt; dzięki tej kooperacji, współpracy na pewno i z Ministerstwem Nauki, na pewno z Urzędem Marszałkowskim, który tak dzisiaj ciepło pan rektor przywoływał, ale także z Agencją Rozwoju Pomorza i z władzami miasta Gdańska, bo przecież pozyskanie tych gruntów pod inwestycję umożliwiającą rozwój Politechniki Gdańskiej w tej części Gdańska to też jest efekt kooperacji z instytucjami rządowymi i samorządowymi. Bardzo serdecznie państwu gratuluję.

Pamiętam, ładnych parę lat temu, myślę, że Heniek Krawczyk na pewno o tym pamięta. Panie profesorze, gdy rozmawialiśmy na ten temat, profesor Krawczyk mówił, jak Matrin Luther King; Mam marzenie. Chciałbym to marzenie zrealizować. Rozpoczął to marzenie rozpoczął jego realizację. Dzięki takim ludziom jak profesor Wilde, który uznał, że od samego początku, jak tylko został rektorem Politechniki Gdańskiej, że to jest bardzo ważny projekt, że z tym projektem też się identyfikował. Dzięki temu, że była taka świetna współpraca pomiędzy panami i waszymi współpracownikami, ten projekt udało się zrealizować.

Jakiś czas temu, bo około dwóch miesięcy temu, pojawiła się tutaj pani komisarz odpowiadająca za rozwój regionalny – komisarz Ferrreira. Mieliśmy wtedy taki wybór, co pokazać w Gdańsku, Ona była pierwszy raz w Gdańsku i była naprawdę zszokowana tym, co tutaj zobaczyła: ze to w Polsce, która nie wszędzie jest identyfikowana jako kraj z dużymi ambicjami, który kontynuuje konsekwentnie swój rozwój, to okazuje się, że w takim znanym Gdańsku – jest Portugalką – była zszokowana, że tak znakomicie rozwija się tutaj uczelnia wyższa, stawia na projekty badawczo – rozwojowe, że uczelnia wyższa chce kooperować ze środowiskiem, w którym funkcjonuje. Jesteśmy dumni z tego, że zrealizowaliście tę inwestycję i że ona staje się przedmiotem dumy wszystkich Pomorzan. Gratuluję jeszcze raz – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

Ostrzeżenie przed sztuczną inteligencją

– Magnificencjo, szanowny pani rektorze wraz z całą akademią, pani prezes, ekscelencjo księże biskupie, szanowni państwo, panie i panowie. Rzeczywiście, dzisiaj jest taki moment – jak sobie wyobrażam dzisiaj mapę Europy i na tej mapie Europy jak byśmy pokazali tak jak widzimy z Kosmosu mapę świata, miast, mapę przepływu danych, które są pomiędzy ośrodkami w Europie – to Gdańsk na tej mapie od dzisiaj zaczyna coraz bardziej być widoczny, świeci coraz mocniej – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:

Fot. Kazimierz Netka.

Jak powiedział pięknie magnificencja pan rektor, również nie tylko światło, ale ma ma znaczenie to ciepło nauki, które będzie promieniować na Gdańsk, na całe Pomorze, na całą Polskę i będzie to miejsce TOP 1 na dzisiaj. Pan kanclerz powiedział, że sprawdza jeszcze dzisiaj – pierwszy pod względem możliwości dzisiaj, pod względem możliwości i rozwiązania komputer w Europie. Mam nadzieję, że tak będzie jeszcze długo i TOP 10 to jest ta perspektywa – może jak ktoś spróbuje nas wyprzedzić. Tak więc jest to bardzo ważne wydarzenie dzisiaj, przełomowe, bo jesteśmy w miejscu, gdzie połączenie nauki, innowacji połączenie biznesu, administracji, wszystko to się będzie łączyć w postaci danych, w postaci obliczeń, w postaci możliwości dla Politechniki.

W tamtym tygodniu byliśmy na półmetku inwestycji tutaj niedaleko – bo często mamy okazję się spotykać – Centrum Ekoinnowacji. To również ten komputer, będzie pracował na to, żeby tam naukowcy, studenci mogli realizować marzenia związane z ambicjami nas wszystkich. I dzisiaj – tak jak powiedział pan marszałek – jesteśmy dumni z tego, że to właśnie tu, na Politechnice Gdańskiej, w tym miejscu powstaje nowoczesne rozwiązanie technologiczne, które będzie chmurą obliczeniową będzie komputerem, będzie też sztuczną inteligencją.

Byłem na wykładzie inauguracyjnym, był to wykład przerażający: co może nas czekać, jak to będzie się rozwijać, ale nie mamy wyjścia. Mam nadzieję, że również sztuczna inteligencja, na którą też liczy świat, będzie się rozwijała w Gdańsku, będzie ja rozwijał ten komputer, tylko mam nadzieję, że jeśli by poszło coś nie tak, jest jakiś wyłącznik i możemy to powstrzymać, gdyby wymknęło się spod kontroli, ale w waszych rękach, w rękach naukowców i programistów jest, żeby sztuczna inteligencja, żeby ten komputer, żeby te moce obliczeniowe, które tutaj będą i możliwość przechowywania danych w wielu wymiarach i korzystania z tych danych, żeby ona służyła nam wszystkim na Pomorzu, w całej Polsce, wszystkim Polakom, wszystkim Europejczykom, całemu światu. W tym wielkim dziele życzę wam wszystkiego dobrego. Szczęść Boże – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

Współpraca z inwestorem i z generalnym wykonawcą była fantastyczna

– Witam wszystkich szanownych gości. Ja tego obiektu sam nie zaprojektowałem – mówił założyciel Arch Deco, architekt Zbigniew Reszka:

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest praca całej firmy Arch Deco i mojego wspólnika Michała Baryżewskiego i zespołu branżystów z całej Polski. Ten obiekt posiada wszystkie certyfikacje wszystko, co już tutaj poprzednicy powiedzieli, wszystko, co najnowsze.

Obiekt jest wynikiem międzynarodowego konkursu. My akurat wygraliśmy ten konkurs. To było w 2017 roku. Niedługo będzie rocznica 6 lat. Cała powierzchnia to jest około 14 000 metrów kwadratowych. Jest skonfigurowany dosyć bardzo interesująco. Składa się z części ciemnej, czarnej A i B. Całość nawiązuje do założenia historycznego. Obiekt jest naniesiony na oś głównego budynku, który jest dla nas najpiękniejszym obiektem całego kampusu. My po prostu dostosowaliśmy się do niego, używając współczesnej formy wyrazu architektonicznego oraz materiału – tej samej zbliżonej cegły, tego samego lastrika zbliżonego i blachy tytanowej cynkowej, czyli czarnej antracytowej – tam, gzie jest część chroniona najbardziej – komputerowa. Część biurowo – dydaktyczna z laboratoriami, z dyrekcją – to srebrną. Oprócz tego są osobne dwa parkingi na kilkadziesiąt samochodów. Dlaczego osobne? Bo ta część jest najbardziej chroniona, ta komputerowa ma własny parking podziemny, a część laboratoryjna biurowa ma drugi. Trzeba też powiedzieć o zieleni. Wzgórze Szubienic jest pięknym dalej rozwinięciem, tam są sale plenerowe i zachowana piękna zieleń. Wnętrza są bardzo stonowane; jest tu studio telewizyjne, sala konferencyjna, aż chciałoby się pracować. Chciałbym podziękować za jedną najważniejszą rzecz: współpraca z inwestorem i z generalnym wykonawcą była fantastyczna. Życzę sobie w następnych naszych dziełach architektonicznych, bo takie uważam robimy – takiej współpracy – podsumował architekt Zbigniew Reszka – założyciel Arch Deco.

Ważny projekt dla Alma Mater

– Skupię się na dwóch rzeczach. Po pierwsze, dołączam się do gratulacji, które tutaj już padły, wiele miłych i bardzo ważnych słów zostało powiedzianych o tym projekcie – mówiła Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes Grupy NDI:

Fot. Kazimierz Netka.

– Dla nas ten projekt jest również niezwykle ważny, bo ważny jest każdy projekt, który realizujemy na Pomorzu i który podnosi Pomorze do rangi ważnego regionu i zwiększa potencjał. Ten projekt jest też dla nas ważny dlatego, że dla wielu z nas w firmie budowlanej jest absolwentami Politechniki Gdańskiej. Wielu z członków zespołu, którzy budowali jest absolwentami Politechniki Gdańskiej. Dla nas jest to wyjątkowa przyjemność i wyróżnienie, że możemy te swoje umiejętności, wiedzę nabytą tutaj, wiedzę, umiejętności nabyte w toku pracy zawodowej wykorzystać tutaj, realizując dla naszej Alma Mater tak ważny projekt.

Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie wspomniana tutaj współpraca wszystkich zaangażowanych stron, począwszy od projektanta i realizowanego przez nich nadzoru autorskiego, poprzez nadzór inwestorski, a wreszcie współpracę bezpośrednią z inwestorem i użytkownikiem. I przy tej dzisiejszej okazji chciałabym bardzo podziękować, za tę współpracę bo ona jest naprawdę bardzo istotnym czynnikiem sukcesu tego projektu.

Jeśli państwo pozwolicie, to też skieruję słowa podziękowania do naszego zespołu, do mojego zespołu NDI, do moich koleżanek i kolegów. Tutaj reprezentowanych przez Michała Sadowskiego – szefa projektu, ale też ważną osobę: Dominika Kardynała, który był kierownikiem budowy. Muszę powiedzieć jedno: wykonaliście świetną robotę. Bardzo wam za to dziękuję. Myślę, że możemy powiedzieć, że jesteśmy bardzo dumni nie tylko z tego, że ten obiekt jest taki wspaniały, ale jest naprawdę dobrze zrobiony. Mam nadzieję, że użytkownicy to docenią. Bardzo życzę użytkownikom, żeby tu się wam, państwu dobrze pracowało i żeby to było miejsce wykuwania się polskiej nauki i realizacji waszych osobistych ambicji zawodowych, ale również wielkich osiągnięć naukowych. Dziękuję bardzo! – zakończyła Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes Grupy NDI.

Pomieszczenia poświęcił ksiądz biskup Wiesław Szlachetka:

Fot. Kazimierz Netka.

Weszliśmy w świat komputerów na najwyższym poziomie

– Jest to ogromne przedsięwzięcie; praktycznie w regionie Morza Bałtyckiego jest to pierwszy taki superkomputer – powiedział prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Tak jak portu Gdańska i Gdyni, Pomorze to jest oknem na świat Polski, to teraz mamy jeszcze okno na świat i przestrzeń komputerową. Weszliśmy w świat komputerów na najwyższym poziomie i można powiedzieć, że jesteśmy w ogólnoświatowej sieci z jednym w tej chwili najlepszych urządzeń do prowadzenia obliczeń w niezwykle szybkim tempie, co stawia nas na poziomie równym z jednostkami naukowo – badawczymi, które wykorzystują narzędzia IT, i narzędzia liczenia maszynowego, obliczeń maszynowych i tak zwanej sztucznej inteligencji do działania w realnym świecie nauki i biznesu – powiedział prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.

Oto komunikat, który przekazało nam Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej:

Nadszedł czas Krakena! Politechnika Gdańska uruchomiła swój superkomputer

We wtorek 25 kwietnia 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie budynku Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej i prezentacja zainstalowanego w nim superkomputera Kraken. Kompleks, w sercu którego znajduje się siedem wyspecjalizowanych, podziemnych serwerowni, to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Łączny koszt inwestycji wyniesie niemal 250 mln zł.

Superkomputer Kraken PG ukryto pod ziemią, na zboczu Góry Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu i skraju kampusu uczelni. Łączy siedem wyspecjalizowanych serwerowni i może działać zarówno w pojedynkę, jak również – w zależności od bieżących potrzeb – jako zespół kilku osobnych superkomputerów. Nad jego mocą czuwać będą zarówno naukowczynie i naukowcy Politechniki Gdańskiej, jak również zespół Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, który w nowo otwartym centrum informatycznym Gdańska znalazł swoją nową siedzibę.

Fot. Kazimierz Netka.

Kraken pozwoli prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje. Jego moce obliczeniowe umożliwią prowadzenie zaawansowanych prac naukowcom zajmujących się m.in. rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką. W dodatku cały czas rośnie w siłę – z końcem roku Kraken osiągnie moc obliczeniową równą 13,6 PFlops, co wedle prognoz uplasuje go w grudniu 2023 r. w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce superkomputerów używanych w Europie.

– Tak naprawdę nie chodzi tu jednak o wyścig na moce obliczeniowe, tylko możliwości badawczo-rozwojowe i opracowywanie nowych technologii i rozwiązań służących społeczeństwu, zarówno teraz, jak również w przyszłości. W przypadku Krakena są one praktycznie nieograniczone, bo cały kompleks został zaprojektowany tak, by można było sukcesywnie powiększać jego możliwości w kolejnych latach – mówi prof. Henryk Krawczyk, dyrektor CI TASK PG i pomysłodawca budowy kompleksu.

Huczne otwarcie Centrum STOS PG

Fot. Kazimierz Netka.

Na to wydarzenie czekało całe Trójmiasto i Pomorze. Na początku roku mieszkańcy wybrali w internetowym plebiscycie imię dla nowego superkomputera PG. Propozycji, które spłynęły do redakcji Trojmiasto.pl – która wspólnie z Politechniką zorganizowała konkurs – było ponad tysiąc, ale Kraken zwyciężył w internetowym głosowaniu z przytłaczającą przewagą: spośród czterech finałowych propozycji, zdobył ponad 50 proc. głosów.

Fot. Kazimierz Netka.

Pozostało zatem czekać już tylko na otwarcie centrum i uruchomienie Krakena, które nastąpiło w południe we wtorek 25 kwietnia. W uroczystości udział wzięli m.in.: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, prof. Henryk Krawczyk, a także władze trójmiejskich uczelni, przedstawiciele partnerskich firm i instytucji oraz osoby związane ze środowiskiem naukowym i akademickim Trójmiasta.

– O jakości danej uczelni świadczą przede wszystkim jej osiągnięcia naukowe, kadra naukowo-dydaktyczna, a także poziom wiedzy i kompetencji jej absolwentów. Aby wszystkie te elementy były stale rozwijane, niezbędna jest jednak odpowiednia infrastruktura – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Otwarcie centrum STOS PG i uruchomienie superkomputera Kraken zapewnia to pod wieloma względami i przełoży się również na napływ do Gdańska jeszcze większej liczby młodych i zdolnych ludzi, którzy zwiążą się z nami na stałe. To jeden z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Europie, który znacząco podniesie konkurencyjność i atrakcyjność nie tylko naszej uczelni, ale całego regionu Pomorza – dodał.

– Ta inwestycja pokazuje, że środki unijne, których rozdzielaniem zajmuje się Urząd Marszałkowski, zostały świetnie zagospodarowane i przysłużą się nie tylko rozwojowi uczelni, ale też miasta i regionu – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Jestem przekonany, że centrum STOS i superkomputer Kraken staną się na wiele lat technologicznym wyróżnikiem Pomorza na mapie Polski i Europy – dodał.

Głos „Geralta” przedstawił Krakena

Fot. Kazimierz Netka.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było oficjalne uruchomienie superkomputera Kraken. Na tę okoliczność w jednej z siedmiu serwerowni zorganizowano wyjątkowy pokaz multimedialny prezentujący maszynę, w którym narratorem opowieści był znany aktor Jacek Rozenek, znany również milionom polskich graczy jako „głos” Geralta z Rivii w trylogii gier „Wiedźmin”. Krakena symbolicznie włączył natomiast rektor PG prof. Krzysztof Wilde.

Budynek CK STOS PG i ukryty w nim superkomputer Kraken to 13 tys. m kw. inteligentnej powierzchni, na których mieszczą się zarówno wspomniane serwerownie, jak i przestrzenie do pracy dla naukowców i inżynierów. “Bunkier” z serwerowniami spełnia przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa – sprzęt i dane są chronione przed ogniem, wodą, czy nawet polem elektromagnetycznym.

Koszt realizacji samego budynku CK STOS PG to 156 mln zł (90,1 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – dotację pozyskano dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza). Do tego doliczyć trzeba jednak również środki, za które uczelnia wyposażyła obiekt, a przede wszystkim stworzyła Krakena. Całkowity koszt inwestycji sięgnie zatem nawet ok. 250 mln zł.

Nagranie prezentacji superkomputera Kraken w wysokiej rozdzielczości, a także klip prezentujący wnętrze Centrum STOS, można pobrać TUTAJ – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak już wspomnieliśmy, siedziba Krakena oraz Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej składają się z dwóch gmachów, przedzielonych schodami. Prof. Henryk Krawczyk – pomysłodawca budowy Centrum Kompetencji STOS, powiedział, że dwa budynki to jakby dwa skrzydła. Jedno w formie serwerowni jakby wiedza, a drugi gmach to jest skrzydło: współpraca. Te dwa skrzydła dodadzą nam lotu, wysoko będziemy latać. I zapraszamy wszystkich razem do lotu – zachęcał pan profesor.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *