Fot. PAP/S. Leszczyński (1).
Hasło polskiej drużyny brzmi „W drodze do doskonałości”
„EuroSkills to najlepsze narzędzie popularyzujące wśród uczniów i studentów kształcenia zawodowego wartość uczenia się, realizacji pasji i doskonalenia swoich umiejętności” – powiedział w trakcie wydarzenia dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Impreza odbędzie się w dniach 5-9 września. Do rywalizacji przystąpi 600 zawodników z 32 krajów – w 43 konkurencjach podzielonych na 6 kategorii: technologia budowlana, sztuka i moda, technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzana i inżynieria, usługi społeczne, transport i logistyka.
„Będziemy startować w 40 z 43 konkurencji. Reprezentacja liczy 46 zawodników. Jesteśmy głodni medali, trochę już ich mamy, na przykład wicemistrza świata w gotowaniu” – mówił dr hab. Paweł Poszytek.
Wśród zaprezentowanych w trakcie wydarzenia zawodników znalazła się Dorota Cieślicka, startująca w dyscyplinie budownictwo cyfrowe BIM. Młoda zawodniczka, studentka Politechniki Krakowskiej, opowiadała o przygotowaniach do zawodów.
„Na zawodach siedzimy kilka dni przed komputerem, to duży wysiłek fizyczny i psychiczny, dlatego nasze treningi są nie tylko związane z pracą z ekspertami, mentoringiem, ale też pracą nad własnym ciałem, panowaniem nad stresem, związanym z obecnością publiczności” – mówiła Dorota Cieślicka.
Polskiej kadrze na EuroSkills w Gdańsku zapewniono wsparcie psychologów, treningi fizyczne, tak jak na igrzyskach olimpijskich czy mistrzostwach świata lub Europy.
Ważną rolę odgrywa również wspomniany przez zawodniczkę mentoring, który zapewniają przedstawiciele międzynarodowych firm. Jak sami zapewniali – bardzo im się to opłaca.
„Nasi klienci potrzebują fachowców, którzy obsłużą sprzęt, jaki produkujemy. Dzięki temu, że bierzemy udział w WorldSkills, możemy inspirować młodzież do nauki, pokazywać im najnowsze technologie. Podam taki przykład: jeden z zawodników, którzy byli z nami na mistrzostwach w Kazaniu, stał się naszym technologiem” – powiedział Marcin Berta, ekspert WordSkills Poland i Akademii Menagerów DMG Mori Polska.
W podobnym duchu wypowiadał się Dariusz Placek, ekspert ds. zabezpieczeń technicznych Hager Polo.
„Podchodzimy mocno praktycznie, dzieląc się z naszymi młodszymi kolegami i koleżankami wiedzą ekspercką. Zbudowaliśmy centrum szkoleniowe, ale jednocześnie chcemy, żeby w szkołach powstawały laboratoria wyposażone przez naszą firmę” – powiedział Dariusz Placek.
Hasło polskiej drużyny brzmi „W drodze do doskonałości”. Ma ona za sobą pierwszy etap przygotowań, polegający na przećwiczeniu zadań, które były w poprzednich edycjach europejskich i światowych zawodów.
„Teraz wkraczamy w kolejny etap, znamy już opisy techniczne konkurencji, które odbędą się w Gdańsku; wiemy, jakie materiały, maszyny, sprzęt zostaną zapewnione. Startujemy z ćwiczeniami pod kątem zadań, które na nas tam czekają. Do tego wplatamy trening mentalny, psychologiczny” – mówiła Izabela Laskowska, delegat techniczny World Skills w Polsce, opiekunka drużyn.
Udział w EuroSkills Gdańsk 2023 jest darmowy i wymaga od widzów jedynie rejestracji, która jest możliwa pod linkiem:
http://wydarzenia.frse.org.pl/ankieta/905914/euroskills-gdansk-2023-rejestracja.html.
EuroSkills Gdańsk organizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland i WorldSkills Europe, w partnerstwie z Miastem Gdańsk, AmberExpo i Polsat Plus Arena Gdańsk. Drużynę Polski w przygotowaniach wspiera Fundacja Empiria i Wiedza.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło: https://pap-mediaroom.pl/
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl