E skierowania do sanatorium. Kończy się okres przejściowy papierowych skierowań do uzdrowisk. Od 1 lipca dokumenty te w całej Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej

Na zdjęciu: Obiekt NFZ przy Podwalu Staromiejskim w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

W roku 2022 r. z leczenia uzdrowiskowego w całej Polsce skorzystało 20 463 mieszkańców woj. pomorskiego

E-skierowanie to przede wszystkim wygoda dla pacjenta, bez zbędnego drukowania, zanoszenia i czekania, ponieważ e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do Oddziału NFZ  i rejestrowane – uzasadnia Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki. Oto ciąg dalszy informacji na ten temat:

Po zarejestrowaniu w systemie skierowanie jest rozpatrywane przez lekarza – specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, zatrudnionego w NFZ. Ma on 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego skierowania z powodów medycznych, liczone od daty rejestracji w systemie. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. W przypadku niekompletnego skierowania lekarz poprosi o jego uzupełnienie.

Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu przyszły kuracjusz otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

Papierowe skierowania będą możliwe, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wprowadzenie elektronicznych nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie.

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe będzie dostępne również na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

W zależności od etapu procedowania e-skierowania pacjent znajdzie tam wszystkie niezbędne informacje. W przypadku pozytywnej decyzji będą to m.in.: orientacyjny czas oczekiwania, miejsce w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, a także nazwa uzdrowiska i jego adres. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci.

Jak zaznacza Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia, E-skierowanie to nie tylko wygoda dla pacjentów, ale także korzyść dla całego systemu opieki zdrowotnej. Dzięki temu rozwiązaniu proces skierowania na turnus leczniczy staje się bardziej przejrzysty i efektywny, co przekłada się na lepszą jakość leczenia uzdrowiskowego .

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podkreśla, że E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne.

To jest bardzo dobra wiadomość i zdecydowane ułatwienie również dla mieszkańców naszego województwa, którzy chętnie korzystają z leczenia uzdrowiskowego. W roku 2022 r. z leczenia uzdrowiskowego w całej Polsce skorzystało 20 463 Pomorzan, a w tym roku już 11 442 pomorskich kuracjuszy skorzystało z sanatoriów – poinformowała Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *