Gala Wolontariatu – Aktywni w Mieście ‘2023, w Gdańsku. Uhonorowano Laureatów w 4 kategoriach. Zwyciężyli: Zbigniew Majewski; Michał Treska; Grupa Ergo Hestia; Szkolne Koło Wolontariatu Zespołu Szkół Łączności

Fot. Kazimierz Netka.

Wolontariusze nie lubią próżni – lubią pomagać innym. To ich sposób na życie

Swoje święta mają np. kobiety, mężczyźni, matki, ojcowie, samorządowcy, biznesmeni, żołnierze, policjanci, seniorzy, dzieci, lekarze, kolejarze, górnicy. Wielu z nich to wolontariusze, pracujący za darmo na rzecz innych. 5 grudnia, czyli w najbliższy wtorek, przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W Gdańsku z tej okazji świętowanie rozpoczęto już 28 listopada, inaugurując Tydzień Wolontariatu.

Fot. Kazimierz Netka.

Jednym z najważniejszych punktów w programie tego Tygodnia jest uroczysta gala „Aktywni w Mieście 2023”. Zorganizowano ją 2 grudnia, o godzinie 17, w Europejskim Centrum Solidarności. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, uświetnionym występom artystycznym Gdańskiej Orkiestry Akademickiej, której kierownikiem artystycznym jest Marcin Janek.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo, dobry wieczór, cieszę się i że jesteście mimo niepogody, mimo wielkich korków w mieście – powiedziała, witając zgromadzonych, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Zastanawiam się czy wszyscy dzisiaj jadą na zadania wolontariackie czy ucieszyć się już powoli naszym jarmarkiem bożonarodzeniowym, ale cieszę się że jesteście dzisiaj tutaj. Po raz kolejny świętujemy galę Aktywni w Mieście po to, żeby podziękować przedstawicielom wolontariatu, bo przecież oni wszyscy, wolontariusze, którzy cały rok pracują w naszym mieście, znajdują się dzisiaj tutaj w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Święto wolontariatu jeszcze przed nami bo to 5 grudnia obchodzimy właśnie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, więc mamy 3 dni jeszcze zapasu, ale to cały tydzień różnych atrakcji w momencie, kiedy podsumowujemy kończący się rok, dziękujemy sobie ale też mobilizujemy się do kolejnych działań. Jak się chce bardzo podziękować tym wszystkim którzy pracują na rzecz innych, dają swój czas, swoje umiejętności, od wielu wielu lat bo są z nami tutaj dzisiaj tacy wolontariusze którzy naprawdę przez wiele wiele lat pracują, ale bardzo bardzo się cieszę, że tak że nasze Regionalne Centrum Wolontariatu co roku różnymi akcjami zachęca także nowych wolontariuszy, tak że w tym kończącym się roku ponad 1700 osób zapisało się do bazy wolontariuszy. Ja nie wiem czy pracowali godzinę czy dzień czy dwa czy tydzień ale myślę że poświęcenie na rzecz dobra wspólnego, na rzecz drugiego człowieka nawet tej godziny, nawet tego jednego dnia jest wielkim wielkim dobrem wspólnym i myślę, że nie będziemy się licytować kto ile czasu poświęcił dla innych ale cieszę się z każdego was, którzy umieją podzielić się tym co każdy z nas ma. Myślę, że ten czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia to taki moment kiedy staramy się także myśleć o innych, to intensywny czas pracy wolontariuszek i wolontariuszy. Mam nadzieję, że także zachęci nawet tych, którzy raz w roku nie myślą o innych do tego właśnie żebyśmy budowali wspólnotę wolontariuszy w Gdańsku. Z całego serca bardzo bardzo wam dziękuję za wszystko co już i proszę żebyśmy nie zwalniali tempa w tym kolejnym 2024 bo nasze miasto to nie tylko była Europejska Stolica Wolontariatu ale my właściwie każdego roku udowadniamy, że jesteśmy solidarni, umiemy dzielić się z innymi. Za to wam dziękuję i proszę o jeszcze i zachęcajmy kolejnych. Wszystkiego, wszystkiego dobrego! – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Drogie wolontariuszki, drodzy wolontariusze, organizatorzy wolontariatu, koordynatorki koordynatorzy ale również przyjaciele wolontariatu z całego miasta, z wszystkich organizacji! Bardzo się cieszę, że mogę państwa tutaj powitać na kolejnej już z rzędu gali aktywni w mieście – powiedział Dawid Jastrzębski – prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu:

Fot. Kazimierz Netka.

– Chyba już standardem stało się to, że zaczynam cytatem i również w tym roku znalazłem, myślę, ten odpowiedni: „Jeśli nie potrafisz latać – biegnij. Jeśli nie potrafisz biegać – chodź. Jeśli nie potrafisz chodzić – czołgaj się. Cokolwiek jednak robisz, poruszaj się do przodu” – to słowa Martina Luthera Kinga. Myślę że doskonale oddają to co właśnie robicie.

Te słowa, które przed chwilą przytoczyłem, pokazują właśnie to co robicie: cały czas idziecie do przodu ale patrzycie w tył na tych co zostają, którym trzeba pomóc. Budujecie te mosty nie tylko dla siebie ale również dla innych i ta gala dzisiaj jest właśnie po to, żeby celebrować to co robiliśmy przez ostatni rok ale również to co będzie dalej – powiedział prezes Dawid Jastrzębski.

– Bardzo dziękuję, że mogę kilka słów dzisiaj skierować do was – mówiła Agnieszka Buczyńska -posłanka na Sejm RP.:

Fot. Kazimierz Netka.

– Powiem szczerze, że mam z jednej strony i tremę, i wzruszenie, dlatego że na tej scenie jeżeli stawałam to jako pracownik Centrum Wolontariatu, a dzisiaj w trochę innej roli stoję. Bardzo się cieszę, że tu w Gdańsku świętuje się wolontariat, że świętuje się to co robicie przez cały rok. Ile dobrego, ile wspaniałych już inicjatyw zrealizowaliście w tym roku – bardzo ciężko to będzie pewnie policzyć ale najważniejsze chyba jest to, że cieszycie się z tego i świętujecie to dobro, które robicie każdego dnia. Dla mnie wolontariat osobiście jest taką kotwicą, bo teraz w mojej nowej pracy, kiedy tworzy się różne rozwiązania na poziomie ogólnokrajowym, to właśnie wolontariat jest tym co pokazuje co dzieje się na dole, jakie są potrzeby. W kontakcie z drugim człowiekiem nabiera się bardzo dużo pokory, pokory do tego to później robi się w Sejmie, uchwalając czy procedując pewne ustawy. I na sam koniec chciałabym wam coś powiedzieć że pielęgnujcie w sobie ten dar, tę umiejętność pomagania i ja jestem dumna z tego, że jestem gdańszczanką, że mieszkam w mieście, które jest wspólnotą. Tu czuję się zawsze jak w domu, tu jest rodzina, Solidarna Rodzina, która nigdy nie zostawia nikogo w tyle. Świętujcie! Dziękuję wam bardzo! – powiedziała posłanka Agnieszka Buczyńska.

– Drodzy przyjaciele, rzecz fundamentalną dla wolontariuszy ustaliliśmy kilka dobrych lat temu a mianowicie to, że „bez was nie działa” – powiedział Piotr Adamowicz – poseł na Sejm RP.:

Fot. Kazimierz Netka.

– Dlatego mam pewien pomysł, a mianowicie żeby przywołać dwa cytaty o istocie waszego ruchu, waszego działania, waszego własnego życia.

Jeden cytat są to słowa wielokrotnej mistrzyni Kanady i świata w curlingu Sherry Anderson, która powiedziała te słowa: „wolontariusze nie otrzymują zapłaty nie dlatego że są bezwartościowi lecz dlatego, że są bezcenni” Dlaczego jesteście bezcenni? „Jeśli choć jedną dobrą myśl wniosłeś do czyjegoś umysłu, jedno dobre uczucie zaszczepiłeś w czyjeś serce, jedną godzinę szczęścia, rozpromieniłeś smutne, szare życie – spełniłeś zadanie Anioła na Ziemi”. Dziękuję, że jesteście Aniołami – powiedział poseł Piotr Adamowicz.

– Pani prezydent, pani poseł, panie pośle, szanowni państwo, drodzy wolontariusze, w ciągu ostatnich siedmiu dni jestem tutaj trzeci raz – mówił radny Gdańska, Andrzej Kowalczys:

Fot. Kazimierz Netka.

– Tydzień temu wręczyłem nagrodę dla wolontariuszek i wolontariuszy Fundacji Hospicyjnej z Hospicjum Księdza Dutkiewicza. Wspaniali ludzie. Wspaniałe idee, wspaniałe inicjatywy, no coś niesamowitego. W czwartek odbyła się tutaj Gala Bursztynowego Mieczyka gdzie przyznawane były nagrody dla organizacji społecznych. No można powiedzieć za zadziałanie, dokonania na wielu płaszczyznach. Dlatego w tym miejscu, w miejscu Solidarności, w naszym pięknym Gdańsku, chcę wam podziękować. Bardzo bardzo jestem tym wzruszony, że mogę być dzisiaj z wami. Dziękuję panie prezesie za realizację tej gali bo za wami rok ciężkiej pracy, a dzisiaj świętowanie. Tak że miłej zabawy, wszystkiego dobrego! Bardzo, bardzo wam dziękuję; do zobaczenia w pracy codziennej wolontariusza. Jesteście wspaniali! – powiedział radny Andrzej Kowalczys.

Co zrobiono w całym kończącym się za miesiąc 2023 roku? O tym podczas Gali Aktywni w Mieście mówili Dawid Jastrzębski – prezes i Anna Jastrzębska – wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu:

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo, drodzy goście, po bardzo aktywnym i hucznie obchodzonym roku w którym to miasto Gdańsk nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022, mogłoby się wydawać, że rok 2023 będzie takim rokiem spokojnym, bardziej skupimy się na odpoczynku. Natomiast jak to u nas w centrum wolontariatu, ale myślę że w całym trzecim sektorze – tutaj wszyscy przyznają mi rację – nie lubimy próżni. My lubimy działania, lubimy podejmować się nowych wyzwań, nowych działań i tak też stało się w tym roku. Dlatego dzisiaj chcemy przedstawić wam co udało się wypracować w tym roku a jest tego naprawdę całkiem sporo.

Zakres dokonań przedstawiony podczas Gali:

Rok 2023 rozpoczęliśmy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny założyliśmy w Gdańsku największy sztab na Pomorzu. Dzięki temu udało nam się zebrać w Gdańsku wśród 10 różnych innych sztabów aż 1 200 000 zł to bardzo spora kwota wśród innych miast, utworzyliśmy ponad 140 aukcji na Allegro na której znalazło się 270 przedmiotów, które również w loterii fantowej podczas finału WOŚP można było wygrać.

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańskie Centrum Wolontariatu w ramach którego aktywnie prowadzimy pozyskiwanie ofert wolontariackich oraz rekrutację wolontariuszy. To także miejsce szkoleń kompetencyjnych, informacyjnych dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem, wolontariuszy koordynatorów i organizatorów wolontariatu. Tylko w tym roku udało nam się zasilić naszą dzielną drużynę wolontariuszy o kolejne 1700 osób. Pozyskaliśmy i otworzyliśmy ponad 200 ofert wolontariackich z różnych obszarów: sportu, kultury, edukacji, pomocy społecznej, ekologii.

W ramach Gdańskiego Centrum Wolontariatu wspieramy także wolontariat w gdańskich szkołach poprzez liczne spotkania z uczniami oraz koordynatorami szkolnych klubów wolontariatu. Inspirujemy także dzieci i młodzież do działania poprzez międzyszkolną grę opartą na działaniach wolontariackich Termosfera.

Po raz kolejny włączyliśmy się także w akcję lato, podczas której 20 wolontariuszy przybyłych z różnych zakątków świata prowadziło zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Jesteśmy także uczestnikiem projektu Korpus Solidarności w województwie pomorskim gdzie wspólnie z partnerami ze Słupska, Lęborka, Kościerzyny, Malborka, Gdyni, Kwidzyna budujemy i rozwijamy wolontariat w naszym województwie, między innymi poprzez wsparcie merytoryczne i finansowe wyrównując szansę w budowaniu aktywności wolontariackiej w mniejszych miejscowościach.

Fot. Kazimierz Netka.

Zorganizowaliśmy już po raz trzeci Pomorskie Forum Wolontariatu, które odbyło się na Dolnej Bramie w Gdańsku. Idea zrodziła się z potrzeby stworzenia w naszym województwie przestrzeni, która umożliwia zainteresowanym dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz czerpanie z dobrych wzorców, praktyk wolontariatu. To również okazja do wymiany myśli, refleksji, dyskusji o kierunkach rozwoju tej gałęzi sektora pozarządowego w województwie pomorskim. Forum to również jest jedyne takie miejsce spotkania i sieciowania praktyków i sympatyków wolontariatu z całego Pomorza.

W roku 2023 gościliśmy 48 wolontariuszy z różnych zakątków świata, którzy swoimi działaniami wspierali organizacje z Gdańska oraz Pomorza; między innymi budowali ogrody społeczne, realizowali działania edukacyjne, a także edukowali nawet z zakresy zdrowia psychicznego. Jako organizacja posiadająca znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności, skierowaliśmy w tym roku na wolontariat zagraniczny 90. osobę. Przeprowadziliśmy przez proces pozyskiwania znaku jakości 3 gdańskie przedszkola i jedną organizację, dzięki czemu od nowego roku będą gościć swoich wolontariuszy zagranicznych.

Zaprezentowaliśmy także w Parlamencie Europejskim wraz z 19 partnerami z 14 krajów oficjalną odezwę do Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia liczby mobilności młodych osób w kontekście wolontariatu.

Fot. Kazimierz Netka.

Aktywnie wspieraliśmy także gdańskich seniorów działaniami, w których udział wzięło 1000 uczestników. Przeprowadziliśmy także dwie edycje Gdańskiego Funduszu Senioralnego – programu mającego na celu pobudzenie i wspieranie i rozwój aktywności społecznej i wolontariackiej wśród seniorów, w tym za sprawą Gdańskiego Funduszu Senioralnego wolontariusze zorganizowali 65 wydarzeń, w których udział wzięło ponad 1600 osób. To w tym roku zostało także poszerzone o komponent integracji z młodzieżą polską oraz ukraińską, poprzez połączenie projektu z organizacją UNICEF. W ciągu ostatnich 10 lat zrealizowano w Gdańskim Funduszu Senioralnym 662 inicjatywy dla ponad 17 000 osób.

Wczoraj zakończyły się także ostatnie zajęcia w ramach projektu Aktywni z wiekiem, rozpoczętego 6 lat temu. Od tego czasu cyklicznie wraz z początkiem miesiąca seniorów – październikiem – przez dwa miesiące organizujemy liczne zajęcia dla seniorów: ruchowe, rozwijające, a także specjalistyczne – zgodnie z preferencjami i potrzebami seniorów. W tym roku projekt rozrósł się aż do 8 dzielnic, w których przeprowadziliśmy 60 zajęć dla ponad 450 uczestników. Jesteśmy realizatorem projektu teleopieki gdzie otaczamy wsparciem 20 seniorów razem z innymi 10 partnerami i Fundacją Gdańską.

Kontynuując działania rozpoczęte podczas obchodów Europejskiej Stolicy Wolontariatu wypracowaliśmy kompletne produkty wspierające wolontariat w Gdańsku. Jest to gotowe narzędzie do wystawiania referencji dla wolontariuszy oraz procedura certyfikacji organizatorów wolontariatu Wolontariat na Plus. Natomiast Pakiet Gdańskiego Wolontariusza w Gdańskiej Karcie Mieszkańca prezentowany podczas zeszłoroczny gali, doczekał się już ponad 1500 użytkowników, na których czeka ponad 20 wyjątkowych gadżetów w sklepiku.

Z duma możemy pochwalić się trzema lokalnymi centrami wolontariatu, które powstały jeszcze w Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Swoje działanie nieprzerwanie prowadzą od tego czasu i to w zdecydowanej większości, w zdecydowanej części również jako wolontariusze. Do ich zadań należy organizacja spotkań informacyjnych, poradnictwo oraz informowanie na temat wolontariatu zainteresowanych mieszkańców i organizacji z ich najbliższego otoczenia. Dodatkowo są realizatorami kilkunastu akcji wolontariackich i niejednego uczestnictwa w wolontariacie; inkubator sąsiedzkiej energii, opowiadacze historii na Dolnym Mieście; stowarzyszenia Dla nas nasze dusze i Kuba się obudził nadzieję na Przeróbce.

Już po raz piąty odbyła się także kolejna edycja Godziny dla Gdańska – projektu, którego celem jest aktywizacja mieszkańców do włączania się w działania na rzecz miasta i jego mieszkańców. W tym roku przez 3 dni zorganizowano ponad 30 akcji wolontariackich, w które zaangażowało się ponad 1000 osób.

Fot. Kazimierz Netka.

Razem z Fundacją Hospicyjną zorganizowaliśmy także Gdański Dzień Wolontariatu podczas Jarmarku Dominikańskiego, wolontariat w przestrzeni publicznej podczas koncertu. Gdańsk pomaga sprzątać groby oraz wspierać seniora, Wolontariat na wszystkich dużych imprezach sportowych organizowanych przez Gdański Ośrodek Sportu.

Drodzy państwo tak naprawdę to namiastka tego co udało nam się wypracować w tym roku. Nie chcielibyśmy też tutaj państwa zanudzić. chociaż my wiemy, że wolontariat jest ciekawym wyborem, więc mamy nadzieję, że nikt się nie nudzi na wolontariacie, natomiast zachęcamy bardzo serdecznie do śledzenia naszych profili na social mediach, naszej strony internetowej gdzie staramy się na bieżąco informować o bieżących aktywnościach. Razem możemy więcej ,bo przecież „bez nas nie działa”. Dziękujemy bardzo – zakończyli prezesi Gdańskiego Centrum Wolontariatu.

Rozstrzygnięto Konkurs „Aktywni w Mieście ‘2023”.

Fot. Kazimierz Netka.

W tym roku przyznano nagrody w czterech kategoriach: Wolontariusz, Wolontariuszka roku 2023; Koordynator, Koordynatorka roku 2023; Organizacja, Firma Przyjazna Wolontariuszom; Grupa lub Rodzina Wolontariacka.

Wolontariuszem Roku 2023 został Zbigniew Majewski.

Koordynatorem roku 2023 został Michał Treska – prezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk Sobieszewo.

Tytuł Firmy Przyjaznej Wolontariuszom ‘2023 przyznano Grupie Ergo Hestia.

Za Najlepszą Grupę, Rodzinę Wolontariacką ‘2023 uznano Szkolne Koło Wolontariatu Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *