Fot. Piotr Sikora.
W Porcie Szczecin – hiszpański zakład produkcyjny, w Świnoujściu – terminal instalacyjny ORLENu do obsługi morskich farm wiatrowych
W szczecińskim porcie w pierwszej połowie 2026 roku rozpocznie działalność zakład produkcyjny, w którym powstawać będą elementy konstrukcji (wieże oraz fundamenty) turbin wiatrowych dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Wytwarzane elementy przemieszczane będą z wykorzystaniem m.in. transportu morskiego – wynika z informacji, które przekazała nam Monika Woźniak-Lewandowska – specjalista ds. komunikacji i PR, Dział Marketingu i Komunikacji Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujścia S.A.:
Umowę dzierżawy portowych terenów podpisały 16 stycznia 2024 roku Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz lider w branży offshore: hiszpańska firma Windar Renovables, działająca w Polsce przez spółkę zależną Windar Polska spółka z o.o. Wcześniej w październiku ub. roku kontrahenci w tej sprawie podpisali przedwstępną umowę dzierżawy.
Fot. Piotr Sikora.
Zakład produkcyjny powstanie na około siedemnastohektarowej nieruchomości, która jest zlokalizowana w rejonie Kanału Dębickiego szczecińskiego portu. Docelowo zatrudniać będzie łącznie ponad 400 osób. Wartość inwestycji ze strony hiszpańskiej firmy wyniesie około 70 mln euro.
Fot. Piotr Sikora.
Po terminalu instalacyjnym do obsługi morskich farm wiatrowych w porcie Świnoujście to następne przedsięwzięcie w zespole portów Szczecin-Świnoujście związane z odnawialnymi źródłami energii – poinformowała Monika Woźniak-Lewandowska – specjalista ds. komunikacji i PR, Dział Marketingu i Komunikacji Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujścia S.A.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl