Fot. Kazimierz Netka.
Pokażmy, że jesteśmy nowocześni, że mamy światu wiele do zaoferowania, np. w nauce, poszanowaniu wszystkich obywateli, że zaboru Gdańska i Żuław już nikt u nas nie planuje
Przed nami bardzo ważne światowe wydarzenie w Gdańsku: 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. Powinno ono stać się „wstępem” do drugiej prezydencji Polski w Unii Europejskiej. To z północy, z Gdańska – stolicy Żuław – powinna pochodzić najważniejsza, najnowocześniejsza, najlepsza oferta naszego kraju nie tylko dla Unii Europejskiej, ale również dla świata. Może akurat podczas Forum Gospodarczego, które odbędzie się w ramach 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Gdańsku, uda się taki atut, symbol Polski nowoczesnej, wybrać. Po to, żeby ranga Polski nie została znowu sprowadzona do poziomu słomianych jagód…
44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku powinien być wizytówką nie tylko Gdańska – stolicy Żuław i stolicy województwa pomorskiego – ale też wizytówką całej Polski
Miasta hanzeatyckie, Hanza – to był średniowieczny związek grodów, jednych z najważniejszych w Europie i mających największe znaczenie w handlu. Były to ośrodki nie tylko nadmorskie – jak na przykład bliski nam Elbląg, ale również znajdujące się w głębi lądu.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Gdańsku mówiono 5 czerwca 2024 roku w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Konferencję prowadziła Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Program i znaczenie wydarzenia przedstawili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Jacek Bendykowski – prezes Fundacji Gdańskiej, Marek Ossowski – wiceprezes Gdańskiej Agenci Rozwoju Gospodarczego InvestGDA; prof. Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Gdańska; Karol Gzyl – wiceprezes Fundacji Gdańskiej; Łukasz Wysocki – prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Michał Brandt – rzecznik prasowy Gdańskiej Organizacji Turystycznej; dr Andrzej Gierszewski – rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
Oto bardzo ważne wiadomości które po konferencji przekazał nam Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
Zmiana zaczyna się tutaj – 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku
Po 27 latach Gdańsk ponownie będzie gospodarzem międzynarodowego zjazdu miast Nowej Hanzy. W dniach 13 – 16 czerwca miasto wolności i solidarności odwiedzą przedstawiciele blisko 100 miast z 14 krajów Europy, zamieniając Gdańsk w wielokulturowy tygiel, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością. Motto tegorocznego zjazdu to „Zmiana zaczyna się tutaj”. To wydarzenie przyniesie wizję europejskiej współpracy i wspólnego dążenia do stworzenia lepszego, bardziej zrównoważonego jutra.
Nowa Hanza, założona w 1980 roku w Zwolle, inspirowana średniowieczną Ligą Hanzeatycką, zrzesza europejskie miasta o hanzeatyckich tradycjach. Jej celem jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich.
– Na początek warto przypomnieć ideę Hanzy. W czasach średniowiecznych to była przede wszystkim więź handlowa miast leżących w okolicach nadmorskich, ale nie tylko. Z czasem Hanza się zmieniała. Od XX wieku mamy do czynienia z Nową Hanzą, której 44 Zjazd odbędzie się w naszym mieście – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
– To, co jest ważne, to budowa więzi, wymiana doświadczeń, ale także pochylenie się nad wspólnym dziedzictwem, bo Hanza jest także oparta na tym, co łączyło miasta w przeszłości. Dziś jednak współczesny świat stawia nam wiele nowych wyzwań i współpraca między naszymi miastami jest bardzo potrzebna. Warto Hanzę rozwijać i dodawać nowe wątki.
44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku będzie platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Na to wydarzenie zaproszeni są zarówno goście odwiedzający Gdańsk, jak i jego mieszkańcy.
– To nie pierwszy Zjazd Nowej Hanzy w Gdańsku. W 1997 roku Zjazd był elementem obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13 – 16 czerwca, a jej hasłem jest „Zmiana zaczyna się tutaj”. Nikomu w naszym mieście tego hasła nie trzeba tłumaczyć. Tylko wczoraj świętowaliśmy 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. W tym roku przypada także 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. To w naszym mieście narodziła się także Solidarność. Hasło Zjazdu ma pobudzić do rozmowy i dyskusji, a pól rozmowy będzie bardzo dużo. Co bardzo ważne, chcemy aby mieszkańcy i turyści także doświadczyli spotkania z Hanzą. Zapraszam na wiele wydarzeń m.in. jarmark, paradę, i wystawy które będą otwarte dla publiczności.
Wielka Parada i Ceremonia Otwarcia
Zjazd rozpocznie się Wielką Paradą Miast w czwartek, 13 czerwca o godzinie 19:30, która przejdzie Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna.
Na czele parady staną dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii – Wolność i Sława. Za nimi podążać będą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, oraz gdańscy werbliści, którzy uroczyście powitają „króla morskiego Gdańska” – Neptuna. Ten wyjątkowo zejdzie ze swojej fontanny na Długim Targu, prowadząc w paradzie postaci ze swojego dworu – nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Na końcu parady zobaczymy postacie znane z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska – bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników. Artystyczną oprawą tego spektaklu zajmie się Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury.
O godzinie 20:00, przy Fontannie Neptuna, gdzie parada zakończy swoją trasę, odbędzie się oficjalna Ceremonia Otwarcia, której gospodarzem będzie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau. Wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet. Piątka artystów pod przewodnictwem Wojciecha Mazolewskiego, znanego gdańskiego basisty i kontrabasisty jazzowego, zapewni widzom wyjątkową ucztę jazzową w nowej odsłonie.
Jarmark Hanzeatycki, muzyka, szanty, questy i Bakalie
– Jednym z celów Fundacji Gdańskiej jest popieranie wszechstronnej działalności społecznej, informacyjnej, kulturalnej, naukowej i gospodarczej na rzecz rozwoju demokracji lokalnej oraz zbliżenia społeczności lokalnych państw Europy, w szczególności regionu Morza Bałtyckiego i miast hanzeatyckich. Dlatego z radością przyjęliśmy powierzoną przez Panią Prezydent misję koordynacji tegorocznego Zjazdu Hanzy. Ten zjazd jest otwarty dla mieszkańców – mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
– Bardzo nam zależy na tym, aby mieszkańcy się pojawili na Jarmarku Hanzeatyckim, który będzie na Targu Węglowym. Tam będzie można zapoznać się z dziedzictwem kulturowym, ale również kulinarnym członków Hanzy. Na scenie muzycznej będzie można zobaczyć zespoły z hanzeatyckich miast. Będziemy też promować muzykę, bo przypomnę, że Gdańsk był najważniejszym muzycznie miastem w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie, szczególnie w okresie baroku, czyli w XVII i XVIII w.
Podczas trwania zlotu, na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki, gdzie odwiedzający będą mogli zanurzyć się w różnorodności kulturowej Europy. Miasta uczestniczące w jarmarku zaprezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem będzie specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli “Bakalie x Hanza”, które zaprezentują świetne pomorskie marki i projektantów.
Jednym z głównych punktów programu Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne nadadzą jarmarkowi wyjątkowy klimat, umożliwiając odwiedzającym pełne zaangażowanie w festiwalowe rytmy i dźwięki. Dodatkowo, przy napisie “Gdańsk” na Ołowiance przez hanzeatycki weekend odbywać się będą koncerty szantowe.
W sobotę, 15 czerwca o godz. 17.00 w kościele Św. Trójcy odbędzie się koncert organowy – Gdańsk Kingdom of Music Sacrum et profanum, przedstawiający fragment materialnego i niematerialnego dziedzictwa Pomorza – ciągle jeszcze nie w pełni poznany świat muzyki organowej dawnego Gdańska. Na wielkich organach zagra prof. Andrzej Szadejko, a towarzyszyć mu będzie Goldberg Baroque Ensemble.
Przez cały czas trwania wydarzenia, Targi Hanzeatyckie na Targu Węglowym umożliwią odwiedzającym zanurzenie się w różnorodność kulturową Europy. Uczestniczące miasta będą prezentować swoje regionalne tradycje, rytuały oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Specjalna edycja targów „Bakalie x Hanza” wyróżni doskonałe pomorskie marki i projektantów.
Atrakcją Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne stworzą wyjątkową atmosferę, pozwalając uczestnikom w pełni zaangażować się w rytmy i dźwięki festiwalu.
Aby wziąć udział w zabawie wystarczy posiadać smartfona i pobrać bezpłatną aplikację „Questy Visit Gdansk” (dostępna na Android i IOS). Następnie wybieramy zakładkę o tytule „Hanza” i zaczynamy. Przejście gry zajmie około 1,5 godziny, jako że wszystkie punkty, które trzeba odwiedzić na trasie znajdują się w Głównym Mieście. Po drodze sporo ciekawych informacji oraz nietypowych wyzwań (można korzystać z podpowiedzi)! Cel jest prosty – zebranie jak największej ilości punktów. Możemy podnieść stopień trudności poprzez skompletowanie questu w jak najkrótszym czasie. Spróbujcie swoich sił i odkryjcie rolę Gdańska w Hanzie!
Odwiedzający będą mogli również wziąć udział w grze terenowej „DyleMat”, która poprowadzi ich przez Stare Miasto, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w konwencji fantasy-thriller. Gra będzie dostępna po zeskanowaniu kodu QR na tablicy ogłoszeń w Ratuszu Staromiejskim.
Fot. Kazimierz Netka.
Na Hanzie będzie można zagrać także w wyjątkową grę Hansa Guilds. To gra rywalizacyjna, w której uczestnicy wcielają się w kupców prowadzących domy kupieckie na obszarze Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku. Podczas rozgrywki zarządzają wozem i statkiem, dostarczają zamówione towary do określonych miast, stawiają kantory, a także wykupują licencje, aby rozwijać swoją działalność handlową. Na ich decyzje wpływają wydarzenia historyczne, które rozgrywały się w tamtym okresie.
Jarmak Hanzeatycki będzie otwarty 14-15 czerwca w godzinach 10:00-18:00 i 16 czerwca w godzinach 10:00-16:00. Bakalie x Hanza w sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) w godzinach Jarmarku.
Szczyt Burmistrzów
Jednym z kluczowych wydarzeń podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku będzie Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, który stanie się forum wymiany opinii i dyskusji na temat głównych wyzwań, problemów i możliwości stojących przed społecznościami lokalnymi. Skierowany do zarządców miast hanzeatyckich, w tym burmistrzów i liderów miast, szczyt skupi się na wizji przyszłości i opracowaniu konkretnych rekomendacji.
– Moje zaproszenie przyjęło kilkudziesięciu burmistrzów, którzy będą obradować w piątek, 14 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Podczas spotkania w kilku grupach tematycznych pokażemy, że Hanza to nie tylko historia, ale także próba znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesności. Panele będą dotyczyły takich zagadnień jak transport publiczny i alternatywny, mobilność miejska, agenda klimatyczna, ekologia, dziedzictwo hanzeatyckie, zmiany kulturowe oraz – co jest mi bardzo bliskie – aktywizacji obywatelskiej.
Szczyt zakończy się sesją plenarną, która stworzy 10-punktowy manifest burmistrzów.
Forum gospodarcze
– Forum gospodarcze, które organizujemy wspólnie z Fundacją Gdańską i Międzynarodowymi Targami Gdańskimi będzie poświęcone innowacyjnej gospodarce Gdańska – mówił Marek Ossowski, wiceprezes GARG.
Fot. Kazimierz Netka.
– Gdańsk zawsze był innowacyjny i przypomnę tylko dwa nazwiska kojarzone z naszym miastem – Heweliusz i Farrenheit. Te nazwiska będą pojawiały się podczas forum, gdzie będziemy mówić m.in. o inteligentnych specjalizacjach Pomorza, o tych dziedzinach, w których możemy się pochwalić i zaprezentować, ale też nawiązać w ich ramach współpracę. Jedną z nich będą technologie kosmiczne, które są właśnie dziedzictwem Jana Hewelisza.
Forum gospodarcze zgromadzi przedstawicieli środowisk biznesowych z miast hanzeatyckich i naszego regionu. Jego tematyka oparta jest na inteligentnych specjalizacjach Pomorza. Przedstawiciele sektora biznesu i akademii poruszą tematy związane z innowacyjną gospodarką, hi-tech/IT, transformacją energetyczną oraz przemysłem kosmicznym. Wśród panelistów znajdziemy specjalistów z POLSA, BlueDot Solutions, ESA BIC, FarU, Pekabex/EKO Inbud, GRI/Baltic Towers, Conrad Shipyard, Baltic Hub, Northvolt, FarU i Polpharma.
Wystawy
Wystawa „Made in Hansa”, 18. edycja przeglądu HANSEartWORKS, otworzy się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 14 czerwca o godzinie 15:00. Głównym tematem tegorocznej edycji są miejskie przestrzenie miast hanzeatyckich i refleksje nad sposobami ich narracji. Artyści badają, jak lokalne atrakcje wpływają na wizerunek miast, jak mogą przyczynić się do stworzenia autentycznego wizerunku miejsca i angażują się w dialog z miejską przestrzenią, jej atrakcjami, unikalnymi cechami i zamieszkującymi ją gatunkami. Wystawa prezentuje prace artystów z miast członkowskich Nowej Hanzy, w tym znaczące prace Blanki Byrwy (Gdańsk), Mai Góralczyk (Gdańsk), Ann Helling i Jessiki Lundeberg (Visby), Matiassa Jansonsa (Cesis), Johannesa Lópeza Ayali (Neuss), Barbary Lorenz Höfer (Buxtehude), Elżbiety Polak (Kołobrzeg) i Beate Steinmann (Uelzen). Prezentowane prace zostały specjalnie stworzone na tę wystawę i wybrane w dwuetapowym konkursie.
Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę „Mamy wiatr do żeglowania Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w.” w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Wystawa ta bada historię miasta i jego rolę w Lidze Hanzeatyckiej, podkreślając jego morskie handlowe i polityczne, ekonomiczne i kulturalne współprace z innymi miastami hanzeatyckimi.
– Zjazd Nowej Hanzy to także pretekst do spotkań i rozmów o wyzwaniach codzienności, problemach przyszłości i tych aktualnych, najistotniejszych dla mieszkańców miast – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
– Zapraszamy, by czerpać z dziedzictwa hanzeatyckiego miejsc, które tworzyły związek w okresie późnego średniowiecza. Z tego względu przygotowaliśmy wystawę zatytułowaną „Mamy wiatr do żeglowania”. Jej tytuł to komenda, jaką wydawał szyper statku przed rozpoczęciem podróży. Komenda wymieniona była w prawie morskim, które trafiło do Gdańska w czasie Hanzy i było tutaj przestrzegane. Głównym celem wystawy jest edukacja, przypomnienie językiem muzealnym, czym była Hanza, czym zajmowali się hanzeaci i jak żyli, jakie mieli marzenia i w jaki sposób się bogacili.
Więcej o wystawie można przeczytać w komunikacie Muzeum Gdańska. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę, 8 czerwca o godz. 12.00 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47.
Miłośnicy sztuki będą mogli również cieszyć się wystawą „Kreatorzy: Tkaniny z Pomorza” w Nadbałtyckim Centrum Kultury, prezentującą pomorskie tekstylia, w tym dywany, haftowane tkaniny, szkice i nagrania audiowizualne, które szczegółowo opisują historię haftu kaszubskiego i pomorskich dywanów rybackich.
– Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w., Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47, 13-16.06, godz. 10:00-18:00
– Wystawa pokonkursowa Made in Hansa, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, 15-16.06, godz. 12:00-20:00
– Wystawa „Kreatorzy tkanin z pomorza”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, 15-16.06, godz. 10:00-18:00
– Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek, ul. Chmielna 53, 13-14.06, godz. 10:00-16:00
– Zwiedzanie Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, 15-16.06, godz.14:00-18:00
– Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35, 15-16.06, godz. 10:00-18:00
Modlitwa międzywyznaniowa, msza święta, przekazanie dzwonów
W Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny w niedzielę 16 czerwca o godzinie 11:30 odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa, a zaraz po niej – w południe – katolicka Msza Święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy.
Wydarzenie to poprzedzi uroczystość przekazania dzwonów, które wracają do Gdańska. Po 83 latach trzy dzwony kościelne, odlane w Gdańsku w 1733 i 1758 roku, wracają do swojego pierwotnego miejsca. Dzięki inicjatywie Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańsk w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Ewangelickim Kościele Niemiec oraz wsparciu polskiego „Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Tradycji Dworu Artusa w Gdańsku”, ich burzliwa historia dobiegła końca.
Wydarzenia dla delegatów
Najwyższym organem Nowej Hanzy jest Zgromadzenie Delegatów, do którego wszystkie miasta członkowskie wysyłają swoich przedstawicieli. Zgromadzenie spotyka się raz w roku podczas Międzynarodowych Dni Hanzy, podejmując kluczowe decyzje dotyczące kształtu stowarzyszenia oraz przyszłej polityki prowadzonej wśród miast członkowskich Hanzy. Tegoroczne Zgromadzenie odbędzie się w sobotę, 15 czerwca, w godzinach 10:00-15:00 w Centrum Św. Jana. Osobny program przygotowano także dla delegatów Młodej Hanzy.
Partnerstwa dla kultury
Partnerstwa dla kultury to spotkanie przedstawicieli sektora kulturalnego z miast członkowskich oraz kadry zarządzającej gdańskimi instytucjami kultury, mające na celu wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, poglądów oraz sieciowanie. Spotkanie, zaplanowane w formie warsztatów, odbędzie się w nowoczesnym Teatrze Szekspirowskim i skupi się na trzech tematach: Partnership – networking organizatorów festiwali, artystów oraz przedstawicieli sektora kultury i edukacji poszukujących partnerów do realizacji projektów; Funding – rozmowy o pozyskiwaniu środków na działalność artystyczną i festiwalową; oraz Best Practices – wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w działaniach zaangażowanych społecznie. Forma warsztatowa sprzyja bezpośredniej wymianie doświadczeń i nawiązaniu kontaktów między uczestnikami.
Ceremonia Zamknięcia
44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy zakończy się 16 czerwca o 14.30 przy Fontannie Neptuna, dopełniając myśl przewodnią towarzyszącą mu od pierwszego dnia: dziedzictwo kulturowe i historyczne może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości. W trakcie ceremonia Flaga Hanzy zostanie przekazana do Visby – gospodarza przyszłorocznego zjazdu.
Zmiana organizacji ruchu
W związku z organizacją Zjazdu Hanzy, od poniedziałku Targ Węglowy będzie zamknięty – wynika z informacji, które podczas konferencji przekazał Karol Gzyl – wiceprezes Fundacji Gdańskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
– W dniach 12-18 czerwca liczba miejsc parkingowych na Wyspie Ołowiance przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zostanie znacząco ograniczona. Dodatkowo, w czwartek 13 czerwca w godzinach 19:30-21:00 ruch pojazdów ulicą Bogusławskiego może być ograniczony.
Akredytacje medialne
Fundacja Gdańska prowadzi akredytacje przedstawicieli mediów do obsługi wszystkich wydarzeń 44 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Formularz dostępny jest na stronie www.gdansk2024.pl w zakładce „Dla mediów”. Na część wydarzeń obowiązuje media pool. Zgłoszenia należy dokonać do 12 czerwca br.
Międzynarodowe Centrum Medialne będzie czynne od 13 do 16 czerwca, w godzinach od 9:00 do 18:00, i będzie zlokalizowane w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11. Operatorem zjazdu Hanzy jest Fundacja Gdańska – poinformowała Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Tak więc, 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy, może b yć dobrym początkiem zmian na lepsze. Przede wszystkim w Gdańsku, ale również w całej Europie. Burmistrzowie, prezydenci około 100 europejskich miast na pewno podzielą się swa wiedza doświadczeniami w zarządzaniu miastami.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl