Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii”. Nowoczesny wiatr w Narodowym Muzeum Morskim, od spółek Polenergia i Equinor. Na wernisażu obecny był m.in. Jego Ekscelencja Øystein Bø – Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce. Ludzie z południa, ze spółek Polenergia i Equinor oraz z Narodowego Muzeum Morskiego znowu ożywiają północ Polski, również na morzu

Fot. Kazimierz Netka.

To energia wolności, bo daje Polsce możliwość wykorzystania potencjału Bałtyku

Tak się składa, że nowoczesność w ciągu ostatnich nieco ponad stu pięćdziesięciu lat przychodzi nad Zatokę Gdańską z terenów na wschód i południe od Trójmiasta. Mało było w tym okresie oryginalnych, autorstwa tutejszych obywateli, innowacji, kreatywnych akcji naukowych, biznesowych. Twórcami nowoczesności są w Pomorskiem najczęściej imigranci albo ich potomkowie.

Przykładem nowego wkładu ludzi spoza województwa pomorskiego we wzmocnienie gospodarcze tego regionu jest budowa farm morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku. Dziwne, że nie za duży jest w tym udział podmiotów np. z terenów położonych na zachód i na północ od Trójmiasta.

Kolejnym przykładem napływu z południa i ze wschodu nowoczesności na teren województwa pomorskiego, jest unikatowa wystawa pt. „Bałtyk. Morze zielonej energii”, przygotowana przez spółki Polenergia i Equinor wspólnie z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Od kiedy i w jaki sposób ludzkość wykorzystuje wiatr? Do czego współcześnie mogą nam być przydatne ruchy powietrza? Czy można użyć je do produkcji prądu? O tym opowiada wspomniana wyżej, unikatowa, pierwsza taka w Polsce, wystawa pt. „Bałtyk. Morze zielonej energii”. Otwarto ją we wtorek, 18 czerwca 2024 roku, w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Wystawa ilustruje zjawisko powstawania wiatru, historię jego wykorzystywania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Na wystawie znajdują się liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, a jej sercem jest interaktywna makieta, która przedstawia etapy powstawania morskich farm wiatrowych.

Ekspozycja jest częścią wspólnego działania firm Equinor i Polenergia, które rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy projekty o łącznej mocy do 3000 MW. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych – poinformował w zaproszeniu Grzegorz Łaguna – dyrektor ds. komunikacji, rzecznik prasowy spółki Polenergia.

Fot. Kazimierz Netka.

Na to wydarzenie zaproszeni zostali także przedstawiciele Urzędu Morskiego, lokalnego samorządu oraz firm i organizacji z branży offshore wind. O wystawie, morskich farmach elektrowni wiatrowych mówili m.in.: Jego Ekscelencja Øystein Bø – ambasador Królestwa Norwegii w Polsce; Kazimierz Kleina – senator RP; dr Marcin Westphal – zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku; Iwona Sierżęga – członkini zarządu Polenergia S.A.; Michał Jerzy Kołodziejczyk – prezes zarządu Equinor w Polsce; Bjørn Ivar Bergemo – dyrektor Projektów Bałtyk II i III, reprezentujący Equinor

O wystawie mówili również Grzegorz Łaguna – dyrektor ds. Komunikacji Grupy Polenergia – prowadzący konferencję oraz Agnieszka Dietrich – Leader of Communication w Equinor; Andrzej Popadiuk – kierownik ds. współpracy z interesariuszami Equinor na Pomorzu; Olga Sadowska – główna specjalistka ds. zarządzania interesariuszami spółki Polenergia.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dziękuję państwu za tę możliwość, za to, że ta wystawa została przygotowana – powiedział Øystein Bø – ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest szalenie ważna inicjatywa edukacyjna, która może nam powiedzieć o tym, czym jest energia wiatrowa na morzu. Osoby, które pracują w tej branży wiedzą doskonale, co to jest, ale dla zwykłych ludzi takich jak my, ważne jest, żeby te aspekty zostały przybliżone i dlatego ta wystawa jest bardzo ważna. Chodzi również o to, aby przyciągać osoby do pracy do tego sektora, dlatego uważam, że ta wystawa jest tak szalenie ważna.

– Witam państwa serdecznie w imieniu gospodarzy tego miejsca, czyli dyrekcji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Cieszymy się bardzo, że możemy dzisiaj zaprezentować państwu tę wyjątkową ekspozycję – powiedział dr Marcin Westphal – zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Cieszymy się z nawiązania współpracy z firmami Polenergia i Equinor. Wierzymy, że jest to dobry początek naszej długiej współpracy.

Ta ekspozycja, którą dzisiaj będą państwo mogli zobaczyć jest dla nas bardzo ważna z wielu względów. Oczywiście, pokazujemy transformację energetyczną, mówimy o czystej, zielonej energii, ale z punktu widzenia Muzeum duże znaczenie ma również to, że jako placówka muzealna pewnie wielu kojarzymy się z przeszłością, z tym, co było – pokazujemy historię, natomiast dzisiaj ta wystawa pokazuje, ze możemy również eksponować teraźniejszość i mówić o przyszłości. To co nadchodzi, to co się dzieje w tej chwili w naszym kraju, jest bardzo ważne i będzie miało coraz większe znaczenie, dlatego też cieszymy się, że jako Narodowe Muzeum Morskie, dzięki naszym partnerom możemy się włączyć do tej dyskusji społecznej, uczestniczyć w tym co się dzieje, to jest dla nas bardzo istotne. Poza tym, ta wystawa daje ogromny potencjał edukacyjny, który razem z naszymi partnerami zamierzamy dobre wykorzystać, bo to jest bardzo ważne, abyśmy mówili o tej przyszłości, o zielonej energii, o ekologii, co staramy się robić, ale dzięki tej wystawie będziemy mieli ku temu jeszcze więcej okazji i większe szanse. Zapraszam do obejrzenia i dziękuję za przybycie.

– Dzień dobry państwu! Polenergia oraz Equinor to inwestorzy w trzy morskie farmy wiatrowe. Polenergia jest największą polską spółką energetyczną prywatną. Główny nasz biznes to odnawialne źródła energii – mówiła Iwona Sierżęga – członkini zarządu Polenergia S.A.

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy już w farmach wiatrowych na lądzie i w farmach fotowoltaicznych prawie 574 megawaty mocy. Dzisiaj przyjechaliśmy do państwa ze Słupska, nie z Warszawy, ponieważ wczoraj właśnie w Słupsku, a dokładnie w Strzelinie uruchomiliśmy naszą największą farmę fotowoltaiczną o mocy 45 megawatów.

Rozwijamy się w kierunku odnawialnych źródeł energii, natomiast to, co przed nami to wielkie wyzwanie, to największe projekty morskich farm wiatrowych. Jak powiedział pan ambasador, my o tych projektach wiemy już sporo, bo nad nimi pracujemy. Natomiast jako odpowiedzialny biznes, też współpracujący z lokalną społecznością, z mieszkańcami Pomorza, chcemy przybliżyć wam wszystkim mieszkańcom ten sektor. Chcemy pokazać, jak działają morskie farmy wiatrowe, chcemy oswoić z nimi i dzieci, i młodzież, i dorosłych, może też turystów, którzy tu zajrzą. Chcemy pokazać, że te farmy wiatrowe przyniosą wiele korzyści. I mieszkańcom, i temu całemu regionowi. Dlatego pomysł na wystawę. Natomiast to nie jest nasz jedyny pomysł. My jako Polenergia działamy prospołecznie. Takich projektów jak ten, w zeszłym roku mieliśmy ponad 300. Dzięki wspaniałemu współdziałaniu z dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku mogliśmy również uruchomić wraz z Equinorem ten projekt. Jesteśmy z niego dumni, to piękna wystawa, która ma wspaniałą nazwę: „Bałtyk – morze zielonej energii”. To tutaj właśnie będzie bardzo zielono w przyszłości, będzie pełno morskich farm wiatrowych. Dziękuję bardzo.

– Dzień Dobry, witam państwa bardzo serdecznie. Ogromnie się cieszę, że mogę tutaj być z państwem w Gdańsku, w tym ważnym miejscu i otworzyć pierwszą w Polsce wystawę poświęconą morskiej energetyce wiatrowej – powiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk – prezes zarządu Equinor w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

Morska energetyka wiatrowa to rodzący się w Polsce nowy obszar działalności; w zasadzie nowa branża, branża, która nie tylko zasili polskie domy w zieloną energię, ale także stworzy nowe miejsca pracy, a przede wszystkim zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki.

Equinor jest obecny w Polsce już od ponad 30 lat, jest stabilnym partnerem energetycznym dla Polski, czy to poprzez dostawy gazu ziemnego czy też dla partnerstwa Baltic Pipe – Rurociągu Bałtyckiego czy to poprzez stale poszerzające się portfolio energetycznych projektów odnawialnych. Jest to już ponad 6 gigawatów: 3 gigawaty energetyki odnawialnej na lądzie i 3 gigawaty w energetyce morskiej.

„Bałtyk, morze zielonej energii” – faktycznie wielu naszych kolegów z branży mówi, że to jest nie tylko czysta zielona energia, która będzie zasilać polskie domy, będzie stabilną odnawialną energią, ale to także energia wolności, dlatego że daje Polsce możliwość wykorzystania potencjału Bałtyku – podkreślił Michał Jerzy Kołodziejczyk – prezes zarządu Equinor w Polsce. Jest to 6 gigawatów w projektach, które się już dzisiaj rozwijają na polskim Bałtyku i następne 6 gigawatów, które będą się rozwijały w fazie II morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Liczymy, że poprzez tę wystawę, którą dzisiaj otwieramy, będziemy mogli przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców nie tylko szczegółowe informacje na temat zielonej transformacji w Polsce, ale przede wszystkim na temat wiatru, jak energia powstaje z wiatru, udokumentować ten proces powstawania pierwszych farm morskich na Bałtyku. Mamy nadzieję również zachęcić nowe generacje do tego, aby przychodziły, pracowały z nami w branży i pozwalały Polsce na szybszą, sprawniejszą transformację energetyczną. Dziękuję serdecznie, witam państwa!

– To wielka przyjemność być tutaj dzisiaj. Jest to dzień niezwykle ważny dla nas – powiedział  Bjørn Ivar Bergemo – dyrektor Projektów Bałtyk II i III, reprezentujący Equinor.

Fot. Kazimierz Netka.

Pracujemy razem od ponad 10 lat. Ale przed nami 3 – 4 dekady na pewno szybkiego rozwoju zielonej energetyki. Dlatego jesteśmy tutaj szalenie dumni z tego i jest to ważne i dla generowania energii zielonej, są to również ogromne szanse zatrudnienia, ogromne szanse dla biznesu, szanse, które istnieją w tej chwili dla Polski północnej. Jest to niezwykle ważna i doskonała okazja do tego, żeby pokazać, na czym polega energetyka wiatrowa na morzu i to w kontekście naszej realizacji w kategoriach konkretnych, ale również w kategoriach bardziej ogólnych, bo chcemy wszystkim zwiedzającym pokazać to, że jest tutaj ogromna przyszłość, że są to ogromne szanse właśnie na zaangażowanie się w energetykę wiatrową na morzu. Chcemy zachęcić wszystkie osoby, które będą tutaj jak również wszystkie nowe pozwolenia, żeby zainteresowały się, zaangażowały w morską energetykę wiatrową. Chciałbym państwu życzyć udanej wystawy.

Oto dodatkowe wiadomości, które przekazali nam Grzegorz Łaguna – dyrektor ds. komunikacji Grupy Polenergia i Agnieszka Dietrich – Leader of Communication w Equinor:

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” ilustruje proces powstawanie wiatru, ale też przybliża historię jego wykorzystywania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje – zarówno dla dzieci jak i dorosłych, zaś sercem ekspozycji jest interaktywna makieta, która w wyjątkowy sposób pokazuje etapy powstawania morskich farm wiatrowych.

Fot. Kazimierz Netka.

W przestrzeni wystawy wydzielono także strefę edukacyjną, w której będą odbywały się warsztaty i prelekcje prowadzone zarówno przez edukatorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, jak również przez inwestorów. Wystawa zlokalizowana jest w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (ul. Tokarska 21/25). Za projekt i wykonanie ekspozycji odpowiada firma Projekt 007.

Fot. Kazimierz Netka.

Euinor i Polenergia rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3000 MW. Farmy Bałtyk zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych. Najbardziej zaawansowane projekty – Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW – są na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. W tym roku planowane jest podjęcie prac przygotowawczych w części lądowej oraz rozpoczęcie budowy bazy serwisowej w Łebie.

****

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki.

Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW. W 2018 roku gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80. Więcej na www.polenergia.pl

Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe.

W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy do 3 GW, a także buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento posiadającą portfel OZE o mocy do 3 GW – poinformowali Agnieszka Dietrich – Leader of Communication w Equinor i Grzegorz Łaguna – dyrektor ds. komunikacji Grupy Polenergia.

Przed otwarciem wystawy odbyło się oficjalne spotkanie z uczestnikami wernisażu. Padła wtedy niezwykła propozycja. Złożył ją Andrzej Popadiuk – kierownik ds. współpracy z interesariuszami spółki Equinor na Pomorzu: Pomyślmy o życzeniu dla Ziemi.

Czego więc warto życzyć naszemu globowi? Może tego, by miał takich ludzi, jakimi są np. pracownicy spółek Polenergia i Equinor, budujący korzystne dla naszej planety źródła energii; wzmacniający województwo pomorskie, mimo że ich centrale znajdują się daleko od Gdańska.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *