Fot. Kazimierz Netka.
„Wyspowa” determinacja wobec niezdecydowania państwa odnośnie budowy elektrowni nuklearnej
W Pomorskiem, niemal każda gmina lub zespół gmin, miejscowości, mogą uzyskać niezależność energetyczną. To znaczy, mogą mieć własne elektrownie – źródła „:zielonej” energii. Powstał specjalny program wsparcia realizacji takich przedsięwzięć. Mówiono o tym 25 czerwca 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, podczas konferencji „Wyspa energetyczna – szansą na lokalną niezależność. Innowacyjne rozwiązania wspierające transformację energetyczną. Wsparcie finansowe FEP 2021-2027.”
W Pomorskiem już powstają „wyspy” energetyczne. Przykłady ich tworzenia są m.in. na terenach gmin Gniewino i Przywidz. Warto te przedsięwzięcia rozpropagować, bo już jest z kogo brać przykład.
Fot. Kazimierz Netka.
Stanisław Szultka – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dokonując wprowadzenia do tematyki konferencji, wyjaśnił, że wyspa energetyczna, spółdzielnie wspólnoty energetyczne – to różne tematy, ale po to, żeby z jednej strony zachęcić do przyjrzenia się tej koncepcji, próby organizacji takich przedsięwzięć, to zorganizowano tę konferencję. Wydarzenie to ma służyć zaprezentowaniu pomysłu na instrument wsparcia, a z drugiej strony zaproszeni zostali przedstawiciele różnych podmiotów, instytucji, które mają do zaoferowania pewne rozwiązania i które mogą być elementem takiej wyspy energetycznej czy to w zakresie magazynowania energii, czy w zakresie pewnych rozwiązań, będących jakimś tam komponentem tej wyspy. Prezentacje i networking służyły do tego, żeby wszyscy się poznali.
Panie marszałku, bardzo proszę.
– Ci, którzy są po raz pierwszy w tej sali, to chcę tylko przypomnieć że tutaj odbywają się sesję regionalnego parlamentu jakim jest sejmik województwa pomorskiego, tak że tym bardziej mi miło – powiedział, witając przybyłych, – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.
Fot. Kazimierz Netka.
– Patronem tej wielkiej sali jest Lech Bądkowski, który już będąc na emigracji i w czasie drugiej wojny światowej w Anglii pisał o pomorskiej myśli politycznej i dążył do tego aby właśnie na samorządność stawiać także w naszym regionie.
Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że bez takiej współpracy pomiędzy różnymi grupami zainteresowanymi, jak to się mówi w tej chwili w Unii Europejskiej bez interesariuszy zainteresowanych realizacją takich przedsięwzięć, które będą uniezależniać nas od źródeł energii kupowanych z krajów szantażujących inne kraje albo opartych na węglu, to trudno byłoby nam taką niezależność budować. Chcielibyśmy bardzo, wyprzedzając niejako wiele innych działań, które w Polsce mają miejsce, budować takie partnerstwa na Pomorzu, umożliwiające nam tworzenie takich swoistych wysp energetycznych, które powinny służyć lokalnym grupom odbiorców, producentów, także prosumentów w celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego.
Dysponujemy pewnymi kwotami także w naszym regionalnym programie operacyjnym, który nazywamy Fundusze Europejskie dla Pomorza. Chcemy przeznaczyć 150 000 000 euro na działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej a 40 000 000 euro na wsparcia odnawialnych źródeł energii i w tej właśnie alokacji związanej ze wsparciem odnawialnych źródeł energii planujemy realizację pilotażowego przedsięwzięcia „Pomorski Archipelag Wysp Energetycznych” PAWE.
Fot. Kazimierz Netka.
Zdaję sobie z tego sprawę, że wiele samorządów zapewne nie ma w tej kwestii wiedzy. Może się pojawić jakaś determinacja, żeby coś takiego zrealizować, wejść w taki program pilotażowy. No ale chcieliśmy bardzo tym naszym dzisiejszym spotkaniem pokazać, że są zainteresowani też przedsiębiorcy, są też inni interesariusze niż tylko zainteresowane gminy, którzy naprawdę chcą w tej materii coś zrobić. Ja deklaruję że Samorząd Województwa Pomorskiego w bardzo zasadniczy sposób – chcę państwu w tym pomóc, bo ten zakres wsparcia może dotyczyć i formy warsztatów dla na kilku gmin zainteresowanych zdecydowanie tym tematem – że chcemy uczestniczyć w przygotowaniu analiz, rekomendacji także dokumentacji niezbędnej, a na końcu będzie oczywiście wsparcie finansowe dla realizacji projektów pilotażowych.
Dzisiaj wszyscy zwracają uwagę na kwestie energetyczne: ile my płacimy za prąd, ile płacimy za ciepło – to ma dzisiaj fundamentalne znaczenie w kosztach życia, kosztach utrzymania w każdej rodzinie.
Fot. Kazimierz Netka.
Dzisiaj się mówi na ogół o trendach, a ja bym chciał przejść do konkretów: na ile, jakie jest zainteresowanie różnych środowisk tworzeniem takich wysp energetycznych, na ile będziemy chcieli lokalnej wspólnocie – nie będę ich identyfikować czy chodzi o gminę chodzi o jakieś konkretne sołectwo – jak chcemy zbudować partnerstwo z inwestorami, którzy dysponują siłowniami wiatrowymi, czy interesuje nas docelowo wodór, a jeśli mówimy o wodorze to mówimy o zielonym wodorze. Chcielibyśmy po prostu szukać takich rozwiązań, które będą dzisiaj uspokajać nas na takie informacje: będzie budowana w bliżej nieokreślonej przyszłości elektrownia nuklearna. Nawet jeśli padają dzisiaj konkretne daty: 2032 potem innym razem 2035 rok; generalnie zapalamy zielone światło dla dużych inwestycji energetycznych, dla odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza siłowni wiatrowych, ale jak wiecie to jest proces, to będzie trwać jeszcze na pewno dosyć długo. Jeżeli możemy skorzystać także z obecnego okresu programowania, jeżeli będziemy mogli skorzystać proszę państwa także z tych pieniędzy które są poza poza FEP czyli poza Funduszami Europejskimi dla Pomorza czyli z poziomu regionalnego, czyli będziemy ich szukać na poziomie krajowym no to na pewno to zrobimy. Ważne żeby tego bardzo chcieli, chcieli ze sobą współpracować i ja o to oczywiście bardzo apeluję do wszystkich państwa, bo myślę, że ta idea państwa tutaj, w tej sali imienia Lecha Bądkowskiego, zgromadziła – uzasadniał marszałek Mieczysław Struk. I kontynuował swoja wypowiedź:
Chciałem jeszcze wskazać szczególne znaczenie sektorów określonych przez Unię w rozporządzeniu Net-Zero Industry Act jako strategiczne, pozwalające zbudować trwałą niezależność energetyczną aby nigdy więcej kraje, o których mówiłem, że szantażują, dysponując surowcami energetycznymi, nie mogły wpływać na zachowanie innych.
Są wśród nich także technologie związane z odnawialnymi źródłami energii i jej magazynowania, a także innowacyjne rozwiązania i instalacje wodorowe, o czym też państwu wspomniałem.
Fot. Kazimierz Netka.
Tego typu działania są na pewno ważnym elementem realizowanej przed województwo pomorskie nie tylko strategii, ale całej polityki w zakresie innowacji. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przyznała województwu pomorskiemu znak Regionalnej Doliny Innowacji, a wszystkie te elementy mogą wesprzeć funkcjonowanie wysp energetycznych. Te elementy włączymy w zainteresowania odbiorców, producentów, prosumentów – z myślą o tym aby na określonych obszarach wprowadzić taką cyrkularną gospodarkę, cyrkularna ekonomię w zakresie energii. Jestem przekonany że tylko wspólne działania mogą przynieść pozytywne rezultaty, dlatego jeszcze raz państwa serdecznie witam i mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie, wymiana myśli i informacji, dyskusja pozwolą nam na przybliżenie nie tylko tej tematyki ale nawiązanie bezpośrednich relacji. Dziękuję bardzo! – zakończył marszałek Mieczysław Struk.
– Chcielibyśmy państwu pokazać takie koncepcje, czy nasz pomysł na dzisiaj, na na wyspy energetyczne – powiedział Stanisław Szultka – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Z jednej strony mamy przejść na odnawialne źródła energii, co obserwujemy dosyć intensywnie w Polsce. Z drugiej strony jak my na to patrzymy to też jest przesunięcie jakby źródeł produkcji energii i i tak naprawdę zmienia się geografia energetyczna Polski. Do tej pory główne źródła wytwarzania były na południu. Natomiast nowe źródła źródła zielonej energii czy nieemisyjnej powstają w dużej mierze na północy Polski.
Fot. Kazimierz Netka.
Mam tu na myśli oczywiście województwa pomorskie, zachodniopomorskie, w najbliższej perspektywie również morskie farmy wiatrowe, a jeszcze trochę dalszej perspektywie wspomniana tutaj też elektrownia jądrowa, ale tak naprawdę gdy spojrzymy dzisiaj na transformację energetyczną, to możemy zobaczyć też te dwie nogi: z jednej strony duża energetyka zawodowa można powiedzieć, która ma rozwiązać problem dostępu do stabilnego w jakim sensie, dostępu dla systemu energetycznego Polski, ale też się tworzy nowa, rozproszona energetyka, oparta na oczywiście odnawialnych źródłach energii. Ona jest mniejsza, lokalna, bardziej rozproszona, z różnych powodów ona dzisiaj jest możliwa i dzisiaj chcemy porozmawiać właśnie o tej drugiej nodze, która też ma być taką odpowiedzią na to wyzwanie, że system energetyczny nie jest w stanie przyjąć w każdym dowolnym czasie produkowanej lokalnej energii z odnawialnych źródeł energii – czyli mówmy sobie szczerze z niestabilnych jakby, źródeł energii.
Fot. Kazimierz Netka.
Nie zaczynamy dzisiaj – podkreślił dyrektor Stanisław Szultka. My tak naprawdę ten pomorski archipelag wysp energetycznych – koncepcja już kilka lat temu powstawała, rodziła się. Przez ten czas zrobiliśmy jakby szereg takich elementów pewnych pilotaży, doradztwa, warsztatów, w gminach rozmawialiśmy na temat inicjatyw, pomysłów które się tworzyły. Opracowaliśmy też szereg analiz, dokumentów, które są dostępne do pobrania na stronie internetowej Urzędu, które w jakim sensie mają też trochę takie kolejne przybliżenia, niektóre też wskazują na przykładowe gminy – w jaki sposób można bilansować tę niezbędną jakby, energetykę. Niektóre dotykają kwestii prawnych, bo one też są takim czymś co w jakim sensie zwiększa ryzyko ale dzisiaj stanowi pewne ograniczenie, w szczególności jeżeli myślimy o takich inicjatywach, które łączyłyby sektor publiczny z sektorem prywatnym. Te zmiany w prawie też gdzieś tam się dzieją czy są planowane. Tutaj jest, że tak powiem, nasz ścieżka, takie kompendium wiedzy. Nie zaczynamy od niczego, też nie jest tak, ze usiedliśmy sami, wymyśliliśmy pewne parametry dla tego instrumentu – powiedział Stanisław Szultka – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, podczas swego wystąpienia.
Oto, co przewidywał program konferencji:
10.30 – 11.00 |
Powitalna kawa i herbata Rejestracja |
11.00 – 11.10 |
Przywitanie uczestników |
Lokalne społeczności energetyczne |
|
11.10 – 11.30 |
Pomorski Archipelag Wysp Energetycznych Stanisław Szultka, Łukasz Dąbrowski, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego |
11.30 – 11.50 |
Auto-bilansowanie energii w ramach społeczności energetycznej Bartosz Pietrzykowski, Eco Construction |
11.50 – 12.10 |
Jak uruchomić spółdzielnie energetyczną? Bartłomiej Steczowicz, Naatu |
12.10 – 12.30 |
Jak zarejestrować spółdzielnię energetyczną? Joanna Stasiak-Panek, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa |
12.30 – 12.45 |
Przerwa kawowa |
Zielone rozwiązania – przykłady |
|
12.45 – 13.00 |
Drugie życie ciepłowni – spojrzenie projektowe Dariusz Mikielewicz, Politechnika Gdańska |
13.00 – 13.15 |
Kogeneracja – alternatywa dla węgla Andrzej Sumionka, Consulting |
13.15 – 13.30 |
Magazyny ciepła Rafał Frączek, Eko Konsult |
13.30 – 13.45 |
Kotłownia wodorowa w systemie ciepłowniczym Mateusz Sołtysiak, SES Hydrogen Energy |
13.45 – 14.00 |
Rozwiązania IT w procesie dekarbonizacji i transformacji miast i gmin Piotr Olkiewicz, Senvi |
14.00 – 15.00 |
Dyskusja. Moderator: Stanisław Szultka Uczestnicy: Bartosz Pietrzykowski, Dariusz Mikielewicz, Mateusz Sołtysiak, Piotr Lidzbarski (Wodociągi Słupskie), Jacek Zwolak (Pomorski Fundusz Rozwoju) |
15.00 |
Zakończenie spotkania i poczęstunek |
Więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://gospodarka.pomorskie.eu/zapraszamy-na-konferencje-pt-wyspa-energetyczna-szansa-na-lokalna-niezaleznosc/ .
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl