Źródło ilustracji: Spójrz, Polsko! | Research and Innovation (europa.eu).
Nowotwory w Unii Europejskiej i w… Gdyni
Już 3 lipca na Placu Wolnej Ukrainy w Gdyni zatrzyma się specjalny autobus oferujący bezpłatne spotkania z ekspertami zajmującymi się problematyką nowotworową. To część kampanii informacyjnej pt. „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” organizowanej przez Komisję Europejską w ramach Misji Rak. Autobus w Gdyni pozostanie do 6 lipca, a na spotkania zapraszamy osoby w każdym wieku – zachęca Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału Prasy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce:
Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2021 roku ponad 11,5 tys. mieszkańców województwa pomorskiego usłyszało diagnozę: nowotwór złośliwy. W tym samym roku około 5,6 tys. osób zmarło w wyniku tej choroby.
Aby zwiększać świadomość w zakresie profilaktyki, badań przesiewowych oraz diagnostyki onkologicznej, Komisja Europejska wystartowała z objazdową kampanią informacyjną pod hasłem: „Miej baczne oko na raka!”. W ten sposób UE zachęca Polaków do poszerzenia swojej wiedzy na temat tej choroby oraz aktualnego postępu nauki w walce z nią – w tym finansowanych badań.
Unijny autobus przejeżdżający przez Polskę zatrzyma się w pięciu miastach. Gdynia to drugi, zaraz po Katowicach, przystanek na zaplanowanej trasie. Kolejne przystanki na trasie kampanii objazdowej zaplanowane są w Grunwaldzie, Wrocławiu i Lublinie. W specjalnie oznakowanym autobusie na mieszkańców czekać będą specjaliści, którzy na co dzień zajmują się tematem nowotworów.
W Gdyni na Placu Wolnej Ukrainy, codziennie między 3 a 6 lipca w godzinach 14:00–20:00, będzie można wziąć udział w spotkaniach informacyjnych, podczas których personel medyczny oraz naukowcy podzielą się wiedzą w zakresie profilaktyki raka i walki z tą chorobą, jak również wskazówkami na temat właściwego stylu życia, diety, nawyków oraz regularnych badań.
Odwiedzający uzyskają odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:
– Jakie są dostępne rozwiązania, metody diagnostyki oraz leczenia, którymi dysponuje współczesna medycyna?
– Jak dobrze jesteśmy przygotowani do walki z nowotworami?
– Jakie badania są obecnie prowadzone na ten temat?
– Jakie badania przesiewowe warto wykonywać?
Specjalnymi gośćmi tych spotkań będą również pacjenci onkologiczni, którzy opowiedzą o walce z chorobą z własnego doświadczenia.
„W fundacji „Nauka. To Lubię” staramy się przekazywać odbiorcom, jak istotna jest profilaktyka oraz dbanie o siebie każdego dnia. Mam świadomość tego, jak bardzo jest to ważne, dlatego w pełni popieram kampanię „Spójrz Polsko! Miej baczne oko na raka!”. Cieszę się, że dzięki prowadzonym działaniom, ludzie będą mogli dowiedzieć się, jakie małe zmiany mogą wprowadzić do swojego życia, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, oraz jakie narzędzia są obecnie wykorzystywane do walki z nim. Nie ignorujmy zagrożenia, tylko edukujmy się, abyśmy wraz z bliskimi mogli cieszyć się życiem w zdrowiu.” – mówi Tomasz Rożek, ambasador kampanii, popularyzator wiedzy, fizyk.
Wydarzenie kierowane jest do osób w każdym wieku. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa zarówno dorosłych, nastolatków, seniorów, jak i dzieci od szóstego roku życia. W autobusie dostępny będzie kącik z bezpłatnymi materiałami informacyjnymi, tablety z quizami na temat znajomości tematyki chorób nowotworowych, a także fotobudka.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Na rodziców z maluchami czeka interaktywna zabawa w basenie z kulkami oraz kącik badacza. Dzieci będą mogły wcielić się w rolę naukowca i obejrzeć różnego rodzaju komórki pod mikroskopem.
Miejsce wydarzenia i data:
Gdynia, Plac Wolnej Ukrainy, 3–6 lipca w godzinach 14:00–20:00
Przystanki kampanii objazdowej „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” obejmują:
● 24–26.06 – Tydzień Śląski podczas Festiwalu Europejskie Miasto Nauki, Katowice
● 03–06.07 – Gdynia, w terminie festiwalu Opener
● 12–14.07 – Dni Grunwaldu, Grunwald
● 19–20.07 – WROsound, Wrocław
● 25–28.07 – Carnaval Sztukmistrzów, Lublin
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie: Spójrz, Polsko! | Research and Innovation (europa.eu) – poinformowała Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału Prasy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl