Fot. Kazimierz Netka.
Zauważyłeś dziwne zmiany w obrębie swego np. języka, gardła, głosu? Przyjdź do Poradni Otolaryngologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w dniach 18 – 20 września 2024 roku na specjalne badania
Źródło ilustracji: UCK.
W Sali Niebieskiej Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, można było 17 września 2024 roku porozmawiać z niezwykłymi ludźmi. Wśród nich byli lekarze – naukowcy, ale także osoby, które żeby wypowiedzieć jakieś słowo, zatykały kciukiem otwór w szyi w okolicach krtani. Inni nie mówili wcale, a swe wypowiedzi przedstawiali na piśmie. Byli to pacjenci po wycięciu krtani, tzw. laryngektomii; osoby, które mówią, mimo braku niezbędnego do tego narządu, lub dopiero uczące się mówić, lub nigdy już mówić nie będą. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 12. Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach i przychodniach prowadzone są bezpłatne badania, działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości opinii publicznej dotyczące chorób nowotworowych głowy i szyi. Organizowane są też spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia – poinformowała Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadząca konferencję.
Fot. Kazimierz Netka.
O chorobach, ich przyczynach, potrzebie zauważania zmian zwiastujących możliwość rozwoju nowotworów, mówili m.in.: dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak – dyrektor ds. medycznych UCK; dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski – ordynator Kliniki Otolaryngologii UCK; dr hab. n. med. Dominik Stodulski – zastępca ordynatora Kliniki Otolaryngologii UCK; Andrzej Drewniak – prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi.
Witam serdecznie na spotkaniu z okazji 12 Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworowej Głowy i Szyi. Hasło przewodnie tego Tygodnia brzmi: Równy dostęp, równe szanse”.
Tę inicjatywę zainaugurowała w Gdańsku Klinika Otolaryngologii oraz Pomorskie Stowarzyszenie Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi. Wydarzenie zostało objęte patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku – poinformowała Wioleta Wójcik. Jako pierwszy mówił Andrzej Drewniak – prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi, wprowadzając w problematykę chorób. Dopiero w trakcie wypowiedzi pan prezes zdradził, że opowiada o własnych przeżyciach doświadczeniach, spostrzeżeniach – bardzo cennych dla każdego, kto znalazłby się w takiej sytuacji.- Drodzy państwo, nie ukrywam że jestem zaskoczony, liczyłem na to, że posłucham, posłucham i wypowiem się dopiero na koniec, ale jak zostałem już przez pana dyrektora wywołany do wypowiedzi to powiem.
– Spotkanie informacyjne, jak pani Wioleta powiedziała, odbywa się z okazji 12. Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Pomorskie Stowarzyszenie Chorych na Nowotwory Głowy i szyi zrzesza przede wszystkim osoby, które przeszły nowotwór krtani; rodziny, bo rodziny są podobnie dotknięte tą chorobą jak pacjenci, a czadami, co może powiedzieć tutaj córka pani Marii czy mój syn, czasami przeżywają to znacznie mocniej niż my bp to ich mocniej dotyka – mówił prezes Andrzej Drewniak:
Fot. Kazimierz Netka.
– Dziękuję za to, że możemy wziąć w tym Tygodniu udział i za zaufanie dyrekcji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szczególnie panu dyrektorowi Stefaniakowi, który obdarzył nas dużą dozą zaufania, że możemy razem współpracować na rzecz pacjentów, artykułować konieczność profilaktyki.
Ale według mnie najważniejszymi osobami dzisiaj to są przedstawiciele mediów, może stosunkowo nieliczni, bo dużo rzeczy się dzieje i tych mikrofonów nie da się podzielić na cztery, pięć czy sześć, ale moi drodzy przedstawiciele mediów: gdyby nie wy, to my moglibyśmy sobie tutaj o nowotworach mówić, rozmawiać, wypić kawę i rozejść się do swoich zajęć, bo pewnie bez was społeczeństwo nie usłyszy tych problemów, tych zaleceń, i tych przykładów zdarzeń, przez które myśmy przeszli.
Ja mogę się z państwem podzielić jednym przypadkiem, który pokaże jak ważna jest ta profilaktyka. U pacjenta zaczęło się to od chrypki. Choć miał dobry głos, zaczął chrypić, ale to nie była taka przeszkadzająca chrypka. Ta chrypka powoli narastała, a otoczenie, bliscy przyzwyczajali się do tej zmiany głosu. Pacjent nawet usłyszał parę razy, że jego głos się zrobił bardziej interesujący, a nawet bardziej seksowny, taki lekko chrypiący. Ale jak zaczęło to troszkę przeszkadzać to sami wiecie, że z głośników, z ekranów wylewają się informacje, ile to jest cudownych leków na kaszel suchy, na kaszel mokry, kaszel palacza i parę innych przypadków kaszlu, chrypki i tym podobnych.
Ten pacjent skorzystał z tego. Część pomogła, a część myślał, że pomogła. Nie zgłosił się do lekarza.
Przez przypadek spotkał lekarza stomatologa, dentystę, który po chwili rozmowy zapytał:
– Słuchaj, a ty byłeś u laryngologa?
No i tutaj coś nie grało. To ja słyszę, tu mi coś nie pasuje.
Stomatolog, sympatyczna pani, przy drugim spotkaniu to już rozmowa była poważniejsza. Pacjent się trochę przestraszył i w efekcie trafił na Oddział Laryngologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Zdiagnozowano zaawansowanego nowotwora krtani. Krtań została usunięta. I w efekcie przestał pracować Nie mówię wam: to jest mój przypadek proszę państwa
I teraz co by było, gdyby wcześniej poszedł do lekarza specjalisty a nie wcinał tabletki na kaszel suchy, kaszel mokry, to najprawdopodobniej nie miałbym tej dziury w gardle, może bym miał ją troszkę zmienioną, gdybym posłuchał od razu dentystki, to najprawdopodobniej nie mówiłbym przy pomocy kciuka.
I protezki głosowej, tylko może troszkę zmieniony, ale miałbym naturalny głos, mógłbym dalej pływać.
Fot. Kazimierz Netka.
Gdybym wcześniej zareagował, widząc że coś się dzieje, a nie słuchał, że mój głos się zrobił bardziej interesujący, to najprawdopodobniej bym dalej pracował i nie usłyszał, że moja firma była…
Na szczęście spotkałem dobrych ludzi, znalazłem się w tym miejscu, czyli w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, bo zawsze powtarzam: jest niewiele miejsc w kraju, gdzie zainteresowanie pacjentem nie kończy się tym ostatnim zdaniem na wypisie, czyli pacjent wypisany w stanie dobrym.
Proszę mi wierzyć, to jest związane z działalnością społeczną: ja spotykam się z pacjentami z różnych ośrodków. Byłem w paru ośrodkach, gdzie stosunek do nas, pacjentów, tutaj jest dokładnie taki, jak to moje ulubione hasło czyli „Pacjent w centrum uwagi” Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Fot. Kazimierz Netka.
Jeszcze raz do mediów gorąca prośba: powiedzcie, napiszcie, pokażcie swoim odbiorcom, że warto – jeżeli jest coś niepokojącego czyli słynne 1 – 6 w przypadków przez 3 tygodnie. Mam nadzieję że pan docent Stodulski powie o tych przypadkach. Ne będę mówił na tematy medyczne, bo się na tym nie znam. Natomiast pragnę przekazać pacjentom że warto i trzeba jak jest coś niepokojącego, zwracać uwagę. Bo to nie tylko ja, bo gdyby była wcześniejsza diagnoza, gdyby pacjent wcześniej się zgłosił, to specjalista, to pan Andrzej by mówił najprawdopodobniej. Gdyby pani Maria wcześniej była zdiagnozowana, gdyby wcześniej ta profilaktyka zadziałała, to wcześniej by zaczęła mówić i prawdopodobnie by zanuciła wnuczkom niejedną kołysankę.
Tak że warto sprawdzać, warto się badać. Wiem coś o tym. Jeszcze raz dziękuję za możliwość takiego przekazu i namówienia do profilaktyki.
Korzystając z tego w tej chwili, że jestem w tym miejscu, chciałem jeszcze coś powiedzieć.
Stowarzyszenie ma niewiele możliwości, żeby się odwdzięczać za zaufanie, za pomoc i współpracę, ale jedną z takich rzeczy podjęliśmy na czerwcowym walnym zebraniu i pozwolę sobie przeczytać:
Fot. Kazimierz Netka.
Nadzwyczajne Zebranie Pomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi uchwałą nr 3 w 2024 roku nadaje tytuł Członka Honorowego Stowarzyszenia w uznaniu szczególnych zasług na rzecz realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia, pozytywnej energii, pogody ducha.
Tytuły takie otrzymali: dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak – dyrektor ds. medycznych UCK; dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski – ordynator Kliniki Otolaryngologii UCK; dr hab. n. med. Dominik Stodulski – zastępca ordynatora Kliniki Otolaryngologii UCK, a także magister Agnieszka Bobowska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Laryngologii. To przykład, że te dziewczyny pracują 24 godziny na dobę. Najpierw pracują tutaj, potem idą do domu i pracują dalej, bo muszą się czasami opiekować swoimi bliskimi, członkami rodziny i tak jest w tym przypadku – pani Agnieszka Bobowska nie mogła do nas dotrzeć. Pielęgniarki przejmują na siebie wszystkie nasze bieżące frustracje, obawy, czasami odreagowanie złego samopoczucia – to łatwiej jest do pielęgniarki bezpośrednio, bo przed lekarzami to my mamy lekki dystans, a te dziewczyny biorą na siebie ten bardzo trudny czasami, kontakt, bo my nie jesteśmy łatwymi pacjentami, to trzeba przyznać. O czym też mogą wam członkowie naszych rodzin, powiedzieć.
Podziękowania i piękne róże pan Andrzej Drewniak – prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi przekazał również pani Wiolecie Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
– Chciałbym powiedzieć, że tydzień profilaktyki to za mało. Profilaktyka powinna odbywać się codziennie przez cały rok i powinna dotyczyć wszystkich problemów, z którymi się stykamy – powiedział dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak – dyrektor ds. medycznych UCK:
Fot. Kazimierz Netka.
– Dzisiaj akcentujemy kontekst nowotworów głowy i szyi ale wiemy, że w kontekście na przykład tej tych chorób bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu, bardzo ważne jest unikanie zanieczyszczenia powietrza, a zatem o wiele szersza koncepcja, jeżeli to z czym stykamy się na co dzień mówiąc o problemach osób chorujących na nowotwory. Oczywiście mówimy tutaj także o profilaktyce pod postacią wczesnego wykrywania i identyfikacji problemów zdrowotnych, które mamy tendencje bagatelizować, tak jak ten przykład z chrypką, to to samo dotyczy też pań, u których pojawiają się jakieś zmiany w piersi, to dotyczy pań, u których pojawiają się zmiany ginekologiczne, krwawienia nietypowe, które także mogą być przesłanką do tego, żeby zwrócić uwagę na swoje zdrowie. Regularna diagnostyka u lekarza pierwszej opieki zdrowotnej ale także ginekologiczna, zwracanie uwagi na różnego rodzaju zdarzenia, które wydają się być błahe i szybko miną ale mogą mieć znaczenie: kaszel, krwioplucie to już takie sygnały które powinny dla nas wszystkich być bardzo ważnym sygnałem, że coś złego może się w naszym organizmie dziać. Także regularne oglądanie powierzchni skóry, zmian barwnikowych, które także mogą w wyniku przyjemnych chwil spędzonych na słońcu iść w kierunku zmian nowotworowych, więc pamiętajmy o tym wszystkim, spoglądajmy na siebie uważnie bo ta profilaktyka tak jak powiedział pan Andrzej, pozwala na uniknięcie problemów, których leczenie wymaga bardzo radykalnych działań. Te radykalne działania – może się okazać, że można zamienić na niewielkie interwencje, które pozwolą dalej w pełni funkcjonować w sposób dalece podobny do tego co się działo przed rozpoznaniem choroby czy to choroby nowotworowej czy też choroby na przykład dotyczącej serca, na przykład dotyczącej gospodarki lipidowej czy cukrzycy. Na to wszystko trzeba zwracać uwagę. Pamiętajmy o tym żeby dbać o odpowiednią wagę ciała, o to żeby choroba otyłościowa nie doprowadziła do poważnych konsekwencji właśnie sercowo – naczyniowych, udarowych czy związanych ze zmianami w obrębie kończyn. To wszystko jest w zakresie – i to jest chyba najważniejsze – to wszystko jest nam dostępne, nam zwykłym ludziom, pacjentom przyszłości ale może już nie tak szybko, czyli tym, którzy spoglądają na siebie uważnie, dbają o zdrowie, zdrowo się odżywiają i którzy także zwracają uwagę na niedoskonałości czy nie tyle niedoskonałości co jakieś objawy, które wydają się błahe, ale których nie należy ignorować, więc ten tydzień rozciągnijmy na cały rok, żebyśmy zawsze pamiętali o tym, że będziemy uważni, tym większa jest szansa, że unikniemy problemów. To nie znaczy że ich unikniemy w 100 procentach bo jest wiele takich zdrowotnych zdarzeń, których nie da się uniknąć albo o których medycyna nawet jeszcze nie wie – co za przyczyny do nich prowadzą – ale to nie znaczy, że powinniśmy przyjąć zasadę że: a, co będzie to będzie. Po prostu bądźmy uważni i tak wykorzystajmy to przesłanie pana Andrzeja, byśmy byli uważni na siebie dla siebie i dla innych. I bądźmy też uważni na innych – powiedział dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak – dyrektor ds. medycznych UCK.
– Szanowni państwo, my jesteśmy w gronie jednej z ponad 1200 klinik w całej Europie, które przystępują do Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi – poinformował dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski – ordynator Kliniki Otolaryngologii UCK:
Fot. Kazimierz Netka.
– Naszym zamiarem jest to, żeby to stowarzyszenie, które skupia pacjentów, którzy borykają się z wieloma problemami wynikającymi z następstw leczenia było najmniejsze, by było prężne, ale jak najmniejsze. W związku z tym zachęcamy bardzo do badań profilaktycznych. Mamy wiedzę, mamy technologie. Mamy możliwości, żeby nowotwory w obrębie głowy i szyi zdiagnozować na wczesnym etapie ich rozwoju. Jeżeli my je zdiagnozujemy na wczesnym etapie rozwoju, to możemy zaproponować leczenie, które daje bardzo dużą szansę na wyzdrowienie kosztem oszczędzającego leczenia. Nie będzie to wiązało się z dużymi okaleczeniami natomiast do tego potrzebujemy chęci naszych potencjalnych pacjentów, chęci wszystkich ludzi do badań profilaktycznych. Potrzebujemy dobrą wolę decydentów, którzy by nam umożliwili przeprowadzanie tego typu kampanii.
Tak jak powiedziałem: wiedzę i możliwości mamy. Proszę państwa, ponad 100 000 pacjentów przebadanych w całej Europie pokazało, że te szanse nie są równe mimo w zasadzie wyrównywania szans na wielu innych płaszczyznach. W związku z tym dzięki takim akcjom jak ta, którą chcielibyśmy wszystkim uzmysłowić, ile mamy jeszcze do zrobienia. O ile moglibyśmy zwiększyć naszą pomoc gdybyśmy wcześniej wykrywali te nowotwory! Nowe pokolenia w tej chwili żyją inaczej, żyją bardziej świadomie, są bardziej świadome co do stylu życia, odżywiania, uprawiania sportu. Chcielibyśmy bardzo trafić do tych ludzi żeby również się badali bo czynniki ryzyka, o których zaraz mój kolega powie, to oczywiście nasze stałe nałogi, które przyganiają do nas olbrzymie rzesze pacjentów ale pojawiają się nowe czynniki ryzyka, które nie będą czy tylko dotyczyły osób, które palą, które nadużywają alkoholu, które mają jakieś skrajnie duże obciążenia środowiskowe. W związku z tym bądźmy świadomi swoich objawów, swojego ciała. Słuchajmy swojego ciała i nie zwlekajmy żeby się zgłosić do lekarza. Na tym etapie organizacji naszej służby zdrowia do laryngologa trzeba być skierowanym przez lekarza rodzinnego i lekarz rodzinny powinien być tą pierwszą instancją, do którego pacjent się zgłosi ze swoimi wątpliwościami i który pomoże w dostaniu się do laryngologa, który dalej wykluczy lub potwierdzi nasze obawy.
Tak że jeszcze raz gorący apel do wszystkich żeby byli uważni, żeby obserwowali siebie, swoje ciało, swoje dolegliwości i żeby nie bagatelizowali żadnych objawów – zachęcał dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski – ordynator Kliniki Otolaryngologii UCK.
– Szanowni państwo, już po raz dwunasty trwa Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, ale co to są nowotwory głowy i szyi? Przypomnę, że to są nowotwory proszę państwa, które zlokalizowane są między szyją, między klatką piersiową a podstawą czaszki, czyli zlokalizowane są w tym miejscu, które można powiedzieć zawsze jest odsłonięte – powiedział dr hab. n. med. Dominik Stodulski – zastępca ordynatora Kliniki Otolaryngologii UCK:
Fot. Kazimierz Netka.
– A więc są to nowotwory jamy ustnej i gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, jak również nowotwory ucha środkowego i wewnętrznego.
12 lat praktyki proszę państwa oznacza to, że cały czas ta profilaktyka jest można powiedzieć niewystarczająca, bo te nowotwory ciągle są i ich liczba nawet wzrasta. Do czynników ryzyka rozwoju tych nowotworów należy przede wszystkim nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu . To są dwa klasyczne czynniki.
Jednakże obecne badania wykazały, że na przykład palenie marihuany również jest czynnikiem związanym z większym ryzykiem rozwoju nowotworów. Ostatnio ważny czynnik, który zaczyna odgrywać w Polsce coraz większą rolę, jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego czyli HPV. Ta kampania ma również na celu uświadomienie, że osoby nigdy nie palące, nigdy nie nadużywające alkoholu, mogą również rozwinąć nowotwór złośliwy w obrębie głowy i szyi.
Wirus brodawczaka ludzkiego jest to wirus podstępny. Z jednej strony zakażenie tym wirusem jest powszechne. Większość ludzi miało jakąś brodawkę na błonach śluzowych, miało kurzajkę na skórze ale trzeba pamiętać, że oprócz tych wirusów, które wiążą się z małym ryzykiem rozwoju nowotworów są również wirusy typowo onkogenne, sprzyjające rozwojowi nowotworów. I te wirusy zdecydowanie odgrywają coraz większą rolę u osób, które nigdy nigdy – jak wspomniałem wcześniej – nie miały tych klasycznych czynników ryzyka. Są to zazwyczaj pacjenci młodsi. Niestety, jest to wirus, który zaliczany jest do minusów przenoszonych drogą płciową, do chorób przenoszonych drogą płciową. A więc tutaj ważną rolę odgrywa styl życia.
Jaka jest profilaktyka? Profilaktyką no oprócz oczywiście stylu życia, są szczepienia, stąd od wielu lat prowadzone są szczepienia przeciwko wirusowi HPV, przeciwko typom, które są wysokoonkogenne. Te szczepienia głównie adresowane kiedyś były do dziewczynek ze względu na to, ze ten sam wirus, który powoduje rozwój nowotworów głowy i szyi, również powoduje rozwój nowotworów ginekologicznych, ale obecnie szczepieniem objęci są również chłopcy więc pamiętajmy, że jest możliwość zapobiegania zarażenia tym wirusem. Natomiast u osób, które są już zarażone, zwracamy uwagę na samą świadomość. Ten 12 Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, cały czas przypomina o zasadzie make sense czyli samoświadomości pacjenta, żeby pacjent był świadomy jakie objawy są niebezpieczne.
Jest stworzona reguła 1/3, a więc jeden niepokojący objaw przez 3 tygodnie. Do objawów niepokojących należy zmiana na języku – jest to długo niegojące się owrzodzenie, zgrubienie bolesne, a nawet plama biała, czerwona. Następnie: problem przy połykaniu czy jest bolesne połykanie, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa zwłaszcza po jednej stronie, zwłaszcza gdy towarzyszy jej jakiś wyciek krwisty, wydzieliny krwistej czy krwisto – ropnej, a także guz na szyi.
Ta samoświadomość bardzo nam pomaga bo tydzień profilaktyki trwa tylko tydzień, natomiast pacjenci powinni myśleć o tym, że może u nich rozwinąć się nowotwór. Muszą pamiętać że jeden z tych objawów jeżeli trwa dłużej niż 3 tygodnie to jest światło mrugające do tego żeby udać się natychmiast do specjalisty, który wykluczy nowotwór lub pokieruje dalszą diagnostyką, która ostatecznie zakończy się oczywiście leczeniem. Jeżeli to leczenie będzie możliwe we wczesnej fazie nowotworu, to jesteśmy w stanie tego pacjenta całkowicie wyleczyć i całkowicie przywrócić społeczeństwu Jeżeli nowotwór jest zaawansowany, walczymy, staramy się pacjenta wyleczyć ale niestety odbywa się to już dużym kosztem, często następstwami w postaci utraty krtani – tym o czym mówił wcześniej pan Andrzej Drewniak. Jeszcze raz przypominam proszę państwa, pamiętamy o czynnikach ryzyka, pamiętamy, że tydzień profilaktyki trwa cały rok i pamiętajmy o regułach 1/3 i jakie objawy są objawami niepokojącymi – apeluje dr hab. n. med. Dominik Stodulski – zastępca ordynatora Kliniki Otolaryngologii UCK.
– W związku z tym, że 12. Europejski Tydzień Profilaktyki jest takim szczególnym tygodniem, dzisiaj jesteśmy w obecności mediów i przez media i dzięki mediom chciałbym zaapelować do wszystkich, że w nadchodzących trzech dniach zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby się przebadać profilaktycznie – do Kliniki Otolaryngologii – zachęca dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski – ordynator Kliniki Otolaryngologii UCK. – W mediach społecznościowych podany jest numer telefonu pod który można zadzwonić, zarejestrować się przyjść. My przez nadchodzące 3 dni: środa, czwartek, piątek jesteśmy do państwa dyspozycji. Zapraszamy.
Badania profilaktyczne odbywać się będą w Poradni Otolaryngologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w dniach 18– 20 września 2024 roku (Centrum Medycyny Inwazyjnej ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku). Rejestracja pod numerem telefonu 58 349 33 94.
Ze względów organizacyjnych istnieją ograniczenia w liczbie badań (decyduje kolejność zgłoszeń).
Oto dodatkowe wiadomości, które przekazała nam Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
Nie tylko alkohol i tytoń, lecz również marihuana i wirus HPV – jak uniknąć nowotworu szyi i głowy?
Najnowsze badania pokazują, że do czynników ryzyka wystąpienia nowotworów szyi i głowy dołączyło również palenie marihuany. Jednak nawet osoba nigdy niepaląca i nienadużywająca alkoholu może zachorować. Winny jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Trwa XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
– Profilaktyka powinna się odbywać codziennie, przez cały rok. Mówimy o profilaktyce w kontekście wczesnego wykrywania i identyfikacji problemów zdrowotnych, które mamy tendencję bagatelizować, jak przykładową chrypkę. Profilaktyka pozwala na uniknięcie problemów, których leczenie wymaga radykalnych działań i które można zamienić na niewielkie interwencje, pozwalające na normalne funkcjonowanie – podkreśla dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. medycznych UCK.
Rak głowy i szyi jest piątym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. A ci, którzy przeżyją zmagają się z szeregiem fizycznych, społecznych i zawodowych konsekwencji wywołanych chorobą.
– Jesteśmy jedną z ponad 1200 klinik w całej Europie, które przystępują do Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Zachęcamy do badań profilaktycznych. Mamy wiedzę, technologię i możliwości, żeby nowotwory głowy i szyi zdiagnozować na wczesnym etapie rozwoju. Możemy zaproponować leczenie, które daje bardzo dużą szansę na wyzdrowienie – zaznacza dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski, ordynator Kliniki Otolaryngologii UCK.
– 12 lat profilaktyki oznacza, że jest ona niewystarczająca, bo te nowotwory wciąż występują, a ich liczba nawet wzrasta. Czynnikami wpływającymi na ich rozwój są przede wszystkim nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu, a także – jak wykazują obecne badania – również palenie marihuany. Ostatnim ważnym czynnikiem jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Ta kampania ma na celu uświadomienie, że osoby nigdy niepalące i nienadużywające alkoholu mogą również rozwinąć nowotwór złośliwy w obrębie głowy i szyi – mówi dr hab. n. med. Dominik Stodulski, z-ca ordynatora Kliniki Otolaryngologii UCK.
Kampania Make Sense w 2013 roku stworzyła regułę „1 przez 3”, aby przyczynić się do szybkiego rozpoznania choroby. Osoba, która zauważyła u siebie jeden lub więcej spośród sześciu niecharakterystycznych objawów nowotworów głowy i szyi i u której dolegliwości trwają co najmniej trzy tygodnie (tzw. schemat 1/3), powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Są to następujące objawy:
– ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej,
– ból gardła,
– utrzymująca się chrypka,
– ból i/lub trudności w połykaniu,
– guzek na szyi,
– jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa.
– Gdy pojawia się coś niepokojącego trzeba to sprawdzić – podkreśla Andrzej Drewniak, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi. – Gdyby pacjenci wcześniej zgłaszali się do specjalisty, pan Andrzej, jeden z członków naszego stowarzyszenia, który aktualnie, po zabiegu wycięcia krtani, nie jest w stanie wydać z siebie głosu, by mówił. Gdyby pani Maria wcześnie została zdiagnozowana, to najprawdopodobniej mogłaby zanucić teraz kołysankę wnukom. Warto się badać, wiem coś o tym.
Dwunasty Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w 2024 roku promuje nowe hasło
„Równy dostęp- równe szanse”. Motto tegorocznej kampanii zwraca uwagę na fakt, że dostęp do leczenia onkologicznego w nowotworach głowy i szyi jest na bardzo zróżnicowanym poziomie w Europie. Znacznie szybciej diagnozowani i leczeni są pacjenci w krajach Beneluksu, Niemczech, Francji czy Anglii, przez to mają większą szansę na całkowite wyleczenie. Europa środkowo-wschodnia w porównaniu do krajów Europy zachodniej, ma jeszcze dużo do zrobienia, w zakresie dostępności, jakości oraz wyników leczenia.
Nowotwory głowy i szyi
Nowotwory głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Ponad 90% nowotworów powstaje w komórkach nabłonka wyściełającego wilgotne powierzchnie jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych
Kampania Make Sense
Kampania Make Sense, prowadzona przez European Head and Neck Society (EHNS), ma na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, a co za tym idzie – poprawę wyników leczenia pacjentów z tą chorobą. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez:
– Edukację w zakresie zapobiegania chorobie
- Zwiększenie zrozumienia objawów i przebiegu choroby
– Zachęcanie do wcześniejszej wizyty lekarskiej, podczas której lekarz ustali diagnozę i skieruje na leczenie
Kampania Make Sense jest wspierana przez firmy Merck, MSD, ATOS, Audika i Ronest. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie https://makesensecampaign.eu/ , i na Facebooku.
EHNS
Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (EHNS), które stworzyło kampanię Make Sense jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Belgii. EHNS składa się z osób fizycznych, krajowych i ponadnarodowych towarzystw oraz stowarzyszonych grup badawczych zajmujących się badaniami, szkoleniami i leczeniem nowotworów głowy i szyi w całej Europie. Osoby z pozostałych części świata również mogą ubiegać się o członkostwo. Celem EHNS jest promowanie wymiany wiedzy we wszystkich aspektach chorób nowotworowych głowy i szyi oraz promowanie najwyższych standardów badań, edukacji i szkoleń, zapobiegania chorobom i opieki nad pacjentami. Jest największym reprezentantem europejskich profesjonalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem nowotworów głowy i szyi. W chwili obecnej zrzesza 28 towarzystw krajowych i ma ponad 2600 członków. Więcej informacji o stowarzyszeniu można znaleźć na stronie: http://www.ehns.org – poinformowała Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl