RDLP w Gdańsku powraca do certyfikacji gospodarki leśnej w zakresie FSC. Ponadto, znowu ma unikatowe propozycje dla regionu, dla Polski. Tworzy dodatkowe rezerwaty z okazji 100-lecia Lasów Państwowych. Zaprasza mieszkańców na spotkania konsultacyjne

Fot. Kazimierz Netka.

Leśnicy  z RDLP w Gdańsku posadzili Godło Narodowe, teraz mają znaczący udział w ogólnopolskiej akcji: 100 nowych rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku zrealizowała unikatowe przedsięwzięcie: posadziła polskie Godło – Orła ze złotymi szponami, Nasz narodowy symbol już się rozwija, rośnie w Nadleśnictwie Lipusz. Teraz RDLP w Gdańsku przedstawiła swe kolejne ważne inicjatywy.

Fot. Kazimierz Netka.

– W imieniu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, serdecznie zapraszam na konferencję prasową, która odbędzie się w czwartek, 24.10 o godz. 11.00 w budynku Dyrekcji przy ul. Rogaczewskiego 9/19 – napisały Julia Gościńska – Account Manager i Katarzyna Gaudyn – Head of Public Relations w Personal PR. Podczas konferencji planujemy omówić poniższe tematy: powrót RDLP do certyfikatu FSC; spotkania Otwartych Zespołów Lokalnej Współpracy; rezerwaty przyrody zgłoszone do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych.

Wiedza o lasach idzie w… społeczeństwo

Wprowadzenia do tematyki spotkania dokonał Marek Kowalewski – regionalny dyrektor lasów państwowych w Gdańsku. Powrót RDLP do certyfikatu FSC omówił Jarosław Pawlikowski – naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej. Temat: Rezerwaty przyrody zgłoszone do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych przedstawił Łukasz Plonus – rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku. O spotkaniach Otwartych Zespołów Lokalnej Współpracy mówiła Joanna Bloch-Orłowska – rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Gdańsk.

Fot. Kazimierz Netka.

– Witam państwa bardzo serdecznie na konferencji prasowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku – powiedział prowadzący konferencję Łukasz Plonus, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku. Tak jak obiecaliśmy, spotykamy się z państwem teraz już cyklicznie, raz w miesiącu, by przekazywać najważniejsze informacje, aktualizować tematy, dotyczące RDLP oraz Nadleśnictw.

– Jest mi niezmiernie miło, że możemy tutaj dzisiaj państwu zakomunikować trzy tematy, które się aktualnie dzieją – powiedział Marek Kowalewski – pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów państwowych w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

Jedna z najważniejszych dla nas jest dzisiaj informacja, że wracamy do certyfikacji systemu gospodarki leśnej w systemie FSC.

FSC to skrót nazwy: Forest Stewardship Council – międzynarodowej organizacji not-for-profit, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej, uwzględniając aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne (źródło: https://pl.fsc.org/pl-pl ).

To był pierwszy w Polsce certyfikat FSC

– Byliśmy prekursorem tego systemu certyfikacji dobrej gospodarki leśnej – kontynuował swą wypowiedź dyrektor Marek Kowalewski. – Mieliśmy ten certyfikat pierwsi w Polsce, od roku 1996, nieprzerwanie, do roku 2022. W naszych zasadach gospodarki leśnej nic się nie zmieniło, a wiele się poprawiło, więc myślę, że bez problemu wejdziemy w aktualny system certyfikacji w systemie FSC.

Jesteśmy już na takim etapie postępowania, że sprawdziliśmy dokładnie kto w Polsce ma akredytację i może nam taki audyt wznawiający przeprowadzić. Tak że będziemy wysyłać dzisiaj zapytania ofertowe do tych firm i do złożenia oferty, żebyśmy mogli spokojnie przeprowadzić postępowanie i myślę, wejść już na zasadach nowej umowy licencyjnej w system gospodarki leśnej FSC.

Druga proszę państwa sprawa: wiecie państwo na pewno, że obchodzimy w tym roku stulecie Lasów Państwowych. Ze względu na różne okoliczności obchodzimy go dość skromnie jak na taki jubileusz ale mamy jedną bardzo ważną inicjatywę, która powstała w Lasach Państwowych, mianowicie: 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. I tu chciałem powiedzieć państwu, że już jesteśmy na etapie zaawansowanym dość mocno. Złożyliśmy propozycję na 19 sztuk nowych rezerwatów przyrody, w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, na powierzchnię ponad 640 hektarów. Po dokładnym procesie przeprocedowania tego z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, która jest odpowiedzialna za tworzenie zarządzeń dotyczących utworzenia nowych rezerwatów przyrody. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku zaakceptowała dokładność 16 naszych wniosków z tych 19, które złożyliśmy i one są już procedowane. W tej chwili w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku tam jest taka sytuacja, że jeden rezerwat który myśmy zgłosili jako dwa niezależne, zostanie połączony w jeden, więc będziemy mieli proszę państwa w Gdańsku 15 sztuk nowych rezerwatów przyrody na powierzchni ponad 740 hektarów. Też tylko wspomnę, że mamy już tych rezerwatów 80 na powierzchni ponad 5200 hektarów. Tak że tutaj też będzie znaczący wzrost o te 742 hektary nowych rezerwatów.

Fot. Kazimierz Netka.

Trzecia sprawa proszę państwa, co się dzieje: u nas aktualnie prowadzimy konsultacje czy takie spotkania ze społeczeństwem na temat nowego projektu planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk, który będzie obejmował okres od 1 stycznia 2025 do końca grudnia 2034. Tworzone są też takie otwarte zespoły lokalnej współpracy. Lasy Nadleśnictwa Gdańsk są kluczowe i budzą duże zainteresowanie mieszkańców naszego województwa, bo w tym obszarze mieszka prawie 40% obywateli całego województwa pomorskiego. Chcemy powiedzieć mieszkańcom co się będzie w tych lasach działo przez następne 10 lat i takie spotkania się aktualnie też odbywają w różnych miejscach na terenie miasta Gdańska, Sopotu, Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa.

Są tutaj dzisiaj z nami pani Joanna Bloch-Orłowska, która jest rzecznikiem Nadleśnictwa Gdańsk. Jest pan Jarosław Pawlikowski – naczelnik Wydziału Gospodarki leśnej i pan Łukasz Plonus – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji. To może tak tyle tytułem wstępu i jesteśmy do państwa dyspozycji – powiedział dyrektor Marek Kowalewski.

Certyfikat pomaga w zarządzaniu jakością

– Chciałbym powiedzieć troszeczkę na temat certyfikacji, skąd ten pomysł na powrót, bo można powiedzieć, że ten certyfikat został zawieszony nam na krótki czas – poinformował Jarosław Pawlikowki – naczelnik Wydziału Zagospodarowania w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nasi przedsiębiorcy lokalni, krajowi trochę naciskali na nas, o te walory konkurencyjności na rynku europejskim i światowym. I tu nie chodzi o surowiec ale chodzi tutaj przede wszystkim o wysoko przetworzone produkty, które jak wiecie państwo, wysyłamy do wielu krajów, chociażby meble, konstrukcje wysoko zaawansowane i tak dalej.

Dodatkowym asumptem do tej naszej decyzji jest to, że każdy certyfikat, a być może ten w szczególności, ma taką funkcję pomocniczą przy zarządzaniu jakością. Firma zewnętrzna audytuje, niejako kontroluje nas czy działamy zgodnie z przepisami prawa krajowego, czy działamy zgodnie z kryteriami, które zostały ustalone w ramach tej organizacji FSC akurat. To jest taki szybki sprawdzian czy my to robimy zgodnie z kryteriami i możemy w związku z tym się bardzo szybko zorientować – jeżeli robimy dobrze no to kontynuujemy tę działalność, jeżeli mamy pewne błędy, to możemy szybciutko te błędy naprawić i ten certyfikat nam to rzeczywiście umożliwia.

Certyfikat był uważany przez naszych adwersarzy i traktowany jako takie potwierdzenie naszej działalności zgodnej z przepisami prawa i zasadami, które obowiązują w lasach państwowych, z tymi branżowymi oczywiście. Podano w wątpliwość wychodząc z tego certyfikatu, czy my rzeczywiście chcemy i działamy zgodnie z tymi zasadami i czy nie chcemy więcej pozyskiwać drewna na przykład. Podmiot, który z zewnątrz nas sprawdza, daje pewną gwarancję nie tylko nam, społeczeństwu, że funkcjonujemy rzeczywiście okej.

Ta przerwa nie była taka długa, bo to był chyba koniec roku 2022 jak certyfikat FSC przestał się liczyć. Mieliśmy też w międzyczasie też certyfikat PEFC, który też daje pełną gwarancję – jest to troszeczkę inny rodzaj certyfikatu; ale on też bada przede wszystkim zgodność naszego działania z przepisami miejscowymi, w miejscu funkcjonowania danej jednostki w Polsce, Nadleśnictwa czyli prawo polskie, w innych krajach oczywiście zgodnie z przepisami krajowymi poszczególnych organizacji – powiedział Jarosław Pawlikowki – naczelnik Wydziału Zagospodarowania w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku

Jubielusz 80-lecia RDLP i ponad 80 rezerwatów

– Jak pan dyrektor wspomniał, w tym roku obchodzimy stulecie Lasów Państwowych. I z tego powstała również inicjatywa 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych, natomiast my będziemy mieć spory udział w tych 100 rezerwatach, ponieważ aż 15 rezerwatów powstanie w naszej Regionalnej Dyrekcji – poinformował Łukasz Plonus – rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Warto też wspomnieć, że już istnieje 80 rezerwatów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku i to jest powierzchnia 5700 hektarów. Teraz dodajemy nowe ponad 700 hektarów rezerwatów. Warto też wspomnieć, że te rezerwaty będą miały również otuliny, które zwiększają powierzchnię ochronną. To będzie 10 nadleśnictw z czego będą to na przykład wydmy w Nadleśnictwie Choczewo, Zagórska Struga – bardzo znany teren dla miłośników przyrody w Trójmieście, czy lasy w Leśnictwie Otomin – tamte okolice to lasy łęgowe, piękne podmokłe miejsca.

Stworzenie rezerwatu to są pewne ograniczenia i trzeba o tym wspomnieć. Oczywiście tutaj ustawa o ochronie przyrody daje jasne wytyczne co można robić, a raczej czego nie można robić  w takim rezerwacie. Natomiast mamy nadzieję, że również w niektórych rezerwatach zostaną wyznaczone po prostu ścieżki, żeby można było dobrze obserwować wszystkie te procesy związane z rezerwatem, z rezerwatami. Poza tym to jest aż, ale też tylko 700 hektarów i razem ponad 6000 hektarów, więc każdy człowiek, który chce skorzystać z lasu, każdy który chce pospacerować po lesie na pewno znajdzie taki las, który będzie dla niego odpowiedni – te rezerwaty zostawimy przyrodzie.

Fot. Kazimierz Netka.

Przede wszystkim w rezerwatach nie można niszczyć żadnych elementów przyrody, oczywiście gospodarka leśna jest zawieszona, chyba że dany rezerwat przewiduje usuwanie części gatunków – to się też zdarza, natomiast niezwykle rzadko. Nie zbieramy grzybów, nie chodzimy – tak, żeby te naturalne procesy, które są w rezerwacie mogły spokojnie istnieć bez ingerencji człowieka, a raczej zmniejszając ingerencję człowieka, ponieważ w dzisiejszych czasach zglobalizowanych pełnych ludzi, trudno jest o brak ingerencji człowieka.

Ja myślę, że będzie 95 rezerwatów. To jest dobry pomysł właściwie nie na nasz jubileusz ponieważ w przyszłym roku mamy 80-lecie Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Gdańsku i 80 rezerwatów już dawno mamy przekroczone. Leśnicy znają te lasy i jeśli jest dany teren bardzo cenny i mamy zielone światło i możliwości do tego żeby wnioskować o rezerwaty, to jestem przekonany, że jeżeli dane Nadleśnictwo znajdzie takie miejsce, to po prostu będzie starało się o powołanie rezerwatu – powiedział Łukasz Plonus – rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.

Zespoły, antropopresja, plan urządzenia lasu

– Tak jak wcześniej zostało powiedziane, jesteśmy w trakcie cyklu spotkań otwartych zespołów lokalnej współpracy – poinformowała Joanna Bloch-Orłowska – rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk:

Fot. Kazimierz Netka.

– One rozpoczęły się 18 października, potrwają do 6 listopada. Praktycznie każdego dnia odbywają się takie spotkania i to jest pierwsza ich seria. Planujemy trzy serie ogólnie tych spotkań.

Idea tych spotkań jest taka, żeby rozmawiać z lokalną społecznością, z mieszkańcami, ponieważ lasy trójmiejskie są szczególnie istotne dla społeczeństwa, coraz większe jest zainteresowanie nimi ze strony ludzi, mieszkańców zwłaszcza, którzy chcą wiedzieć co się w nich dzieje i przede wszystkim co będzie się działo w najbliższym czasie.

Pierwsze spotkania mają charakter głównie informacyjny, przedstawiamy to jakiego rodzaju zabiegi gospodarcze będą w określonych miejscach Nadleśnictwa się odbywały no i też staramy się rozmawiać, wyjaśniać wszelkie wątpliwości, które się pojawiają. Tak że jesteśmy otwarci na propozycje jakichś dodatkowych działań.

To wszystko jest oczywiście związane z projektem Planu urządzenia lasu, który będzie obowiązywał od początku przyszłego roku, a ponieważ zależy nam na kontakcie z lokalną społecznością, to te zespoły lokalnej współpracy dotyczą 11 obszarów Nadleśnictwa – tak, abyśmy trafili jak najbardziej do tych mieszkańców, u których teraz te części trójmiejskich lasów są najbliżej.

Fot. Kazimierz Netka.

Kolejny etap to jest część warsztatowa czyli po pierwszej serii spotkań, gdzie zakładamy, że każde spotkanie kończy się podsumowaniem, listą wniosków i tematów, które są istotne dla danej społeczności bo tematy niektóre powtarzają się, ale niektóre są różne w różnych częściach Nadleśnictwa, więc o nich będziemy debatować i szukać rozwiązań w czasie II serii spotkań. Ostatnia seria będzie rodzajem podsumowania, a końcowym efektem całego tego procesu będzie raport, który nazywa się tak jak spotkań czyli „Las dla nas“.

Wszystkie te informacje są dostępne na naszej stronie, na specjalnej zakładce, na stronie Nadleśnictwa Gdańsk. Będą się tam znajdowały sukcesywnie sprawozdania ze spotkań i oczywiście ten raport końcowy również.

Dzisiaj jest piąty dzień, więc jesteśmy w trakcie, więc trudno to podsumowywać. Są pytania, które się jakby powtarzają bo ludzie chcą wiedzieć dlaczego są prowadzone takie a nie inne zabiegi, dlaczego cięcia i czy będą cięcia w przyszłym roku, jak to się ma do różnych zmian dotyczących lasów trójmiejskich. Ale też niektórzy dopytują się o dziki, które są nieustającym problemem w Trójmieście, inni o to czy jest możliwość dodatkowych szlaków turystycznych czy ścieżek edukacyjnych. Niektórzy mają zapotrzebowanie na dodatkowe parkingi – tak żeby można było bezpiecznie i zgodnie z prawem parkować – co jest zwłaszcza w obecnym czasie grzybobrania bardzo istotne. Tak że naprawdę różne są te tematy; dlatego też staramy się rozmawiać w tych zespołach przede wszystkim o tym, co ludzi w danym miejscu najbardziej interesuje.

Antropopresja jest bardzo duża – powiedziała Joanna Bloch-Orłowska – rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. – Największa tam, gdzie najbliżej aglomeracji. Dlatego dla trójmiejskich klasów najważniejsze jest to, by szukać kompromisu, pomiędzy funkcjami lasów: społeczną, przyrodniczą i gospodarczą. I żeby nie traktować gospodarki w trójmiejskich lasach jako zła.

Oto informacja, którą otrzymaliśmy od Personal PR:

Powrót do certyfikatu FSC i propozycje nowych rezerwatów. Ważne aktywności RDLP w Gdańsku

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku zapowiada powrót do uzyskania certyfikatu FSC oraz przedstawia projekt „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, mający na celu utworzenie nowych lub powiększenie istniejących rezerwatów.

Projekt zainicjowany przez Lasy Państwowe z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia, ma na celu wyznaczenie nowych rezerwatów, które według ustawy obejmują pozostawienie w stanie naturalnym lub mało zmienionym m.in.: ekosystemów, ostoi, siedlisk przyrodniczych, a także siedlisk roślin, zwierząt i grzybów. Po przeprowadzonej analizie walorów przyrodniczych polskich lasów zaproponowano w sumie ponad 200 propozycji w całej Polsce.

Propozycje rezerwatów w obszarze RDLP

Jak wynika z ustawy wyznaczaniem rezerwatów zajmują się regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. Zgodnie z harmonogramem prac przy Regionalnej Dyrekcji Lasów w Gdańsku zostały powołane zespoły robocze ds. wyznaczania nowych rezerwatów. Propozycje lokalizacji zostały przekazane do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku. Łącznie RDLP w Gdańsku zgłosiło do DGLP i RDOŚ 19 propozycji nowych rezerwatów, do dalszego procedowania po lustracji terenowej zakwalifikowano 16 obiektów, w tym dwa obiekty jako jeden rezerwat, co oznacza, że do dalszego procedowania przyjęto 15 rezerwatów. Zgłoszone obiekty zlokalizowane są na terenie 10 nadleśnictw. Obecnie w RDOŚ w Gdańsk trwa proces konsultacji społecznych, podczas których zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje dotyczące planowanych lokalizacji.

Fot. Kazimierz Netka.

– Ochrona przyrody to jeden z priorytetów naszej działalności. Inicjatywa powołana przez Lasy Państwowe polegająca na wyznaczeniu nowych lub powiększeniu istniejących rezerwatów to sposób na zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń – mówi Łukasz Plonus, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Powrót do certyfikatu FSC

Wśród istotnych inicjatyw zaplanowanych przez RDLP w Gdańsku na kolejne miesiące jest powrót do uzyskania certyfikatu FSC (Forest Stewardship Council). RDLP w Gdańsk jako pierwsza w Polsce regionalna dyrekcja uzyskała certyfikację w 1996 roku, jednak pod koniec 2022 roku zdecydowano o nieprzedłużeniu obowiązującego certyfikat, będącego światowym standardem zrównoważonego gospodarowania lasami z uwagi na niekorzystne warunki umowy licencyjnej. Wraz z wprowadzeniem 1 października br. nowych standardów krajowych dot. FSC i trwającego do 30 września 2024 roku okresu przejściowego, RDLP podjęła decyzję o ponownym uzyskaniu certyfikatu.

Fot. Kazimierz Netka.

– Decyzja o ponownym ubieganiu się o certyfikat FSC jest wyrazem naszego zaangażowania w odpowiedzialne zarządzanie lasami oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju. Sądzimy, że przywrócenie certyfikacji przyczyni się do dalszej ochrony naszych zasobów naturalnych i podniesie standardy gospodarki leśnej w regionie – mówi Jarosław Pawlikowski, Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Gdańsku.

Zgodnie z wymogami w czasie trwania okresu przejściowego RDLP w Gdańsku przejdzie audyt, którego wynik będzie kluczowym krokiem w dalszym rozwoju gospodarki leśnej w regionie, zgodnej z międzynarodowymi standardami ochrony środowiska – napisano w komunikacie Personal PR.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *