Fot. Baltic Hub.
Podniosą możliwości przeładunkowe w Baltic Hub z 3 mln do 4.5 mln TEU (kontenerów) rocznie
W niedzielę, 27 października 2024 r., do Baltic Hub w Gdańsku dotarły cztery nowoczesne suwnice nabrzeżowe STS (ship to shore, czyli statek – nabrzeże). W pełni złożone dźwigi przypłynęły do Polski z Chin. Dostawa ta stanowi kolejny kamień milowy w projekcie T3, ponieważ są to pierwsze z siedmiu suwnic STS, które w 2025 r. zwiększą możliwości przeładunkowe Baltic Hub o 1,5 miliona TEU – poinformowała Katarzyna Frankiewicz – External Communications and CSR Specialist w Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o.
Mieszkańcy Gdańska mogli podziwiać z okolic plaży na Stogach widowiskowy moment wpłynięcia gigantycznych suwnic STS – jednych z największych w Europie. Cztery imponujące maszyny, po załadunku w chińskim Changxin wyruszyły w daleką podróż do Baltic Hub. Po prawie dwóch miesiącach żeglugi i przepłynięciu 16 115 mil morskich (prawie 29 500 km) dotarły do portu w Gdańsku.
– Przypłynięcie ogromnych, już w pełni zmontowanych suwnic STS świetnie pokazuje poziom zaawansowania inwestycji T3 i przybliża nas do zakończenia projektu i gotowości do zaspokojenia potrzeb naszych klientów w 2025 roku. Powiększenie terminala o trzecie nabrzeże wraz z placami składowymi zwiększy możliwości przeładunkowe Baltic Hub do 4,5 mln TEU rocznie. Jest to istotny krok w kierunku rozwoju naszej infrastruktury oraz umacniania pozycji Gdańska jako strategicznej bramy portowej i węzła logistycznego w Europie – mówi Charles Baker, Dyrektor Generalny Baltic Hub.
Nowe suwnice STS, zdolne do obsługi największych statków kontenerowych na świecie, są jeszcze większe i wyższe niż dotychczasowe, już pracujące na terminalu. Każda z nich waży prawie 2 000 ton, ma ponad 96 metrów wysokości (140 m z podniesionym wysięgnikiem), i jest w stanie podnieść kontener na wysokość 55 metrów i wynieść go nad pokład statku na długość 74 metrów, z udźwigiem do 65 ton.
Fot. Baltic Hub.
Nowe dźwigi nabrzeżowe to najnowocześniejsze maszyny z napędami i wyposażeniem topowych światowych producentów. Kwestie bezpieczeństwa i komfortu pracy były podstawowym kryterium podczas projektowania suwnic.
Terminal T3 wyposażony będzie w 7 takich suwnic nabrzeżowych. Trzy kolejne przypłyną w marcu 2025 roku. Dostarczone suwnice STS mają zacząć pracę w 1 połowie 2025 roku.
O Baltic Hub:
Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o. to największy i najszybciej rozwijający się polski terminal kontenerowy i jedyny terminal głębokowodny na Bałtyku. Łączy Azję, Unię Europejską z Polską i wschodzącymi rynkami Europy Środkowo-Wschodniej i całego Morza Bałtyckiego. Do Baltic Hub przypływają największe statki na świecie wyruszające z Dalekiego Wschodu.
Firma obsługuje polski import, eksport oraz tranzyt i z powodzeniem konkuruje z portami niemieckimi, holenderskimi i belgijskimi. Dzięki doskonałym połączeniom z miejscami docelowymi, Baltic Hub jest naturalną bramą dla towarów ze świata nie tylko dla Polski, a całej Europy Środkowej i Wschodniej. Terminal ma doskonałe połączenia lądowe z krajami takimi, jak: Czechy, Słowacja, Ukraina, Węgry czy Niemcy. W 2023 roku Baltic Hub obsłużył 2,05 miliona TEU i obecnie zatrudnia ponad 1400 osób.
Terminal jest własnością PSA International (40 proc.), Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.) oraz IFM Global Infrastructure Fund (30 proc.). PSA International jest wiodącą globalną grupą portową i zaufanym partnerem dla podmiotów z branży cargo na całym świecie. Dzięki flagowym operacjom prowadzonym w Singapurze i Antwerpii globalna sieć PSA obejmuje ponad 170 lokalizacji w 44 krajach na całym świecie. Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) to grupa instytucji finansowych należąca do Skarbu Państwa, która oferuje instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy. IFM Investors to globalna firma zarządzająca funduszami instytucjonalnymi – napisała Katarzyna Frankiewicz – External Communications and CSR Specialist w Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl