Organizacje pozarządowe wsparciem oraz lekiem na słabości państwowej i samorządowej ochrony medycznej? Konferencja „Zdrowe pomaganie“ w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym przygotowana przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Miasto Gdańsk

Fot. Kazimierz Netka.

W Gdańsku postanowiono znacząco wesprzeć organizacje pozarządowe, specjalizujące się w lecznictwie, w rehabilitacji, w opiece medycznej, w profilaktyce, w trosce o chorych

Rola organizacji pozarządowych w systemie ochrony zdrowia. Pełne docenienie wkładu NGO czyli tak zwanego trzeciego sektora, w działania na rzecz leczenia, profilaktyki chorób. Wymiana oświadczeń i spostrzeżeń. Prezentacja dorobku i działalności organizacji pozarządowych w leczeniu ludzi, w opiece nad rekonwalescentami, w profilaktyce. Wykłady na temat fundraisingu i projektowania innowacji – to jedne z wielu wątków konferencji pt. „Zdrowe pomaganie“, zorganizowanej 6 listopada 2024 roku przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Miasto Gdańsk, w w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Organizacje pozarządowe stanowią ważny element systemu ochrony zdrowia. Powstają zazwyczaj na bazie osobistych doświadczeń, blisko pacjenta, często wiedzą lepiej, czego naprawdę potrzebuje – napisała w zaproszeniu Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku. – Dlatego też razem z Miastem Gdańsk postanowiliśmy dać im przestrzeń do prezentacji swoich działań.

W Gdańsku postanowiono bowiem znacząco wesprzeć organizacje pozarządowe, działające w ochronie zdrowia. Co robią te organizacje? Pierwszą na duża skale prezentacją ich dokonać, planów, specyfiki pracy, była właśnie konferencje „Zdrowe Pomaganie“, podczas której organizacje, mogły zaprezentować swoja działalność.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jest mi niezmiernie miło powitać państwa na konferencji dla organizacji pozarządowych „Zdrowe Pomaganie”, którą Uniwersyteckie Centrum Kliniczne organizuje wspólne z Miastem Gdańsk – powiedziała prowadząca konferencję Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku. – W sposób szczególny chciałam powitać rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Michała Markuszewskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Powitani zostali również: prorektor do spraw nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Michał Żmijewski; Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego; Dariusz Majorek – dyrektor Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; Marek Jankowski – dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień; Katarzyna Ziemann – dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku; Jakub Kraszewski – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego; przedstawiciele wszystkich organizacji pozarządowych.

Fot. Kazimierz Netka.

Dlaczego tak ważne są organizacje pozarządowe i współpraca z nimi? O tym opowiedzieli przedstawiciele pomysłodawców tej konferencji:

– Bardzo się cieszę, że udało się wygospodarować ten dzisiejszy czas żeby spotkać się, powymieniać się doświadczeniami – powiedziała, inaugurując spotkanie, Katarzyna Ziemann – dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Żeby powiedzieć co robimy, ale też co możemy jeszcze więcej zrobić w obszarze zdrowia i współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, pomiędzy środowiskiem akademickim i pomiędzy instytucjami miejskimi, samorządowymi i wojewódzkimi. W imieniu pani prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz bardzo serdecznie państwa witam. Pani prezydent w ostatniej chwili zdarzyły się równoległe zobowiązania i nie mogła dzisiaj wspólnie z nami otworzyć tej konferencji. Jest z nami myślami i wspiera tę inicjatywę by wspólne doświadczenie przekuwać na jeszcze lepszą współpracę. Ta współpraca jest bardzo ważna, ponieważ główne założenia działania miasta Gdańska zapisane w strategii, w programach rozwoju to długie, niezależne życie każdej i każdego z nas, wszystkich naszych mieszkanek i mieszkańców, Jednocześnie w obliczu dzisiejszych wyzwań cywilizacyjnych wiemy też, jakie zagrożenia codziennie spotykamy, dotyczące chociażby chorób cywilizacyjnych, zdrowia psychicznego, szczególnie dotkliwego jeśli chodzi o dzieci i młodzież, osoby starsze; również zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu, substancji psychoaktywnych i narkotyków.

Stąd tak ważne jest aby wspólnie wypracowywać nowe metody, nowe projekty i działania, którymi możemy zabezpieczać mieszkanki i mieszkańców, możemy realizować programy, które będą oddolne, które będą też trafiały w te miejsca, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna, a kto, jak nie państwo, osoby aktywistki i aktywiści działający w organizacjach pozarządowych wiecie najlepiej jak taką pomoc lokalnie realizować. Bardzo dziękuję, że mogliśmy wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zorganizować dzisiejszą konferencję. Myślę, że to pierwsze z tego typu spotkań, gdzie będziemy wspólnie inspirować się, wymieniać naszymi działaniami, naszymi możliwościami. Dziękuję i życzę dzisiaj owocnych inspirujących dyskusji, nam wszystkim – powiedziała Katarzyna Ziemann – dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

– Bardzo dziękuję za zaproszenie i za możliwość zabrania głosu podczas otwarcia konferencji – powiedział prof. Michał Markuszewski – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nikogo na tej sali nie muszę przekonywać jak bardzo jest ważna rola organizacji pozarządowych w systemie ochrony zdrowia. To państwo, można powiedzieć, rozwiązujecie wiele problemów, które w systemie ochrony zdrowia się pojawiają. Państwo sygnalizujecie nam te problemy. Jesteście bardzo ważnym elementem usprawniającym czy wpływającym na system ochrony zdrowia.

Jako rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mam ogromną świadomość i chciałbym w tym miejscu zadeklarować, że także w ramach realizacji tak zwanej swojej trzeciej misji – wpływu na społeczeństwo – jesteśmy gotowi do współdziałania także we wszelkich obszarach, szczególnie tych, które dotyczą ochrony zdrowia.

Kształcimy i chcemy kształcić nadal wybitnych specjalistów, ekspertów w systemie ochrony zdrowia, lekarzy, pielęgniarki, położne, farmaceutów, ratowników, ale chcemy przede wszystkim wykształcać pewne zrozumienia dla problemu drugiego człowieka, otwarcia na współpracę, otwarcia na różne, czasami niestandardowe, formy aktywności.

Jestem pewien, że u państwa wiele takich przykładów i wiele takich sposobów czy motywacji do działania można by znaleźć. Stąd – tak jak powiedziałem – jesteśmy otwarci na współpracę i chętnie zapraszamy do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie możemy wszyscy pracować. Jest ponad 6000 studentów. Zdecydowana większość z nich to młodzi ludzie, którzy wybrali tę uczelnię, dlatego że ten aspekt systemu ochrony zdrowia, życia i zdrowia innych jest dla nich bardzo ważny.

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować dyrekcji naszego szpitala – dyrekcji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego za w moim odczuciu modelową współpracę z organizacjami pozarządowymi, które państwo tutaj tak licznie reprezentujecie. Dziękuje panu dyrektorowi imiennie, panu Jakubowi Kraszewskiemu za zorganizowanie tej inicjatywy. Jestem pewien, że nie będzie to ostatnie spotkanie organizacji pozarządowych wspierających system ochrony zdrowia w Gdańsku, a prawdopodobnie będziemy w stanie przyciągnąć nowych, nie tylko może z Pomorza, zainteresowanych taką współpracą.

Dziękuję wszystkim państwu, dyrekcji za to co robią, państwu za zaangażowanie i jak już powiedziałem, deklarujemy otwartość Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na wszelka współpracę. Życzę udanej debaty, udanych prezentacji, dyskusji, nawiązywania nowych relacji i powodzenia! Dziękuję bardzo! – powiedział prof. Michał Markuszewski – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Rzeczą oczywistą jest, że słońcem jest uczelnia, a księżycem, który świeci światłem odbitym jest szpital uniwersytecki. Trudno jest po tak wspaniałych przedmówcach jeszcze coś powiedzieć, dlatego postaram się umiarkowanie skrócić moją wypowiedź – mówił Jakub Kraszewski – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo, drodzy przyjaciele, cieszę się, że znaleźliśmy czas, miejsce i sposobność żeby spotkać się razem. Najważniejsza chyba kwestia, która przyświecała temu przedsięwzięciu to jest możliwość wymienienia się doświadczeniami, ale też prezentacji swoich działań, przedsięwzięć, bo proszę państwa, wielu z was działa, i to wsparcie widzimy co dnia, ale też niektóre pozostają w cieniu. Mamy organizacje takie duże, ogólnopolskie, które działają z takim można powiedzieć przytupem, ale są też całe środowiska, paradoksalnie, które też działa z mniejszym rozgłosem, Chcemy też ich uhonorować tak jak możemy – jak tylko możemy się odwdzięczyć.

Proszę państwa, organizacje pozarządowe towarzyszyły nam we wszystkich trudnych momentach ostatnich czasów, czy to w momencie, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie i bardzo na początku chaotyczne działania administracji publicznej, które zostały wsparte przez organizacje pozarządowe i w cywilizowany sposób udało nam się udzielić pomocy i wsparcia potrzebującym chorym na przykład też dzieciom, ale też w czasie covidu i w czasie tych wszystkich perturbacji zawsze możemy na państwa liczyć i zawsze czujemy życzliwości i wsparcia z państwa strony.

Chcielibyśmy też żeby wytworzyło się pewne środowisko, żebyśmy się poznali po to, żebyśmy wymienili pewne pomysły. To jest inspirujące, to nam pomoże w rozwoju i też w zrozumieniu pewnych potrzeb. Bardzo dziękuję – powiedział Jakub Kraszewski – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

– Organizacje pozarządowe mają fundamentalne znaczenie dla ochrony zdrowia – stwierdził dr Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Dlatego że specjaliści z wybitnych klinik, takich jak Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i wielu innych szpitali, potrafią, że tak powiem: podnieść każdego człowieka z jakiejś ciężkiej choroby. Niestety, czasami pozostają pewne konsekwencje i potrzebna jest taka, powiedziałbym, społeczna troska o te osoby, o ich rodziny, o same te osoby, o wprowadzenie ich w życie, o rehabilitację, o umożliwienie im dalszego funkcjonowania i działania, nawet w zakładach pracy, w których mają problemy. Organizacje pozarządowe mają tutaj fundamentalne, ogromne znaczenie. Wielu chorych sobie chwali tę działalność dlatego, że to już nie zależy od samych specjalistów w medycynie, natomiast zależy od osób, które mają otwarte serce, są życzliwe, empatyczne i rozumieją tę troskę jaka jest niezbędna dla tych osób.

Fot. Kazimierz Netka.

Dzisiaj to jest pierwsze takie duże spotkanie, z czego się bardzo cieszę, bo to będzie wymiana między wszystkimi organizacjami i między też instytucjami, takimi jak tutaj mówię. Sama obecność pana rektora, przedstawicieli miasta Gdańska, wojewody pomorskiej – chcemy wszyscy wspierać te organizacje w sposób jak to tylko jest możliwe = zapewnił dr Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas konferencji „Zdrowe Pomaganie“ zaprezentowało się kilkanaście organizacji pozarządowych. Każda z nich miała 5 minut na swoje wystąpienie, wyświetlenie slajdów, opowiedzenie o swej działalności. Oto one:

Fundacja „Pomorski Dom Nadziei“:

Liver Strong Perzyński:

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca:

Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką:

Fundacja Toczeń Polska:

Fundacja OmeaLife:

Pomorskie Stowarzyszenie Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi:

Fundacja Mam Marzenie:

Fundacja Hospicyjna:

Stowarzyszenie Gdańskiej Onkologii:

Stowarzyszenie na rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń“:

Stowarzyszenie Różowy Motyl:

Stowarzyszenie Miastenia Gravis – Face to Face:

Fundacja Onkologiczna „Alivia“:

Fundacja Bohatera Borysa:

Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i z Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów Park On:

Fundacja StwardnienieRozsiane.info:

Fot. Kazimierz Netka.

Po prezentacjach odbyła się debata pt. „Rola organizacji pozarządowych w systemie ochrony zdrowia”. Uczestnicy: Marta Czyż-Taraszkiewicz – prezes Fundacji z Pompą; Marek Jankowski – dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień; Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego; Katarzyna Ziemann – dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku; Tomasz Grybek – Fundacja Bohater Borys. Debatę moderowała red. Agnieszka Michajłow – prezes Fundacji Rozwoju Integracji Społecznej AKCES.

Fot. Kazimierz Netka.

Po dyskusji uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch następujących wykładów: „Fundraising – sposób na zdrowe relacje z finansami organizacji” -wykładowczyni Marta Dietrich, reprezentująca Fundację RC, rzecznik pomorskich NGO; „Projektowanie innowacji” – wykładowczyni Natalia Siuda, prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *