Seniorzy to największa część naszego społeczeństwa, ale też najmądrzejsza i najbogatsza. Jak z takimi cennymi ludźmi postępować? Mówiono o tym w Kwidzynie podczas I kongresu polityki senioralnej województwa pomorskiego

Fot. Kazimierz Netka.

Powstanie mapa aktywizacji i wsparcia seniorów

Co zrobić ze starszymi osobami, które odchodzą na emerytury albo ze względów zdrowotnych na renty? Jak się nimi zaopiekować, jak zadbać o ich dobre samopoczucie, zapewnić dobrą jakość życia na starość? To jest obowiązek części społeczeństwa, czynnej zawodowo, czyli osób zdolnych do pracy.

Fot. Kazimierz Netka.

O takiej problematyce mówiono 23 stycznia 2025 roku podczas I Pomorskiego Kongresu Polityki Senioralnej pod hasłem: „Różni-Ważni-Wspólnie“, zorganizowanego w Kwidzynie, na Dolnym Powiślu – Pomezanii, w Kasynie Kultury – Kwidzyńskim Centrum Kultury.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak się stało, że taki kongres zwołano w Kwidzynie? Gdzieś trzeba było. Ale, jak się dowiedzieliśmy, tamtejsi ludzie słyną z długowieczności. Jedna z najstarszych pań, urodzona w pobliskim Lisewie, dożyła 110 lat.

Fot. Kazimierz Netka.

Na te rozmowy przybyło wiele osób z całego województwa. Byli też przedstawiciele parlamentu, rządu. Kongres został zorganizowany przez Wojewodę Pomorską Beatę Rutkiewicz, Miasto Kwidzyn i Powiślańską Szkołę Wyższą. Patronatami honorowymi objęli to wydarzenie Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Minister – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, a patronatu medialnego udzielił Głos Seniora.

Fot. Kazimierz Netka.

Gości powitali:

Krystian Kłos – Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiej:

Sebastian Kasztelan – Burmistrz Miasta Kwidzyna:

Fot. Kazimierz Netka.

prof. Katarzyna Strzała-Osuch – Rektor Powiślańskiej Szkoły Wyższej:

Fot. Kazimierz Netka.

Maciej Kmita – Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Fot. Kazimierz Netka.

Otwarcia I Pomorskiego Kongresu Polityki Senioralnej dokonała Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz:

Fot. Kazimierz Netka.

Prezentację pt. „Nowoczesna Polityka Senioralna: Różni – Ważni – Wspólnie“ przedstawiła dr Anita Richert-Kaźmierska – Pełnomocnik Wojewody Pomorskiej ds. Rodziny, Polityki Społecznej i Senioralnej:

Fot. Kazimierz Netka.

Temat: „Ważni – Niewidzialni. Oblicza i wyzwania starości zaprezentowała“ dr Anna Janowicz – Fundacja Hospicyjna w Gdańsku, Uniwersytet WSB Merito Gdańsk:

Fot. Kazimierz Netka.

Wręczono akty powołania członkom Pomorskiego Zespołu Ekspertów ds. Polityki Senioralnej przy Wojewodzie Pomorskim:

Fot. Kazimierz Netka.

Po uroczystości powołania ekspertów zebrani wysłuchali debaty pt. „Polityka senioralna: różne perspektywy – wspólne działanie“. Moderator: Łukasz Salwarowski – prezes Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora, redaktor naczelny.

Fot. Kazimierz Netka.

Uczestnicy: Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska; Jolanta Ważna – zastępca Burmistrza Miasta Kwidzyna ds. Społecznych; Tomasz Bojar-Fijałkowski – Prorektor Powiślańskiej Szkoły Wyższej; minister Agnieszka Majewska – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców; Maciej Kmita – Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podsumowania kongresu dokonali: Krystian Kłos – Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiej i dr Anita Richert-Kaźmierska – Pełnomocnik Wojewody Pomorskiej ds. Rodziny, Polityki Społecznej i Senioralnej:

Fot. Kazimierz Netka.

Byliśmy obecni na części tego Kongresu. Nasunęło się nam kilka spostrzeżeń.

Pamiętajmy, że ludzie im starsi tym są mądrzejsi; mają dużo wiedzy, którą gromadzili przez kilkadziesiąt lat. Co zrobić z tymi żywymi zasobami mądrości, roztropności? Jak wykorzystać skarbnice intelektu, napełniane przez kilkadziesiąt lat? To nasze bogactwo stale się powiększa, rozrasta się, można powiedzieć. Stworzenie możliwości czerpania z tych krynic mądrości to nasz obowiązek.

Jakie pomysły mają seniorzy, jak bardzo są kreatywni? Czy w domach starców są warunki do tego, by ich mieszkańcy mogli wykorzystywać swe umysły, pokazywać talenty, użyczać je innym, dokonywać wynalazków, odkryć? Wiemy, jak sprawne są mózgi seniorów, jaki odsetek cierpi na amnezję, na spowolnienie myślenia, Alzheimera, a ilu ma umysły w doskonałym stanie i o wysokim ilorazie inteligencji – to wiemy, a jeśli nie – powinniśmy rozpoznać owo zagadnienie. Jak nie zmarnować tego potencjału? Jak troszczyć się o właścicieli tych cennych zasobów?

Fot. Kazimierz Netka.

Nie możemy zaprzepaścić takiego potencjału intelektualnego, twórczego, doświadczenia życiowego, zawodowego seniorek i seniorów, bo byłaby to wielka strata i nieroztropność.

Województwo pomorskie sięga za mało po te unikatowe atuty: mądrość seniorek i seniorów. Wiek poprodukcyjny nie znaczy wiek bez wartościowych, bardzo przydatnych młodszym pokoleniom umiejętności, zdolności, spostrzeżeń, wiadomości, praktycznych doświadczeń, sprawdzonych metod działania, produkcji, nauczania, wychowywania, innowacyjności, produktywności, oddania, altruizmu, wolontariackości, filantropii, poświęcenia. To są złote i srebrne skarby ludzkości, po które powinniśmy częściej zabiegać i troszczyć się o tych, którzy mogą nam owe atuty, propozycje, wskazówki przekazywać.

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy więc w Polsce olbrzymi zasób talentów, intelektu, z którego możemy pobierać bardzo potrzebne nam mądrość, doświadczenia, kwalifikacje, kompetencje. Mamy niezwykłe aktywa łatwo dostępne, które się marnują. To tak, jakbyśmy posiadali złoża złota w polskiej ziemi, łatwe do wydobycia i tych darów natury nie chcieli.

Powinniśmy intelektualny majątek seniorów zrewitalizować, ożywić, przywrócić go na szeroką skalę społeczeństwu. Musimy jednocześnie odpowiednio zadbać o właścicieli tych „sezamów“, banków mądrości; rekompensować ich wiedzę, przekazywaną do powszechnego pożytku.

Jakie plany wobec tych posiadaczy cenności umysłowych mają reprezentanci władz regionu? Tego chcieliśmy się dowiedzieć właśnie podczas I kongresu polityki senioralnej województwa pomorskiego, w Kwidzynie – w stolicy Pomezanii, która geograficznie do Pomorza nie należy, jest krainą odrębną znajdującą się w granicach administracyjnych województwa pomorskiego, jednak pod względem historycznym, kulturowym, etnograficznym, przyrodniczym, geologicznym, geograficznym znacząco się różniąca od reszty województwa.

Za 25 lat seniorzy będą mieli 40-procentwy udział w liczbie mieszkańców Polski. Na „zamrażanie“, takiego cennego kapitału ludzkiego, odkładanie go na półkę, do magazynu nieużywanych unikatów, nie możemy sobie pozwolić.

Polska starzeje sie najszybciej w Unii Europejskiej – usłyszli zgromadzeni podczas wykladu dr Anity Richert-Kaźmierskiej – Pełnomocnik Wojewody Pomorskiej ds. Rodziny, Polityki Społecznej i Senioralnej.

Seniorzy to wielka siła. A co by się stało, gdyby stworzyli własne państwo: W Unii Europejskiej jest tylu seniorów, że ich państwo liczyłoby około 9,89 miliona obywateli.

Seniorzy, gdyby się zjednoczyli, mogliby przejmować władzę w poszczególnych krajach – tak nam się wydaje. Jeśli więc politycy nie zadbają o najstarszą część społeczeństwa, to mogą stracić władzę.

Seniorzy po 65. roku życia to najbogatsi ludzie. Młodzi stosunkowo niewiele posiadają; spłacają kredyty.

Kiedy i gdzie odbędzie się następny kongres? Jesienią. Miejsce zostanie wyłonione w drodze konkursu, który ogłoszono na zakończenie spotkania w Kwidzynie przygotowanego przez Agnieszkę Strzelczyk wraz z zespołem.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *