Fot. Kazimierz Netka.
Szanujmy każdą kroplę z nieba
Woda od zarania dziejów ludzkości była i jest bardzo ważna dla człowieka, roślin i zwierząt. Przestaliśmy ją cenić, gdy zaczęto instalować wodociągi. H2O stawała się towarem, o który było najłatwiej, w niektórych regionach. Na pustyniach nadal ją oszczędzano i tak jest do dzisiaj.
Nawet w Europie, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, tam, gdzie nie było sieci wodociągowej, chwytano wodę, która była darem z nieba ale nierzadko również przyczyną nieszczęść, powodzi. Zapobiegano uciecze wody, gromadzono ją w różnego rodzaju pojemnikach, naczyniach, zbiornikach. Ta część wody, której człowiek nie zdołał przejąć, wsiąkała w ziemię.
Teraz, z powodu zabetonowanych coraz większych powierzchni, woda szybko spływa do kanałów, rzek i powoduje ich przepełnienie. Zdarzają się powodzie, a podczas gwałtownych deszczów – powodzie błyskawiczne, na ulicach miast.
Wody pitnej zaczyna nam coraz częściej brakować
Fot. Kazimierz Netka.
Żeby zapobiegać powodziom i suszom, a przynajmniej łagodzić te zjawiska, musimy wrócić do większego szanowania wody i ją gromadzić w celu lepszego wykorzystania. Na to są pieniądze. W województwie pomorskim dysponuje nimi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). O tym mówiono w poniedziałek, 22 czerwca 2026 roku, właśnie w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku. Konferencję na ten temat przeprowadzono w 9 godzin od przyjmowania wniosków o wsparcie przedsięwzięć retencyjnych, czyli powstrzymujących ucieczkę deszczówki. Spotkanie prowadziła red. Urszula Pakulska – rzecznik Prasowy, Dział Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
Oto szczegóły, które przekazano podczas konferencji:
PROGRAM MIKRORETENCJA – WYSTARTOWAŁ
Ruszył nabór w programie Mikroretencja – wsparcie indywidualnej mikroretencji wód opadowych w województwie pomorskim. Już pierwsze wnioski wpływają do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Zainteresowanie jest olbrzymie. Setki telefonów, dziesiątki emaili, mnóstwo zapytań – mieszkańcy naszego regionu czekali na ten moment od dawna. Dofinansowanie można otrzymać na instalacje służące do zbierania i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych.
Wsparcie obejmuje m.in.:
– zbieranie deszczówki z dachów, podjazdów i chodników;
– magazynowanie wody w zbiornikach;
– retencjonowanie wody w gruncie;
– wykorzystanie deszczówki, np. do podlewania ogrodu.
– Zmiana klimatu to już realna kwestia. I nie można być na to obojętnym. A retencja to nie jest jakaś wielka inwestycja, to działanie na lokalnym terenie, tuż obok swojego domu. I dzięki temu można zyskać większą odporność na suszę i upały, ograniczyć ryzyko podtopień po intensywnych opadach – powiedział Łukasz Lesner – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
Budżet na województwo pomorskie to 10, 2 mln zł. W całej Polsce przeznaczono 173 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.
– To bardzo ważny program. Cieszy nas, że bierzemy udział w ogólnopolskim naborze. Umowę o dofinansowanie podpisaliśmy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Ministerstwie klimatu i Środowiska. Program przyniesie korzyści środowiskowe i ekonomiczne – tłumaczył Rafał Węglarek – dyrektor ds. ochrony środowiska WFOŚiGW w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
Ważne:
– Najpierw realizacja inwestycji, potem wniosek o dotację. Kwalifikują się koszty poniesione od 1 lipca 2024.
– Dotacja do 90% kosztów kwalifikowanych.
– Maksymalne dofinansowanie to 8 000 zł.
– Wnioski już do nas wpływają. I bardzo się z tego cieszymy. Jesteśmy przygotowani pod względem merytorycznym i organizacyjnym na ich przyjmowanie – zapewniła Danuta Zgubieńska – zastępca kierownika Działu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych. Dotacji nie można otrzymać na nieruchomość, która dostała już wsparcie z programu Moja Woda.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: Mikroretencja – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – zachęca red. Urszula Pakulska – rzecznik Prasowy, Dział Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
Warto wiedzieć, ze siedziba WFOŚiGW w Gdańsku znajduje się przy ul. Rybaki Górne, nad Kanałem Raduni. Ta sztuczna rzeka została zbudowana przez Krzyżaków, kilkaset lat temu. Poruszała mechanizmy młynów, a także była zasobem wody pitnej pochodzącej z rzeki Raduni. Teraz mamy wodę w kranach, czerpaną ze złóż podziemnych. Dostarcza ją w Gdańsku przedsiębiorstwo Gdańskie Wodociągi, znajdujące się tuż obok WFOŚiGW.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl
