Przygotowujmy się do sprzedaży towarów i usług na rynek Państwa Środka.
Chińczycy otwierają się na świat. Do 2049 roku ma powstać nowy Jedwabny Szlak – współczesna droga eksportowa dla Pomorza, Polski, Europy…
Chińczycy zaczęli budowę wielkiej, szerokiej drogi do Europy. Wytyczyli ją lądem, morzami, a także w powietrzu. Budowa ma być ukończona za około 33 lata. Kraje europejskie już przygotowują się do przyjęcia gości z Państwa Środka – tak w starożytności nazywała się ojczyzna Chińczyków i znajdowała się w tej części Azji, gdzie dzisiaj jest Chińska Republika Ludowa. Europa przygotowuje się na gospodarcze przyjęcie towarów z Chin, ale też kultury tego kraju. Bez znajomości kultury Chin niełatwo będzie nam eksportować towary i usługi do Chin. Ale, Europa widzi w tym otwarciu w XXI wieku rynku byłego starożytnego Państwa Środka dużą szansę dla rozwoju handlu zagranicznego. To bowiem unikatowy rynek. Liczy aż 1,3 miliarda odbiorców. Także Polacy, Pomorzanie, nastawiają się na to, by do Chin eksportować coraz więcej. Teraz, niestety, nasz eksport jest stosunkowo niewielki. Polskich firm, które importują różne towary z Chin, jest ponad 10 razy więcej niż eksporterów z Polski do Chin. XXI wiek to będzie stulecie jeszcze większej chińskiej ekspansji gospodarczej.
Być może to się zmieni i bilans polskiego handlu zagranicznego z Chinami się poprawi. Szansa jest coraz większa. Dlaczego? O tym można było dowiedzieć się podczas międzynarodowego seminarium pt. „Sukces bez granic, czyli jak podbić chiński rynek”, przygotowanego w siedzibie Business Link Trójmiasto w Olivia Business Centre. Organizatorem był pomorski ośrodek sieci Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu „Wolna Przedsiębiorczość”, a zaproszenie zostało wysłane do przedsiębiorców, przedstawicieli sektora MŚP, rozwojowych start-upów oraz osób zainteresowanych pozyskaniem zagranicznych partnerów biznesowych.
Na zdjęciu: Bartłomiej Nowakowski – prezes zarządu Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej mówi o coraz lepszych kontaktach Europejczyków z Chińczykami. Fot. Kazimierz Netka.
Przeglądu gospodarki chińskiej dokonał znawca rynku chińskiego: Bartłomiej Nowakowski – prezes zarządu Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sp. z o.o., pracownik naukowo – dydaktyczny Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1987b- 1992 i 1995 – 1998 szef biura Chipolbrok w Pekinie. Pan prezes mówił o tym, od czego zacząć współpracę z chińskim kontrahentem? Przedstawił podstawowe zasady poszukiwania chińskiego partnera biznesowego. Powiedział, gdzie znajdują się źródła informacji dla przedsiębiorców.
Dlaczego warto interesować się chińskim rynkiem; przygotowywać się do eksportu, wchodzić na tamtejszy rynek? Dlatego, że powstaje nowy Jedwabny Szlak, według zasady: One Belt; One Road – mówił prezes Bartłomiej Nowakowski. Utworzenie tego szlaku, zbudowanie połączeń, dla współczesnych kupców (pierwszy Jedwabny Szlak istniał w średniowieczu) zapowiedział prezydent Chin, w 2013 roku, w Kazachstanie. Zainteresowało się tym 65 krajów, także z spoza Azji; także Polska. Łącznie te państwa wytarzaj ponad połowę światowego produktu brutto. Liczą razem 4,4 miliarda ludności. Plany budowy nowego Jedwabnego Szlaku nie podobają się to USA.
Są już pieniądz. Powstał azjatycki bank inwestycji infrastrukturalnych, mający 100 miliardów dolarów na finansowanie budowy nowego Jedwabnego Szlaku, w tym torów, gazociągów, ropociągów, lotnisk, szos, itp. Polska ma w tym wkład w wysokości 900 milionów dolarów, płatny w 4 ratach. Do 2020 roku na budowę szlaku ma być wydane 8 miliardów dolarów. Polskie firmy mogą starać się o pracę i mają szansę uzyskać dobrze płatne kontrakty. Szlak ma być gotowy do 2049 roku.
A więc, decyzja jest. Teraz trzeba się przygotowywać do eksportu. Jak? Na co zwracać uwagę, jakie są bariery? Mówiono o tym podczas wspomnianego seminarium.
Działalność gospodarczą w Chinach – wybrane aspekty prawne. Eksport do Chin – podstawowe zagadnienia. Możliwości i bariery wejścia na rynek chiński. Finansowe i pozafinansowe narzędzia wspierania eksportu – to zagadnienia które omówiła Marta Dargas – wiceprezes zarządu Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sp. z o.o., prawnik, stypendystka China Youth University of Political Sciences w Pekinie, współautorka pierwszego polskiego tłumaczenia Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej.
Na zdjęciu: Uczestnicy dyskusji na temat kultury biznesowych kontaktów w Chinach. Fot. Kazimierz Netka.
Tematy: Chińska kultura biznesu i zwyczaje biznesowe w Chinach. Jak skutecznie negocjować z chińskim partnerem? Zagadnienia międzykulturowe – przedstawili: Sun Weifeng – tłumacz, współpracownik Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej, pochodzący z leżącego na Północnym-Wschodzie Chin Harbinu; Fu Haifeng – sinolog, wykładowca akademicki, specjalista Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej, pasjonat ekonomii i biznesu, pochodzący z okolic chińskiego miasta Dalian, od wielu lat mieszkający w Europie oraz Marta Majcherczyk – sinolog, tłumacz języka chińskiego, specjalista Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej ds. koordynacji projektów, stypendystka China Youth University of Political Sciences.
Eksportuj już dziś dzięki narzędziom sieci Enterprise Europe Network! – zachęcał Rafał Kruczkowski – koordynator pomorskiego ośrodka sieci Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu „Wolna Przedsiębiorczość”. Doświadczony trener i wykładowca, nauczyciel akademicki na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Jak widać, problematyka nawiązywania kontaktów handlowych z Chinami jest bardzo szeroka. Teraz zasygnalizowaliśmy ją. Wkrótce napiszemy więcej na temat zdobywania sympatii Chińczyków i podejmowania z nimi owocnej współpracy gospodarczej.
Kazimierz Netka