Fot. Kazimierz Netka.
Straż Graniczna będzie mogła więcej czasu poświęcić na troszczenie się o bezpieczeństwo osób
– Dzisiaj dokonujemy kolejnego kroku w naszym rozwoju. Uruchomione zostaną i przekazane Straży Granicznej bramki ABC do automatycznej odprawy granicznej – powiedziała Agnieszka Michajłow – rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, witając 6 grudnia, 2022 roku, licznie przybyłych gości, na niezwykłe wydarzenie: instalacje wspomnianych urządzeń ABC (Automated Border Control), znacznie ułatwiających podróże lotnicze.
Fot. Kazimierz Netka.
To jak prezent od Mikołaja, ale bramki kupił Dariusz Drelich – wojewoda pomorski i przekazał je do użytku na lotnisku.
Fot. Kazimierz Netka.
Bramek jest razem dziesięć. Pięć na piętrze i pięć na parterze. Jesteśmy na piętrze, gdzie przebywają pasażerowie przed ostateczną odprawą wylotową.
Te bramki są dla pasażerów, którzy wyjeżdżają – wyjaśnia Agnieszka Michajłow. – A pod nami są bramki dla pasażerów, którzy będą przyjeżdżać, przylatywać.
O zaletach zainstalowanych bramek mówił również kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak – rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
To rzeczywiście epokowe wydarzenie. Dla podróżnych, ale przede wszystkim również dla Straży Granicznej, która będzie mogła skoncentrować swą uwagę na czymś innym, np. na czuwaniu nad bezpieczeństwem ludzi oraz portu lotniczego. Nic dziwnego, że przekazanie do użytku wspomnianych urządzeń było wydarzeniem o wysokiej randze.
Fot. Kazimierz Netka.
Z grona osób, które zaproszono na uroczystość, powitani zostali m.in.: Katarzyna Kruk – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, który te bramki zakupił i przekazał Straży Granicznej; pułkownik Straży Granicznej Andrzej Fijałkowski – dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej; kontradmirał Straży Granicznej Andrzej Prokopski – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku; Barbara Bętkowska-Cela – dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku; gospodarz Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
– Bardzo chciałem podziękować panu wojewodzie za to, że sfinansował te bramki – powiedział Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy:
Fot. Kazimierz Netka.
– Chciałbym życzyć Straży Granicznej jak największych obrotów na tych bramkach. Proszę państwa, w przyszłym roku obsłużymy 5,5 mln pasażerów, czyli osiągniemy ruch sprzed pandemii. To pokazuje, że musimy być przygotowani na zwiększony wolumen pasażerów no i w dobie dzisiejszej automatyzacji te bramki są już koniecznością i standardem w Europie i na świecie, w Polsce również.
Pan prezes Tomasz Kloskowski zwrócił również uwagę zebranych na sąsiednią strefę, mówiąc, że to jest rezerwowa strefa, na której jeszcze będzie można dołożyć bramek, jeśli okaże się, że jest ich za mało.
– Życzę Straży Granicznej, żeby jak najszybciej zabudowali tamtą strefę – powiedział pan prezes.
– Szanowni państwo dyrektorzy, zarówno z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i z Zarządu Głównego Straży Granicznej. Panie Admirale, Komendancie nasz Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Panie Prezesie, wszyscy szanowni państwo! Dla nas to ważny moment – mówił Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:
Fot. Kazimierz Netka.
– Jak państwo wiecie, województwo pomorskie w obecnym okresie przeżywa taki bardzo ważny, wielki boom inwestycyjny. Między innymi w portach, w portach morskich, gdzie przejścia mają jeszcze większe znaczenie i tam też inwestujemy. Natomiast jest też – często to podkreślamy, że oprócz naszych porów morskich, które są naszym oknem na świat, mamy jeszcze port lotniczy – bardzo ważne miejsce, gdzie miliony pasażerów przechodzą i ważne jest, żeby w tym naszym porcie lotniczym, wszystko, co najnowocześniejsze było zainstalowane. To, co państwo tutaj za mną widzicie, to wydaje się, że za chwilę będzie standard. My chcemy te standardy wyprzedzać i wszystkie najnowsze rozwiązania technologiczne stosować najszybciej jak to jest możliwe. Mam nadzieję i życzyłbym właśnie tego, żeby nie tylko powodowało to wzrost liczby pasażerów, bo oczywiście odprawa i szybkość odprawy ma kluczowe znaczenie. Ważne jest, że te bramki umożliwiają sprawną obsługę, przyśpieszenie obsługi pasażerów, ale nie kosztem bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zachowujemy na tym samym poziomie, a bezpieczeństwo w czasach wojny – można by powiedzieć – jest niezwykle istotne, bo zagrożeń jest dużo. Musimy zwracać wiele uwagi na przepływ osób, szczególnie tych osób, które są niepożądane, albo które próbują przedostać się przez granicę na przykład na fałszywych dokumentach. Te bramki to wszystko nam zabezpieczają.
Bardzo się cieszę, że nam się udało tę inwestycje zrealizować tak szybko, bo od maja do dzisiaj to niewiele czasu – tyle trwała cała procedura związana z zamówieniem, związana z instalowaniem, z przygotowaniem miejsca, ale też z przetestowaniem. Jak rozumiem, od dzisiaj bramki będą mogły być używane. Gratuluję i bardzo dziękuję za sprawny proces realizacji tego zamówienia. Bardzo się cieszę, że nasz port jest jednym z kilku w Polsce, które są wyposażone w tak nowoczesny sprzęt. Liczę, że on będzie doceniony przez pasażerów i to lotnisko właśnie dzięki temu w przyszłym roku będzie biło kolejne rekordy, bo na razie nadrabiamy straty związane z pandemią i z wszystkimi kryzysami, które w ostatnich latach nas dotykały. Mam nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy pod względem liczby pasażerów, że na Pomorze będzie przybywało coraz więcej osób związanych właśnie z tym, że jest ruch turystyczny, jest ruch związany z biznesem – to dla nas bardzo ważne. Inwestycje, które będą realizowane w najbliższych latach, na Pomorzu – dla Portu Lotniczego to na pewno świetna perspektywa. Pamiętajmy, są wielkie inwestycje w portach, ale też w energetyce atomowej, energetyce wiatrowej. Wszystkie inwestycje, również drogi, koleje, powodują, że coraz więcej osób będzie przyjeżdżało, bo Pomorze jest miejscem w Polsce takim najlepszym do życia. Zresztą to widać po wskaźnikach demograficznych, o których już tutaj nie będę mówił, ale jako województwo jesteśmy regionem, w którym liczba mieszkańców ciągle rośnie. Tak, że wszystkiego dobrego; dziękuję za szybki proces tej inwestycji. Gratuluję i mam nadzieję, że będą te bramki cały czas wykorzystywane – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, kończąc swe wystąpienie.
– Szanowni, panie wojewodo, szanowni dyrektorzy, panie prezesie! Bramka ABC, bo tak to się nazywa, tak na nią się mówi, stanowi element nowoczesnej odprawy granicznej, dzięki której podróżny samodzielnie dokonuje odprawy bez udziału funkcjonariusza Straży Granicznej – powiedział kontradmirał Andrzej Prokopski – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
– Taka odprawa graniczna gwarantuje bezpieczeństwo, skuteczność, wysoki standard jak również komfort odprawy granicznej. Chciałbym zaznaczyć, że bramka ABC dedykowana jest obywatelom państw Unii Europejskiej, którzy ukończyli 18 lat i odlatują czy przylatują spoza strefy Schengen i najważniejsze: posiadają dokument z czytnikiem biometrycznym. To jest bardzo istotne i bardzo ważne: paszport czy dowód osobisty.
Chciałbym zaznaczyć, że tak, jak pan wojewoda wskazał, w kilku portach w kraju te bramki są wykorzystywane. W ocenie Straży Granicznej spełniają swoją rolę. Ma to bezpośredni wpływ, panie prezesie, na przepustowość portu jak również na komfort podróży.
W naszym porcie mamy tutaj 5 stanowisk, gdzie równocześnie podróżni mogą dokonywać tej odprawy. Ktoś się zapyta: a gdzie są funkcjonariusze? Funkcjonariusze monitorują przebieg odprawy na każdym etapie. Podróżnego, który tutaj się w tej bramce pojawia, monitorują, czy pewne działania przebiegają sprawie, czy w stosunku do danej osoby należy podjąć odpowiednie czynności służbowe, a takie sytuacje się zdarzają.
Jestem przekonany, że tych 5 sztuk nowych bramek w przyszłości będzie skompletowanych o kolejnych pięć. Wszystko zależy od liczby operacji lotniczych – powiedział kontradmirał Andrzej Prokopski – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Oto dodatkowa informacja dotycząca zainstalowania bramek ABC na gdańskim lotnisku, przesłana nam przez Agnieszkę Michajłow – rzeczniczkę prasową Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy:
Bramki do automatycznej odprawy pasażerów na gdańskim lotnisku
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przekazał Straży Granicznej dziesięć bramek ABC (Automated Border Control) służących do automatycznej odprawy granicznej pasażerów na lotnisku w Gdańsku. Urządzenia usprawnią procedury, zwiększą przepustowość portu lotniczego przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa i nienaruszalności granic.
Gdański port lotniczy jest szóstym w Polsce, który został wyposażony w bramki ABC.
„Cieszymy się, że gdański port lotniczy jest kolejnym lotniskiem, na którym służbę naszych funkcjonariuszy, a konkretnie proces kontroli granicznej, będą wspierać w pełni zautomatyzowane urządzenia. Dzięki nim zyskujemy kolejne stanowiska do odprawy podróżnych. Należy podkreślić, że bramki automatycznej kontroli granicznej są w pełni zintegrowane z bazami danych obsługiwanymi przez Straż Graniczą, co pozwoli ustalić, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa bądź nie jest poszukiwana. Dodatkowo, dzięki weryfikacji podróżnych z danymi zawartymi w ich biometrycznych dokumentach tożsamości, wykluczona będzie możliwość posłużenia się fałszywym lub cudzym dokumentem” – powiedział komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirał SG Andrzej Prokopski.
„Postęp technologiczny stanowi o rozwoju naszego lotniska. Nowe urządzenia dają pasażerom możliwość skorzystania z automatycznej odprawy granicznej. To może zwiększać ich komfort i poprawiać jakość i szybkość obsługi. A to dla nas absolutne priorytety. Taki jest dziś standard na dużych światowych i europejskich lotniskach i taki jest standard na lotnisku w Gdańsku” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
W uroczystym otwarciu bramek ABC na gdańskim lotnisku uczestniczyli także: zastępca dyrektora Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Katarzyna Kruk i dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej płk SG Andrzej Fijałkowski.
Fot. Kazimierz Netka.
Do dyspozycji osób podróżujących do i ze strefy Non-Schengen jest w sumie dziesięć bramek ABC. Pięć urządzeń zainstalowano w hali przylotów i pięć w hali odlotów. Automatyczny proces kontroli granicznej jest nadzorowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Koszt zainstalowania urządzeń to ponad 4,2 mln zł.
Fot. Kazimierz Netka.
W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, którzy ukończyli 18 rok życia, posługujący się biometrycznym paszportem. Z bramek mogą korzystać także obywatele Polski posiadający biometryczny dowód osobisty.
Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi wejściowych, podróżny musi wejść do środka. Następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna. Pozwala to wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę.
W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny jest kierowany na II linię kontroli.
Wdrożenie automatycznej odprawy zwiększa przepustowość odprawy granicznej, ponieważ skraca czas samej odprawy, kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.
Odprawa w bramce ABC krok po kroku:
1. Przygotuj dokument i podejdź do bramki z zieloną strzałką oznaczającą, że bramka jest gotowa do odprawy pasażera.
Fot. Kazimierz Netka.
2. Przyłóż paszport do czytnika stroną personalizacyjną ze zdjęciem, a dowód osobisty awersem lub rewersem. Przytrzymaj kilka sekund, aż do pokazania się na ekranie strzałki i otwarcia drzwi bramki.
3. Wejdź do środka i stań na wyznaczonym miejscu. Skieruj twarz na skaner, gdzie zostanie wykonane zdjęcie.
Fot. Kazimierz Netka.
4. W następnym etapie nastąpi weryfikacja drugiej cechy biometrycznej – odcisków palców.
5. Poczekaj aż dane uzyskane z dokumentu zostaną porównane z danymi optycznymi i elektronicznymi, zweryfikowane w bazach teleinformatycznych i sprawdzone w systemach.
Fot. Kazimierz Netka.
6. Po pozytywnie zakończonej weryfikacji drzwi bramki otworzą się, co oznacza, że odprawa przebiegła pomyślnie i możesz kontynuować podróż
– poinformowała Agnieszka Michajłow – rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl