Budimex inwestuje w morświny i foki – wspiera ochronę ssaków w Morzu Bałtyckim oraz wspomaga Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. W akcję tę zaangażowali się m.in. pracownicy lokalnego kontraktu – budowy terminala kontenerowego T3 w Baltic Hub w Gdańsku. #Budimex #OchronaŚrodowiska #Gdańsk

Fot. z Archiwum Budimex S.A.

Uniwersytet Gdański ma nowoczesny analizatora do badań krwi fok i morświnów

Budimex wsparł Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, odpowiedzialną za Stację Morską i Fokarium w Helu. Dzięki współpracy, ośrodek rehabilitacji fok otrzymał zaawansowany analizator biochemiczny, który pomoże w odtwarzaniu populacji ssaków morskich – fok i morświnów. Urządzenie służące do badania krwi znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki, przez co zwiększy szansę na uratowanie tych zwierząt. W akcję zaangażowali się pracownicy lokalnego kontraktu – budowy terminala kontenerowego T3 w Gdańsku realizowanego przez lidera na rynku budowlanym – poinformował Michał Wrzosek – Rzecznik Prasowy Budimex SA.

Główną ideą współpracy jest dbanie o populację fok i morświnów, a tym samym zapewnienie ochrony lokalnej bioróżnorodności. Jako świadomy generalny wykonawca Budimex wykracza poza ramy standardowej pomocy. W związku z tym, że inwestycja T3 w Gdańsku jest prowadzona w całości na morzu, kluczowa jest tu ochrona ssaków morskich.

– Budimex bardzo często angażuje się w działania dla lokalnej społeczności, stąd pojawił się pomysł wsparcia fokarium. Tym samym udało się sfinalizować zakup analizatora do krwi fok i morświnów. (…) Stacja morska stanowi krajowe centrum badania ssaków morskich, a przyległe do niej fokarium jest jedynym w Polsce ośrodkiem rehabilitacji tych zwierząt – mówi Anna Soszyńska, Koordynator ochrony środowiska na kontrakcie DCT Terminal T3 w Budimeksie.

Współpraca Budimeksu z Fundacją Rozwoju UG to jeden z przykładów partnerskiej inicjatywy, łączącej siły sektora prywatnego i organizacji pozarządowych dla wspólnego dobra. To także chęć pokazania, że zaangażowanie w takie działania przynosi korzyści nie tylko społeczności, ale jest integralną częścią zrównoważonego rozwoju biznesu.

– Do tej pory musieliśmy sobie radzić ze starym sprzętem, gdzie czas oczekiwania na wyniki badań przekraczał dwie godziny. W tej chwili, dzięki zakupionemu sprzętowi, możemy skrócić ten czas do 9 minut. Skrócony czas oczekiwania daje nam od razu możliwość postawienia diagnozy i uratowania tych zwierząt – mówi Marzena Chojnacka, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Znane przede wszystkim jako atrakcja turystyczna, odwiedzane rocznie przez ponad 300 tys. osób Fokarium w Helu, jest także ośrodkiem naukowym oraz miejscem, które troszczy się o zdrowie populacji fok. Mieszcząca się tutaj Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prowadzi ośrodek rehabilitacji, który niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Jego pacjenci to głównie focze szczenięta, które po wyleczeniu, odkarmieniu oraz upewnieniu się, że są przygotowane do podjęcia życia na wolności, wypuszcza się z powrotem do Morza Bałtyckiego.

Fot. z Archiwum Budimex S.A.

Wybrzeże Bałtyku to rejon, w którym Budimex realizuje wiele ważnych dla polskiej gospodarki oraz lokalnych społeczności inwestycji. Jedną z nich jest budowa terminala T3 w Gdańsku. Inwestycja zwiększy potencjał Gdańska, jako ważnego węzła handlowego na Bałtyku. Rozbudowa kompleksu zwiększy możliwości przeładunkowe do 4,5 miliona kontenerów 20-stopowych rocznie. Oznacza to, że T3 DCT Gdańsk będzie jednym z największych terminali kontenerowych w Europie. Zakończenie projektu jest zaplanowane na drugi kwartał 2025 roku.

W listopadzie br. Budimex rozpoczął budowę terminala instalacyjnego dla morskich ‎farm wiatrowych. W ramach kontraktu na ponad 118 mln zł firma wybuduje ‎pierwszą w Polsce i jednocześnie jedną z najnowocześniejszych instalacji tego typu ‎w Europie. ‎

BUDIMEX SA jest spółką z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Naszą pracą podnosimy jakość życia milionów Polaków. W okresie 50 lat istnienia firmy zrealizowaliśmy tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły nam zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Jesteśmy obecni nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększamy swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku nasza spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Mostostal Kraków oraz FBSerwis.

Jesteśmy jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

Więcej informacji jest dostępnych na www.budimex.pl – poinformował Michał Wrzosek – rzecznik prasowy spółki BUDIMEX S.A.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *