Chiński Nowy Rok – Jadeitowego Królika, w Instytucie Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego. Chińska kultura i sztuka na naukowej scenie. Najnowsze informacje o Państwie Środka przekazał Fan Xiaodong – konsul generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku

Fot. Kazimierz Netka

Uroczystości przypominające idee z dalekiej Azji Wschodniej, ale Europie coraz bliższe

Gdy Księżyc niedawno był w pełni, luty w Polsce w siódmym dniu swego biegu, wtedy w Gdańsku przypadło chińskie Święto Latarni. Tak było w bieżącym, 2023 roku, 7 lutego w Instytucie Konfucjusza w Uniwersytecie Gdańskim. Świętowano tam zwieńczenie chińskiego roku 2022. Rozpoczyna się Rok Jadeitowego Królika. Jednak, dokładny termin Nowego Roku Chińskiego nie jest akurat 7 lub 8 lutego. Wieczorem, 7 lutego, po prostu zorganizowano uroczystości, można powiedzieć, takie jak nasze sylwestrowe.

Fot. Kazimierz Netka

Gościny udzielił Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a uroczystości zabawy, występy artystyczne zorganizowano w Auli im. Prof. Mariana Cieślaka. Oto zaproszenie:

Chiński Nowy Rok nazywany jest tez Świętem Wiosny, albo Festiwalem Wiosny i obchody tego styku lat trwają nawet kilkanaście dni. To jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu i celebrowane przez rodziny. Można było to zauważyć, również podczas uroczystości zorganizowanych przez Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Gdańskim: przybyły tam rodziny z małymi dziećmi.

Fot. Kazimierz Netka

Święto Latarni, 7 lutego 2023 roku w Instytucie Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego, to również spotkanie przedstawicieli uczelni, dyplomatów, naukowców, biznesmenów, artystów, samorządów, w tym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, reprezentantów organizacji pozarządowych, instytucji z otoczenia biznesu.

Na zdjęciu, od lewej: prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, koordynator Bałtyckiego Klubu Publicystów Morskich; prof. Wojciech Zalewski – dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego; Fan Xiaodong – konsul generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku; dr Magdalena Łągiewska – dyrektor Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. Kazimierz Netka.

Fot. Kazimierz Netka

Przybywającym na uroczystości częstowano ciasteczkami, w których znajdowały się karteczki z napisanymi na nich sentencjami chińskimi oraz wróżbami. Można było zaopatrzyć się w publikacje.

Fot. Kazimierz Netka

Salę i scenę upiększały piękne dekoracje. W oczy rzucały się zwłaszcza duże lampiony.

Fot. Kazimierz Netka

Podczas uroczystości wystąpili m.in.: dr Magdalena Łągiewska – dyrektor Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego:

Fot. Kazimierz Netka

Fan Xiaodong – konsul generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka

prof. Wojciech Zalewski – dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego:

Fot. Kazimierz Netka

Niezwykle piękne i malownicze było przybycie Smoka.

Fot. Kazimierz Netka

Wizerunek ten od dawna jest przedstawiany w sztuce Chin; jest symbolem mocy, mającej przynosić szczęście.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *